10 حقیقت جالب در مورد پارک ملی پیلانسبرگ

مونا صفوی پور
 • مونا صفوی پور
 • 1395/10/9
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

آیا می‌دانید که 1.4 کیلوگرم سرگین فیل می‌تواند تنها در عرض دو ساعت توسط 16 هزار سوسک حریص برای گرفتن سهم خود، ناپدید شود؟ می‌گویند بوفالوها نسبت به دیگر حیوانات وحشی موجود در زمین، شکارچیان زیادی را در آفریقا کشته‌اند؟ و یا فیل‌ها می‌توانند صدای یک دیگر را تا فاصله‌ی هشت کیلومتری بشنوند و ... .

تور اروپا

 هیچ چیز فریبنده‌تر از جانوران آفریقا و حیات وحش آفریقای جنوبی نیست و درست زمانی که فکر می‌کنید در وحش ماهر شدید، از برخی حقایق ناشناخته در سفر اکتشافی آفریقا، شگفت‌زده خواهید شد. یکی از بزرگ‌ترین مقصدهای سفر اکتشافی در افریقای جنوبی بدون شک منطقه حفاظت شده‌ی پیلانسبرگ در شمال غرب این ایالت است. در اینجا به 10 حقیقت جذاب در مورد وحش که حتی بومیان آفریقای جنوبی هم ممکن است درباره‌اش ندانند، اشاره می‌کنیم:

1. پیلانسبرگ تنها منطقه حفاظت شده‌ای است که در مجموعه‌ی محصور قلیایی قرار دارد. پارک ملی پیلانسبرگ در داخل دهانه آتشفشان قدیمی قرار گرفته که خوشبختانه آتشفشان مدت زیادی است که خاموش است (آخرین فوران آتشفشان به 1200 میلیون سال قبل بر می‌گردد).

2. در پیلانسبرگ، آثار اقامت تسوانا (Tswana) (شاخه‌ای از مردم بانتوزبان در جنوب آفریقا) دیده می‌شود که قدمت آن به 1750 سال پس از میلاد بر می‌گردد، اگر چه آثار بسیاری را نیز می‌توان در منطقه روستن یافت که قدمت آن‌ها به 1300 سال پس از میلاد می‌رسد. جاهای مختلفی در سراسر پیلانسبرگ وجود دارد که مربوط به عصر آهن و سنگ می‌باشد و بیانگر حضور انسان‌ها در آن دوران است.

3. آیا تاکنون در مورد پروژه‌ی بزرگ‌ترین جابجایی جانوران شکاری در جهان شنیده‌اید؟ در اوایل دهه‌ی 80، بیش از 6000 حیوان از پارک‌های دیگر به پیلانسبرگ منتقل شدند. 1.5 میلیون راند (واحد پول آفریقا) صرف حصار محوطه‌ی اطراف پارک شد، در حالی که 1.8 میلیون راند برای خود جانوران هزینه شد.

4. امروزه تقریباً تمام گونه‌های جانوران جنوب آفریقا، از جمله شیر، فیل، بوفالو، پلنگ، گورخر، کفتار، زرافه، اسب آبی، کروکودیل و بیش از 350 گونه پرنده در این منطقه‌یافت می‌شود.

پیلانسبرگ آفریقای جنوبی

5. آوریل، مه و سپتامبر بهترین ماه‌های سال برای سافاری می‌باشد. در این ماه‌ها حیات وحش راحت‌تر دیده می‌شود زیرا پوشش گیاهی کمتری وجود دارد و حیوانات در اطراف رودخانه‌ها و آب چال‌ها جمع می‌شوند. همچنین شانس کمتری وجود دارد که در حین رانندگی در محوطه، گرفتار طوفان شوید؛ آسمان صاف و بیشتر روزها آفتابی است؛ همچنین پشه‌ها و حشرات کمتری هنگام شمارش ستاره‌ها شما را نیش می‌زنند.

6. پناهگاه منکوه (Mankwe) واقع در کنار سد منکوه (بزرگ‌ترین دریاچه در پیلانسبرگ) بهترین نقاط برای دیدن محوطه‌های مختلف از جمله محل فیل‌ها، کرگدن‌ها، شیرها، تمساح‌ها، پرندگان، آفتاب‌پرست‌ها و لاک‌پشت‌ها است، اما باید صبور باشید، چیزهای چشمگیر عاید کسانی می‌شود که صبور هستند.

7. سگ‌های وحشی آفریقایی در شکار موفق‌ترند. آن‌ها بارزترین شکارچیان آفریقا هستند، میزان موفقیت شکار آنان 80% است که به مراتب 30% از میزان شکار شیرها بالاتر است.

8. متوسط سن شیرهایی که در پیلانسبرگ زندگی می‌کنند 12 سال است. کتیمتسی، شیر نری است که در «کوآ مارتین» زندگی می‌کرد، به دلیل مرگش در سن حیرت‌انگیز 17 سالگی، ماه‌ها در سرتیتر خبرها بود.

9. در سفر اکتشافی آفریقا به همراه راهنما چیزهای بیشتری نسبت به سفر با وسیله نقلیه‌ی خودتان، خواهید دید. نگهبانان بهتر محیط پارک خود را می‌شناسند؛ آن‌ها می‌دانند که کدام حیوان در کدام منطقه می‌ماند و برای چه مدت در اطراف پرسه می‌زند. همچنین اطلاعات زیادی در مورد تمام جنبه‌های طبیعت، از جمله پستانداران، پرندگان، خزندگان، حشرات، گیاهان، علف‌ها، خاک و درختان دارند.

پیلانسبرگ آفریقای جنوبی

10. اصطلاح «پنج بزرگ» هیچ ارتباطی با اندازه ندارد، در اصل به زحمت و سختی شکار مربوط می‌شود که شامل پنج حیوان: شیر، پلنگ، کرگدن، فیل و بوفالوی آفریقایی است. این پنج نوع پستاندار بزرگ آفریقایی خطرناک هستند و آوردن آن‌ها به خانه توسط شکارچیان فاتح، شاهکار محسوب می‌شود. برخلاف باور عموم، کرگدن‌های سیاه جزو پنج بزرگ هستند، نه کرگدن‌های سفید؛ اگر چه بسیار کوچک‌تر از کرگدن‌های سفید هستند (یک تن و یا بیشتر)، اما به دلیل طبیعت عجیبشان، تیزبینی و حالت عصبانی‌شان؛ بسیار خطرناک‌ترند.

  

شاید تعجب کنید که چه چیز محیط حفاظت شده‌ی پیلانسبرگ را از بقیه پارک‌های ملی متمایز می‌کند. چه چیزی آن را بسیار منحصر به فرد کرده است؟ در ادامه به چند دلیل قانع کننده برای دیدن پلانسبرگ اشاره می‌کنیم:

1. دسترسی

تنها سه ساعت (با ماشین) از بزرگ‌ترین شهر آفریقای جنوبی (ژوهانسبورگ) فاصله دارد، پارک ملی پیلانسبرگ بهترین فرصت برای دور شدن از چراغ‌های شهری و کشف دنیای دیگری است. جشن گرفتن تعطیلات عمومی و یا لذت بردن از گذرگاه عاشقانه در بیابان دست نخورده.

2. اقامتگاه‌های متنوع

تنوع در انتخاب اقامتگاه‌های پیلانسبرگ به این معناست که برای هر سلیقه‌ای پیشنهادی وجود دارد. چه از اقامت در چادرهای سافاری در جاهای ناهموار لذت ببرید یا از یک نوشیدنی خوب در یک وان بزرگ حمام کف درحالی‌که از پنجره‌ی اتاق لوکس خود به بیرون خیره شده‌اید؛ پیلانسبرگ چیزهای زیادی برای شخص شما دارد.

پیلانسبرگ آفریقای جنوبی

3. محیط زیست غنی

پارک ملی پیلانسبرگ در یک منطقه‌ی گذار بین خشکی کالاهاری و پوشش گیاهی مرطوب لوولد قرار دارد. این منطقه‌ی گذار غنی و با شکوه، ترکیبی باورنکردنی از حیوانات شکاری، گیاهان و جانورانی است که اغلب در کنار هم زندگی نمی‌کنند. تقریباً تمام گونه‌های جانوری بومی آفریقا جنوبی را در آنجا می‌توان یافت، از جمله پنج بزرگ، سگ وحشی، قزل، شاخ‌چنگی بانگوئولو، بز کوهی، سمور و بیش از 360 گونه پرنده.

4. سرشار از حیات وحش

اندازه نسبتاً کوچک پارک، محیط زیست غنی و شگفت‌آور آن، به طور چشمگیری فرصت دیدن پنج بزرگ در محیط طبیعی زندگی‌شان را به شما می‌دهد. از گذراندن یک سفر اکتشافی آسوده و یا یک آخر هفته شگفت‌انگیز، لذت ببرید؛ پیلانسبرگ به شما اجازه می‌دهد تا خودتان ماجراجویی خود را انتخاب کنید.

5. تاریخچه باستانی

پارک ملی پیلانسبرگ در داخل دهانه آتشفشان قدیمی قرار دارد، 1.2 میلیارد سال پیش توسط ماگمای لبریز شکل گرفته است. چشم‌انداز و شکل‌گیری صخره‌ها که امروزه می‌بینیم یادآور این رویداد مجلل و ماندگار است.

6. مکان‌های عکاسی

خود را در دنیای طبیعی غرق کنید، در یک مکان پنهانی پیلانسبرگ عکاسی کنید. این مکان‌های محکم و پنهان در درون پارک، محلی مناسب و راحت برای عکاسی ایده آل، است. فرصتی نادر برای مشاهده حیات وحش و پرندگان در زیستگاه طبیعی خود، با خاطری آسوده و خارج از دید و امن، وجود دارد.

پیلانسبرگ آفریقای جنوبی

مونا صفوی پور مونا صفوی پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}