کلیسا جامع نانت، شاهکار معماری گوتیک

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1396/10/14
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

حتی تصورش هم سخت است که ساخت یک عمارت، 457 سال طول کشیده باشد! اما در واقع بناهای تاریخی که امروزه می‌بینیم، سرگذشت مخصوص به خودشان را دارند و بعد از اطلاع از نحوه‌ی ساخت آن‌ها، شاید باورش سخت باشد که یک ساختمان از این همه سختی و مراحل گوناگون رد شده تا به شکل نهایی‌اش دربیاید. کلیسای نانت، یکی از این موارد به حساب می‌آید.

تور اروپا

سفر به شهر دیدنی نانت در تورهای فرانسه

«کلیسای نانت» (Nantes Cathedral)، یک معبد کاتولیک رومی است که با نام «کلیسای سن پیتر و سن پائول نانت» (Cathedral of St. Peter and St. Paul of Nantes) نیز شناخته می‌شود. این کلیسا، در شهر نانت فرانسه و در نزدیکی «قلعه‌ی دوک‌های بریتنی» (Castle of the Dukes of Brittany) قرار دارد و در ساختش از سبک معماری گوتیک استفاده شده که در آن، طاق‌ها را به شکل نوک تیز می‌سازند. تأسیس این کلیسا از سال 1434 شروع شد و اینطور که از شواهد امر پیداست، بیش از 400 سال طول کشید تا آن را تکمیل کردند. در نهایت ساخت آن در سال 1891 به اتمام رسید! اگر می‌خواهید درمورد تاریخ و چگونگی ساخت این کلیسا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، این مقاله را تا آخر بخوانید.

مرحله اول و دوم ساخت

کلیسای نانت، یکی از آخرین کلیساهایی می‌باشد که به سبک گوتیک ساخته شده است. دستور ساخت این کلیسا با ابعاد بزرگ را دوک منطقه‌ی «بریتنی» و اسقف نانت داده بودند و این زمانی بود که دو شهر نانت و بریتنی از لحاظ صنعتی، وضعیت خوبی داشتند. هدف این بود که این ساختمان را وقف سن پیتر و سن پائول کنند. قرار بود ساخت این کلیسا در 5 مرحله انجام شود. در مرحله‌ی اول که از 1434 تا 1470 طول کشید، از بنای غربی، راهروهای مرکزی و نیایشگاه آن شروع کردند و سپس، راهرو و ستون‌های طاق بخش جنوبی آن را زدند. در مرحله‌ی دوم، یعنی از سال 1470 تا 1490، دکور برنز درهای مرکزی، راهروهای شمالی و نیایشگاه‌های آن طرف را تکمیل کردند. دیوارها و ستون‌های بخش شمال غربی نیز در این دوره ساخته شدند. 

کلیسا جامع نانت

مرحله سوم و چهارم ساخت

در مرحله‌ی سوم (1500 تا 1516)، برای پنجره‌ی بزرگ غربی ساختمان، شیشه انداختند که هدیه‌ای از طرف «ملکه آن» (Queen Anne) بود و راهروها و طاق‌های شرقی و جنوبی را نیز تکمیل کردند. در نهایت در مرحله‌ی چهارم که تا دوره‌ی بعد از قرون وسطی کشیده شد، ساخت بقیه‌ی جناح‌ها و راهروهای باقی‌مانده را به اتمام رساندند. همچنین تصمیم بر آن شد تا جایگاه ویژه‌ی گروه کُر را به سبک گوتیک بسازند. علت طولانی شدن ساخت این بنا این بود که برای تکمیل آن، ابتدا می‌بایست کلیسای سبک رومانسکی که کنار آن قرار داشت را تخریب می‌کردند تا فضای کافی برای به اتمام رساندن کلیسای جدید وجود داشته باشد. متأسفانه به این عمارت در طول بمباران جنگ جهانی دوم، آسیب رسید و چند سال بعد از آن نیز، آتش سوزی هولناکی از سمت سقف آن شروع شد که علی‌ رغم مهار شدنش، صدمه‌های بسیار جدی به این ساختمان وارد شد. این حوادث باعث شد تا فرانسه، کامل‌ترین بازسازی و تعمیر داخلی که برای یک کلیسا ممکن بود را به چشم ببیند.

کلیسا جامع نانت

طراحی و معماری

ارتفاع سقف این کلیسا، 49 متر است؛ اما در دو طرف ساختمان ، دو برج قرار دارند که ارتفاعشان 63 متر بوده و بالاتر از تراس عمارت قرار گرفته‌اند. یک منبر نیز در قسمت بیرونی بالای این کلیسا وجود دارد که برای سخنرانی و وعظ مردم استفاده می‌شد. همچنین این بنا، 5 در ورودی دارد که 3 تای آن در رو‌به‌رو و 2 تای دیگر در بخش‌های کناری ساختمان قرار دارند. طراحی داخلی این کلیسا، ظاهر بی‌تجمل بیرونش را جبران می‌کند. بعد از بازسازی داخل آن، سفیدی سنگ‌هایش حتی از قبل هم بیشتر به چشم می‌آید و در کنار پنجره‌های رنگی این ساختمان، ترکیب زیبایی را به وجود می‌آورد. همچنین سنگ‌کاری‌های قسمت ورودی، پلکان عمود و مارپیچ سمت تراس، تابلوهای نقاشی‌، چلچراغ برنز، طراحی راهروها و طاق‌ها، حس معماری گوتیک را کاملاً به بازدیدکنندگان القا می‌کند. به علاوه، طول راهروی اصلی آن، 37.5 متر اعلام شده که گویا از نوتردام پاریس هم بیشتر است.کلیسا جامع نانت

مقبره ها و سردابه ها

در کلیسای جامع نانت، می‎توانید از مجسمه‌های تاریخی و چندین مقبره نیز دیدن کنید. معروف‌ترین مقبره‌ی بزرگ آن متعلق به دوک «فرانسیس دوم» (Tomb of Duke Francis II) و همسرش است که به دستور دخترشان، یعنی «ملکه آن» ساخته شده و چهار مجسمه در اطرافش قرار داده‌اند که نماد عدل، استقامت، اعتدال و دور اندیشی هستند. مقبره‌ی خالی «ژنرال موریسیر» (General de La Moriciere)، وزیر جنگ سابق نیز در این کلیسا قرار دارد. چهار مجسمه‌ی برنز اطراف این مقبره، نماد فضایل اصلی، یعنی نیکوکاری، شجاعت، ایمان و خرد هستند. اگر از پله‌ها بالا بروید، از زاویه‌ی بهتری می‌توانید همه جا را زیر نظر داشته باشید. چندین سردابه نیز در کلیسای نانت وجود دارد که بازدید از آن‌ها نیز خالی از لطف نیست. قدیمی‌ترین قسمت آن به «های کریپت» (High Crypt) شناخته می‌شود که قدمتش به قرن 11 میلادی برمی‌گردد و مصنوعات با ارزش و وسایل مقدسی را دربرمی‌گیرد. بخش «لو کریپت» (Low Crypt)، در قرن نوزدهم میلادی ساخته شده و شامل یک نمایشگاه درمورد تاریخ این کلیسا می‌شود.کلیسا جامع نانت

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}