پارک ملی چیتوان و تماشای حیات وحش

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/4/17
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

پارک ملی چیتوان برخی از جذاب‌ترین تورهای طبیعت گردی را برای گردشگران فراهم کرده و می‌توانید در آن از نزدیک با حیوانات وحشی مانند ببرها، کرگدن‌ها و کروکودیل‌ها روبه‌رو شده و یا سوار بر پشت فیل‌ها به گردش در جنگل بپردازید.

تور اروپا

شهرک «سائوراها» (Sauraha) در منطقه چیتوان، آن طرف رودخانه «راپتی» (Rapti) قرار داشته و دروازه شرقی پارک ملی چیتوان به حساب می‌آید. این شهرک خدمات گردشگری مانند سیاحت‌های اکتشافی در جنگل را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. اینجا در ابتدا مکانی بسیار محقر بود اما امروزه توانسته خود را با هتل‌ها و اقامتگاه‌های غربی، سوغاتی فروشی و کافه‌های مجهز به اینترنت بالا بکشد. در پارک ملی چیتوان با گروه‌های ببر، فیل، کرگدن، کروکودیل و گونه‌های متعدد پرندگان روبرو خواهید شد.

1. فیل سواری و سیاحت‌های اکتشافی در پارک

قسمت سائوراهای پارک ملی، برای فیل سواری خیلی مناسب است. این کار یکی از امن‌ترین راه‌ها برای ورود به جنگل و مشاهده حیوانات وحشی و پرندگان از نزدیک نیز به شمار می‌رود. این تجربه بسیار هیجان انگیز بوده و می‌توانید حین آن به آرامی در جنگل گردش کرده و به صدای آواز پرندگان وحشی گوش فرا دهید. هر فیل توانایی حمل ۴ نفر را به طور همزمان دارد.

دیدنی های چیتوان | نپال

2. آب بازی با فیل‌ها

یکی از تفریحات جالب دیگری که می‌توانید در چیتوان تجربه کنید، آب بازی موقع حمام کردن فیل‌ها خواهد بود. گردشگران می‌توانند هنگام آب‌ تنی فیل، با او آب بازی کرده و یا از پشتش به داخل رودخانه شیرجه بزنند. حتی تماشای آب بازی فیل‌ها با انسان از دور هم بامزه است. در حین این کار گردشگران زیادی را می‌بینید که مشغول عکاسی از این صحنه‌ها هستند. آب بازی با فیل‌ها یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های سائوراها به شمار می‌رود.

دیدنی های چیتوان | نپال

3. دریاچه بیش هَزاری

دریاچه «بیش هَزاری» (۲۰ هزار) در کنج جنوبی «براتپور» (Bharatpur) قرار دارد. این دریاچه برای علاقه‌مندان پرندگان جایی بسیار هیجان انگیز بوده و می‌توانند در آن به تماشای این جانداران زیبا در زیستگاه طبیعی‌شان بپردازند. محوطه دریاچه پر از کروکودیل است و از این نظر می‌تواند جاذبه‌ای محبوب برای عاشقان خزندگان هم باشد. این دریاچه در نزدیکی پارک ملی چیتوان قرار داشته و تا مرکز شهر تنها ۵ کیلومتر فاصله دارد.

دیدنی های چیتوان | نپال

4. تماشای پرندگان

پارک ملی چیتوان برای آن دسته افرادی که عاشق تماشای پرندگان در زیستگاه طبیعی هستند مقصدی ایده آل به شمار می‌رود. در اینجا می‌توان گونه‌های متعدد پرندگان مهاجر و غیر مهاجر را تماشا کرد. بسیاری از گردشگران تنها به هدف تماشای پرندگان به چیتوان یا سائوراها سر می‌زنند. پارک چیتوان یکی از بهترین اماکن برای تماشا و مطالعه گونه‌های نادر پرندگان بوده و در زمستان می‌توان پرندگان مهاجری که از سمت سیبری به اینجا می‌آیند را نیز مشاهده کرد.

دیدنی های چیتوان | نپال

5. بازدید از محل تربیت فیل‌ها

فیل‌ها یکی از آرام‌ترین و مهربان‌ترین موجودات روی زمین هستند. طی گردش خود در نواحی چیتوان می‌توانید به محل پرورش و تربیت فیل‌ها سر زده و درباره نوع غذا، رفتار و عاداتشان اطلاعات جالبی کسب کنید. این مرکز در سال ۱۹۸۵ تأسیس شد تا فیل‌ها را شکار و آن‌ها را اهلی کند.

دیدنی های چیتوان | نپال

6. جیپ سواری و اکتشاف در پارک

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های گردش در پارک ملی چیتوان، جیپ سواری و رفتن در دل جنگل است. با این ماشین‌ها می‌توانید به حیوانات وحشی بسیار نزدیک شده و در عین آن که امنیتتان به خطر نمی‌افتد از آن‌ها عکاسی کرده و یا تماشایشان کنید. به خاطر آن‌ که تورهای جیپ سواری به طور منظم داخل جنگل برگزار می‌شود، حیوانات وحشی به حضور آن‌ها در این محدوده عادت داشته و با نزدیک شدن ماشین‌ها فرار نمی‌کنند. معمولاً موقع نزدیک شدن حیوانات، راننده ماشین را خاموش کرده و همین باعث می‌شود بازدیدکنندگان موقعیت داشته باشند از نزدیک‌ترین حالت ممکن این موجودات وحشی را تماشا کنند.

دیدنی های چیتوان | نپال

7. کانو سواری

یکی دیگر از جاذبه‌های پارک ملی چیتوان، سوار شدن قایق‌های کانو در طول رودخانه راپتی است. حین این گردش می‌توانید کروکودیل‌ها و سایر حیوانات وحشی را از نزدیک ببینید. معمولاً دیدن کروکودیل‌هایی که در کرانه رود در حال آفتاب گرفتن هستند مایه هیجان گردشگران شده و به عکاسی از آن‌ها مشغول می‌شوند. می‌توانید با همین کانوها به «جاگاتپور» (Jagatpur) یکی دیگر از نقاط گردشگری چیتوان هم بروید.

دیدنی های چیتوان | نپال

8. رقص محلی تارو

برنامه فرهنگی «تارو» (Tharu) که در سائوراها تنظیم شده، نقش مهمی در سرگرم کردن گردشگرانی که از چیتوان بازدید می‌کنند داشته و این جمعیت را با فرهنگ و سنن تارو آشنا می‌کند. اکثر گردشگرانی که به چیتوان رفته‌اند این برنامه فرهنگی را نیز تجربه کرده‌اند. تماشاچیان می‌توانند رقص‌های بومی تارو را تماشا کنند. از این رقص‌ها می‌توان به رقص چوب، رقص آتش و رقص طاووس اشاره کرد. این برنامه از ساعت ۶ بعد از ظهر آغاز شده و تا ساعت ۸ نیز ادامه دارد. برنامه فرهنگی تارو کمک شایان توجهی به گسترش فرهنگ تارو در سرتاسر جهان کرده است.

دیدنی های چیتوان | نپال

9. پیاده روی در جنگل

پیاده‌ روی در جنگل یکی از فعالیت‌های ماجراجویانه و سرگرم کننده در سائوراها به شمار می‌رود. طی این گردش می‌توانید در جنگل‌های انبوه به کاوش پرداخته و با ساکنین طبیعی آن روبرو شوید. گردشگران و راهنماها حق حمل سلاح را نداشته و راهنما در اول مسیر تمام نکات ایمنی را به همه آموزش می‌دهد. خطر مواجه با حیوانات وحشی همیشه در این تورها وجود دارد. بیشتر این رویارویی‌ها با فیل‌های وحشی و کرگدن‌ها خواهد بود. بهترین کار برای ایمنی بیشتر، استفاده از کمک راهنماهای با تجربه و هوشمند در طی این سفر است. این راهنماها همراهان خود را برای یک پیاده‌ روی ۵ تا ۱۰ کیلومتری هدایت کرده و به آن‌ها شانس تماشای پرندگان و حیوانات گوناگون را از نزدیک می‌دهند. باید دقت داشته باشید که هیچ کس نباید طی این پیاده‌ روی کوچک‌ترین صدایی از خود درآورد!

دیدنی های چیتوان | نپال

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}