برترین موزه‌ها و گالری‌های جهان

احسان صادقی
 • احسان صادقی
 • 1395/8/12
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

موزه‌ها یکی از گشت‌‌های ثابت در سفر‌ به شهر و کشور‌های مختلف است. گردشگران برای شناخت هنر، فرهنگ و تاریخ یک کشور از موزه‌های مختلف بازدید می‌کنند و در این میان، موزه‌هایی با کاربرد متفاوت نیز دیده می‌شود. برای آشنایی با ۱۰ موزه‌ی برتر جهان، پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را بخوانید.

تور اروپا

 1. موسسه اسمیت سونیا، واشنگتن

موزه اسمیت سونیا (Smithsonian) به همراه موزه‌ها و گالری‌های نوزده‌گانه، پارک ملی جانورشناسی و ایستگاه‌های مختلف تحقیقاتی بزرگ‌ترین مجتمع تحقیقاتی و موزه در جهان می‌باشد؛ علاوه برا آن، صد و سی و هفت میلیون اثر که به شرح داستان آمریکا می‌پردازند در این مکان قرار دارد. از این رو بهتر است آمادگی گردش و سیاحت در مدت زمان طولانی را داشته باشید. اگر شما فقط دقیقه‌ای در روز و شب را صرف مشاهده اشیاء نمایشگاه کنید، در طول ده سال شما فقط ده درصد از کل موزه را دیده‌اید! بنابراین عاقلانه است که با برنامه به بازدید از این موزه بپردازید؛ سعی کنید تنها بر روی یک یا دو نمایشگاه از دو یا سه عدد از موزهای مختلف تمرکز کنید.

جاذبه‌های اصلی: کفش‌های یاقوتی دوروتی (Dorothy) در فیلم جادوگر شهر اوز، لباس‌های فاخر زنان برتر آمریکا، اولین پرچم ستاره‌نشان آمریکا که در موزه تاریخ ملی آمریکا قرار دارد، تالار جواهرات شامل الماس امید در موزه تاریخ طبیعی، هواپیمایی که برادران رایت در سال هزار و نهصد و سه با آن پرواز کردند، هواپیمایی سنت لویس مقدس که پیام‌آور صلح بود، اتاقک فرمان آپولو یازده در موزه ملی هوا و فضا.

موزه اسمیت سونیا

2. موزه لوور، پاریس

لوور (Louvre) در دوران قرون‌وسطی دژ نظامی و کاخ پادشاه فرانسه بوده تا اینکه حدود دو قرن پیش به موزه تغییر کاربری داد. در سال هزار نهصد و هشتاد و نه وقتی از هرم شیشه‌ای که طراح مشهور ای.ام پای (I. M. Pei) به‌عنوان ورودی اصلی موزه پرده‌برداری شد، خیلی‌ها به وجد آمدند. هنوز هم در جهت یکپارچه کردن عناصر نا همخوان کاخ، اصلاحاتی انجام می‌گیرد. مجموعه‌های موجود موزه از حد فاصل دوران باستان تا اوایل نیمه قرن نوزدهم گردآوری شده که از ارزنده‌ترین آثار حال حاضر جهان به شمار می‌روند. مناسب‌ترین مکان برای آغاز، بازدید از مجسمه (Sully Wing) است، «آگوست فیلیپ» نیز در قلب موزه لوور قرار دارد که کودکان عاشقش هستند، در آنجا ما مستقیم به غرفه مصر هدایت می‌شویم.

جاذبه‌های اصلی: مجسمه ونوس دی. میلو، مجسمه پیروزی ساموتراس بالدار و مونولیزای لئوناردو داوینچی

موزه لوور

3. موزه آکروپولیس، آتن

اینجا یک سایت موزه بسیار زیبا و دلنشین است که در سراشیبی آکروپولیس (Acropolis) قرار دارد. وجود سطح شیشه‌ای شفاف و شگفت‌آور به همراه مناظر حفاری باستان‌شناسان، حس گردشی لذت‌بخش را در تاریخ به بازدیدگنندگان القا می‌کند. اگر از شیب به سمت آکروپولیس بالا برویم به جایگاه مقدس آتنی‌ها می‌رسیم، گویی که در این نزدیکی‌ها از هر دوره‌ی تاریخی نشانه‌ای وجود دارد. برای اولین بار به بازدیدکنندگان این اجازه داده شد تا از نزدیک وارد سایت شوند و این اشیای قدیمی را لمس کنند که با تمهیداتی نظیر تعدیل نور طبیعی و در فضای باز این کار انجام شد.

جاذبه‌های اصلی: کتیبه‌ای از معبد پارانیون که دقیقاً بر اساس اندازه و ابعاد نسخه اصلی آن با تمام جزیات ساخته و نصب شد است.

موزه آکروپولیس

4. موزه آرمیتاژ، سن پترزبورگ

ممکن است روسیه از مراکز هنری جهان مانند پاریس، رم و لندن دور افتاده باشد اما آرمیتاژ (Hermitage) دارای مجموعه‌ای با بیش از سه میلیون شیء تماشایی از هنر جهان استکه از دوران پارینه سنگی تا اوایل قرن بیستم می‌باشد. موزه در شش ساختمان در امتداد رودخانه نیوا (Neva) قرار گرفته دارد و ترکیب ساختاری موجود در آن به شکل یک کاخ زمستانی است. ساخت این بنایی با شکوه و مجلل، سبک باروک که با ترکیبی از رنگ‌های آبی و سفید تزیین‌شده در سال 1764 به اتمام رسید و بیش از چندین قرن اقامتگاه اصلی خاندان تزارها بوده است. کاترین کبیر (Catherine the Great) در همان سال با خریداری 255 تابلوی نقاشی از برلین این موزه را تأسیس کرد. در قسمت مرکزی موزه آثاری متعلق به هنر اروپای شرقی وجود دارد که متشکل از 120 اتاق در چهار ساختمان می‌باشد که تابلوهایی از دوران قرون‌وسطی تا عصر حاضر را در بر دارد و آثاری از رامبراند، ون گوک، تیپلو ، تیتیان، داوینچی، پیکاسو، گوگن، سزان و گویا رابه نمایش گذاشته است.

جاذبه‌های اصلی: گالری گنجینه اتاق‌های طلایی که به نمایش شاهکارهای طلاسازی منطقه اوراسیا اختصاص دارد، ساحل دریایی سیاه در دوران باستان و شرق کهن. این موزه همچنین از مجموعه خصوصی نیکولایی دوم (Nicholas II) اشیایی از قبیل تابلوهای طرح‌ها، مدال‌های مجالس یادبود و مجالس تاج‌گذاری را به نمایش گذاشته است.

موزه آرمیتاژ

5. موزه بریتانیا، لندن

توجهِ کوزه بریتانیا که به عنوان بزرگ‌ترین موزه انگلستان شناخته می‌شود، به مجموعه‌های ملی و باستان‌شناسی و قوم نگاری اختصاص دارد. بیش از هشت میلیون قطعه که شامل استخوان‌های ماقبل تاریخ و اشیایی از معبد پارتنون و جواهرات کم نظیری از کاخ آشوری‌ها است در آنجا وجود دارد.

جاذبه‌های اصلی: گالری مصری که مایه‌ی مباهات موزه می‌باشد (این دومین مجموعه ارزشمندی از آثار باستانی مصری است که خارج از خود مصر قرار دارد) که شاهکاری مانند کتیبه سنگی روزتا (Rosetta) حکاکی شده در سال 196 قبل از میلاد را به نمایش گذاشته شده است.

موزه بریتانیا

6. پرادو، مادرید

خاندان پادشاهی اسپانیا عهده‌دار حضور فراوان شاهکارهای کلاسیک در موزه پرادو (Prado) می‌باشند. در طول سده‌های متعدد پادشاهان و ملکه‌ها با اشتیاق و سلیقه‌ای عالی به گردآوری و رونق بخشیدن هنر همت گماردند و با افزودن آثار مشاهیر نقاشی مانند ولاسکز، گویا، ربیرا و زیوریا و همچنین مجموعه‌های ارزنده از نقاشان ایتالیایی همانند رافائل و تیتیان و هنرمندان فلاندرزی (Flemish) این موزه را پربار کرده‌اند. فرناندوی هفتم (Fernando VII) پادشاه اسپانیا در سال 1819 مجموعه‌های بی نظیر درون موزه را به بازدید عموم گذاشت. ساختمانی که آثار نئوکلاسیک در آن قرار دارد و توسط هنرمند مشهور «جان دولانیوا» (Juan de Villanueva) طراحی شده است.

جاذبه‌های اصلی: تابلوی فضایل سه گانه اثر روبنس

پرادو، مادرید

7. موزه متروپلیتن، نیویورک سیتی

موزه هنر متروپلیتن بزرگ‌ترین موزه بخش غربی آمریکا است که دارای بیش از دو میلیون اثر می‌باشد که نه تنها دارای مجموعه‌هایی از تمام جهان است بلکه از دوران باستان تا حال حاضر را پوشش می‌دهد. علاوه بر آن با داشتن منابعی گسترده که از حوزه‌های فرهنگی بی‌شماری گردآوری شده و در اختیارِ موزه قرار گرفته است. در این موزه آثار فاخر نقاشان اروپایی از قبیل بوتچلی، رامبراند، ورمیر، دِگاس و دیگر شخصیت‌های ممتاز دنیایی هنر را می‌توان در این موزه یافت. در بخش کلکسیون‌های مصری آرامگاه پرنوب (Perneb) در حدود 2440 قبل از میلاد و معبد نفیس دندور (Dendur) در حدود 20 تا 23 قبل از میلاد به نمایش گذاشته شده است. مجموعه‌هایی شامل هنر و صنایع دستی آمریکا به همراه اتاق فرانک لوید (Frank Lloyd) معمار برجسته و خالق خانه در چمن‌زار.

جاذبه اصلی: اثر حکاکی شده معروف آدم و حوا توسط هنرمند فقید آلبرت درور فقط گوشه کوچکی از دیدنی‌های هیجان‌انگیز این موزه است.

موزه متروپلیتن

8. موزه واتیکان، واتیکان

موزه واتیکانی‌ها شامل بیست و دو مجموعه جداگانه است که هر کدام از بخش‌ها تماشایی‌تر و جذاب‌تر از دیگری به نظر می‌رسد. احتمالاً معروف‌ترین آن‌ها موزه «پیو کلامینتینو» (Pio-Clementino) با مجسمه‌های کلاسیک پر زرق و برق می‌باشد. «اتاق‌های رافائل» که همگی توسط رافائل معروف نقاشی شده‌اند، پینا کوتیکا (Pinacoteca) یا اتاق تصاویر دارای مجموعه‌های سرآمد از نقاشی‌های دوره قرون‌وسطی تا رنسانس می‌باشد و البته کلیسای کوچک سیستین میکل آنژ. در مجموعه پاپ گرگوری اگزیو آثاری از مصر باستان به نمایش گذاشته شده است و همچنین اشیایی از تمدن اتروسکی (Etruscan) در موزه اتروسک پاپ گرگوری دیده می‌شود و این تنها شروع فهرست بلند بالای موزه می‌باشد.

جاذبه‌های اصلی: کلیسای کوچک با نقاشی‌های معروف میکل آنژ و اتاق‌های رافائل را در بازدید خود از موزه فراموش نکنید.

موزه واتیکان

9.گالری اوفیتزی، فلورانس

بزرگ صفتی است که در ایتالیا برای سخت کوشی استفاده می‌شود تمام بناهای تاریخی و آثار هنری کشورهای مختلف سزاوار تعریف و تمجید است و بر این اساسگالری اوفیتزی (Uffizi) انصافاً گالری است که بهترین مجموعه از نقاشی‌های دوره رنسانس را دارا می‌باشد و همه ستارگان آسمان هنر ایتالیا در مکان اثری دارند و نه تنها اساتید دوره رنسانس بلکه نقاشانی از اوایل قرون‌وسطی و باروک و مکتب مناریسم به نمایش گذاشته شده است.

جاذبه‌های اصلی: تولد ونوس اثر بوچلی (Botticelli) یکی از این آثار فاخر است.

گالری اوفیزی

10. موزه ریکس، آمستردام

در حدود 900 هزار  قطعه در موزه ریکس به نمایش در آمده است، بزرگ‌ترین مجموعه از هنر و تاریخ در کشور هلند! این موزه بیش از همه شهرت خود مدیون وجود تابلوهای از استادان قرن هفدهم هلند از قبیل ریدال (Ruysdael)، فرانس هال (Frans Hals) جانز ورمر (Johannes Vermeer) و رامبراند است. این موزه در سال 1800 برای به نمایش گذاشتن مجموعه‌ای فئودال‌های هلندی و همچنین آثاری از قرون‌ وسطی برپا شد اگرچه ساختمان مرکزی موزه به جهت تعمیر و نوسازی تا سال 2013 مسدود بوده است.

جاذبه‌های اصلی: تابلوی نگهبان شب اثر رامبراند

موزه ریجکس

احسان صادقی احسان صادقی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}