حقایقی جالب و حیر‌ت‌انگیز از مترو مسکو

علی رضا ناصری
 • علی رضا ناصری
 • 1395/12/29
 • 4 دیدگاه
{{selectedRate}}

متروی مسکو به حق زیباترین متروی جهان است. این مترو یک موزه تاریخی است که در طی عمر ۸۰ ساله‌ی خود رویدادهای گوناگونی را پشت‌سر گذاشته است.

تور اروپا

تجربه جادوی شهر مسکو در تورهای روسیه

آیا متروی مسکو فقط شما را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می‌کند یا اینکه با یک موزه طرف هستیم؟ گاهی اوقات توضیح این موضوع که متروی مسکو چه مکانی است خیلی سخت می‌شود. به هر حال چندی پیش این موزه هشتادمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت. همین بهانه‌ای شد تا به بررسی واقعیت‌های جالبی در مورد این متروی خارق‌العاده بپردازیم، از داستان نقشه عجیب و استکان قهوه استالین تا کنسرت‌های زیرزمینی!

1.  اولین اشارات به ساخت این مترو به سال ۱۸۷۵ باز می‌گردد. صحبت‌های رسمی در مورد پروژه در سال ۱۹۰۲ صورت گرفت اما شورای شهر به درخواست‌های معمارهایی که پیشنهاد طرح را داده بودند جواب منفی داد. درنتیجه ساخت مترو در سال ۱۹۳۱ بعد از روی کار آمدن اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد. ۱۳ ایستگاه اول در ۱۵ می ۱۹۳۵ افتتاح شد.

2. متروی مسکو یکی از شلوغ‌ترین متروهای شهری در تمام دنیا است. تا سال ۲۰۱۴ جمعیتی به اندازه ۲/۴ میلیارد نفر در کل از این مترو عبور کرده‌اند. در طول ۸۰ سال گذشته بیش از ۱۴۵ میلیارد سفر در این مترو انجام شده است.

مترو مسکو

3. شهر مسکو رکورددار سرموقع رسیدن قطارهای ورودی و خروجی است. طبق گفته سازمان حمل و نقل مسکو ۹۹/۹۹٪ قطارها سرموقع می‌رسند. این آمار با توجه به زمان توقف ۹۰ ثانیه‌ای قطارها بسیار جالب توجه است.

4. متروی مسکو را زیباترین متروی جهان می‌دادند. ۴۴ ایستگاه از ۲۰۰ ایستگاه آن جزو میراث فرهنگی ثبت شده است.

۵. گمان می‌رود که سنگ‌های به کار رفته در اثر تاریخی «سرپوخوف» (Serpukhov) متعلق به قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی که در سال ۱۹۳۴ تخریب شد در ساخت مترو به کار رفته باشد. همچنین ادعا می‌شود که مرمرهای ساختمان کلیسای جامع مسکو که در سال ۱۹۳۱ تخریب شد هم در ساخت مترو استفاده شده است.

۶. در ۲۰ سال اول، مترو به نام «لازار کاگانویچ» (Lazar Kaganovich) افسر شوروی که مسئول ساخت مترو بود، شناخته می‌شد. در سال ۱۹۵۵ نام مترو به «ولادیمیر لنین» تغییر کرد.

مترو مسکو

۷. زمانی که حملات هوایی آلمانی بسیار شدید می‌شد فروشگاه‌ها و سالن‌های سلمانی در ایستگاه برقرار می‌شدند. حتی ایستگاه متروی «کورسک» (Kurskaya) یک کتابخانه هم داشت. در سالگرد انقلاب ۶ اکتبر ۱۹۴۱ روسیه، ایستگاه «مایاکاوسکایا» (Mayakovskaya) تبدیل به محل مراسم‌های رسمی شوروی می‌شد و استالین نطق‌های خود در مورد شکست فاشیست‌ها را مطرح می‌کرد.

۸. در طول جنگ ساخت و ساز مترو متوقف نشد و ۷ ایستگاه جدید ساخته شد.

۹. در طول حملات هوایی جنگ جهانی دوم متروی مسکو مثل دیگر متروهای شهرهای اروپا تبدیل به پناهگاه‌های ضدبمب شد. نیم میلیون نفر در مترو پناه گرفته بودند. زنان و کودکان در واگن‌های مترو که کنار ایستگاه قرار داشتند می‌خوابیدند.

مترو مسکو

۱۰. در رابطه با خط دایره‌ای که در نقشه‌ی متروی مسکو وجود دارد افسانه‌ای وجود دارد. این افسانه‌ها اشاره دارند که استالین فنجان قهوه‌ی خود را روی نقشه مترو گذاشت و این فنجان یک لکه دایره‌ای را ایجاد کرد. استالین با نشان دادن این دایره به سازندگان دستور ساخت چنین دایره‌ای‌ را داد. این دلیل وجود این دایره روی نقشه و رنگ قهوه‌ای آن است.

۱۱. در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ در طول تعمیر ایستگاه متروی «کورسک» (Kurskaya) سنگ نوشته اصلی روی یکی از ورودی‌های این ایستگاه دوباره بازسازی شد که شامل بخشی از سرود شوروی در سال ۱۹۴۴ بود (استالین وفاداری را برای مردم به ارمغان آورد، او ما را به سمت تلاش و قهرمانی رهنمون کرد). ظهور دوباره این سنگ نوشته باعث ایجاد یک سری تظاهرات از سوی برخی گروه‌های حفظ حقوق بشر شد. بعضی از آنها اعلام کردند که قصد دارند این ایستگاه را تحریم کنند. 

۱۲. قطارهایی که از خطوط شعاعی به ایستگاه‌های مرکزی می‌رود توسط صدای یک مرد اعلام می‌شود این در حالی است که قطارهایی که از ایستگاه‌های مرکزی حرکت می‌کند توسط صدای یک خانم اعلام می‌شود. در خطوط شعاعی در صورت حرکت قطار در جهت عقربه‌های ساعت، یک مرد و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت نام ایستگاه‌ها توسط یک زن اعلام می‌شود.

مترو مسکو

۱۳. نام تعدادی از ایستگاه‌ها چندین مرتبه تغییر کرده است. رکورددار این تغییر نام، ایستگاه «پارک الکساندروفسکی» (Alexandrovsky Sad) است که فاصله‌ی زیادی با کاخ «کرلمین» ندارد. نام‌های قبلی این ایستگاه «کمینترن» (Comintern)، «ایمنی کمنترنا» (Imeni Kominterna) و «اولیتسا کمنترنا» (ulitsa Kominterna) بوده است. در سال ۱۹۹۰ نیز به مدت چند روز با نام «وازویسیونکا» (Vozdvizhenka) شناخته می‌شد

۱۴. در یکی از ایستگاه‌های متروی مسکو چشمه‌ای وجود دارد. این چشمه بین ایستگاه‌های «ایلیچیا» (Ilyicha) و «ریمسکاییا» (Rimskaya) قرار گرفته است.

۱۵. متروی مسکو دارای اولین ایستگاهی است که روی یک پل قرار دارد و ایستگاه «وارابیاوی گاری» (Vorobyovy Gory) تنها نوع از خودش در مسکو است. این ایستگاه برای تعمیرات به مدت ۱۹ سال (۱۹۸۳-۲۰۰۲) بسته بود.

مترو مسکو

۱۶. در ۵ سال گذشته در ۱۵ام ماه می به افتخار سالگرد تأسیس مترو کنسرتی در داخل مترو برگزار می‌شود. آکوستیک فوق‌العاده باعث شده تا این مترو مکان بسیار خوبی برای برگزاری کنسرت شود.

۱۷. در سال ۲۰۱۵ اعلام شد که مترو به یک سیستم هوشمند مجهز می‌شود تا آمار خودکشی و تصادف را پایین بیاورد. رسانه‌ها گزارش می‌دهند که مردم مترو را برای پایان دادن به زندگی خود انتخاب می‌کنند. سنسورهای مخصوصی وجود دارد که راننده‌ها را وقتی افراد از روی ریل عبور می‌کنند، مطلع می‌سازد.

۱۸. در سال‌های اخیر برنامه‌ای جاه‌طلبانه برای توسعه متروی مسکو در نظر گرفته شده است. تا سال ۲۰۲۰ طول متروی مسکو نسبت به سال ۲۰۱۱ تا ۱/۵ برابر رشد کند و به ۱۶۰ کیلومتر خواهد رسید. برنامه‌ای برای بازگشایی ۶۰ ایستگاه جدید هم وجود دارد.

مترو مسکو

تجربه جادوی شهر مسکو در تورهای روسیه

علی رضا ناصری علی رضا ناصری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}