قیمت بلیط هواپیما

قیمت بلیط هواپیما مهم‌ترین دغدغه تمام افرادی است که می‌خواهند سفر خود را با پرواز انجام دهند و معمولاً قیمت‌ها، بر اساس روز پرواز، فصل و همچنین ایرلاین متغیر است. برای خرید بلیط هواپیما با قیمت مناسب، دانستن یک سری از نکات ضروری است، مانند اینکه کدام عوامل بر روی قیمت بلیط هواپیما موثر هستند؟

قیمت بلیط هواپیما تحت تاثیر چه نکاتی است؟

بلیط هیچکدام از وسایل نقلیه دیگر مانند قطار، اتوبوس و ... به اندازه هواپیما تنوع ندارد؛ پس طبیعی است که این تنوع در قیمت‌ها نیز خود را نشان دهند. این تنوع قیمت‌ها گاهی اوقات در رقابت چارتر کننده‌ها خود را نشان می‌دهند و بعضی وقت‌ها با رقابت شرکت‌های هواپیمایی! از همین نکته می‌توان فهمید که نوع بلیط (بلیط چارتر و بلیط سیستمی) یکی از مهم‌ترین دلایلی است که می‌تواند بر روی قیمت بلیط هواپیما موثر باشد. قیمت بلیط‌های سیستمی اما معمولاً ثابت است و نوسان کمتری دارد. قیمت بلیط‌ های چارتری در زمان‌های مختلف سال متغیر است و در تعطیلات و مناسبت‌های خاص مانند عید نوروز، تابستان و ... بیشتر نمود پیدا می‌کند. هرچه از تعطیلی‌ها و روز‌های آخر هفته دور باشیم، زمان کم سفر محسوب می‌شود و قیمت بلیط‌های چارتری پایین‌تر می‌آید. تغییر نرخ بلیط‌های چارتر تا لحظه پرواز نیز ادامه دارد و معمولاً به این شکل است که هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر می‌شویم، قیمت‌ها پایین‌تر می‌آیند. اما باید به این نکته دقت کنید که در صورت اینکه بخواهید صبر کنید تا یک بلیط هواپیما لحظه آخری تهیه کنید، ممکن است پرواز پر شود و بلیط‌ها از دست شما برود. 

پس دقیقاً نمی‌توان گفت چه زمانی، مناسب‌ترین لحظه برای خرید یک بلیط ارزان قیمت است، اما با کمی صبر و بررسی زمان‌های مختلف، می‌توان حدس نسبتاً درستی در مورد قیمت‌ها زد.

قیمت بلیط هواپیما

قیمت بلیط هواپیما سیستمی

قیمت بلیط هواپیما در نوع سیستمی کمی متفاوت تر از مباحث چارتر است. بلیط‌ های سیستمی توسط ایرلاین‌ها به صورت مستقیم ارائه و به فروش می‌رسند. نرخ تقریباً ثابت بلیط‌های سیستمی، دلیلی بر ارزان بودن یا گران‌تر بودن نیست، اگرچه در ظاهر بلیط‌های چارتری ارزان‌تر هستند اما در فصل‌ها پر سفر و با اتمام بلیط‌های سیستمی، بلیط‌های چارتری با قیمت‌های بسیار بالاتری نسبت به قیمت سیستمی به فروش می‌رسند. بلیط‌های سیستمی برای کودکان قیمت‌ متفاوتی (کمتر) نسبت به بزرگسالان دارند، دارای جریمه کمتری هستند و استرداد آنها کم‌دردسر تر از بلیط‌های چارتری است.

تأثیر کلاس پروازی بر قیمت بلیط هواپیما

گروه‌های صندلی‌ متفاوت در یک هواپیما، کلاس‌های مختلف پروازی را می‌سازند. در کلاس‌های پرازی مختلف، خدمات و امکانات متفاوتی به مسافران تعلق خواهد گرفت. کلاس پروازی فرست کلاس «First class» امکانات بیشتری نسبت به درجه پرواز تجاری «Business Class» دارد و مسافران درجه تجاری، خدمات بیشتری نسبت به مسافرین کلاس اکونومی «Economy Class» دریافت می‌کنند. اگر می‌خواهید ارزان‌ترین قیمت بلیط هواپیما را پیدا کنید، توصیه می‌کنیم که فقط در قسمت اکونومی به دنبال آن بگردید.

قیمت بلیط هواپیما

قیمت بلیط هواپیما داخلی

قیمت بلیط هواپیما داخلی تحت تأثیر عوامل گوناگونی همچون نوع کلاس پروازی، شرکت هواپیمایی ارائه دهنده بلیط و... می باشد. از این رو به طور معمول با تغییر هر یک از مشخصه‌های بلیط، قیمت بلیط هواپیما نیز تغییر می‌کند. به عبارت دیگر قیمت بلیط هواپیما داخلی در کلاس اکونومی با قیمت بلیط هواپیما بیزینس کلاس در همان هواپیما و خط پروازی یکسان نیست. 

قوانین قیمت بلیط هواپیما

  • قیمت بلیط‌های نرخ مصوب، برای هر رده سنی متفاوت می‌باشد، اما در بلیط‌های چارتری و غیرقابل استرداد، قیمت بلیط هواپیما در رده‌های سنی کودک و بزرگسال برابر هستند.
  •  پس از استرداد بلیط هواپیما توسط مسافر، مبلغ جریمه محاسبه و از قیمت بلیط کسر شده و مابقی هزینه به صورت آنلاین به حساب مسافر واریز خواهد شد. لازم به ذکر است، مدت زمان برگشت وجه استرداد طبق قوانین بین بانکی، بین 24 تا 72 ساعت می باشد. این قانون برای بلیط‌های چارتر و غیرقابل استرداد وجود ندارد.
  • خریدار به هیچ وجه نباید قیمت و مفاد روی بلیط هواپیما را تغییر دهد یا اقدام به فروش مجدد بلیط با قیمت بالاتر از قیمت درج شده روی آن نماید.
  • نوسان و تغییرات قیمت در بلیط‌های چارتر نسبت به بلیط‌های سیستمی بیشتر می باشد. در برخی از مواقع (با احتمال یک درصد) ممکن است پرواز چارتری قابل استفاده نباشد.
  •  در پروازهای چارتر، قیمت بلیط هواپیما برای کودکان بین 2 تا 12 سال با قیمت بلیط بزرگسال یکسان می باشد.

قیمت بلیط هواپیما