ویزای تحصیلی کانادا

اگر می‌خواهید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید ولی با فرایند آن آشنا نیستید، با این راهنما همراه باشید. در این نوشتار با صفر تا صد اقامت تحصیلی کانادا آشنا خواهید شد.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا چیست؟ آیا تحصیل در دانشگاه‌های کانادا رایگان است؟ شرایط کار در حین تحصیل در کانادا به چه صورت است؟

فرم آنلاین درخواست ویزای تحصیلی

در مقایسه با دیگر کشورها، یکی از مهمترین مزایای تحصیل در کشور‌ کانادا، در کنار تجربه زندگی متفاوت در محیطی با تنوع فرهنگی بالا و کسب مدارک ارزشمند تحصیلی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا، دریافت اجازه کار هم‌ زمان با تحصیل و در نهایت اخذ اقامت دائم این کشور از طریق برنامه‌های استانی و طرح Express Entry است.

 همچنین در کشور کانادا علاوه بر اجازه کار در حین تحصیل، در پایان تحصیلات و به نسبت طول دوره­‌ی تحصیلی خود، فرصت دارید تا جذب بازار کار شوید و مقدمات اقامت خود را در این کشور رقم بزنید. در نظر داشته باشید که برای رسیدن به این شرایط می‌بایست دوره تحصیلی شما بیش از ۸ ماه باشد.

ویزای دانشجویی کانادا

ويزای كار بعد از تحصيل

پس از اتمام تحصیل این امکان برای دانشجویان بین‌المللی مهیاست تا بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند که برای مقاطع مختلف مدت زمان این فرصت متفاوت است، به عنوان مثال چنانچه طول دوره تحصیل شما یک سال باشد، بعد از پایان تحصیلات خود یک سال فرصت دارید جذب بازار کار شوید و چنانچه طول دوره تحصیل شما ۲ سال باشد، این فرصتن برای شما ۳ سال پس از پایان تحصیلات خواهد بود. همچنین با داشتن ۳ سال سابقه کار تمام وقت، می‌­توانید اقامت موقت کانادا را دریافت کرده و سپس تابعیت دائم این کشور را نیز کسب نمایید.

شرایط کار در حین تحصیل

دانشجویان مقطع کارشناسی و بالاتر می‌توانند همزمان با تحصیل حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کنند که درآمد آن می‌تواند بخشی از هزینه‌های زندگی ماهیانه را تامین کند. همچنین در تعطیلات دانشگاهی (تابستان، تعطیلات بین ترم و سال نو میلادی) این مدت زمان اجازه کار قابل افزایش تا ۴۰ ساعت در هفته خواهد بود.

اگر در تعطیلات برنامه‌ریزی شده مانند تعطیلات زمستانی و تابستانی یا فرجه‌های پاییز یا بهار باشید، می‌توانید تمام وقت کار کنید. شما اجازه اضافه کاری داشته و یا می‌توانید ۲ شغل نیمه وقت داشته باشید که تعداد ساعات آن نباید بیشتر از حد مجاز شود. برای کار تمام وقت باید قبل و بعد از تعطیلات دانشجوی تمام وقت باشید. همچنین فراموش نکنید که شما نمی‌توانید در طول استراحتی که قبل از شروع اولین ترم تحصیل در اختیار دارید، کار کنید.

کار در حین تحصل در کانادا

اشتغال پس از اتمام تحصیل

دو راه وجود دارد که می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیل خود، به‌طور تمام وقت کار کنید:

الف) پیش از انقضاء اجازه تحصیل خود درخواست اجازه کار کرده باشید

ب) در حال شروع یک برنامه جدید تحصیلی باشید

شرایط کار در کانادا

به‌عنوان دانشجوی Co-op یا کارآموز کار کنید

برخی از برنامه‌های تحصیلی، تجربه کاری را به‌عنوان بخشی از برنامه درسی خود قرار می‌دهند. شما می‌توانید برای مجوز کار جهت co-op یا کارآموزی درخواست ارائه دهید اگر:

۱. اجازه تحصیل معتبر دارید

۲. برای تکمیل برنامه تحصیلی خود در کانادا، به شغل نیاز دارید

۳. نامه‌ای از مدرسه خود دارید که تأیید می کند همه دانش آموزان در برنامه شما برای گرفتن مدرک خود نیاز به داشتن شغل دارند

در نظر داشته باشید co-op یا کارآموزی شما در مجموع ۵۰٪ یا کمتر از طول مدت برنامه تحصیلی شما است

کار دانشجویی در کانادا

ويزای دكترا

طولانی‌­ترين دوره­‌ی تحصيلی در کانادا مقطع دكترا بوده که مدت زمان اين دوره بین ۴ تا ۶ سال است که این دوره در کانادا بسته به رشته دانشگاهی می‌تواند تلفیقی از دروس تئوری و کارهای عملی تحقيقاتی و نوشتن پايان‌نامه باشد. اعتبار ويزای دكترا نیز معمولا بستگی به طول دوره‌ی آموزشی دارد اما در صورت نیاز قابل تمدید خواهد بود.

ترم‌های تحصیلی در کانادا

شروع ترم‌های تحصیلی برای مقاطع مختلف به شرح ذیل است:

الف) ترم پاییز از سپتامبر تا دسامبر

ب) ترم زمستان از ژانویه تا آوریل

ج) ترم تابستان از می تا جولای

اما بخاطر داشته باشید که ترم اصلی شروع سال تحصیلی در کانادا ترم پاییز است که البته برای مقاطع تحصیلی دانشگاهی و در برخی از رشته‌ها می­‌توان در طول سال برای پذیرش اقدام نمود. همچنین درنظر داشته باشید درصورت تکمیل تمام مدارک مورد نیاز ازجمله مدارک تحصیلی و مدرک زبان مربوطه، برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی هر ترم، باید حداقل ۳ تا ۶ ماه زمان پیش بینی نمایید.

ترم های تحصیلی در کانادا

مقاطع تحصیلی در کانادا

۱. (Primary Education (Elementary
۲. Secondary Education
۳. High School Education
۴. Post-Secondary Education College & University
۵. Undergraduate Studies
۶. Graduate Studies
۷. Postgraduate Studies

شرایط سنی تحصیل در کانادا

در کشور کانادا، امکان تحصیل از سنین کودکی در مدارس و مقطع ابتدایی تا مقاطع دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی برای شما فراهم است اما برای هر مقطع محدودیت سنی وجود دارد و فاصله فراغت از تحصیل شما تا زمان اقدام برای پذیرش نباید زیاد باشد که این شرایط برای مقاطع گوناگون متفاوت است. در صورت وجود فاصله از زمان اخذ آخرین مدرک تا گرفتن پذیرش، باید نشان دهید که در این فاصله مشغول به کاری مرتبط با رشته مورد نظرتان بوده‌­اید.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان

تحصیل در معتبرترین مدارس ابتدایی کانادا که مجهز به بهترین امکانات آموزشی در سطح جهان هستند، آینده روشنی برای فرزندان شما به ارمغان خواهد آورد. به‌منظور تحصیل در دوره‌­های ابتدایی، فرزندانتان می‌توانند در مدارس روزانه یا شبانه‌روزی خصوصی تحصیل نمایند. لازم به ذکر است که برای تحصیل در مدارس روزانه، نیاز به یک قیّم ساکن شهر محل تحصیل است. اما در مدارس شبانه‌روزی، خدماتی نظیر خوابگاه و خوراک فراهم است.

 تحصیل کودکان در کانادا، می‌تواند شرایط اقدام برای ویزای همراه یکی از والدین را نیز میسر سازد که مدت این ویزا به میزان طول مدت تحصیل فرزند بستگی داشته و معمولا در این نوع اقامت، والدین اجازه کار و تحصیل ندارند.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

پس از اخذ پذیرش، دانشجو می‌تواند حداکثر ۶ ماه قبل از شروع دوره جهت اخذ ویزا اقدام کند که فرآیند صدور ویزا به‌طور متوسط بین ۳ الی ۱۶ هفته پس از انگشت نگاری به‌طول می‌­انجامد اما با توجه به شرایط کرونا ممکن است این مدت طولانی­‌تر نیز گردد.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

تغییر یا تمدید ویزا

شما می­‌توانید درصورت نیاز ویزای خود را تمدید کنید یا نوع آن را تغییر دهید. لازم به ذکر است که حتما قوانین و مقررات زمان تمدید یا تغییر ویزا باید رعایت شود و این امکان زمانی میسر خواهد بود که شما در خاک کانادا حضور داشته باشید.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا برای تمامی مقاطع، ۱۵۰ دلار کانادا است که هنگام درخواست ویزا می­‌بایست این مبلغ را پرداخت کنید. البته توجه داشته باشید این هزینه فقط مربوط به ویزا است و هزینه‌های اخذ پذیرش و شهریه دانشگاه‌ها جداگانه خواهد بود.

هزینه بیمه دانشجویی بسته به شهر محل تحصیل می‌تواند بین ۶۰۰ الی ۹۰۰ دلار کانادا در سال باشد که خدمات درمانی رایگان شامل شرایط بحرانی و اورژانسی، تصادفات، جراحی، خدمات درمان سرپایی، آمبولانس، دارو، ویزیت دکتر و برخی خدمات دندان پزشکی را پوشش می­‌دهد.

هزینه تحصیل در کانادا

ویزای تحصیلی کانادا  بدون مدرک زبان

جهت تحصیل در اکثر دانشگاه‌­های کانادا، مدرک زبان انگلیسی ضروریست. بخاطر داشته باشید، حتی اگر دانشگاهی نیاز به مدرک زبان نداشته باشد، جهت اخذ ویزا، داشتن مدرک زبان یکی از مهم‌ترین مدارک بوده و عموما افسر صدور ویزا از شما مدرک زبان معتبر را درخواست می­‌کند. مدارک زبان قابل قبول در کانادا شامل آیلتس آکادمیک، تافل، پی تی ای و دولینگو هستند، اما بخاطر داشته باشید دو مدرک پی تی ای و دولینگو تنها در برخی مراکز آموزشی مورد قبول بوده، لذا بهتر است مدرک زبان آیلتس آکادمیک را اخذ نمایید.

مدرک زبان برای کانادا

مدارک لازم جهت اخد پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا

در این بخش لیستی از مدارک عمومی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ارائه شده که بسته به رشته یا مقطع تحصیلی ممکن است تغییر نمایند. همچنین برای برخی رشته­‌ها و مقاطع تحصیلی ممکن است مدارک بیشتری نیز از شما درخواست شود. لازم به ذکر است اصل تمام موارد باید به‌صورت ترجمه شده (با مهر مترجم و بدون نیاز به تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه) ارائه شوند.

شما میتوانید فهرست جامع مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا را از اینجا دانلود نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی متقاضی مدارس کانادا:

1) گذرنامه (با اعتبار حداقل 2 سال و دارای حداقل 2 صفحه سفید مقابل هم باشد.)

2) اصل ریز نمرات سال تحصیلی فعلی (تاجایی که در دسترس است) و سه سال تحصیلی قبلی که همگی ممهور به مهر مدرسه باشند. (بدون نیاز به تاییدیه آموزش و پرورش)

3) 1 قطعه عکس پشت نویسی شده 4*6 رنگی، تمام رخ با زمینه سفید، کاملاً از روبرو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد، حداکثر برای 3 ماه اخیر (عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)

4) تمامی لوح‌های تقدیر ارزشمند در زمینه‌های هنری، ورزشی، کارهای خیرخواهانه و داوطلبانه و زبان‌های خارجی

  • در صورتی که لوح تقدیر از فعالیت‌های انجام شده در دسترس نیست، نامه تاییدیه مدرسه یا موسسه مربوطه تهیه شود.
  • نامه یا مدرکی که نشان‌دهنده سطح زبان دانش‌آموز باشد. (از مدرسه، موسسات آموزش زبان یا معلم خصوصی)

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی متقاضی کارشناسی:

1) گذرنامه (با اعتبار حداقل 2 سال که صفحه اول توسط خود متقاضی امضا شده و دارای حداقل 2 صفحه سفید مقابل هم باشد.)

2) اصل ریز نمرات سال تحصیلی فعلی و سال‌های گذشته ممهور به مهر مدرسه شامل دیپلم و پیش دانشگاهی

3) اصل ریز نمرات فوق دیپلم درصورت وجود (دارای مهر دانشگاه یا موسسه آموزشی)

4) مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

5) مدرک فوق دیپلم (درصورت وجود)

6) جهت اخذ پذیرش کارشناسی مجدد، علاوه بر موارد فوق: (مدرک و ریز نمرات دوره کارشناسی)

7) ارائه مدرک IELTS  با نمره حداقل 6.5 که از تاریخ صدور آن بیش از دو سال نگذشته باشد.

8) 1 قطعه عکس پشت نویسی شده 4*6 رنگی، تمام رخ با زمینه سفید، کاملاً از روبرو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد، حداکثر برای 3 ماه اخیر (عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)

9) سوابق تحصیلی و کاری متقاضی در قالب رزومه (CV)

10) انگیزه نامه تحصیلی (Motivation Letter)

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی متقاضی کارشناسی ارشد:

1) گذرنامه  (با اعتبار حداقل 2 سال که صفحه اول توسط خود متقاضی امضا شده و دارای حداقل 2 صفحه سفید مقابل هم باشد.)

2) اصل ریز نمرات سال تحصیلی فعلی و سال‌های گذشته ممهور به مهر مدرسه و دانشگاه شامل دیپلم و پیش دانشگاهی، فوق دیپلم و کارشناسی

3) مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، فوق دیپلم و کارشناسی

4) جهت اخذ پذیرش کارشناسی ارشد مجدد، علاوه بر موارد فوق: (مدرک و ریز نمرات دوره کارشناسی ارشد)

5) ارائه مدرک IELTS  با نمره حداقل 6.5 که از تاریخ صدور آن بیش از دو سال نگذشته باشد.

6) 1 قطعه عکس پشت نویسی شده 4*6 رنگی، تمام رخ با زمینه سفید، کاملاً از روبرو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد، حداکثر برای 3 ماه اخیر (عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)

7) سوابق تحصیلی و کاری متقاضی در قالب رزومه (CV)

8) انگیزه نامه تحصیلی (Motivation Letter)

9) 2 توصیه نامه (Recommendation Letter) از دو استاد یا معلم متقاضی که شناخت خوبی نسبت به ایشان داشته باشند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی متقاضی دکتری:

1) گذرنامه  (با اعتبار حداقل 2 سال که صفحه اول توسط خود متقاضی امضا شده و دارای حداقل 2 صفحه سفید مقابل هم باشد.)

2) اصل ریز نمرات سال تحصیلی فعلی و سال‌های گذشته ممهور به مهر مدرسه و دانشگاه شامل دیپلم و پیش دانشگاهی، فوق دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد

3) مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، فوق دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد

4) ارائه مدرک IELTS  با نمره حداقل 6.5 که از تاریخ صدور آن بیش از دو سال نگذشته باشد.

5) 1 قطعه عکس پشت نویسی شده 4*6 رنگی، تمام رخ با زمینه سفید، کاملاً از روبرو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد، حداکثر برای 3 ماه اخیر (عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)

6) سوابق تحصیلی و کاری متقاضی در قالب رزومه (CV)

7) انگیزه نامه تحصیلی (Motivation Letter)

8) 2 توصیه نامه (Recommendation Letter) از دو استاد یا معلم متقاضی که شناخت خوبی نسبت به ایشان داشته باشند.

9) طرح تحقیقاتی (Research Proposal)

دکترا در کانادا

ویزای همراه دانشجویی کانادا

دریافت ویزای همراه برای یکی از اعضای درجه یک خانواده، یکی‌دیگر از مزیت‌های اخذ ویزای تحصیلی شماست. بدین ترتیب که برای یکی از والدین دانش آموزان زیر 18 سال و همچنین همسر و فرزندان زیر 18 سال دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری (دوره‌های تحصیلی بالای ۹ ماه)، متقاضی می‌تواند همزمان با ارائه درخواست ویزای خود، درخواست ویزای همراه نیز نماید. همچنین نکته قابل توجه اینجاست که فرزند دانشجو که با ویزای همراه وارد کانادا شده از تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا برخوردار بوده و همسر همراه دانشجو از اجازه کار تمام وقت بهره مند خواهد بود.

مدارک اخذ ویزای همراه کانادا به شرح ذیل است:

۱. سند ملک و املاک در خارج از کانادا

۲. اثبات توان مالی برای پوشش هزینه‌­های زندگی برای همسر و فرزندان

۳. منابع مالی کافی برای پوشش هزینه­‌های سفر

ویزای همراه کانادا

ویزای تحصیلی کانادا  تضمینی!

لطفا هرگز این نکته مهم را فراموش نکنید که هیچ‌یک از فرآیندهای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی با توجه به قوانین کشور کانادا قابل تضمین نبوده و به‌دلایل مختلف و بسته به شرایط متقاضی، امکان رد این درخواست وجود دارد. لذا وعده‌های اخذ پذیرش و ویزای تضمینی کاملا بی‌اساس و دروغ است.

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

با توجه به نیازمندی­‌های هر مرکز آموزشی و رشته و مقطع تحصیلی، تمکن مالی، پیشینه تحصیلی اعم از معدل، انگیزه‌ نامه‌ی تحصیلی و پروپوزال برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، سابقه کار مرتبط و نمره زبان خوب از اهمیت بالایی جهت اخذ ویزا برخوردار هستند. حتی اگر شرایط ایده‌آلی مانند معدل بالا یا نمره زبان کافی ندارید، برخی از مراکز آموزشی دوره­‌های پیش‌نیاز جهت تقویت مواد درسی مورد نیاز و همچنین زبان انگلیسی جهت رسیدن به حد نصاب ورود برای شما در نظر می­‌گیرند.

شرایط تحصیل در کانادا

مشاوره ویزای تحصیلی کانادا

با حضور در جلسات مشاوره رایگان، کارشناسان ایوار با بررسی شرایط و پیشینه‌­ی تحصیلی شما، بهترین راه را برای ادامه تحصیل در راستای رسیدن به آینده‌­ای بهتر به شما پیشنهاد خواهند داد. این پیشنهادات با در نظر گرفتن هدف شما از تحصیل، رشته­‌ی مورد علاقه‌تان، پیشینه‌­ی تحصیلی و کاری، شهر و بودجه مورد نظرتان بهترین گزینه‌ها را برای شما در نظر خواهد گرفت.

ایوار این افتخار را دارد تا در تمامی مقاطع تحصیلی، از پیش دبستانی و دبستان تا دکتری، خدمات مشاوره تحصیلی، دریافت پذیرش و خدمات اخذ ویزای تحصیلی را به شما ارائه نماید.

همچنین در ادامه راه و حتی پس از دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی، بنا به درخواست شما در تمام مراحل دیگر نیز از جمله خدمات کمک جهت اجاره مسکن، افتتاح حساب و ... در کنار شما خواهیم بود.

لذا برای دریافت مشاوره رایگان، می توانید فرم آنلاین ارزیابی را تکمیل و یا با شماره 91009100 تماس حاصل فرمایید.

فرم آنلاین درخواست ویزای تحصیلی