نکات کاربردی هنگام بازدید از جاهای دیدنی

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1396/9/28
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

آیا شما هم موقع بازدید از مکان‌های دیدنی، فقط چشم می‌چرخانید و خیلی سریع از آن‌ها رد می‌شوید؟ توصیه میکنیم این نکات را بخوانید تا از چیزهای مهم غافل نشوید.

تور اروپا

معمولاً مردم این موضوع را نمی‌دانند که هر کدام از جاذبه‌های گردشگری، آداب بازدید خاص خودشان را دارند. برای مثال، میزان توجهی که هنگام بازدید از یک موزه دارید، باید به مراتب بیشتر از دقتتان در جاهای دیگری مثل ساحل‌ها باشد. بهتر است قبل از سفر، کمی در مورد تاریخچه‌ی مکان‌های مهم آنجا اطلاعات کسب کنید تا وقتی به مقصد می‌رسید، بدانید دقیقاً باید دنبال چه چیزی بگردید تا سردرگم نشوید.

موزه ها

گنجینه‌ای از تاریخ و هنر را می‌توانید در اروپا پیدا کنید. برای بعضی از گردشگران، بازدید از موزه‌ های معروف دنیا یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برایش در سفر برنامه ریزی می‌کنند. عده‌ای دیگر، چون از آثار موزه‌ها سر در نمی‌آورند، حتی با شنیدن نام آن خوابشان می‌گیرد. اما برای لذت بردن از تابلوهای نقاشی، حتماً نباید جزئیات و فن و فنونش را به صورت حرفه‌ای بلد باشید! مگر هنگام سواری با فِراری، نحوه‌ی کار موتور و جزئیات دیگرش را کاملاً می‌دانید؟ کافی است در رنگ بندی نقاشی‌ها کمی دقیق شوید تا چشمتان، خودش بقیه‌ی کارها را انجام دهد. اگر می‌خواهید از فرصت پیش رویتان نهایت استفاده را ببرید، بهتر است این نکات را نیز مد نظر داشته باشید:

موزه ی لوور پاریس

1. راجع به هنر و تاریخ آن اثر، اطلاعات کسب کنید

هنگام بازدید از موزه‌ها، ممکن است بگویید که مگر می‌شود کسی از این چیزها خوشش بیاید؟ اما وقتی چند وقت بعد، به طور اتفاقی مطلبی راجع به آن آثار به چشمتان می‌خورد، تازه متوجه داستان می‌شوید! مثلاً وقتی فیلسوفان یونانی را بشناسید، «موزه‌ی باستان شناسی ملی» در یونان، برایتان مثل ماشین سفری می‌ماند که شما را با خود به دوران قدیم می‌برد. همه‌ی این تغییرات فقط به خاطر این است که می‌دانید چه کسی و با چه هدفی دستور ساخت این آثار را داده است.

موزه های یونان

2. شاهکارها از زیر دستتان در نروند

بهتر است بدانید که معروفیت یک موزه، به معنی عالی بودن تمام آثار آن نیست. معمولاً وقت کافی برای بازدید از آثار کل موزه را در یک روز ندارید و اگر هم داشتید، خارج از حوصله بود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با کمک کتاب یا تورهای راهنما، در وهله‌ی اول روی بهترین آثار تمرکز کنید و بعد که انرژی‌تان کمتر شد، اگر وقتی برایتان ماند، از بقیه‌ی کارها نیز دیدن کنید.

موزه های استرالیا

3. آثار هنرمندان مورد علاقه تان را پیدا کنید

از همان بدو ورودتان به موزه، حتماً نگاهی به کتاب راهنما یا کارت پستال‌های مغازه‌ها بیندازید تا خلاصه‌ای از هنرمندانی که قرار است کارهایشان را ببینید، به دست بیاورید. مثلاً گاهی پیش می‌آید که موقع خروج از موزه، ناگهان یادتان می‌آید با اینکه نام هنرمند مورد علاقه‌تان در بروشور ذکر شده بود، آثارش هنگام بازدید به چشمتان نخورده است. اینجاست که می‌توانید از راهنماهای گردشگری کمک بخواهید که بخش مربوطه را به شما نشان بدهند تا با افسوس به خانه برنگردید.

موزه سالوادور دالی

4. استراق سمع کنید

اگر به یکی از تابلوها علاقه‌ی خاصی دارید، ابتدا خودتان کمی در موردش اطلاعات کسب کنید. سپس زمانی که راهنماهای تور، مشغول توضیح دادن راجع به آن اثر هستند، جداگانه به حرف‌هایشان گوش دهید. معمولاً هر کدام از آن‌ها، از منبع خاصی برای توضیحاتشان استفاده می‌کنند؛ بنابراین حرف‌هایشان مکمل همدیگر خواهد بود. گزینه‌ی راحت‌تر این است که از همان ابتدا به یکی از این تورها بپیوندید؛ فقط یادتان باشد که جلوی اثر نایستید و مرتب سوال نپرسید.

راهنمای موزه ها

کلیساها و مسجدها

به یاد داشته باشید که اگر بناهای مذهبی برای شما جاذبه‌ی گردشگری به حساب می‌آیند، برای مردم بومی محل عبادت هستند. بنابراین، حواستان به نوع پوششتان باشد. در اکثر مساجد، بازدیدکنندگان نمی‌توانند با شلوارک یا لباس‌های بدون آستین وارد شوند. اگر در همچین موقعیتی گیر افتادید، می‌توانید با ژاکت، پاهایتان را بپوشانید و اگر نقشه‌ی شهر را به همراه دارید، دور شانه‌هایتان بیندازید. در مسجدهای استانبول، باید کفش‌هایتان را قبل از ورود دربیاورید و خانم‌ها باید موهایشان را نیز بپوشانند. بهتر است قبل از مراجعه به مساجد یا کلیساها، ساعت‌های مخصوص عبادت را در کتاب راهنما چک کنید و در آن زمان‌ها به آنجا نروید، چون بسته هستند.  همچنین در بعضی کلیساها، جعبه‌های صوتی وجود دارد که نحوه‌ی کار با آن بسیار راحت است. کافی است تا زبان را روی انگلیسی تنظیم کنید و یک سکه درون آن بیاندازید تا در مورد تاریخ و طراحی آنجا به شما اطلاعات بدهد و به این بهانه، کمکی هر چند کم نیز به آن مکان کرده باشید.

پوشش مناسب در کلیسا

آثار باستانی

با توجه به اینکه سال‌های زیادی از ساخت آثار باستانی می‌گذرد، ممکن است در نگاه اول، فقط یک بنای فرسوده به نظرتان برسند. اگر راجع به آن‌ها اطلاعات کافی نداشته باشید، شاید اولین جمله‌ای که بعد از دیدنشان به ذهنتان می‌رسد، این باشد که «این همه خرج کردم... همین بود؟» راز بازدید از آثار باستانی این است که پیش مطالعه و قدرت تخیل شما، به آن‌ها جان می‌بخشد. بهتر است قبل از مراجعه، چند ویدیو در مورد مقصدتان ببینید و همیشه یک کتاب راهنما همراه داشته باشید یا از قبل، یک جا در تورهای راهنما رزرو کنید و کار را به یک متخصص بسپارید. اما در نهایت، این تخیل شما است که تعیین می‌کند تا چه میزان در تصور آن مکان در روزهای اوجش، توانا هستید.

آثار باستانی ترکیه

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}