بلیط هواپیما چارتر

اگر شما هم به دنبال خرید بلیط هواپیما باشید، به احتمال زیاد درباره بلیط هواپیما چارتر شنیده‌اید. برای خرید آن می‌توانید از فرم بالای همین صفحه استفاده نمایید. اما قبل از هر چیزی بهتر است با مفهوم واژه چارتر، بلیط هواپیمای چارتر و ویژگی‌های آن آشنا شوید تا بدانید چرا بلیط هواپیما چارتر محبوبیت بالایی دارد.

بلیط چارتر چیست؟

کلمه «چارتر» (charter) به معنی «دربست کرایه کردن» است و مفهومی گسترده را در بر دارد. معمولاً آژانس‌های مسافرتی یا سازمان‌ها قادر هستند که تمام یا بخشی از صندلی‌های هواپیما، قطار، هتل یا حتی اتاق‌های یک هتل را برای مدتی معین اجاره کنند. به طور مثال فرض کنید که شرکتی الف حدود ۱۰۰ کارمند دارد که بایستی در طول ماه چندبار به مقاصد مشخصی سفر کنند. با توجه به این موضوع به صرفه و اقتصادی خواهد بود که شرکت الف تعدادی پرواز را در روزهای معین از یک آژانس هواپیمایی اجاره کند. بلیط چارتر درست مثل خرید عمده می‌ماند؛ خرید عمده هم معنی پرداخت هزینه کمتر می‌شود.

بلیط هواپیما چارتر

همانطور که توضیح دادیم، معمولاً آژانس‌های مسافرتی، امتیاز فروش تمام یا بخشی از صندلی‌های هواپیما را برای مدتی مشخص از پیش اجاره می‌کنند و بلیط آن‌ها را به تورهای گردشگری یا به صورت انفرادی به فروش می‎رسانند. آژانس‌های خریدار را «چارتر‌ کننده» و شرکت هواپیمایی یا ایرلانی که نقش اجاره دادن را دارد، «چارتر دهنده» می‌گویند. بلیط چارتر که به صورت مستقیم توسط آژانس مسافرتی به فروش می‌رسد، قیمت آن توسط خود آژانس تعیین می‌شود. در نتیجه سود یا زیان آن هم متوجه خود آژانس مسافرتی خواهد بود. بلیط‌های چارتر از نظر مقصد، قیمت و ساعت پرواز تنوع بسیاری دارند. بعد از خرید بلیط هواپیما چارتر، اطلاعات لازم به شماره موبایلتان پیامک خواهد شد و نسخه از آن نیز به ایمیلی که وارد کرده‌اید ارسال می‌گردد. 

بلیط هواپیما چارتر

بلیط هواپیما چارتر ارزان

بلیط چارتر هم مانند بلیط سیستمی، مزایا و معایبی دارد. متغیر بودن بهای بلیط چارتر، بزرگ‌ترین خوبی آن است. اگر کمی حوصله به خرج بدهید، می‌توانید بهترین گزینه ممکن را از بین بلیط‌ های هواپیما، متناسب با بودجه‌‌تان پیدا کنید. همچنین می‌توان گفت که گاهی اوقات هرچه زمان پرواز نزدیک‌تر باشد یا در فصل کم تردد باشیم، بهای بلیط چارتر هم پایین‌تر‌ خواهد بود. دلیل آن‌ هم واضح است برای اینکه بهتر متوجه شوید به فصل‌های غیرتوریستی فکر کنید. آژانس‌های چارتر‌کننده تا آخرین لحظه ممکن تلاش می‌کنند که با پایین آوردن قیمت، همه یا بیشتر صندلی‌های خود را به فروش برسانند تا متحمل ضرر نشوند یا سود بیشتری کنند. از طرفی این موضوع به نفع مسافران بوده و یکی از دلایل محبوبیت بلیط‌ هواپیما چاتر است. اصطلاح «تور لحظه آخری» هم از همین‌جا سرچشمه می‌گیرد. مزیت دیگر بلیط چارتر تاریخ مشخص آن است؛ یعنی در تاریخ مشخص‌‌‌شده پرواز وجود دارد و در فصل‌‌‌های پرمسافرت با مشکلاتی مثل کمبود یا نبود بلیط و پر بودن خطوط پروازی روبرو نخواهید شد.

ارزان شدن نرخ بلیط هواپیما و انجام مسافرت توسط شما یک معامله برد – برد است چراکه چارتر کننده توانسته صندلی خود را بفروشد و شما هم توانسته اید با قیمت مناسب خرید بلیط چارتر خود را انجام داده و به مسافرت بروید. در گذشته آژانسهای مسافرتی از شیوه های دیگری مانند پیامک، ایمیل و ... مسافران را از وجود بلیط های چارتر ارزان قیمت آگاه می کردند اما در سایت ایوار می توانید خودتان به طور آزاد در جریان کلیه بلیط ها و قیمت‌ها قرار بگیرید، آنها را مقایسه نموده و در نهایت بلیط مورد نظر خود را خریداری نمایید.

بلیط چارتر چیست

معایب بلیط هواپیما چارتر

بلیط‌‌های چارتری برخلاف بلیط سیستمی به هیچ وجه قابل استرداد نیستند. اگر به هر دلیلی نتوانید به هواپیما برسید یا پرواز خود را کنسل کنید، باید قید مبلغی که پرداخت کرده‌اید را به طور کامل بزنید. همچنین نمی‌توانید تاریخ خرید خود را تغییر دهید. بنابراین اگر از تاریخ و برنامه‌های خود به طور ۱۰۰ درصد مطمئن هستید به سراغ خرید بلیط هواپیما چارتر بروید. از طرفی اگرچه بلیط‌های چارتر از بلیط‌های سیستی ارزان‌تر هستند، نرخ ثابتی برای رده‌های سنی متفاوت در نظر می‌گیرد. تنها استثنا و تخفیف فقط برای کودکان زیر ۲ سال است و اگر با فرزندان بالای دو سال قصد پرواز دارید، ممکن برایتان گران تمام شود. از دیگر معایب بلیط هواپیما چارتر می‌توان گفت که اگر مشکلی در پروازتان پیش آید، به طول مثال پرواز تأخیر داشته باشد، بار گم شود یا پرواز لغو شود، مسئولیت این مشکلات بر عهده شرکت هواپیمایی خواهد بود و نه آژانس چارترکننده!

بلیط چارتر ارزان

شاید تعجب بر‌انگیز باشد، اما بلیط چارتری همیشه هم ارزان‌تر نیست! بسته به فصول مختلف، روز هفته، ساعت پروازی و ایرلاین، ممکن است بلیط‌های چارتری را مشاهده کنید که قیمت آن‌ها از بلیط هواپیما سیستمی هم بالا‌تر باشد. پیدا کردن بلیط هواپیما چارتر ارزان کمی نیاز به تجربه و ممارست دارد. با این حال باید دقت داشته باشید که در اکثر مواقع، می‌توانید با توجه به زمان و کمی دقت، بلیط‌ چارتری ارزان تری را نسبت به بلیط‌های سیستمی پیدا کنید.