برترین جاذبه‌های گردشگری رباط در مراکش

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/1/26
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

شهر رباط به عنوان پایتخت کشور مراکش جاذبه‌های بی‌نظیر بسیاری را در دل خود جای داده است. کاخ سلطنتی، مقبره محمد پنجم، مهم‌ترین موزه‌های کشور و جاذبه‌های تاریخی متعددی را می‌توانید در اینجا ببینید.

تور اروپا

سفر به شهر رباط در تور ۸ روزه مراکش

رباط در سمت راست اقیانوس اطلس واقع شده و رودخانه «ابو رِقراق» (Bou Regreg) که به سمت غرب می‌رود آن را از شهر همسایه یعنی «سَلا» (Salé) جدا می‌کند. در شهر زیبای رباط، آرامشی وجود دارد که آن را در شهر کازابلانکا نخواهید یافت. برای بسیاری از گردشگران، بازدید از رباط یک استراحت خوشایند و لذت بخش بعد از شلوغی‌های شهرهای دیگر مراکشی است. علاقمندان به تاریخ حتماً از گشت و گذار در محوطه حفاری و کاوش‌های باستانی «چله» (Chellah) و ماجراجویی در قلعه «اودیاس» (Oudaias Kasbah) لذت خواهند برد. در ادامه مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر رباط را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. قلعه اودیاس

منطقه «قصبه» (Oudaias Kasbah) در شهر رباط یکی از برترین جاذبه‌های این شهر است. در داخل دیوارهای قرن یازدهمی این قلعه، منطقه‌ای آرام با ساختمان‌هایی از ترکیب زیبا و پیچیده آبی و سفید به سبک اندلسی را خواهید دید. اگر به دنبال گشت و گذارهای آسوده و بی‌هدف هستید، اینجا بهترین نقطه برای این کار است؛ همچنین می‌توانید از کوچه‌های پر پیچ و خم جذاب آن نیز عکس‌هایی به یادگار ثبت کنید. در این قسمت شهر می‌توانید مسجد «قصبه»، ساخته شده در سال ۱۱۵۰ که قدیمی‌ترین مسجد رباط به شمار می‌رود را نیز بازدید نمایید. کسانی که از علاقمندان جدی عکاسی هستند توجه داشته باشند که از اینجا مناظر بی‌نظیری از «سلا» و اقیانوس اطلس را می‌توانید تماشا کنید.

شهر رباط مراکش

2. برج حسن

برج حسن (Hassan Tower) که در زمان سلسله «موحدون» ساخته شد، هرگز به پایان نرسید. این برج کاری از حکمران معروف «یعقوب المنصور» بوده و به عنوان مناره مسجدی بزرگ طراحی گردید. با مرگ وی در سال ۱۱۵۰ این پروژه نیز ناتمام رها شد و برج ۴۵ متری آن از کل نقشه مسجد او باقی ماند. نقش‌های زیبا و پیچیده و طراحی‌های سر در برج، قسمتی از نقشه‌های المنصور را بازتاب می‌دهند. برج حسن در همسایگی مقبره «محمد پنجم» است.

شهر رباط مراکش

3. مقبره محمد پنجم

مقبره باشکوه و دیدنی پادشاه محمد پنجم (Mausoleum of Mohamed V) درست در جایی قرار دارد که او در زمان بازگشت از تبعید به ماداگاسکار، هزاران مراکشی را دور هم گرد آورد تا از خداوند به خاطر آزادی کشورشان تشکر کنند. آرامگاه وی با درخشش زیادی تزئین شده و کاشی‌‌های خاص مراکشی به نام «زلیج» (zellige) دیوارهای دور مقبره مرمری را پوشانده‌اند. در اینجا نمایشی از طراحی سنتی مراکش را خواهید دید. غیرمسلمانان اجازه ورود به مسجد کنار مقبره را ندارند اما در صورتی که لباس مناسب و پوشیده داشته باشند، می‌توانند آرامگاه را از بالا تماشا کنند.

شهر رباط مراکش

4. گورستان چله

بقایای قلعه-شهر «چله» (Chellah Necropolis) که متعلق به قرن چهاردهم میلادی است را نیز می‌توانید در رباط بازدید کنید. این ویرانه‌ها خود بر روی بقایای شهر قدیمی رومی به نام «سالا» (Sala) قرار دارند که باستان‌شناسان شواهد آن را در دهه ۱۹۳۰ کشف کردند. بخش‌هایی از هر دو دوران را می‌توان در طی بازدید مشاهده کرد. ویرانه‌های این دژ قرن چهاردهمی با مساجد و مقبره‌هایی که در آن ساخته بودند، امروزه با گیاهان خودرو و خارها پوشیده و تبدیل به محل زندگی لک‌لک‌ها شده است. بخش‌های رومی کشف شده شامل حمام، معبد و میدان هستند.

شهر رباط مراکش

5. موزه اودیاس و باغ‌های اندلسی

در داخل دژ اودیاس می‌توانید باغ‌های زیبای اندلسی را ببینید که در اوایل قرن ۲۰ ساخته شدند. موزه اودیاس (Oudaias Museum) در داخل این باغ‌ها در عمارتی زیبا متعلق به قرن ۱۷ قرار دارد که توسط «مولا اسماعیل» به عنوان اولین اقامتگاه رباطش ساخته شد. در انتهای عمارت، اتاقی وجود دارد که سبک چیدمان داخلی قدیم مراکشی را به نمایش می‌گذارد. کوسن‌های زربافت و ابریشمی در این اتاق بسیار خودنمایی می‌کنند. در اینجا چند نسخه قرآن مطلای باستانی، زیورآلات، سفالینه و آلات موسیقی نیز نگهداری می‌شوند.

شهر رباط مراکش

6. شهر سَلا

منطقه قدیمی شهر سلا مکانی زیبا و دیدنی برای چند ساعت تفریح در بعد از ظهر است. جدای از مکتب ابوالحسن، در این منطقه مسجد بزرگ و مقبره «سیدی بن عاشر» با سنگ‌های چشمگیر سفیدش را نیز پیدا می‌کنید. در کوچه‌های شگفت‌انگیز اینجا می‌توانید با محلی‌ها مهارت چانه‌زنی خود را محک بزنید. کوچه‌های مخصوص خرید، بیشتر در بین اهالی منطقه محبوب بوده و جزو قسمت‌های برجسته در میان گردشگران به حساب نمی‌آیند.

شهر رباط در مراکش

7. محله قدیمی (مدینه)

ساختمان‌های مدینه (Medina) یا محله قدیمی رباط سبک متمایز اندلسی متعلق به قرن ۱۷ را منعکس می‌کنند. این زمان مقارن با رسیدن مسلمان‌ها از منطقه اندلس اسپانیا است. خیابان‌هایی در این منطقه وجود دارند که با خرید و ساختمان‌های جالب توجه، ارزش گشت و گذار را دارند. مسجد «القبه» (Koubba)، آبنمای زیبای «مرنید» (Merenid) و مسجد بزرگ، همگی در خیابان «سوکا» (Souka) هستند. محله یهودی‌ها در جنوب شرق مدینه قرار داشته و بازار دست دوم معروفی دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

شهر رباط مراکش

8. موزه هنرهای معاصر محمد ششم

هر کسی که به جنبش هنر مدرن مراکش علاقه داشته باشد، در این موزه جدید رباط، چیزهای ارزشمندی پیدا می‌کند. موزه هنر‌های معاصر محمد ششم (Mohammed VI Museum) که در ساختمان تحسین برانگیزی متعلق به دوران استعمار فرانسه قرار دارد، آثاری شاخص از تمام کشورهای برجسته دنیای هنر را در خود جای می‌دهد. بازدید از اینجا تضاد جالبی با آثار مشهور سنتی مراکشی را نمایان کرده و جنبه معاصر هنر این کشور را به نمایش می‌گذارد.

شهر رباط مراکش

9. قسمت جدید شهر

شهر جدید رباط جایی است که موزه باستان‌شناسی و همچنین موزه جالب پست را در آن پیدا خواهید کرد. در موزه پست مجموعه هیجان‌ انگیزی از تمبرهای مراکشی، تلفن‌ها و ماشین‌های تلگراف را می‌بینید. خیابان‌های شهر جدید، معماری دوران استعمار فرانسه را منعکس کرده و محلی جذاب برای گشت و گذار هستند. در مرز این منطقه، خیابان «حسن ثانی» دیواری قرن هفدهمی را خواهید دید که قسمت جدید شهر را از مدینه یا محله قدیمی رباط جدا می‌کند. در انتهای جنوبی شهر جدید، کاخ سلطنتی رباط، ساخته شده در سال ۱۸۶۴ را پیدا می‌کنید که با دیوار بلندی از بقیه محوطه جدا می‌شود. این مکان به روی عموم باز نیست زیرا پادشاه فعلی از آن به عنوان اقامتگاهش استفاده می‌کند؛ هر چند نمای خارجی این کاخ نیز سوژه جذابی برای عکاسی خواهد بود.

شهر رباط مراکش

10. مکتب ابوالحسن

درست آن طرف رودخانه «ابو رقراق»، در شهرک «سلا» مکتب‌های اسلامی و مقبره‌های متعددی وجود دارند. در میان آن‌ها بیش از همه می‌توان از مکتب ابوالحسن (Abul Hassan Medersa) نام برد. این مدرسه به قرن ۱۴ بازگشته و فضای داخلی آن به زیبایی با نمونه‌هایی از تزئینات سنتی و مذهبی بازسازی شده است. اگر به بالای بام بروید می‌توانید نماهای چشم‌نوازی از رودخانه و رباط را تماشا کنید.

شهر رباط مراکش

سفر به شهر رباط در تور ۸ روزه مراکش

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}