درباره قصر سلطنتی مادرید

مجتبی ذکایی
 • مجتبی ذکایی
 • 1395/12/11
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

قصر سلطنتی مادرید اقامتگاه رسمی خانواده سلطنتی اسپانیا در شهر مادرید بود که هم‌اکنون کاربردی تشریفاتی و عمومی پیدا کرده و به‌عنوان یک موزه تاریخی در اختیار عموم گذاشته شده است.

تور اروپا

کاخ سلطنتی مادرید به شاه «فلیپ ششم» (King Felipe VI) و خانواده او تعلق داشته اما طبق اطلاعات موجود، وی از اقامت در این قصر خودداری و یک مکان ساده‌تر به نام «قصر زارزولا» (Palacio de la Zarzuela) را در حومه شهر برای اقامت انتخاب کرده است. شواهد موجود نشان می‌دهند که قصر سلطنتی مادرید در قرن هجدهم به دستور شاه «فیلیپ پنجم» (King Felipe V) در مکان قلعه «آلکازار» (Alcázar)، یک قلعه آفریقایی، ساخته شده است. این قصر 135,000 متر فضای اشکوب، 870 پنجره، 240 بالکن، 44 پلکان و بیش از 2000 اتاق دارد و از نظر زیربنای ساختمانی، بزرگ‌ترین قصر سلطنتی اروپا محسوب می‌شود. مسافران تور اسپانیا می‌توانند از طریق «میدان آرمریا» (Plaza de la Armería) وارد این قصر شوند.

نمای اصلی این کاخ از یک زیرزمین سنگی دوطبقه تشکیل شده است که از آن ستون‌هایی نمادین به سبک «توسکانی» بیرون آمده‌اند و پنجره‌های سه طبقه اصلی را تشکیل می‌دهند. طبقه فوقانی زیرزمین پشت یک گچبری سقفی قرار گرفته است که دور تا دور ساختمان را احاطه کرده و به یک نرده پوششی ختم می‌شود. در ساخت نمای داخلی قصر مادرید از مواد مرغوبی استفاده شده است؛ در داخل قصر با نمایی تزئین شده از سنگ مرمر اسپانیایی، گچ‌کاری‌های زیبا، و در و پنجره‌هایی از جنس چوب ماهون مواجه می‌شوید که آثاری هنری به شمار می‌آیند و به دست هنرمندان مشهور قرن هجدهم از جمله «جیاکوینتو» (Giaquinto)، «تیپولو» (Tiepolo)، «منجز» (Mengs) و دنبال‌کنندگان این افراد با نقاشی دیواری تزیین شده‌اند.

قصر سلطنتی مادرید

از دیگر زیبایی‌های این کاخ می‌توان به راهرو اصلی آن اشاره کرد که با یک سنگ یک تکه از جنس مرمر «سان آگوستین» (San Agustin) تزیین شده است. نقاشی‌های روی سقف توسط جیاکوینتو کشیده شده‌اند که مذهب محافظت شده توسط اسپانیایی‌ها را نشان می‌دهد. در طبقه همکف قصر یک مجسمه از «چارلز سوم» (Charles III) در ردای رومی و در طبقه اول یک مجسمه مشابه از «چارلز چهارم» (Charles IV) قرار گرفته است. چهار توپ نیز در چهار گوشه راهرو گذاشته شده است که چهار عنصر اصلی هوا، آب، خاک و آتش را نشان می‌دهند.

اتاق تخت شاه

بزرگ‌ترین و زیباترین اتاق کاخ اتاق تخت پادشاه می‌باشد که با آینه‌ها و لوازمی بسیار قیمتی و همچنین نقاشی‌های زیبای تیپولو تزئین شده است. دکوراسیون این اتاق از زمان پادشاهی شاه چارلز سوم تاکنون به همان سبکی که بوده باقی مانده است.

قصر سلطنتی مادرید

در این کاخ مکانی به نام تالار ستون‌ها ساخته شده که سقف آن نیز توسط «جیاکوینتو» تزئین شده است. سقف این تالار خورشید را نشان می‌دهد که همه نیروهای طبیعت در حضور آن بیدار و در حال شادی هستند که در واقع تمثیلی از شاه به‌عنوان خدای آفتاب و شعر و موسیقی می‌باشد. در این مکان همچنین یک مجسمه برنزی از چارلز پنجم وجود دارد که توسط «فردیناند باربدین» (Ferdinand Barbedienne) در سال 1846 در پاریس ساخته و توسط «ایزابل دوم» (Isbella II) در این قصر نصب شده است. 

اسلحه‌خانه سلطنتی

این اسلحه‌خانه در کنار اسلحه‌خانه سلطنتی وین یکی از بهترین نمونه‌های موجود در جهان است و برخی از سلاح‌های موجود در اینجا در قرن سیزدهم ساخته شده‌اند. یکی از برترین سلاح‌های موجود در این اسلحه‌خانه به چارلز پنجم تعلق دارد که در نبرد «موهلبرگ» (Mühlberg) مورد استفاده قرار گرفته و علاوه بر این، تصویر آن در یک نقاشی مشهور به نام اسب‌سواری که توسط «تایتان» (Titan) کشیده شده نیز آورده شده است.

قصر سلطنتی مادرید

در جلوی قصر هم یک پارک مستطیل شکل بسیار زیبا وجود دارد که مجسمه فیلیپ چهارم در حالت اسب‌سواری در آن گذاشته شده است. این میدان به وسیله گذرگاه‌ها به سه قسمت کلی باغ‌های مرکزی، باغ‌های «کابو نوال» (Cabo Noval) و باغ‌های «لپانتو» (Lepanto) تقسیم شده است. باغ‌های قصر «کمپو دل مورو» (Campo del Moro) نامیده شده‌اند که به معنی زمین مسلمانان است؛ علت این نامگذاری چادر زدن یک رهبر مسلمان به نام «علی بن یوسف» (Ali ben Yusuf) به همراه سپاهش در سال 1109 در این زمین‌ها برای شکست دادن مادرید بوده است. این باغ‌ها در دوران سلطنت شاه «فلیپ دوم» (Philip II) ساخته شده‌اند اگرچه که ظاهر کنونی آن‌ها در سال 1890 به این شکل درآمده است.

قصر سلطنتی مادرید

باغ‌های ساباتینی

باغ‌های ساباتینی (Sabatini) به سبک نئوکلاسیک ساخته شده‌اند. طراحی این فضاهای سبز بر مبنای یک سبک متقارن فرانسوی و از سال 1933 توسط دولت جمهوری وقت اسپانیا انجام شده است. داخل محوطه این ‌باغ‌ها با یک استخر مستطیل شکل، چهار فواره و همچنین مجسمه‌هایی از شاهان اسپانیا تزیین شده است. در کاخ سلطنتی مادرید علاوه‌ بر موارد فوق مجموعه‌های نفیس دیگری مانند مجموعه‌ای از ظروف چینی، ساعت‌ها، وسایل منزل و همچنین ظروف نقره برای تماشای عموم گذاشته شده است. این قصر آسیب‌هایی از جنگ‌های داخلی اسپانیا را هم متحمل شد به همین دلیل در قرن بیستم دوباره بازسازی و ترمیم گردید. کاخ سلطنتی مادرید یکی از زیباترین قصر‌های اروپا و همچنین از برترین جاذبه‌های توریستی شهر مادرید محسوب می‌شود.

قصر سلطنتی مادرید


مجتبی ذکایی مجتبی ذکایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}