کیپ پوینت، دنیایی از شگفتی‌های طبیعت

حسین رسولی
 • حسین رسولی
 • 1396/3/10
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

شبه جزیره کیپ پوینت در نزدیکی شهر کیپ تاون قرار داشته و از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشور آفریقای جنوبی به شمار می‌رود. این منطقه دارای طبیعتی منحصر به فرد و خاص است.

تور اروپا

سفر به آفریقای جنوبی در تورهای آژانس مسافرتی ایوار

شبه جزیره و دماغه کیپ پوینت به شکل یک پنجه کشیده در  جنوب قاره آفریقا قرار گرفته است. طبیعت این منطقه کاملاً استثنائی بوده و جمیع اضداد را در بر می‌گیرد: طوفان‌های سهمگین، امواج اقیانوسی و سواحل زیبا، گیاهانی از خانواده آتش و همه و همه از این محل، زیباترین نقطه طبیعی آفریقای جنوبی را ساخته اند. این موارد سبب شده است تا کیپ پوینت به عنوان یک محوطه ملی در آفریقای جنوبی ثبت شده و گردشگران زیادی از آن دیدن کنند. تنوع گونه های گیاهی، جانوری و پرندگان، زیبایی‌های طبیعی و شرایط خاص این شبه جزیره که به مانند نواری به طول 60 کیلومتر به داخل اقیانوس فرو رفته، از آن یک مقصد گردشگری ایده‌آل برای عاشقان طبیعت ساخته است.

بادخیزترین مکان در آفریقای جنوبی

در بسیاری از روزهای سال؛ این منطقه دارای بادهای شدیدی است. به تعبیری می‌توان کیپ پوینت را پایان زمین و آغاز دریاها دانست. بادهای شدیدی که در این محل می‌وزد از سمت قطب جنوب آمده و خشک و قدرتمند هستند. این موضوع سبب شده تا هوای منطقه بسیار صاف و تمییز باشد. این جریان هوایی سبب شده تا ایستگا‌ه‌های هواشناسی کیپ پوینت به بررسی عبور جریان‌های هوائی از جنوب اقیانوس اطلس مشغول باشند. بر اساس گزارش‌های هواشناسی این منطقه بادخیزترین بخش آفریقای جنوبی بوده و تنها در 2 درصد از روزهای سال در آن باد نمی‌وزد. متوسط سرعت باد در این محل 25 کیلومتر در ساعت بوده و 42 درصد مواقع نیز بادها بیش از 30 کیلومتر در ساعت سرعت دارند.

کیپ پوینت آفریقای جنوبی

منتهی الیه جنوب غربی قاره آفریقا

در زمان ورود به این منطقه تابلوئی در برابر شما قرار دارد که در آن اعلام شده است شما در منتهی‌الیه جنوب غربی قاره آفریقا قرار دارید. البته به خاطر داشته باشید این منطقه نباید با جنوبی ترین بخش قاره آفریقا یعنی دماغه آگولهاس (Cape Agulhas) که در 150 کیلومتری این محل قرار دارد اشتباه گرفته شود. این دماغه همچنین با عنوان دماغه طوفان‌ها نیز شهرت دارد که وجه تسمیه این نام به قرون 16 و 17 میلادی و زمانی باز می‌گردد که ناوگان کاشفان پرتقالی در این محل به دلیل طوفان درهم شکست. البته این موضوع ابداً به معنی بد بودن این منطقه از نظر دریانوردان نیست زیرا پس از عبور از «دماغه اسکلت‌ها» در کشور نامیبیا و گذر از بیابان‌های بی آب ساحلی، رسیدن به این منطقه سرسبز و غنی برای دریانوردان بسیار امیدبخش بود.

در این محل منابع آب تازه، سبزیجات و سایر مواد حیاتی برای دریانوردان وجود داشته و از سوی دیگر از طریق این دماغه شانس رسیدن به هندوستان که هدف نهائی این دریانوردان محسوب می‌شد، افزایش پیدا می‌کرد. این موارد سبب شد تا پادشاه پرتقال از این منطقه با نام دماغه امید نیک یاد کند.

کیپ پوینت آفریقای جنوبی

جایی که آب‌های دو اقیانوس به یکدیگر می‌رسند

یکی دیگر از مواردی که درباره منطقه دماغه امید نیک گفته می‌شود، وجود نقطه اتصال دو اقیانوس به یکدیگر است. به باور بسیاری از مردم؛ در این محل دو اقیانوس اطلس و هند به یکدیگر رسیده و به همین دلیل رستوران موجود در این منطقه نیز رستوران دو اقیانوس یا (Two Oceans) نامیده می‌شود. البته این موضوع نیز کاملاً با موقعیت جغرافیایی این دماغه تطبیق نداشته و برای دیدن محل تلاقی دو اقیانوس باید به دماغه آگولهاس مراجعه کرد.

کیپ پوینت آفریقای جنوبی

پوشش گیاهی و جانوری

شبه جزیره کیپ برای علاقه‌مندان به گیاه‌شناسی یک محل ایده‌آل به شمار می‌رود. در این منطقه جغرافیایی بیش از هزار و هشتاد گونه مختلف گیاهی وجود دارد که با در نظر داشتن مقیاس محیطی و تراکم گونه‌ها، در سراسر جهان بی همتا است. برای درک بهتر از این موقعیت، کافی است تا بدانید میزان تنوع گونه‌های گیاهی در این محل از بریتانیا بیشتر است. در این منطقه گیاهی بومی به نام «فینبوس» (fynbos) وجود دارد که نقشی اساسی در اکوسیستم منطقه ایفا می‌کند. این گیاه در مناطق غیرحاصلخیز رشد کرده و سپس آتش می‌گیرد، به این ترتیب خاک مناطق فوق حاصلخیز شده و سایر گیاهان در آن منطقه رشد می‌کنند. جالب توجه است که ریشه بسیاری از گل‌ها مانند؛ لیلی (یاس و سوسن) فریزیا (freesias) و شمعدانی به گیاه فینبوس باز می‌گردد.

کیپ پوینت آفریقای جنوبی

شبه جزیره دماغه امید نیک همچنین از نظر تنوع جانوری نیز بسیار منحصر به فرد است. البته، علی‌رغم وجود تنوع گیاهی، علفخواران و نشخوارکنندگان زیادی در آن زندگی نمی‌کنند. میمون پوزه‌دراز، بابون، جوجه تیغی، کل ابلق، گورخر، گاو کوهان‌دار، شترمرغ، لاک‌پشت پلنگی، سوسمار و انواع مارها از جانوران بومی این منطقه محسوب می‌شوند. علاوه بر این، انواع گونه‌های پرندگان در این منطقه زندگی می‌کنند. انواع مرغابی، غاز دریایی، مرغ ماهی‌خوار، قره قاز و مرغ صدفخوار از جمله پرندگان دریایی این منطقه به حساب می‌آیند. انواع باز، قوش آفریقایی، عقاب سیاه، باز صخره‌ای و انواع جغد از جمله دیگر پرندگان منطقه محسوب می‌شود. در این میان گونه‌ی شاهین (peregrine falcon) بسیار منحصر به فرد و در خطر انقراض است. این پرنده، عنوان سریعترین پرنده جهان را به خود اختصاص داده و در هنگام شیرجه زدن به سمت شکار، می تواند به سرعت 280 کیلومتر در ساعت رسیده و به هدف نزدیک شود.

کیپ پوینت آفریقای جنوبی

طبیعت، اقیانوس و دریای آبی

آب‌های این منطقه به دلیل مجاورت با قطب جنوب تا حدی خنک است و این موضوع به ویژه در مناطق عمیق‌تر دیده می‌شود. در آب‌های این منطقه برخی از بزرگترین ماهی‌ها، پستانداران و آبزیان جهان زندگی می‌کنند. سفره‌ماهی، دلفین‌، خوک‌های دریایی و کوسه سفید در این منطقه به وفور دیده می‌شوند. انواع وال و نهنگ‌های گوژپشت و کوهان‌دار نیز عموماً در این منطقه دیده می‌شوند.

کیپ پوینت آفریقای جنوبی

اطلاعات گردشگری

در هنگام اقامت در شهر کیپ تاون می‌توانید با برنامه ریزی یک‌ روزه، به دماغه امید‌ نیک آمده و از همه جای آن دیدن کنید. با توجه به گردشگر پذیر بودن منطقه، احتمال شلوغ بودن برخی مناطق آن وجود دارد. فانوس دریایی و صخره‌های زیبای این منطقه تنها دیدنی مشهور آن نیست و شما می‌توانید در این محل، از طیف وسیعی از تفریحات لذت ببرید. پیک نیک، پیاده‌روی و کوهنوردی، دوچرخه سواری کوهستان، موج‌سواری، کایت سواری و ... از جمله این تفریحات پیش روی شماست. اگر در فصل تابستان به این منطقه سفر کردید، به یاد داشته باشید که برخی از بهترین سواحل منطقه کیپ تاون در این محل قرار دارد.

کیپ پوینت آفریقای جنوبی

حسین رسولی حسین رسولی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}