ساعت بخار ونکوور را از دست ندهید

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/3/27
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

در میانه خیابان «واتر» (Water) در شهر ونکوور، ساعت بخار، این جاذبه معروف گردشگری مانند آهنربایی دوربین بازدیدکنندگان را به سمت سوت‌های بخار خود جذب می‌کند. شاید این جاذبه جزو برترین‌های کانادا نباشد، اما جزو مکان‌های جالب توجه شهر به شمار می‌رود.

تور اروپا

بر خلاف ظاهر ویکتوریایی ساعت بخار «گس تاون» (Gastown)، این ساعت متعلق به صدها سال بعد و ساخته شده در سال ۱۹۷۷ توسط ساعت سازی به نام «ریموند ساندرس» (Raymond Saunders) و یک متخصص فلزکاری به نام «داگ اسمیت» (Doug Smith) است.

ساندرس توسط تاجران محلی گس تاون استخدام شد تا ساعتی زیبا و یادمانی بسازد. یکی از پیشنهاداتی که برای این ساعت وجود داشت، ساخت آن در بالای شبکه لوله‌های بخاری بود که از زیر زمین شهر عبور می‌کردند.

ساعت بخار ونکوور دومین ساعت بخاری بود که تا کنون ساخته شده است. اولین نسخه توسط مردی انگلیسی به نام «جان اینشاو» (John Inshaw) برای جذب مشتریان به رستورانش در سال ۱۸۵۹ ساخته شد.

به خاطر اینکه ساعت اینشاو بسیار بی‌دقت بود، ساندرس که به دقت زمان اهمیت می‌داد مجبور شد تا دوباره ساعت بخار را از نو ابداع کند. ساعت جدید با ظاهری شیک و دقت بالا، نیاز به بودجه اضافی برای مراقبت و کار کردن دقیق داشت. 

این که نام ساعت مذکور را ساعت بخار گذاشته‌اند اندکی غلط انداز است زیرا در واقع مکانیسم کاری ساعت به وسیله وزنه‌هایی که پایین می‌روند صورت می‌گیرد.

موتور بخار کوچکی که در پایین ساعت وجود دارد در اصل نقش انسانی کوک کننده را با بالا بردن یک سری وزنه‌های گوی مانند ایفا می‌کند؛ اما موتور بخار به وسیله یک تسمه لاستیکی به یک موتور الکتریکی متصل شده که دور از دید بوده و بسیار قابل اعتمادتر از نیروی بخار است.

هر پانزده دقیقه این ساعت دو تنی با خروج بخار و سوت کشیدن از ۵ سوتی که دارد زمان را نشان داده و در رأس هر ساعت نیز صدای سمفونی مانندی از سوت‌ها خارج می‌شود. تنها ۶ عدد ساعت بخار سالم در جهان وجود دارد اما دقت داشته باشید که تمام آن‌ها تنها در بخش سوت از بخار استفاده کرده و در واقع با موتور الکتریکی کار می‌کنند.

ساندرس بعدها برای شهرهایی مانند «اوتارو» (Otaru) در ژاپن و شهرهای «ویسلر» (Whistler)، «پورت» (Port) و «ایندیاناپولیس» (Indianapolis) نیز ساعت‌های بخار ساخت.

ساعت بخار ونکوور

در سال ۲۰۰۳ بود که این حقیقت شوکه کننده برملا شد که ساعت بخار اصلاً با بخار کار نمی‌کند! فردی با توجه به اینکه بدون خروج بخار ساعت در حال کار کردن است متوجه این قضیه شد. این خبر باعث جدل‌های زیادی در شهر ونکوور بوده و البته عاقبت خوشی برای شهردار و طراحان شهری مسئول نداشت.

ساعت بخار ونکوور در سال ۲۰۱۷ جشن ۴۰ سالگی خود را برگزار می‌کند، اما شاید با دیدن ظاهر آن فکر کنید با ساعتی به قدمت حداقل ۱۰۰ سال رو‌به‌رو هستید! البته این از اهداف طراح برای جان بخشیدن به بافت قدیمی شهر بود و از روی عمد صورت گرفته است.

پس از بررسی ساعت و ثبت‌ عکس‌های خاطره‌انگیز، پیشنهاد می‌کنیم باقی زمان خود را صرف گردش و کاوش قسمت‌های دیگر خیابان سنگفرش واتر کنید.

اینجا یکی از تاریخی‌ترین خیابان‌های اصلی ونکوور بوده و ساختمان‌های ارزشمند و محافظت شده آن شامل مغازه‌ها، گالری‌ها و رستوران‌های مختلف می‌شوند. برای آن که معماری جالب توجه بالای درهای ورودی را ببینید باید حتماً نگاهی به بالای سرتان بکنید.

ساعت بخار ونکوور

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}