نگاه به مهم‌ترین رویدادهای گردشگری سال 95

تیم ایوار
 • تیم ایوار
 • 1395/12/26
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

شمار گردشگران ورودی به کشور همچنان رو به افزایش است؛ گرچه به باور کاشناسان و فعالان این صنعت، موج ورود گردشگران خارجی به ایران به ثبات رسیده و همچون یکی، دوسال قبل با افزایش‌های ناگهانی همراه نبوده است.

تور اروپا

صدور ویزای الکترونیک، برگزاری کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری، برگزاری دو همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری در هتلداری و گردشگری، از سرگیری پروازهای 3 ایرلاین اروپایی ایرفرانس و بریتیش و KLM، تغییر رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تسهیل روادید با چند کشور از جمله روسیه و آذربایجان و ارمنستان، قرار گرفتن نام ایران در لیست مقاصد پیشنهادی 2017 نشریه بلومبرگ، اضافه شدن ایرباس به ناوگان هوایی ایران، امضای تفاهم‌نامه گردشگری با ترکیه و چین و ثبت جهانی بیابان لوت و قنات‌های ایران 10 رویداد مهمی بودند که در سال 95 در گردشگری ایران به‌وقوع پیوستند. اما هر کدام از این رویدادهای مهم چگونه برگردشگری کشور اثر گذاشته‌اند؟

1. ویزای الکترونیک

صدور ویزای الکترونیک در فرودگاه‌ها برای تسهیل ورود گردشگران 190 کشور جهان، یکی از وعده‌هایی بود که در سال 95 محقق شد. باتوجه به مصوبه هيات وزيران، دفاتر گذرنامه و رواديد وزارت امورخارجه در فرودگاه‌های امام‌خمينی (ره)، مهرآباد، مشهد، شيراز، تبريز، ارومیه و بندرعباس به دارندگان گذرنامه‌هاي عادي معتبر 190 کشور، ویزای الکترونیک گردشگری ارائه می‌شود. همچنین در مرداد ماه سال جاری، معاون امور کنسولی وزارت امور خارجه اعلام کرده بود مرحله آزمایشی صدور الکترونیک از مبدا آغاز شده و فعلا در اختیار یکی از آژانس‌های مسافرتی است. پیش از این، یکی از چالش‌های عمده ورود گردشگران خارجی به کشور دشوار بودن فرآیند دریافت ویزا بود.

رویدادهای گردشگری سال 95

2. کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری

بزرگ‌ترین گردهمایی دو سالانه راهنمایان گردشگری سراسر دنیا، امسال و در آغاز سال 2017 میلادی در تهران برگزار شد و بیش از 300 راهنمای بین‌المللی از جاذبه‌های گردشگری تهران، یزد، اصفهان، شیراز، همدان، زنجان و قزوین دیدن کردند. کنوانسیونی که با شعار «ایران، مردمانی مهربان با آغوشی باز/ فرهنگی کهن، پررمز و راز» و با تلاش دوساله 400 نفر از راهنمایان گردشگری کشورمان در قالب کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان سراسر کشور شکل گرفت، سعی کرد علاوه بر معرفی مقاصد متنوع سفر در ایران، از راهنمایان بین‌المللی سفیرانی برای گردشگری ایران بسازد. در این گردهمایی همچنین، دبیر ایران این کنوانسیون به هیات‌مدیره فدراسیون جهانی راهنمایان راه یافت.

رویدادهای گردشگری سال 95

3. دو همایش سرمایه‌گذاری

11 و 12 مهرماه، تهران میزبان نمایندگانی از 17برند معتبر هتلداری جهان بود که آمده بودند پاسخ برخی ابهامات خود را پیرامون سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری ایران به‌ویژه صنعت هتلداری دریافت کنند. رئیس سازمان گردشگری، وزیر راه و شهرسازی، رئیس بانک مرکزی، رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و معاون وزیر کار و تعاون در این نشست با توضیحات خود، سعی کردند به سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار گردشگری ایران اطمینان خاطر بدهند.  گرچه نتایج قطعی این همایش همچنان مبهم است و بسیاری معتقدند این همایش نتوانست به جذب هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی بینجامد. 19 و 18 بهمن ماه نیز، پایتخت کشور همایشی را میزبانی کرد که با همکاری یک شرکت انگلیسی برگزارکننده کنفرانس‌های جهانی برپا شد. سرمایه‏‌گذاران خارجی فعال در زمینه‌‏های گردشگری و هتلداری، نمایندگانی از شرکت‌هایی همچون هتل‏های آکور، هتل‏های روتانا، لینک‏می، عربیا مانیتور، دوتچه هاسپیتالیتی، اینکوبما، TRI هاسپیتالیتی، گروه ZAS، هتل‌‏های ملینا و... گرد هم آمده‏اند تا تجارب خود را درباره بازار ایران با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

رویدادهای گردشگری سال 95

4. از سرگیری پروازهای 3 ایرلاین اروپایی

فروردین‌ماه، شهریور ماه و آبان‌ماه به ترتیب ماه‌های بازگشت ایرفرانس، بریتیش ایرویز و KLM به آسمان ایران بودند؛ هواپیمایی‌هایی که روند ورود گردشگران اروپایی را به ایران تسهیل کردند. شرکت هواپیمایی ایرفرانس پس از ۸ سال، KLM پس از 5 سال و بریتیش ایرویز پس از 4 سال دوباره همکاری‌ خود را به شرکت‌های ایرانی از سرگرفتند.

رویدادهای گردشگری سال 95

5. تغییر رئیس سازمان گردشگری

امسال نیز سازمان متولی گردشگری، دستخوش تغییر مدیریتی شد؛ اتفاقی که از آن به‌ عنوان آفت نام برده می‌شود و همواره پاشنه آشیل این سازمان بوده؛ کما اینکه در ادوار پیشین نیز تغییر مدیریتی به کرات رخ داده است. زهرا احمدی‌پور درحالی در میانه آبان‌ماه پا به ارگ سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گذاشت که طی یکی، دو هفته قبل از آن فعالان سه حوزه میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری در قالب نامه‌هایی جداگانه، نظرات خود را در مورد ویژگی‌های شخصی که می‌تواند در رأس سازمان قرار بگیرد ارائه کرده، مطالباتشان را از این شخص بیان و همگی بر انتخاب فردی که بر سه حوزه اشراف نسبی داشته، از توان مدیریتی و سازماندهی بالایی برخوردار باشد، تاکید کرده بودند.

رویدادهای گردشگری سال 95

6. تسهیل روادید با چند کشور

یکی دیگر از رویدادهایی که امسال در راستای سهولت ورود و خروج گردشگران انجام گرفت. مذاکرات تسهیل ویزا بود. این مذاکرات در برخی موارد مانند ارمنستان به لغو ویزا انجامید؛ موضوعی باعث رشد سفر ایرانی‌ها به ارمنستان شد. در برخی موارد دیگر نظیر جمهوری آذربایجان نیز به تسهیل صدور ویزا و آغاز به‌کار ویزای الکترونیک جمهوری آذربایجان برای ایرانی‌ها منجر شد.در مذاکرات با روسیه نیز مقدمات برای لغو ویزای گروهی گردشگری فراهم شده، اما هنوز به مرحله اجرا در نیامده است.

رویدادهای گردشگری سال 95

7. ایران در لیست مقاصد بلومبرگ

همچون سال‌های گذشته، ایران در برخی لیست‌های مقاصد سفر راه یافت. بلومبرگ مهم‌ترین نشریه‌ای بود که در آستانه سال 2017 میلادی مردم را به دیدن ایران دعوت کرد. این نشریه دست به انتشار 20 مقصد سفر عمده در جهان زد و ایران را نیز در کنار کشورها و شهرهایی همچون پرتغال، مصر، ماداگاسکار، لندن، کیپ‌تاون و... در این فهرست جای داد. در این لیست به آن دسته از کشورهای جهان که در سال جدید میلادی مورد توجه قرار خواهند گرفت، اشاره شده بود.

رویدادهای گردشگری سال 95

8. ایرباس‌ها در آسمان ایران

یکی دیگر از اتفاقات خوبی که امسال در حوزه حمل و نقل برای کشور به وقوع پیوست، ورود دو هواپیمای ایرباس از مجموع 100 فروند هواپیمای سفارش‌ داده‌ شده به کشور بود؛ امری که با اطمینان‌بخشی به گردشگران درباره امنیت پروازها، به توسعه سفرهای هوایی کمک خواهد کرد.

رویدادهای گردشگری سال 95

9. امضای تفاهم‌نامه با ترکیه و چین

در اردیبهشت ماه سال جاری بود که مقامات گردشگری کشورمان تفاهم‌‏نامه‏‌ای را در راستای توسعه همکاری‌‏های گردشگری، با ترکیه به امضا رساندند. ساخت 10هتل در شهرهای مختلف ایران یکی از مهم‏ترین بندهای این تفاهم‌نامه بود. اگرچه همچنان با وجود شرایط مذکور جریان تبادل گردشگر بین دو کشور به نفع ترکیه مثبت است، اما طرفین در تفاهم‌‏نامه مذکور بر گسترش تلاش‌‏ها برای افزایش تعداد گردشگران ترکی‌ه‏ای که ایران را به‌ عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌‏کنند، تاکید کردند. ایران با چین نیز بر سر ایجاد تاسیسات و زیر ساخت‏‌های گردشگری و همچنین بهبود امکانات خدمات عمومی گردشگری در امتداد جاده ابریشم تفاهم‌‏نامه امضا کرد.

رویدادهای گردشگری سال 95

10. ثبت جهانی لوت و قنات‌ها

اواخر تیرماه سال جاری، کویر لوت به‌عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در یونسکو به ثبت رسید. یکی دو روز قبل از آن نیز 11 قنات‌ ایرانی در فهرست جهانی این سازمان بین‌المللی جا خوش کردند؛ ثبت‌هایی که آثار ثبت‌ شده از ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو را به عدد 21 رساند. استان‌هایی که در حاشیه کویر لوت واقع شده‌اند و روستاها و شهرهای در بردارنده قنات‌های ثبت‌شده، با استفاده از این ثبت جهانی می‌توانند فرصت مناسبی برای جذب گردشگران به‌دست آورند؛ امری که می‌تواند محرومیت اقتصادی این مناطق را کاهش دهد.

رویدادهای گردشگری سال 95

تیم ایوار تیم ایوار
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}