۱۷ ترفند برای عکاسی با گوشی‌های هوشمند

تیم ایوار
 • تیم ایوار
 • 1395/6/31
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

بعضی‌ها بر این باورند که برای عکاسی حتماً باید دوربین‌های گران‌قیمت و حرفه‌ای داشته باشیم و یا دوربین‌های عکاسی سنگین و وسایل جانبی آن را با خود به این طرف و آن طرف بکشیم، در حالی که اینطور نیست! 

تور اروپا

شما با گوشی‌های هوشمند توی دستتان هم می‌توانید لحظاتی بی‌نظیر را ثبت نمایید. برای عکاسی با موبایل باید تکنیک‌های بسیاری رعایت شوند تا تصاویر زیبا‌تر از آب در بیایند. در این مقاله شما خواهید یافت که چگونه با گوشی همراه عکس‌های بهتر بگیرید و اشتباهاتی که تا کنون انجام می‌دادید را فراموش خواهید کرد. «آموزش عکاسی با موبایل» از جمله آموزش‌هایی است که در حال حاضر دوست‌داران بسیاری در سراسر دنیا دارد.                                                                                                                                      

1. گراید لاینس (Gridlines) را فعال کنید تا عکستان صاف بیفتد

یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای عکاسی بهتر با تلفن همراه، این است که (Gridlines) آن را روشن کنید تا بتوانید عکس خود را به درستی تراز کنید. در این حالت یک مجموعه خطوط شبکه‌ای روی صفحه‌ی اپلیکیشن دوربین موبایلتان ظاهر می‌شود که بر اساس قانونِ یک سوم تنظیم شده‌اند. این قانون یکی از معروف‌ترین اصول ترکیب‌بندی در عکاسی است؛ قانون (نسبت) یک سوم می‌گوید: تصویر را از دو راستای افقی و عمودی، به سه قسمت تقسیم کنید، بنابراین شما در مجموع ۹ قسمت خواهید داشت، حال اگر شما نقاط موردنظرتان را در این بخش‌ها یا در امتداد این خطوط تنظیم کنید، عکس شما تعادل بیش‌تری خواهد داشت و بیننده با آن راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کند.

برای فعال کردن Grid:

 • در iPhone، به Settings رفته: Photos&Camera را انتخاب کنید و Grid را روشن نمایید.
 • در Samsung Galaxy S5: وارد اپلیکیشن دوربین شوید، به قسمت Settings رفته، در منوی ظاهر شده پایین بروید و روی Gridlines on بزنید.

عکاسی با موبایل

2. فوکوس روی سوژه

عکس‌های خوب اغلب حاوی تنها یک سوژه‌ی جذاب هستند؛ به اضافه‌ی این‌که داشتن یک سوژه، رسیدن به یک ترکیب‌بندی درست را راحت‌تر می‌کند. کمی زمان بگذارید و عکس را تنظیم کنید، به آرامی روی صفحه‌ی موبایلتان بزنید تا دوربین روی سوژه فوکوس کند و سپس عکس بگیرید. در این مورد می‌توانید از فضای منفی (یعنی فضای خالی) استفاده کنید تا سوژه‌تان جلوه‌ی بیش‌تری پیدا کند.

نکته فنی: شما پس از عکاسی می‌توانید برای دادن جلوه‌ی بیش‌تر به سوژه‌تان از ابزار مختلفی بهره ببرید. با استفاده از این ابزار، شما می‌توانید سوژه را پین کنید و روشنایی، کنتراست و اشباع رنگ همان قسمت عکس را تغییر دهید.

آموزش عکاسی با موبایل

3. از فضای منفی استقبال کنید

در مورد فضای منفی باید گفت... این فضا خوب نیست؛ عالیه! «فضای منفی» به معنای فضای بین سوژه‌های یک تصویر و فضای اطراف آن‌هاست. وقتی می‌خواهیم عکس‌های عالی بگیریم، باید از سادگی بهره ببریم. زمانی که فضای خالی زیادی را در عکس باقی می‌گذارید، سوژه‌ی شما خود را نشان می‌دهد و واکنش قوی‌تری در بیننده بر می‌انگیزد. اغلب اوقات فضای خالی می‌تواند یک آسمان خالی، آب، زمین یا یک دیوار بزرگ باشد.

عکاسی با تلفن همراه

4. پرسپکتیوهای جذاب را پیدا کنید

یک روش عالی برای گرفتن تصاویر به یادماندنی، این است که عکس‌ها از زاویه‌ای منحصر به‌ فرد و غیرمنتظره گرفته شوند. این کار می‌تواند نوعی توهم بصری جالب وارد عکس‌هایتان کند. اغلب عکس‌هایی که امروزه با تلفن‌های همراه گرفته می‌شوند، یا صاف و مستقیم‌اند یا از زاویه دیدِ پرنده! سعی کنید به سمت بالا عکاسی کرده و از آسمان به عنوان فضای منفی استفاده کنید.

نکته فنی: اگر عکس گرفتید و سپس دیدید که پرسپکتیو شما کمی کج شده است، از اپلیکیشن ویرایش عکس (SKRWT) استفاده کنید و با آن، عکس را تنظیم کنید تا خطوط تمیز و قائمه شوند.

مقاله آموزش عکاسی

5. با انعکاس‌ها بازی کنید

یک ایده‌ی جالب دیگر برای این‌که عکس‌هایی به یادماندنی با موبایلتان بگیرید، این است که به دنبال فرصت‌هایی برای بازی کردن با انعکاس نور و تصویر باشید. منابع تصویری خیلی زیادی در‌ این مورد وجود دارد: چاله‌های آب، دریاچه‌ها، آینه‌ها، شیشه عینک، لیوان، سطوح فلزی و ... .

چطور با گوشی عکس بگیریم

6. به دنبال خطوط راهنما بگردید

یک خط راهنما، خطی در تصویر است که چشم بیننده را در داخل تصویر هدایت می‌کند و از بخشی به بخش دیگر می‌کشاند. به پلکان، پنجره‌های یک ساختمان، ریل قطار، جاده، یا حتی مسیری در میان جنگل فکر کنید، این خطوط نوعی حس عمق در تصویر ایجاد می‌کنند و می‌توانند تصاویر شما را حرفه‌ای و طراحی شده جلوه دهند.

خطوط راهنما در عکاسی

۷. به دنبال تقارن بگردید

طبق تعریف «تقارن، یک حس مبهم هارمونی و تعادل و تناسب زیبا است». عکس‌های متقارن مطمئناً برای چشم خوشایندتر هستند و یکی از روش‌های ساده و تضمین شده برای ترکیب‌بندی عکس به حساب می‌آیند. در عکاسی، تقارن معمولاً به معنای خلق تصویری است که بتواند به دو بخش مساوی تقسیم شود و این بخش‌ها آینه‌ی یکدیگر باشند. می‌توانید تقارن را پیدا کنید یا مانند اریک کریستین در عکس زیر، آن را بسازید. به یاد داشته باشید که همیشه از gridlines (نکته ۱) برای تراز کردن کامل تمام اجزاء تصویر بهره ببرید.

تقارن در عکاسی

8. به دنبال نقوش تکرارشونده باشید

نقوش تکرارشونده نیز می‌تواند سوژه‌ی جذابی برای عکاسی باشد. این نقوش و طرح‌ها جایی است که عناصر گرافیکی قوی مانند خط، شکل‌های هندسی، فرم و رنگ، مرتباً تکرار شده‌اند. این نقوش می‌توانند تأثیر بصری قوی‌ای بر مخاطب بگذارند. برخی اوقات تنها عکاسی از یک کف‌پوش زیبا می‌تواند تصویری جذاب بیافریند. گاه نیز باید به دنبال تکرار‌هایی باشید که در طبیعت وجود دارند.

آموزش عکاسی

9. از زوم کردن پرهیز کنید

اگر از فاصله‌ای دور عکاسی می‌کنید، ممکن است وسوسه شوید که زوم کنید، راستش بهتر است این کار را نکنید! در عوض، به سوژه نزدیک‌تر شوید یا از همان فاصله عکاسی کنید و سپس عکس را کراپ (crop) کنید. به این ترتیب کیفیت عکس پایین نمی‌آید و می‌توانید بعداً با تصویر بزرگ‌تر، برش‌های مختلف را امتحان کنید.

عکس‌ها را زوم نکنید

10. جزئیات کوچک را دریابید

با عبارت «لذت‌های کوچک زندگی» آشنا هستید؟ تصاویر کلوزآپی که جزئیات ریز، ظریف و دقیق را شکار می‌کنند می‌توانند به عکس‌هایی جذاب تبدیل شوند. به بافت‌ها و نقوش دقت کنید، چیزهایی چون پوسته‌های رنگ، یک جاده‌ی شنی، سفال تزئینی و ... .

جزییات در عکاسی

11. فلاش را خاموش کنید

بگذارید رک و راست بگویم: به سختی می‌توان عکس موبایلیِ خوبی پیدا کرد که با فلاش گرفته شده باشد. اغلب اوقات این عکس‌ها اُوِر-اکسپوز می‌شوند و رنگ‌های درون عکس کاملاً به هم می‌ریزد. حتی فلاش (True Tone duel LED) در iPhone6 هم بی‌عیب نیست. به جای استفاده از فلاش، از هر منبع نور طبیعی که یافتید استفاده کنید. حتی می‌توانید با سایه‌ها بازی کنید یا یک سایه‌نما (سیلوئت) خلق کنید.

فلاش در عکاسی

12. آفرینش انتزاع

عکس‌های انتزاعی به این منظور گرفته می‌شوند که روح و جوهره‌ی سوژه را بدون آشکار ساختن آن، به بیننده منتقل کنند. با این روش تصاویری منحصر به‌ فرد و غافلگیرکننده از روی سوژه‌های معمولی خلق خواهید کرد. اغلب اوقات شما می‌توانید این کار را با برش دادن یک تصویر معمولی یا با گرفتن عکس‌های کلوزآپ انجام دهید. سوژه‌های منقّش یا تکرارشونده، گزینه‌های خوبی برای خلق عکس‌های انتزاعی هستند.

تصاویر انتزاعی در عکاسی

13. عکس‌های تصادفی بگیرید

در حالی‌ که عکس‌های ژست‌دار به عنوان یک حافظه تصویری می‌توانند حائز اهمیت باشند، عکس‌های تصادفی از افراد در حال انجام کار یا در کنار یک‌دیگر، اغلب جذابیت بسیار فراتری دارد. اما چرا؟ چون این‌ها به نحوی موثرتر احساس و جوهر آن لحظه را ثبت می‌کنند. یکی از بهترین روش‌های گرفتن عکس تصادفی این است که عکس‌های فراوان بگیرید؛ بنابراین گزینه‌های بیش‌تری برای انتخاب خواهید داشت و بهترین عکس‌ها اغلب زمانی اتفاق می‌افتند که ستاره‌های مشهور در یک لحظه‌ی معین گیر افتاده‌اند؛ همه چشم‌ها باز است، یک نفر سرش را خم کرده و ... . شما نهایتاً عکسی از Derek خواهید داشت که دندان‌هایش در حین لبخند زدن پیداست و ... .

آموزش عکاسی موبایل

14. متفاوت بیاندیشید

ترکیب‌بندی، بخش مهم و عظیمی از فرایند عکاسی خوب را تشکیل می‌دهد، سوژه نیز به همین اندازه اهمیت دارد. برخی از دل‌انگیزترین عکس‌ها از ایده‌های ناب و جالب به دست آمده اند. تصاویر در انتقال احساس، گویاتر از متن عمل می‌کنند و این بدان معناست که: عکس بگیرید برای این که حرفی را بزنید! سعی کنید متفاوت از سایرین بیاندیشید و بینندگان خود را با یک سوژه‌ی جذاب و غیرمنتظره غافلگیر کنید.

متفاوت بیاندیشید

15. مخاطب را بخندانید

در خصوص انتقال عواطف و احساسات، گاهی اوقات به یادماندنی‌ترین عکس‌ها آن‌هایی هستند که ما را به خنده وا می‌دارند. عکس‌های غیر منتظره معمولاً خنده‌دار تر هستند! اگر بتوانید مخاطبان خود را بخندانید، آن‌ها احتمالاً از عکس شما لذت خواهند برد.

عکس‌های جذاب

16. از یک لنز بیرونی استفاده کنید

اگر می‌خواهید به فانتزی حقیقی دست یابید، لنزهایی در بازار موجوداند که می‌توانید آن‌ها را خریداری کرده و روی لنز اصلی دوربین موبایل خود متصل کنید. از لنزهای فیش‌آی گرفته تا لنزهای واید، همگی ملحقاتی هستند که می‌توانند پرسپکتیو و کیفیت جدیدی به عکس‌های شما ببخشند. طبق بررسی Wirecutter، بهترین لنزهای دوربین برای عکاسی با iPhone، لنزهای موبایل Moment است. شما می‌توانید با این‌ها شروع کنید یا این‌که تحقیق کنید که چه لنزهای دیگری مناسب تلفن همراه شماست.

لنز موبایل

17. از اپلیکیشن‌های مناسب برای ویرایش عکس استفاده کنید

تنظیم دوربین و گرفتن عکس، گام اول در خلق یک اثر تصویری است. ویرایش عکس‌ها با استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل، گام بعدی، و مسلماً یک گام چالش برانگیز، محسوب می‌شود. اپلیکیشن‌های زیادی برای ویرایش عکس و ویدئو وجود دارند که در مطالب بعدی به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

آموزش عکاسی با موبایل

تیم ایوار تیم ایوار
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}