چگونه بر ترس از پرواز غلبه کنیم؟

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/8/20
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

انسان‌ها به طور طبیعی برای پرواز کردن و سفر هوایی ساخته نشده‌اند. بسیاری از افرادی که از هواپیما ترس دارند، مشکلشان از سنین جوانی بروز می‌کند. برخی از مسافران برای حل این استرس به داروهای ضد اضطراب روی می‌آورند یا سعی می‌کنند با داروهای خواب آور کل مسیر را بخوابند.

تور اروپا

خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت

نگران نباشید، در ترس از پرواز تنها نیستید! بسیاری از ماجراجویان دیگر هم موقع سوار شدن هواپیما استرس دارند. تکنولوژی بسیار سریع‌تر از بیولوژی انسان پیشرفت می‌کند پس زمانی که می‌خواهیم به اندازه آن‌ها خود را بالا بکشیم، گاهی غرایز طبیعی‌مان ظاهر می‌شوند. تصور آن‌ که کیلومترها بالاتر از سطح زمین هستید، اگر به خارج از کنترل بودن و سقوط فکر کنید می‌تواند وحشتناک باشد. تمام این احساسات طبیعی بوده و مطمئن باشید که هر کسی می‌تواند بر آن‌ها پیروز شود. در این مقاله تکنیک‌هایی را مطرح کرده‌ایم که بتوانید با آن‌ها بر ترس خود غلبه کرده و در پروازها آرامش داشته باشید. با توجه به اینکه هیچ درمانی برای همه یکسان عمل نمی‌کند، ممکن است یکی از این روش‌ها برای شما جواب داده و دیگری تأثیری رویتان نداشته باشد. باید روند تدریجی رفع فوبیا را بپذیرید و به خودتان زمان دهید.

۱. علت تلاطم‌ های هوایی را درک کنید

شاید تلاطم‌های هوایی به نظر ترسناک و تهدید آمیز باشند اما در واقع آن‌ها به همان علت تغییر جریان بادی که باعث پرواز پرندگان می‌شود شکل می‌گیرند. هواپیماها نیز مانند پرندگان برای این شرایط ساخته شده‌اند. اکثر چاله‌های هوایی و تلاطم‌هایی که عموم مردم تجربه می‌کنند بسیار پایین‌تر از توان واقعی هواپیماها بوده و هیچ جایی برای نگرانی‌ وجود ندارد.

ترس از پرواز

۲. از ارتقا‌های ایرلاین استفاده کنید

گاهی اوقات ایرلاین‌ها امکان ارتقا به مسافران می‌دهند و با امکاناتی که در کلاس‌های دیگر در اختیار دارید می‌توانید آرامش بیشتری را تجربه کنید. برای مثال در یک پرواز ۱۵ ساعته در فرست کلاس، می‌توانید قسمت اعظم آن مدت را با آرامش تمام روی صندلی تخت شویتان استراحت کنید و از راحتی خود لذت ببرید. با این روش ذهنتان دیگر به اندازه قبل درگیر مسئله پرواز نخواهد شد.

ترس از پرواز

۳. درباره امکانات امنیتی پرواز اطلاعات کسب کنید

اگر با طراحی دقیق هواپیماها آشنا شوید و بدانید که چطور شرایط اضطراری را تحمل می‌کنند، قطعاً آرامشتان بیشتر می‌شود. خلبان و کمک خلبان به خوبی آموزش دیده‌اند تا در موقعیت‌های خاص عملکردی مناسب و کارآمد داشته باشند. تمام خلبان‌ها هر ۶ ماه دوره بازآموزی داشته و باید مدام مهارت‌هایشان را به روز کنند.

ترس از پرواز

۴. در کلاس‌های درمانی ترس از پرواز شرکت کنید

در کارگاه‌های درمان ترس از پرواز، از درمان شناختی رفتاری استفاده می‌کنند. بسیاری از افرادی که این دوره‌ها را می‌گذارند می‌توانند بدون ترس‌های فلج کننده پرواز کنند. به کمک روانشناسان و داوطلبان ایرلاین برای رمزگشایی کلیت هواپیما و پرواز، بیماران می‌توانند پشت صحنه هر پرواز را درک کرده و پیشرفت بزرگی کنند.

ترس از پرواز

۵. به یک درمانگر مراجعه کنید

درمان‌های رفتاری شناختی، در کلینیک‌های غیر پروازی هم قابل دسترس هستند. اگر افکارتان را تغییر دهید، می‌توانید واکنش و رفتارتان را نیز عوض کنید. آشنایی با اضطراب عمومی و شیوه‌های برخورد با آن می‌تواند در لحظاتی که اضطراب شدید به سراغتان می‌آید بسیار مفید باشد. درمان‌هایی که شما را در معرض ترستان قرار می‌دهند نیز بسیار کارآمد هستند.

ترس از پرواز

۶. دوره پرواز ببینید

چه در یک هواپیمای واقعی یا یک سیمولاتور، وقتی دستتان به پنل‌های کنترل هواپیما برسد خود به خود احساسی از در کنترل داشتن ظاهر می‌شود. کمبود کنترل یا ندیدن ابزارهای هدایتی مانند زمانی که در ماشین یا اتوبوس هستید می‌تواند منجر به افزایش اضطراب پرواز شود. با این روش می‌توانید به خوبی سیستم هواپیما را درک کنید.

ترس از پرواز

۷. جلوی هواپیما بنشینید

اگر تا به حال ته یک اتوبوس نشسته‌اید حتماً می‌دانید که به اندازه جلوی آن نمی‌تواند سرگرم کننده و خوب باشد. این حقیقت درباره هواپیما هم صدق می‌کند. البته گفته می‌شود که در جلوی هواپیما فضا ساکت‌تر نیز هست که خود امتیاز مهمی محسوب می‌شود.

ترس از پرواز

۸. ملاقات با خلبان

اکثر خلبان‌ها از اینکه با مسافران معاشرت داشته باشند یا کسی به آن‌ها سلام کند بدشان نمی‌آید. البته این کار هنگامی که هواپیما در آسمان است خطرناک خواهد بود. اگر جزو اولین کسانی بودید که سوار هواپیما می‌شدید از مهمانداران اجازه بخواهید که در صورت امکان شما را به کاکپیت هدایت کرده تا با خلبان دیدار کنید. ملاقات با خلبان و دیدن پنل هدایت هواپیما می‌تواند اعتماد شما را بیشتر کند.

ترس از پرواز

۹. راهرو، وسط یا کنار پنجره؟

حتماً از قبل درباره صندلی‌های هواپیما اطلاعات کسب کنید تا بدانید که کدام صندلی‌ به شما احساس راحتی بیشتری می‌دهد. صندلی‌های راهرو به شما احساس خوبی از بی‌خبری را می‌دهند، صندلی‌های وسط دو جای آرنج داشته و صندلی کنار پنجره می‌تواند برای کسی که از پرواز و معلق بودن در آسمان وحشت دارد بدترین گزینه باشد.

ترس از پرواز

۱۰. داروهای ضد اضطراب

داروهای ضد اضطراب به عنوان یک آرام بخش عمل کرده و باعث می‌شوند که حساسیت شما نسبت به صداها و حرکت‌های پایین بیاید. حتماً قبل از مصرف این داروها با پزشک مشورت کنید و بدون نسخه آن‌ها را تهیه نکنید. برخی ترجیح می‌دهند که از نوشیدنی‌های آرام‌بخش استفاده کنند اما هرگز این دو راه را با هم ترکیب نکنید.

ترس از پرواز

۱۱. از منطق بهره‌ بگیرید

فوبیاها و ترس‌های بیمارگونه از بی‌منطقی می‌آیند. برای بسیاری از مردم، تفکر منطقی می‌تواند نجات بخش باشد. برای آن که اعتماد بیشتری به خلبان‌ها و صنعت هواپیمایی داشته باشید، بد نیست داستان‌های پروازهای گوناگون را مطالعه کنید. در زمانی که ترس به سراغتان آمد خود را از جریان آن بیرون کشیده و اجازه ندهید که شما را کنترل کند. نمودارها و آمارهای مرتبط به پروازها می‌توانند شما را درباره واقعیت‌های ایرلاین‌ روشن کنند.

ترس از پرواز

۱۲. به هر حال آن را انجام دهید

همان طور که قبلاً نیز گفتیم، قرار دادن خود در شرایط رویارویی با ترس می‌تواند به تدریج آن را درمان کند. بیرون از شهری که در آن زندگی می‌کنید دنیایی از شگفتی‌های دیدنی وجود دارند که اگر با ترستان کنار بیایید می‌توانید به اکتشاف در آن‌ها بپردازید. با در معرض ترس قرار گرفتن می‌توانید به سادگی و با صبوری آن را محو کنید.

ترس از پرواز

زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}