دژ الوادیه، جایی برای عاشقان تاریخ

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/2/18
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

دژ الوادیه در شهر رباط مراکش، یکی از جاذبه‌های تاریخی دیدنی و ارزشمند این شهر به شمار می‌رود. اگر جزو علاقه‌مندان تاریخ و معماری هستید بازدید از این مجموعه شگفت انگیز را به شما توصیه می‌کنیم.

تور اروپا

سفر به شهر رباط در تور ۸ روزه مراکش

تنوع، غنای تاریخی و میراث فرهنگی مراکش را می‌توان در جاذبه‌های متعدد آن که اجازه سفر به گذشته را می‌دهند تماشا کرد. این جاذبه‌ها تجربه تصویری گذشته مراکش را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کنند. یکی از این محوطه‌های دیدنی در دهانه رودخانه ابو رقراق در رباط قرار داشته و به نام «قصبه الوادیه» شناخته می‌شود. اهمیت این منطقه تاریخی در یونسکو به رسمیت شناخته شده و در میان فهرست میراث جهانی نام آن را خواهید دید.

دژ القصبه الوادیه رباط

«ابن حوقَل» یک جغرافیدان مشهور، ساخت اولین دژ کوچک این محوطه را در سال ۹۹۷ میلادی ثبت کرده است. بنا به گزارش وی، این سازه توان گنجایش صد هزار سرباز را داشت. خاندان «الموراوید» در سال ۱۱۴۰ دژ خودشان را در اینجا برای جلوگیری از حملات الموحدین که می‌خواستند قدرت را از آنان بگیرند، بنا کردند. الموحدین بالاخره در این جنگ پیروز شده و در سال ۱۱۵۰ به بازسازی و توسعه القصبه پرداختند. این حکومت نه تنها دژ مذکور را بازسازی نمود که یک مسجد و کاخ نیز در آن ساخت. در زمان حکمرانی آن‌ها، تغییرات زیادی در شهر رباط اتفاق افتاد، اما بعد از مرگ «یعقوب المنصور» در سال ۱۱۹۹ این دژ نیز متروک و رها شد. این محوطه به عنوان مکانی برای پناهندگان و محل مخفی شدن دزدان دریایی دوباره زنده شد و در نهایت در قرن ۱۷ با ورود موریسکوهای تبعیدی اسپانیا یک جمهوری مستقل در آن شکل گرفت که تنها ۵۰ سال عمر داشت. نام این قلعه نیز از یک قبیله عرب مقیم جنوب مراکش گرفته شده است.

دژ القصبه الوادیه رباط

بازدیدکنندگان قصبه الوادیه، می‌توانند بخش‌های مختلف مجموعه که در زمان حکومت‌های گوناگون ساخته شده را تماشا کنند. دیوارهای دفاعی دور این قلعه نمایی رعب انگیز را به نمایش می‌گذارد، زیرا ۲.۵ متر عرض و بین ۸ تا ۱۰ متر ارتفاع دارد. هنوز هم می‌توان برخی از توپ‌های جنگی را روی باروها دید. این بنا از سنگ‌هایی به رنگ اخرایی ساخته شده و مجسمه‌های تزئینی تکرار شونده‌ای در قسمت سر در داخلی آن وجود دارد. طاق‌ها با خطوط کوفی قاب گرفته شده‌اند و الگوی مارهایی که در برخی قسمت‌ها به کار رفته در تزئینات مراکشی چیزی غیر معمول به شمار می‌رود.

گردشگران از تماشای عظمت دروازه ورودی قصبه با دو برج پر تزئین زیبا شگفت زده خواهند شد. بعد از عبور از دروازه، به سه اتاق هدایت می‌شوید. یکی از این اتاق‌ها محل قدیمی‌ترین مسجد شهر و موزه هنر‌های سنتی است. قصبه الوادیه قطعاً یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های ارزشمند رباط بوده و قطعاً علاقه‌مندان به تاریخ و معماری را به وجد خواهد آورد.

دژ القصبه الوادیه رباط

سفر به شهر رباط در تور ۸ روزه مراکش

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,990

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}