پنج فستیوال برتر یونان را بشناسید

آرمینا مشعشعی
 • آرمینا مشعشعی
 • 1396/8/17
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

اگر نگاهی به تقویم یونانی بیندازید؛ فستیوال‌های بی‌شماری را خواهید دید، در واقع مردم این کشور همیشه آماده ی برگزاری بهترین جشن ها هستند؛ حداقلش این است که هر یونانی دو جشن تولد دارد، یک بار در روز تولد واقعی‌اش و دفعه‌ی بعد، در روز تولد انسان مقدسی که از روی او نام گذاری شده است!

تور اروپا

لیست تور‌هایی که یونان یکی از مقاصد آن‌هاست

روستاها و جزیره‌های یونان، هر یک فستیوالها و جشنواره‌های خودشان را دارند که غالباً با سبزیجات تازه ی خانگی و موسیقیِ سنتی خاص آن ناحیه جشن گرفته می‌شود. جشن‌های ویژه و باشکوه، مانند روز عید پاک یا فستیوال‌های فرهنگی، همیشه برگزار می‌شوند و شما هرگز از یک اتفاق جشن گرفتنی دور نیستید. این پنج جشنواره قطعاً از آنهایی هستند که ارزشش را دارند تا سفرتان به یونان را مطابق آنها تنظیم کنید.

1. جشن عید پاک

عید پاک به طرز قابل توجهی مهم‌ترین اتفاق سال است که در کل کشور با دسته‌های انبوه مردمِ شمع به دست در خیابان، آتش بازی‌های نیمه شب و بره‌ی کباب شده جشن گرفته می‌شود. بعضی جزیره‌ها به خاطر آداب و رسوم ویژه‌ی عید پاکشان بسیار معروف هستند. هفته‌ی عید پاک یا هفته‌ی مقدس که از شنبه‌ی قبل از «یکشنبه‌ی عید پاک» آغاز می‌شود، در هر روز مناسبت‌های خاص خود را دارد. شروعِ این مناسبت‌ها با روز «شنبه ی لازاروس» است. در این روز کودکان شهر درِ خانه‌ها را می زنند و همان طور که سرود لازاروس را می‌خوانند، تخم مرغ و پول جمع می‌کنند. جشن در طول هفته ادامه دارد و دهکده‌ها و شهرها با مردمی که کلیساها و گورهای عزیزان خود را تزیین می کنند، روزه می‌گیرند و از سنت‌های خاص این روزها پیروی می‌کنند.

«جمعه‌ی خوب» (جمعه‌ی قبل از عید پاک) روزی برای عزاداری مرگ عیسی مسیح است که به یکی از هیجان انگیزترین شبٰ‌های هفته‌ی مقدس ختم می‌شود. در عصر آن روز مردم با شمع در خیابان‌ها جمع می‌شوند و همان طور که یادبودی به مثابه مزارِ حضرت عیسی را بر دوش دارند، راهپیمایی می‌کنند. گروه‌های موسیقی، سرودخوانان مذهبی، روحانیون، پسرانی که کشیش‌ها را در مراسمات مذهبی همراهی می‌کنند و مردمی که سرود می‌خوانند، همگی با وقار و احترام به جمعیت عزادار ملحق می‌شوند. در ادامه‌ی راهپیمایی، مردم روی مزار عیسی گُل و عطر و کُندر می‌پاشند. یکی از باشکوه‌ترین دسته‌های عزاداری هر سال از پایین تپه‌ی لیکاویتوس (Lykavittos) در آتن آغاز می‌شود و با بالا رفتن از تپه ادامه می‌یابد.

فستیوال های یونان

مراسم رستاخیز یا عشای ربّانی (که یکشنبه شب برگزار می‌شود) بدون شک مهم‌ترین اتفاق مذهبی سال است. نیمه شب، تمام چراغ‌های کلیسا خاموش می‌شوند و کشیش با شمع خود (که تنها روشنایی فضا است) شمعِ عید پاکِ یکی از اعضای اصلیِ کلیسا را روشن‌می کند. نور از شمع به شمع منتقل می‌شود و در نهایت، لحظه‌ی رستاخیز هنگامی است که تمامِ فضای کلیسا با نور شمع ها روشنایی یابد. این لحظه‌ی بی نظیر با تبریک‌ها و بوسه‌ها و شعارهای «کریستوف آِنستی، آلیتوس آنِستی» (عیسی برخاسته است، همانا او برخاسته است) سرشار می شود و بعد از آن، خانواده‌ها به خانه بر می‌گردند تا دوران «روزه‌ی بزرگ» را با یک شام حسابی، شامل غذاهای سنتی و تخم مرغ‌های رنگ شده‌ای که شکستنشان از لحظات به یاد ماندنی جشن است، به پایان ببرند.

یکشنبه‌ی عید پاک روز جشن گرفتن و خوش گذراندن، معمولاً با برّه‌های کبابی و هلهله‌ی مردم محلی است. در واقع اگر می‌خواهید خوش گذرانی‌تان را کامل کنید، سعی کنید در این روز به خانه‌ی یک یونانی دعوت شوید: بعد از پذیرایی شدن با غذایی فوق العاده در نیمه‌ی روز که روی میزی پوشانده با پارچه‌های پُر از گُل برایتان سرو می‌شود، نوبت به پایکوبی و آتش بازی می‌رسد. «صومعه‌ی سن جانِ حکیم» در جزیره ی پطموس (Patmos) که از مقاصد مهم سفرهای زیارتی مسیحیان است، یکی از بزرگ‌ترین جشن‌های عید پاک را برگزار می‌کند.

فستیوال های یونان

2. آپوکریاس - (فصل کارناوال)

بعضی‌ها می‌گویند کارناوال‌هایی که هم اکنون در سراسر دنیا برگزار می‌شوند، همگی ریشه در یونانی‌هایی دارند که دیونیسوس، خدای باروری و تئاتر در یونان باستان را می پرستیده‌اند. امروزه، فصل کارناوال در یونان وابسته به کلیسای ارتودکس یونانی است و سه هفته قبل از دوران روزه‌ی بزرگ (از اواسط ژانویه تا اوایل مارس) آغاز میشود. بعد از یک سری جشن‌های کوچک، نوبت به آخر هفته‌ی رویاییِ کارناوال اصلی می‌رسد که یونانی ها به آن «آپوکریاس» (Apokreas) می‌گویند و شامل رژه با لباس‌های مخصوص، غذاهای یونانی و رقص‌های سنّتی است. در دوران آپوکریاس، حتی دهکده‌های کوچک نیز با غذاها و نوشیدنی‌های مخصوص جشن می‌گیرند و لباس‌های مخصوص می‌پوشند و در خیابان‌ها رژه می‌روند. کارناوال با روز «دوشنبه ی تمیز» (کاتارا دِفتِرا)، که اولین روز از دوران روزه‌ی بزرگ است، تمام می‌شود. در این روز خانواده‌ها به پیک نیک می‌روند و بچه‌ها بادبادک بازی می‌کنند.

فستیوال های یونان

هر منطقه از یونان آپوکریاسِ خاص خودش را برگزار می‌کند. اگر می‌خواهید پرهیاهوترین و بزرگ‌ترین کارناوال‌ها را شاهد باشید، به پاترا (Patra) در استان پلوپونز (Peloponnese) سر بزنید. در جزیره‌ی اسکیروس (Skyros) در ناحیه‌ی اسپورادیس (Sporades)، شاهد مردمی خواهید بود که به شکل بُز لباس پوشیده‌اند و زنگوله‌های مسی تکان می‌دهند. گفته می‌شود اهالی شهر رتیمنون (Rethymno) در استان کرت (Crete)، کارناوال را به شیوه ی ونیزی‌ها جشن می‌گیرند. به هر شکل اگر قصد سفر دارید، تقویم را چک کنید زیرا تاریخ آپوکریاس هر سال متفاوت با سال قبل است.

فستیوال های یونان

3. فستیوال یونان باستان

آسمان باز، تیره و تابستانیِ یونان را بالای سرتان، و ردیفِ مرمری صندلی‌های یک تئاتر باستانی یونانی را رو‌به‌رویتان تصور کنید، آن هم درحالی که مملو از تماشاچیانی است که مسحورِ تماشای هنر، در لحظه‌ی خلق آن هستند. برجسته‌ترین فستیوال تابستانه‌ی یونان، «فستیوال یونان بوستان» یا «فستیوال هِلِنی» تجربه‌ای از موسیقی‌های سنتی و بین‌المللی، رقص و تئاتر برایتان به ارمغان خواهد داشت. بیشتر برنامه‌های فستیوال در یکی از قدیمی‌ترین و اولین تئاترهای دنیا، یعنی  تئاتر هردوس آتیکوس، به روی صحنه می‌روند و هنگامی که روی جایگاه خود در این تئاتر تاریخی نشسته‌اید، شاهد منظره‌ای بی بدیل از آکروپولیس در پس زمینه‌ی خواهید بود.

هرودس آتیکوس یونان

از دیگر تئاتر‌های مهمِ این فستیوال می‌توان به تئاترِ اپیداوروس (Epidavros) اشاره کرد. این بنای تاریخی که در لیست یونسکو نیز به ثبت رسیده است، با فاصله‌ی دو ساعت از جنوب آتن، نزدیک نافپلیو (Nafplio) در استان پلوپونز قرار دارد. این بنای باستانی که علیرغم سالخوردگی‌اش به خوبی حفظ شده است، اولین اجرای خود را نزدیک به دو هزار سال قبل دیده و با این وجود از لحاظ انعکاس صدا از بهترین تئاترهای دنیاست. این بنا در محوطه‌ی بسیار زیبایی روی یک تپه مملو از درختان کاج قرار گرفته است. برنامه‌های دیگرِ فستیوال در ساختمان‌های مدرنِ تئاتر یونان نیز برگزار می‌شوند. این فستیوال از ژوئن تا آگوست ادامه دارد.

فستیوال های یونان

4. هفته نیروی دریایی

از آن جا که یونان از زمان باستان تا به حال جزئی جدایی ناپذیر از دریا و صنایع مربوط به آن بوده است، دهکده‌های ماهیگیر و بندرها در سراسر کشور، اواخر ژوئن را به جشن گرفتن و بازسازی وقایع مهم تاریخی در این خصوص می‌گذرانند. هفته‌ی نیروی دریایی در کرت با موسیقی، رقص، شنا و قایق سواری همراه است. نزدیک شهر خانیا، در خلیج سودا، این جشن به طور به خصوصی بزرگ و پرهیجان برگزار می شود. اهالی هیدرا (Hydra) با برگزاری «فستیوال میائولیا» (Miaoulia) در این هفته به یادبود «آدمیرال میائولیس» (Admiral Miaoulis)، دریانورد و قهرمان محلّی، سهم خود را در پاس داشتنِ «جنگِ استقلال» ادا می‌کنند. این یادبود با سوزاندن یک قایق (استعاره از یک کشتی جنگی تُرک) و آتش بازی بر فراز اسکله به اوج خود می‌رسد. مردم لِسوُس (Lesvos) در میتیلینی (Mytilini)، مالیوُس (Molyvos) و کالونی (Kaloni) نیز این هفته را پُر شورتر از جاهای دیگرِ یونان به جشن گرفتن می‌پردازند.

فستیوال های یونان

5. فستیوال ماه آگوست

ماهِ کامل آگوست که درخشان‌ترین و زیباترین ماه در سال است، هر ساله شهرهای کوچک و بزرگ یونان را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا میزبان برنامه‌ها و مهمانی‌های مختلف باشند. در آتن، بناهای بی‌نظیر باستانی نظیر آکروپولیس یا آگورای رومی (Roman Agora) به طور مجانی اجراهای مختلفی از رقص و تئاتر برگزار می‌کنند در حالی که کل صحنه‌ی اجرا تنها با نور ماه روشن می شود. این برنامه‌ها هر ساله متفاوت برگزار می‌شوند، پس اگر برنامه دارید سهمی از این جشن داشته باشید حتماً با مردم محلّی چک کنید.

فستیوال های یونان

آرمینا مشعشعی آرمینا مشعشعی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}