سفر در زمان با کلبه کاپیتان کوک

الهام غایب
 • الهام غایب
 • 1396/1/29
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

اگر قصد سفر به استرالیا و شهر زیبای ملبورن را دارید، بازدید از کلبه‌ی کاپیتان کوک که در باغ‌های فرح‌بخش «فیتزروی» (Fitzroy) قرار دارد را حتماً در برنامه‌ی خود قرار دهید.

تور اروپا

کلبه‌‌ی کاپیتان کوک که در سال ۱۷۵۵ ساخته شده است، یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین ساختمان‌های استرالیا به شمار می‌رود. این کلبه که در اصل در یورکشایر انگلستان و توسط والدین «کاپیتان جیمز کوک» ساخته شده بود، در سال ۱۹۳۴ میلادی به پاس بزرگداشت سفر کاپیتان کوک، کاشف استرالیا، توسط «سر راسل گریم‌ وید» (Grimwade) به ملبورن منتقل شد. جالب است بدانید که برای انجام این کار تمام آجر‌ها شماره گذاری شده، در بشکه‌های استوانه‌ای قرار داده شده و سپس به استرالیا حمل شده است. حتی پیچک‌هایی که دور ساختمان پیچیده شده بود هم قطع و دوباره در مکان جدید کاشته شدند. 

جیمز کوک در ۲۷ اکتبر ۱۷۲۸ در کلبه‌ای حصیری در «مارتون» انگلستان به دنیا آمد. پدر او که مباشر املاک یکی از مزرعه‌داران بزرگ شهر بود این کلبه را در سال ۱۷۵۵ در روستای «گریت آیتون» (Great Ayton) ساخت. داخل این کلبه‌ی آجری دو طبقه، در بالای در ورودی حروف «J. C. G» مخفف (James and Grace Cook) و سال ۱۷۵۵ حکاکی شده است.

کاپیتان کوک در سال ۱۷۴۵ خانه را به مقصد «Staithes» ترک کرد. او هیچ وقت در این کلبه زندگی نکرد و فقط وقتی برای دیدن والدین خود می‌آمد در آنجا اقامت داشت. او در سفرهای دریایی و اکتشافی شجاعانه‌ی خود توانست بسیاری از جزایر اصلی اقیانوس آرام مثل استرالیا، زلاندنو و هاوایی را شناسایی و نقشه برداری کند. اکتشاف مناطق پرخطری مثل صخره‌های مرجانی بزرگ استرالیا و توانایی او در رهبری افراد در شرایط سخت، کوک را در زمره‌ی مهم‌ترین کاشفان زمان خود قرار می‌دهد. این کلبه تنها ارتباط تاریخی ما با اصل و نسب کاپیتان کوک است که نمایی از زندگی در قرن ۱۸ میلادی را پیش چشم بازدید‌کننده می‌آورد.

کلبه کاپیتان کوک ملبورن

در سال ۱۹۳۳، آخرین مالک این کلبه، «خانم دیکسون» این ملک را برای فروش گذاشت و پیشنهاد شد که از این کلبه در جشن صد سالگی ایالت ویکتوریا در استرالیا به عنوان یک نماد تاریخی استفاده شود. یکی از شهروندان سرشناس ملبورن به نام سر راسل گرید وید پذیرفت که کلبه را بخرد و آن را به عنوان هدیه به شهروندان ایالت ویکتوریا پیشکش کند. البته یک مشکل وجود داشت و آن هم این بود که خانم دیکسون اصرار داشت که کلبه باید در انگلستان باقی بماند و اصلاً به همین دلیل پیشنهاد خریداران ثروتمند آمریکایی را رد کرده بود. اما قانع شد که کلبه به استرالیا منتقل شود چون در آن زمان استرالیا مستعمره‌ی انگلیس بود.

کلبه کاپیتان کوک ملبورن

وقتی کلبه به ملبورن منتقل شد، مکانی در باغ فیتزروی برای قرار دادن کلبه انتخاب شد که اطراف آن با درختان بلند اروپایی سایه انداخته بود. کار ساخت کلبه ۶ ماه طول کشید و سپس طی مراسم جشن سده، به «لرد مایر. اچ اسمیت» تقدیم شد. امروز روی کلبه با گیاه پیچک پر شده و نمای بسیار زیبایی به آن داده است. این کلبه تا به حال دو بار مرمت شده که یکی در سال ۱۹۵۰ و دیگری در سال ۱۹۷۸ بوده است که در اطراف آن هم یک باغچه‌ی زیبا ساخته شد. بیشتر وسایلی که در کلبه باقی مانده به خانواده‌ی کوک تعلق ندارد اما نشان از شیوه‌ی زندگی در آن دوران است و قدمت آنها به همان قرن ۱۸ میلادی باز می‌گردد.

کلبه کاپیتان کوک ملبورن

شنیدن ماجراهای جالب کلبه‌ی کاپیتان کوک، وسایل عتیقه‌ای که قدمت آن به چند قرن می‌رسد، باغی زیبا به سبک انگلیسی و داوطلبانی که به شیوه‌ی مردمان قرن ۱۸ میلادی لباس پوشیده‌اند تا به شما خوشامدگویی کنند، همه و همه باعث شده تا کلبه‌ی کاپیتان کوک یک سفر هیجان انگیز به گذشته را در ذهن تداعی کند و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی استرالیا شود.

کلبه کاپیتان کوک ملبورن

در ورودی کلبه یک توضیح کامل از جزئیات و تاریخچه‌ي آن به زبان‌های انگلیسی، روسی، چینی و چند زبان دیگر وجود دارد تا بازدید‌کنندگان بتوانند به راحتی و بدون نیاز به راهنما، از تمام قسمت‌های کلبه بازدید کنند. زمان بازدید از کلبه هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر است. می‌توانید به صورت فردی یا گروهی از کلبه بازدید کنید.

الهام غایب الهام غایب
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}