اخذ ویزای توریستی کانادا

اخذ ویزای توریستی کانادا و بازدید از جاذبه‌های دیدنی و شگفت‌انگیز آن، رویای بسیاری از ما ایرانیان است؛ مخصوصاً زمانی که قرار باشد به دیدار یکی از اقوام یا دوستانمان در کانادا برویم یا بخواهیم در همایش‌ها، کنفرانس‌ها یا دوره‌های کوتاه‌مدت تخصصی شرکت کنیم، گرفتن ویزای توریستی کانادا، به دغدغه‌ مهمی برای ما تبدیل می‌شود.

آژانس مسافرتی ایوار، به عنوان مجری مستقیم بسیاری از تورهای خارجی، با کارشناسان و متخصصان زبده‌ای در امور اخذ انواع ویزای توریستی کانادا، شما را برای رسیدن به آرزوی‌ سفر به کانادا و دیدار عزیزانتان همراهی می‌کند.

اگر شما هم یکی از صدها متقاضی سفر به کانادا هستید، اما نمی‌دانید که چطور باید ویزای توریستی کانادا را دریافت کنید، این مطلب برای شماست. در این مطلب، اطلاعات جامعی از انواع ویزای توریستی کانادا، قیمت ویزای توریستی کانادا، شرایط ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان و… را به‌دست خواهید آورد.

دانلود فرم مشخصات فردی

دانلود فرم مشخصات خانوادگی

شرایط ویزای توریستی کانادا

به طور کلی، ویزاهای کانادا به دو گروه اقامت دائم و اقامت موقت تقسیم می‌شوند و ویزای توریستی کانادا (Visitor Visa)، جزو انواع ویزای اقامت موقت (TRV) است. ویزای توریستی کانادا بر اساس دفعات مجاز ورود به این کشور و میزان اعتبار، به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • ویزای توریستی یکبار ورود یا سینگل (Single Entry)
 • ویزای توریستی چند بار ورود یا مولتیپل (Multiple Entry)
 • سوپر ویزای کانادا

به جز سوپر ویزای کانادا، حداکثر مدت اقامت در کانادا در هر بار ورود با ویزای توریستی، ۶ ماه است. صدور هر یک از انواع ویزای توریستی کانادا، به شرایط و مدارک شما، تصمیم سفارت کانادا و افسری بستگی دارد که درخواست شما را بررسی می‌کند.

ویزای سینگل کانادا

اگر قصد شرکت در همایش، کنفرانس یا دوره خاصی را دارید، ویزای سینگل کانادا یا ویزای یکبار ورود کانادا بهترین انتخاب برای شماست. با داشتن ویزای سینگل کانادا، شما اجازه دارید تنها یک‌ بار وارد خاک کانادا شوید و حداکثر به‌مدت ۶ ماه در آن اقامت کنید. به محض خروج از کانادا، اعتبار ویزای شما باطل می‌شود و اگر بخواهید مجدداً به کانادا سفر کنید، باید دوباره برای ویزای جدید اقدام کنید. 

ویزای مولتی کانادا

ویزای مولتی کانادا یا ویزای مولتیپل کانادا، به شما اجازه می‌دهد تا زمان پایان اعتبار ویزا، هر چند بار که می‌خواهید وارد کانادا شوید و در هر بار ورود می‌توانید حداکثر به‌مدت ۶ ماه اقامت کنید. پس از پایان ۶ ماه، تنها کافی است چند ساعت از خاک کانادا خارج شوید تا دوباره در هنگام بازگشت حداکثر ۶ ماه دیگر در این کشور اقامت کنید. اگرچه مدت زمان اعتبار این ویزا ۱۰ ساله است، اما به با توجه به اینکه گذرنامه ایرانی تنها ۵ سال اعتبار دارد، اعتبار ویزای مولتی کانادا برای ایرانیان ۵ سال است و به ویزای توریستی ۵ ساله کانادا معروف است.

اگر دلایل و مدارک قانع‌کننده‌ای برای سفر به کانادا مثل بازدید از اقوام یا دوستان دارید، حتماً شانس خود را برای دریافت ویزای مولتی کانادا امتحان کنید. کارشناسان ما در ایوار نیز شما را در این راه یاری خواهند کرد.

سوپر ویزای توریستی کانادا

اگر بالای ۱۸ سال هستید و اقامت دائم کانادا یا شهروندی این کشور را دارید و به دنبال ویزای توریستی کانادا برای والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود هستید، سوپر ویزا کانادا بهترین گزینه برای شما است. سوپر ویزا کانادا یک ویزای مولتیپل (چند بار ورود) با ۱۰ سال اعتبار است که در هر بار ورود می‌توان به مدت ۵ سال در کانادا اقامت کرد.

این ویزا حداکثر ۱۰ سال اعتبار دارد؛ اما با توجه به اینکه پاسپورت ایرانی ۵ سال اعتبار دارد، پس از پایان مهلت اعتبار، فرد باید با هماهنگی سفارت کانادا برچسب سوپرویزای خود را به پاسپورت جدید منتقل کند.

مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا

افسری که درخواست و مدارک شما را در سفارت کانادا بررسی می‌کند، نقش بسیار مهمی در صدور ویزای توریستی کانادا دارد. اگر می‌خواهید ریسک ریجکتی ویزای خود را کاهش دهید و نظر سفارت را جلب کنید، باید موارد زیر را به عنوان شرایط و مدارک ویزای توریستی کانادا در نظر بگیرید و فراهم کنید:

* کلیه مدارک نیاز به ترجمه رسمی به زبان انگلیسی دارند. (درصورت لزوم باید به تائید دادگستری نیز برسند.)

1) اصل گذرنامه با امضاء، به همراه گذرنامه‌های قبلی

الف) مدت اعتبار حداقل یکسال از تاریخ ورود و داشتن دو صفحه سفید روبروی هم

ب) ارائه گذرنامه جداگانه برای هر نفر الزامی است.

2) 3 قطعه عکس 5/4*5/3 رنگی، تمام رخ با زمینه سفید، کاملاً از روبرو، بدون لبخند، بدون عینک ، گردی صورت کاملاً مشخص باشد، حداکثر برای 6 ماه اخیر (عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)

3) اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی

4) اصل و ترجمه سند ازدواج (در صورت همسفر بودن با همسر)

5) مدارک مالی شامل نامه تمکن به زبان انگلیسی و ممهور به مهر امور بین الملل بانک، گردش چهار ماهه حساب که نشان دهنده میزان درآمد ماهیانه شخص باشد و گواهی سپرده بلندمدت در صورت وجود (مدارک دیگری همچون گواهی خرید سهام یا اوراق بهادار، سند اتومبیل و اجاره نامه نیز می تواند تمکن مالی شما را نشان دهد) (زمان صدور مدارک بانکی حداکثر دو هفته قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد.)

* درصورت ارائه گواهی سپرده بلند مدت، ارائه گردش حساب چهار ماهه سود سپرده به زبان انگلیسی از طرف بانک، همراه با مهر شعبه و امضا بانک الزامی می باشد.

* باید حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر 3.000.000.000 ريال باشد.

6) اصل و ترجمه اسناد ملکی

7) اصل و ترجمه مدارک شغلی

الف) پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی و سه فیش آخر حقوق از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی، آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، لیست پرداخت بیمه کارکنان

ب) وکلا: پروانه وکالت

ج) مهندسان: کارت و پروانه نظام مهندسی یا جواز ساخت

د) مشاغل دولتی: حکم کارگزینی، یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر با ذکر سفر به کانادا در آن و سه فیش آخر حقوق

ه) بازنشسته‌ها: حکم بازنشستگی، سه فیش آخر حقوق، در صورت افزایش حقوق ارائه آخرین حکم افزایش حقوق بازنشستگی الزامی است.

و) مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر با ذکر سفر به کانادا در آن و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان و سه فیش آخر حقوق

ز) در صورت خویش فرما بودن: جواز کسب / پروانه بهره‌برداری / آگهی تاسیس /آخرین آگهی تغییرات / آگهی تصمیمات در روزنامه رسمی، لیست بیمه دو ماه آخر کارکنان، آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن بانک و گردش چهار ماهه حساب شرکت به زبان انگلیسی و ممهور به مهر امور بین الملل بانک آن و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان

ح) معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار به همراه سه فیش آخر حقوق

ط) دانش آموزان، دانشجویان: اصل نامه اشتغال به تحصیل

8) برای فرزندان زیر 18 سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آن‌ها سفر می کنند رضایتنامه محضری الزامی است و نیاز به ترجمه به زبان انگلیسی دارد.

9) اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌های خانه‌دار

* تکمیل فرم مشخصات فردی و فرم‌های فارسی مربوط به کانادا به صورت کامل و دقیق

* حضور مسافرین 14 تا 79 سال جهت انگشت نگاری در مرکز انگشت نگاری الزامی می‌باشد.

* حضور مسافرینی که طی 10 سال اخیر سابقه انگشت نگاری در یکی از مراکز انگشت نگاری سفارت کانادا را داشته اند الزامی نمی باشد.

* لازم بذکر است با توجه به مدارک ارائه شده و نظر سفارت ممکن است مدارک دیگری از مسافر در خواست گردد که تهیه و ارائه آنها جهت اخذ ویزا الزامی می‌باشد.

10) دعوت نامه: شامل مشخصات کامل دعوت کننده و متقاضی، نسبت، دلیل سفر متقاضی، آدرس و تلفن، مدت زمان اقامت (دعوت نامه پس از تنظیم باید به مهر و امضای دفتر ثبت برسد).

* مدارک الزامی برای فرد دعوت کننده: کارت اقامت یا گذرنامه کانادایی، اصل مدارکی که نسبت دعوت کننده و مهمان را مشخص می نماید. (مانند شناسنامه)

* مدارک اختیاری برای فرد دعوت کننده: کارت شهروندی، شناسنامه کانادایی، گواهی اشتغال به کار، نامه بانک، برگه های مالیاتی

* اصل تمام مدارک متقاضی تا پایان فرآیند انگشت نگاری نزد آژانس باقی می ماند.

به یاد داشته باشید متقاضیان ویزای توریستی کانادا که قبلا ویزای شینگن گرفته‌اند، از شانس بیشتری برای دریافت ویزای توریستی برخوردارند.

تمکن مالی ویزای توریستی کانادا

یکی از شروط مهم و اساسی برای جلب نظر مقامات کانادایی و دریافت ویزای توریستی کانادا، گواهی تمکن مالی است. متقاضی دریافت ویزای توریستی کانادا باید با ارائه پرینت موجودی بانکی و ارائه گردش حساب در یک بازه ۴ ماهه، ثابت کند که از تمکن مالی لازم برای تامین هزینه سفر خود برخوردار است و می‌تواند به‌راحتی به کشور خود بازگردد. میزان تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا، برای هر فرد متناسب با مدت زمان و محل اقامت (هتل یا خانه بستگان و دوستان) او متفاوت است.

هزینه ویزای توریستی کانادا

هزینه ویزای توریستی کانادا، شامل هزینه ویزا و هزینه انگشت‌ نگاری است. قیمت ویزای توریستی کانادا (ویزای یکبار ورود یا چند بار ورود) برای هر فرد، ۱۰۰ دلار کانادا و تمدید ویزای توریستی کانادا نیز هر برای فرد، ۱۰۰ دلار کانادا هزینه خواهد داشت. هزینه بیومتریک یا انگشت نگاری، ۸۵ دلار کانادا است و به این ترتیب، کل هزینه‌های شما به ۱۸۵ دلار کانادا می‌رسد. علاوه بر این، باید بودجه لازم برای تامین حداقل تمکن مالی، رزرو هتل، بیمه مسافرتی، بلیط رفت و برگشت به کانادا و … را هم به هزینه سفر به کانادا اضافه کنید.

ویزای توریستی کانادا با دعوت نامه

یکی از مدارکی که شانس شما را برای دریافت ویزای توریستی کانادا به‌شدت افزایش می‌دهد، دریافت دعوت نامه از سوی اقوام، اعضای درجه یک یا دوستانتان در کانادا است. داشتن دعوت‌ نامه برای دریافت ویزای توریستی کانادا،  به این معنا نیست که فرد دعوت‌کننده مسئولیت حقوقی شما را بر عهده می‌گیرد؛ بلکه نشان می‌دهد آن فرد میزبان شما در کانادا است و در تامین مخارج زندگی شما را کمک خواهد کرد.

هر فرد دعوت کننده باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد تا بتواند برای نوشتن دعوت‌ نامه اقدام کند:

 • کارت شهروندی یا اقامت دائم کانادا
 • نامه ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا
 • اجازه تحصیل یا Study Permit یا ویزای دانشجویی کانادا
 • نامه اشتغال به کار یا ویزای کار کانادا
 • مدارکی مبنی بر وضعیت اقتصادی فرد در کانادا مانند اسناد ملکی، فیش‌های حقوقی، برگه پرداخت مالیات و…

توجه داشته باشید، نوشتن مشخصات شما و فرد دعوت‌کننده در دعوت‌نامه الزامی است. این مشخصات و اطلاعات به شرح زیر است: 

مشخصات فرد دعوت‌ کننده در دعوت نامه ویزای توریستی کانادا

 • مشخصات دعوت‌کننده
 • تاریخ تولد
 • آدرس و شماره تلفن در کانادا
 • وضعیت فعلی در کانادا (شهروند، مقیم دائم، دانشجو و غیره)
 • عنوان شغلی (در صورت اشتغال به کار)

مشخصات فرد دعوت شونده در دعوت نامه ویزای توریستی کانادا

 • مشخصات دعوت‌شونده
 • تاریخ تولد
 • آدرس و شماره تلفن کشور مبدا
 • نسبت شخص با فرد دعوت‌کننده
 • هدف از سفر
 • مدت زمان اقامت در کانادا
 • اطلاعاتی درباره محل سکونت در کانادا و نحوه تامین هزینه‌ها
 • تاریخ خروج از کانادا

ویزای توریستی کانادا بدون دعوت نامه

برای دریافت ویزای توریستی کانادا بدون دعوت‌نامه، به رزرو هتل، بلیط‌های رفت و برگشت و سایر مدارکی که در شرایط ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان ذکر شد، نیاز دارید. توضیح هدف از سفر و ارائه برنامه سفر (Itinerary) دقیق و با جزئیات درباره مکان‌هایی که می‌خواهید از آن‌ها بازدید کنید یا تورهایی که در آن ثبت‌نام کرده‌اید، شانس شما را برای دریافت ویزا توریستی کانادا بیشتر می‌کند.  کارشناسان و متخصصان ما در ایوار به شما کمک خواهند کرد تا با پرونده‌ای کامل و دقیق، درخواست خود را برای دریافت ویزای توریستی کانادا ثبت کنید.

دریافت ویزای توریستی کانادا چقدر طول میکشد؟

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که متقاضیان ویزای توریستی کانادا می‌پرسند، این است که دریافت ویزای توریستی کانادا چقدر طول میکشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که سفارت کانادا بازه زمانی مشخصی را برای دریافت ویزا اعلام نکرده، اما متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌های درخواست ویزای توریستی کانادا، بین ۳ هفته تا ۴ ماه کاری است.

مواردی مانند هدف از سفر، داشتن دعوت‌نامه، سن متقاضی و کشور مبدا می‌تواند این بازه زمانی را کمتر یا بیشتر کند. دریافت ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان ممکن است تا ۱۱۰ روز کاری طول بکشد.

اعتبار ویزای توریستی کانادا

همانطور که در انواع ویزای توریستی کانادا گفتیم، اعتبار ویزای توریستی کانادا متناسب با نوع ویزا متفاوت است. به جز ویزای سینگل کانادا که اعتبار آن ۶ ماهه است، اعتبار ویزای چندبار ورود کانادا شامل ویزای مولتی کانادا و سوپر ویزا کانادا، ۱۰ ساله است. اما باید توجه داشت که اعتبار ویزا وابسته به مدت زمان اعتبار گذرنامه متقاضی است و از آنجایی که پاسپورت ایرانی تنها ۵ سال اعتبار دارد، ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان حداکثر ۵ سال اعتبار خواهد داشت.

بنابراین، هنگام دریافت ویزای توریستی کانادا حتما به مدت اعتبار پاسپورت خود دقت کنید. برای مثال، اگر هنگام دریافت ویزای توریستی کانادا پاسپورتتان تنها یک سال اعتبار داشته باشد، ویزای شما هم حداکثر یک سال اعتبار خواهد داشت و پس از پایان این مدت، باید بار دیگر برای دریافت ویزا اقدام کنید.

تبدیل و تمدید ویزای توریستی کانادا

حداکثر مدت اقامت در کانادا در هر بار ورود با ویزای توریستی، ۶ ماه است. حالا اگر مدت زمان اقامت شما در کانادا رو به پایان باشد و نیاز داشته باشید بیش از ۶ ماه در این کشور اقامت کنید، باید یک ماه قبل از اتمام مدت اقامت برای تمدید ویزا و دریافت ویزیتور رکورد (Visitor Record) اقدام کنید. هزینه تمدید ویزا برا هر نفر ۱۰۰ دلار کانادا است.

یکی از مزایای ویزای توریستی کانادا برای کسانی که برنامه بلندمدت برای سفر و مهاجرت به کانادا دارند، امکان تبدیل آن به ویزای کاری یا تحصیلی است. اگر قصد تبدیل ویزای توریستی خود را دارید، باید حتماً قبل از خروج از کشور، خوب فکرهایتان را بکنید و برنامه سفرتان پس از ورود به کانادا مشخص باشد. این‌گونه کمتر دچار بحران و چالش‌های جدی خواهید شد. برخی از راه‌های تبدیل ویزای توریستی کانادا در ادامه آورده شده است.

تبدیل ویزای توریستی به کاری

با پیدا کردن شغل یا جاب آفر در کانادا می‌توانید ویزای توریستی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. نکته مهم آنجاست که باید قبل از ورود به کانادا در مورد شغل یا پیشنهاداتی که وجود دارد، به خوبی تحقیق و مهارت و دانش خود را برای کار در آن جایگاه شغلی ارزیابی کنید. اگر نتوانید شغلی که می‌خواهید به دست آورید، به ناچار باید پس از اتمام مدت اقامت به کشور خود بازگردید.

تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی

برای تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی، به پذیرش در دانشگاه‌های کانادا نیاز دارید. قبل از اقدام برای دریافت ویزا، حتماً شرایط دانشگاه‌ها را مطالعه کنید تا با اطمینان خاطر بیشتری سفر کنید.

مهاجرت از طریق ویزای توریستی

اگر به‌دنبال مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور هستید، بهتر است بدانید که امکان تغییر مستقیم ویزای توریستی کانادا به اقامت دائم وجود ندارد. در ابتدا باید ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی یا کاری تبدیل و پس از به دست آوردن شرایط لازم، برای دریافت اقامت کانادا اقدام کنید.

قانون جدید ویزای توریستی کانادا نیز (تا فوریه ۲۰۲۴) این است: ایرانیانی که بتوانند ویزای توریستی خود را دریافت کنند، پس از ورود به کانادا این امکان را خواهد داشت که ویزای توریستی خود را در مدت زمانی اندک به ویزای اجازه کار یا Work Permit تبدیل کنند؛ بدون آن‌که نیاز باشد از قبل کار پیدا کرده باشند.

دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا

دلایل متعددی برای رد شدن ویزای توریستی کانادا وجود دارد که برخی از محتمل‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • ارائه اطلاعات نادرست از سوی متقاضی
 • عدم ارائه دلایل قانع‌کننده برای سفر
 • عدم تمکن مالی متقاضی
 • عدم ارائه مدارک مالی کافی از سوی دعوت‌کننده
 • سوء پیشینه متقاضی
 • عدم اشتغال یا نداشتن شغل مناسب در کشور مبدا
 • نداشتن سابقه سفر قوی و مناسب
 • هدف نامشخص از سفر به کانادا
 • عدم تناسب بین مدت اقامت در کانادا و میزان تمکن مالی ارائه شده
 • عدم داشتن سلامت جسمی
 • قانع نشدن آفیسر از برگشت متقاضی به کشور خود

اگر درخواست ویزای توریستی کانادا شما به دلایلی رد شد، نگران نباشید؛ چراکه می‌توانید با رفع نواقص و تکمیل پرونده، مجدداً برای درخواست ویزای کانادا اقدام کنید. با توجه به روند پیچیده ویزای توریستی کانادا و حساسیت بالایی که در تامین مدارک و شرایط آن وجود دارد، همراهی گروهی باتجربه و متخصص در امور اخذ ویزای توریستی کانادا، مانند کارشناسان آژانس مسافرتی ایوار، ضروری به نظر می‌سد. همکاران ما در ایوار به شما کمک خواهند کرد تا این راه را مطمئن‌تر طی کنید و احتمال ریجکتی ویزای خود را به حداقل برسانید.

برای اطلاع بیشتر از جزئیات اخذ ویزای توریستی کانادا و ارزیابی شرایط خود جهت سفر به کانادا، با کارشناسان ما در ایوار در تماس باشید.