پاتریک مقدس ملبورن؛ مرتفع ترین کلیسای استرالیا

حسین رسولی
 • حسین رسولی
 • 1396/2/4
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کلیسای جامع پاتریک مقدس یکی از کلیساهای قدیمی کشور استرالیا و مرتفع‌ترین کلیسای این کشور محسوب می‌شود. عملیات ساخت این بنا در اواسط قرن نوزدهم آغاز شده و 70 سال ادامه داشت!

تور اروپا

کلیسای جامع سنت پاتریک (St. Patricks Cathedral) شهر ملبورن، در زمره‌ی مشهورترین کلیساهای کشور استرالیا به شمار می‌رود. این کلیسا که با القابی همچون «کلیسای کلان‌شهر» نیز شهرت دارد، متعلق به گروه مسیحیان کاتولیک رومی است که زیر نظر اسقف اعظم ملبورن اداره می‌شود. کلیسای پاتریک مقدس در تپه‌های شرقی و دقیقاً در منطقه شلوغ و پرتردد شهر واقع شده است. خیابان‌های آلبرت (Albert Street)؛ لنسداونا (Lansdowne) و گیسبورن (Gisborne) در اطراف این کلیسا قرار دارد و با عبور از خیابان روبروی کلیسای جامع، می‌توانید به کلیسای پاتریک مقدس وارد شوید.

بنای این مجموعه با ساختاری منحصر‌ به فرد، در محور شرقی-غربی ساخته شده و محراب آن در منتهی الیه شرق قرار دارد. این نوع طراحی نمایانگر اعتقاد به رستاخیز عیسی مسیح است و به همین دلیل پلان کلی، صلیب لاتین را تداعی می‌کند و سبب شده در این کلیسا شاهد سالنی بزرگ و راهروهای جانبی باشیم. بدون تردید مهم‌ترین وجه تمایز این کلیسا نسبت به کلیساهای دیگر منطقه، ارتفاع آن است؛ اگرچه کلیسای پاتریک مقدس از نظر طول از کلیسای جامع مریم مقدس (St Mary’s Cathedral) در سیدنی کوچکتر است اما از نظر ارتفاع می‌توان آن را بلندترین کلیسای کشور استرالیا محسوب کرد.

کلیسای سنت پاتریک ملبورن

تاریخچه ساخت

پیشینه این کلیسا به سال 1848 میلادی بازمی‌گردد که جیمز گوولد راهب (James Goold) به عنوان نخستین اسقف ملبورن و چهارمین اسقف سراسر استرالیا برگزیده شد. وی پس از انتخاب به این سمت با مقامات دولت مستعمراتی وقت، مذاکراتی را آغاز کرد که بر اساس آن درخواست واگذاری 5 جریب زمین در تپه‌های شرقی شهر به منظور ساخت کلیسا به دولت ارائه شد. سه سال بعد یعنی در سال 1851، با این درخواست موافقت و زمین مورد نظر به وی واگذار شد. در این زمان جامعه کالتولیک‌های شهر ملبورن زیر نظر کلیسای ایرلند بودند و به همین دلیل این کلیسای تازه تاسیس به پاتریک مقدس یعنی حامی سرزمین ایرلند تقدیم شد. عملیات ساختمانی این کلیسا 70 سال به طول انجامید و تا سال 1939 ادامه پیدا کرد. در سال 1974 میلادی نیز این کلیسا از سوی پاپ پاول ششم با لقب «قصر کوچک» خوانده شده و در سال 1986؛ پاپ ژان پل دوم از این محل بازدید کرد.

کلیسای سنت پاتریک ملبورن

در سال 1994 میلادی عملیات مرمت و بازسازی اساسی در آن انجام شد. در این عملیات هیچ سازه یا تزئینات جدیدی به مجموعه افزوده نشد و تمامی بخش‌ها به همان شکل قدیمی خود مورد مرمت قرار گرفتند و فقط شیشه‌های قدیمی که مات و کدر شده بودند تعویض شد. این عملیات بازسازی تا سال 1997 ادامه داشته و در آن از افراد حرفه‌ای و خبره در زمینه‌های مختلفی از جمله سنگتراشی، شیشه‌بری، نقاشی و هنرهای سنتی استفاده شد و اعضای این تیم از مصالح سنتی و قدیمی که سال‌ها بود از آن استفاده نمی‌شد، بهره بردند. امروزه این کلیسا را می‌توان به عنوان نماد و سمبلی از معماری سبک گوتیک در شهر ملبورن به شمار آورد. امروزه این کلیسا در حد فاصل بخش مرکزی و قدیمی شهر و بخش‌های جدید آن واقع شده و با ارتفاع 105 متری خود، یکی از بناهای تاریخی بلند شهر به شمار می‌رود. در طرفین این کلیسا نیز دو مناره به ارتفاع 61 متر قرار دارد که به زیبایی و شکوه این مجموعه افزوده است.

کلیسای سنت پاتریک ملبورن

بازدید از کلیسای سنت پاتریک

رنگ تیره ظاهری کلیسا ماحصل استفاده معماران بنا از سنگ‌های محلی موسوم به (bluestone) در عصر ملکه ویکتوریا است. نتیجه استفاده از این سنگ‌ها، بنایی زیبا و درخور توجه است. دیدنی‌های این کلیسا تنها منحصر به بخش‌های خارجی آن نیست و تعداد زیادی مجسمه و آثار دیدنی در گوشه و کنار این محوطه قرار دارد. یکی از بخش‌های دیدنی و جالب کلیسای پاتریک مقدس، شیشه‌های رنگی به کار رفته در آن است که بازتاب نور آن نمایی زیبا به محوطه داخلی کلیسا بخشیده و از بیرون نیز بسیار دیدنی و زیبا است.

کلیسای سنت پاتریک ملبورن

بازدید از کلیسای سنت پاتریک رایگان است. شما می‌توانید به تنهایی از این محوطه بازدید کرده و یا به یکی از تورهای گردشگری ارائه شده در کلیسا ملحق شوید. مراسم ویژه عشای ربانی به صورت روزانه در این محل برگزار می‌شود که دیدن آن خالی از لطف نیست. فروشگاه ویژه‌ای نیز در این محل وجود دارد که مراجعه به آن برای خرید سوغاتی و یادگاری توصیه می‌شود. در کنار این مجموعه یک پارک زیبا و سرسبز نیز قرار دارد که می‌توانید پس از دیدن کلیسا، به آنجا بروید و ساعاتی را به آرامش در دامن طبیعت بگذرانید. شما می‌توانید از مرکز شهر ملبورن به صورت پیاده به کلیسای پاتریک مقدس بروید، البته ایستگاه قطار شهری (Flinders Street Station) نیز، انتخاب دیگر شما برای رسیدن به اینجا است.

حسین رسولی حسین رسولی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}