قصر سلطنتی دام در میان کانال‌های آمستردام

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/1/1
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کاخ سلطنتی آمستردام هلند که تا قبل از حکومت ناپلئون اول ساختمان شهرداری بود، خاطرات وقایع تاریخی متعددی را در دل دارد که بازدید از آن را تبدیل به تجربه‌ای ارزشمند می‌کند.

تور اروپا

سفر به شهر تاریخی آمستردام در تورهای هلند

در نقطه اوج دوران طلایی هلند، دولت آمستردام تصمیم به ساخت یک ساختمان ارزشمند برای شهرداری در ضلع غربی میدان «دام» گرفت. این بنای عظیم قرار بود نمادی از رشد تأثیرگذاری جمهوری هلند و نیروی اجرایی آن باشد. معمار طراح این پروژه، «یاکوب فان کامپِن» (Jacob van Campen) با اعتقاد به اینکه روزی آمستردام بزرگ‌ترین شهر اروپای شمالی خواهد شد، آن را با الهام از کاخ‌های امپراطوری روم ساخت. این شور و شوق، نیروی محرکی برای کار کامپن شده و او تمام مهارت‌های خود را به کار بست تا ساختمانی خلق کند که انعکاسی از همان شکوه و جلال معماری کاخ‌های روم را به نمایش بگذارد. نقشه‌های او در نهایت در سال ۱۶۵۵ تمام شده و ساختمان شهرداری تا سال ۱۸۰۶ به عنوان یک مرکز اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت. بعد از این زمان، بنای شهرداری تبدیل به یک کاخ سلطنتی شد.

قصر سلطنتی آمستردام

در این دوران، هلند توسط امپراتوری فرانسه اشغال و مجبور به پذیرش لویی ناپلئون اول به عنوان شاه کشور شد. پادشاه جدید، ساختمان شهرداری را تبدیل به محل اقامت خود کرد و در واقع اهداف اصلی دموکرات بنا، لغو و خنثی شدند. بعد از خروج فرانسه از هلند در سال ۱۸۱۳، شاه «ویلیام اول» به عنوان اولین پادشاه هلند انتخاب گردید.

با در نظر گرفتن اهمیت استراتژیک ساختمان شهرداری، ویلیام تصمیم گرفت تا آن را تحت تملک تاج حفظ کند. از آن زمان اینجا در دستان پادشاهی هلند بوده و هنوز هم به عنوان مکانی در خدمت خاندان سلطنتی کشور استفاده می‌شود. مراسم‌های مهم متعددی درون تالارهای این ساختمان برگزار شده که از میان آن‌ها می‌توان اعطای نشان ملکه «بئاتریکس» در سال ۱۹۸۰ و تفویض حکمرانی هلند بر اندونزی در سال ۱۹۴۹ را نام برد. امروزه این بنا به روی عموم مردم باز بوده و اغلب نمایشگاه‌هایی حول موضوع تاریخ هلند در آن برگزار می‌شود. 

قصر سلطنتی آمستردام

نمادهای به کار رفته در تزئینات

شاید اگر با افسانه‌ها و نمادهای هنری آشنایی نداشته باشید، متوجه داستان‌ها و رموز ظریف پشت تزئینات بنا نشوید. برای همین منظور چند نمونه از نمادهای به کار رفته در بنا را برای شما رمزگشایی می‌کنیم.

 • تندیس اطلس: اطلس با کره زمین به روی دوشش، نمادی از کل جهان بوده و موقعیت مرکزی آمستردام که در دوران طلایی‌اش کسب کرده بود را نشان می‌دهد.
 • تندیس پوسایدون: این خدای یونانی که فرمانروای دریاها بود، نمادی از ارتباط آمستردام با آب‌های دریا را در پشت خود پنهان کرده است. در گذشته راه‌های تجاری آبی برای این شهر بسیار ارزشمند بودند.
 • چهار عنصر در تالار شهروندان: این تالار که در قلب ساختمان واقع شده است، به بازدیدکنندگان حسی از شناور بودن بین زمین و بهشت را می‌دهد. نقشه‌هایی که روی زمین مرمری قرار دارند، بر اساس نقشه‌های جهان و جدول ستاره‌های خانواده «بلاو» (Blaeu) طراحی شده‌اند که در قرن هفدهم جزو بهترین و معروف‌ترین نقشه‌‌کش‌ها بودند. عناصر اربعه زمین، آب، آتش و هوا در طاق‌های هدایت کننده به سمت گالری‌ها به تصویر کشیده شده‌اند.

قصر سلطنتی آمستردام

این نمادها و نشانه‌ها در بسیاری از نقاشی‌ها، نقش برجسته‌ها و حتی تزئینات اقلام کاربردی مانند ساعت‌ها نیز به چشم می‌خورند. با همراه شدن با یکی از تورهای هدایت شده می‌توانید اطلاعات جامع و مفیدی درباره آن‌ها به دست آورید. دسترسی به کاخ با یک پیاده‌روی ده دقیقه‌ای از ایستگاه مرکزی بسیار راحت خواهد بود. با سوار شدن ترامواها و پیاده شدن در ایستگاه دام یا میدان دام، (بسته به اینکه کدام تراموا را سوار می‌شوید) به راحتی از هر نقطه شهر می‌توانید به اینجا برسید.

بازدید از بنا در بین روزهای سه‌شنبه تا یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۱۷ بعد از ظهر امکان پذیر است.


صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}