جاذبه های ورشو برای عاشقان هنر و تاریخ

  صبا صفری
  • صبا صفری
  • 1396/11/23
  • 0 دیدگاه
  {{selectedRate}}

  ورشو پایتخت لهستان، مرکز روشن فکری این کشور بوده و فضای فرهنگی و هنری بی‌همتایی دارد که هر عاشق هنر و تاریخی را به خود جذب می‌کند.

  تور اروپا

  چه عاشق موسیقی کلاسیک باشید یا از طرفداران جدی علم، چه به هنرهای تجسمی علاقه داشته باشید یا تاریخ، ورشو چیزهای زیادی برای شما دارد. اگر به زودی قصد سفر به پایتخت زیبای لهستان را دارید، راهنمای ما درباره جاذبه‌های برتر این شهر را دنبال کنید تا بهترین تجربیات را در سفرتان رقم بزنید.

  ۱. کاخ علم و فرهنگ

  «کاخ علم و فرهنگ» (Palace of Culture and Science) که در سال ۱۹۵۵ ساخته شد، ساکنین ورشو را به دو دسته تقسیم می‌کند که هنوز از آن متنفر هستند یا یاد گرفتند چگونه با حضور آن در شهر زندگی کنند. این ارمغان مردم شوروی به ملت لهستان که توسط خود استالین هدیه شده بود، به یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نمادهای شهر بدل گشت. این کاخ یک سینما، استخر شنا، چهار موزه، چهار تئاتر، چهار دانشگاه و چندین کافی‌شاپ دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند از تراس آن که در طبقه سی‌ام واقع شده و مناظری حیرت‌انگیز از شهر را به صورت پانوراما به آن‌ها هدیه می‌کند بهره بگیرند.

  کاخ علم و فرهنگ ورشو

  ۲. محله قدیمی

  «محله قدیمی ورشو» (Warsaw’s Old Town) که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، بعد از جنگ جهانی دوم کاملاً بازسازی شد. این بازسازی‌ها بیشتر بر اساس نقاشی‌های قرن هجدهمی که نقاشی ایتالیایی به نام «کانالتو» (Canaletto) کشیده بود، صورت گرفت. در قلب این محله می‌توانید بازار پر افتخارش با رستوران‌ها و کافه‌های مختلف را پیدا کنید. بازدیدکنندگان باید حتماً از «کلیسای جامع سنت جان» و «باربیکان» (Barbican) هم دیدن کنند. گردش و اکتشاف در خیابان‌های پیچ در پیچ و زیبای این محله تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود.

  محله قدیمی ورشو

  ۳. قلعه سلطنتی

  «قلعه سلطنتی» (Royal Castle) بین قرن‌های ۱۶ تا ۱۸ اقامتگاه سلطنتی ورشو بود و امروزه یک موزه را در خود جای می‌دهد که به روی عموم باز است. این قلعه بعد از بازسازی، با مبلمان باز پس گرفته شده خودش و آثار هنری چیدمانش کردند. با ورود به این مجموعه به دورانی دیگر از تاریخ لهستان وارد می‌شوید.

  قلعه سلطنتی ورشو

  ۴. موزه ورشو

  «موزه ورشو» (Museum of Warsaw) در محله قدیمی و در حوالی بازار واقع شده است. این موزه که در می سال ۲۰۱۷ دوباره به روی بازدیدکنندگان باز شد، از ۱۱ واحد استیجاری مدرنیزه تشکیل می‌شود و نمایشگاه اصلی «چیزهایی از ورشو»، نمایشگاه‌های موقتی، یک سینما، کارگاه‌های هنری و تورهای ویژه‌ای را در بر می‌گیرند. اینجا برای کسانی که می‌خواهند درباره تاریخ پرفراز و نشیب و در عین حال جذاب شهر ورشو چیزهایی بدانند، نقطه شروع مناسبی به حساب می‌آید.

  موزه ورشو

  ۵. موزه ملی

  عاشقان هنرهای تجسمی باید حتماً به سمت موزه ملی (MNW) بروند و در آنجا با هنر قرون وسطی تا امروز لهستان و اروپا آشنا شوند. این موزه از گالری‌های متعددی تشکیل شده که وقف هنر لهستان بوده و برخی از بهترین آثار نقاشان پیشگام کشور را به نمایش می‌گذارد. این موزه به خاطر نمایشگاه‌های موقتی جذابش نیز شهرت داشته و توصیه می‌کنیم حتماً از نمایشگاه در حال برگزاری آن دیدن نمایید.

  موزه ملی ورشو

  ۶. موزه قیام ورشو

  «موزه قیام ورشو» (Museum of the Warsaw Uprising) با شعار «ما می‌خواستیم آزاد باشیم و این آزادی را مدیون خودمان باشیم»، تاریخ قیام ۱۹۴۴ را بازگو می‌کند که در اواخر جنگ جهانی دوم تأثیر مهمی داشت. اینجا برای کسانی که به تاریخ و مطالعات ارتشی علاقه دارند، جای ایده‌آلی محسوب می‌شود. موزه قیام ورشو را با الهام از «موزه یادبود هولوکاست» در واشنگتن ساختند و برای بازسازی محیط از طراحی چندرسانه‌ای بهره گرفتند. موزه در روزهای سه‌شنبه تعطیل است.

  موزه قیام ورشو

  ۷. رودخانه ویستولا

  اخیراً کرانه رودخانه «ویستولا» (Vistula) تبدیل به یک پاتوق مد روز با الحاقات فرهنگی شده است. پاویون ساحلی جدید و کافه‌ا‌ی که به طور منظم میزبان کنسرت‌های گوناگون می‌شود، از جاذبه‌های اینجا هستند. این کنسرت‌ها که توسط بهترین نوازندگان جوان لهستان اجرا می‌شوند، کاملاً رایگان بوده و نباید آن‌ها را از دست بدهید. در اینجا یک تئاتر و سینمای روباز، استخر شنای کودکان، جایی برای اجاره لوازم ورزشی و اکسسوری ساحلی و کافه‌هایی متعدد را خواهید یافت.

   رودخانه ویستولا ورشو

  ۸. گالری هنری ملی زاخنتا

  «گالری هنری ملی زاخِنتا» (Zachęta – National Gallery of Art) بر روی برگزاری نمایشگاه‌هایی موقتی از هنر معاصر تمرکز داشته و مهم‌ترین پدیده‌های قرن بیست و یکم را به نمایش می‌گذارد. برای معرفی بیشتر هنرمندان در قید حیات لهستان و سایر کشورها، گالری، نشست‌ها، نمایش‌ها و گفتگو‌های متعددی را برپا می‌کند. بازدیدکنندگان باید حتماً در کتاب‌فروشی هم توقف کرده و از کتاب‌های هنری مختلف آن خرید کنند.

  گالری هنری ملی زاخنتا ورشو

  ۹. مجموعه کاخ-پارک واژنسکی کرولفسکیه

   «مجموعه کاخ-پارک واژنسکی کرولفسکیه» (Łazienki Królewskie Park-Palace Complex) تمام عناصری که یک پارک شهری عالی باید داشته باشد را در خود جای داده است: یک دریاچه با کاخی روی آب، یک باغ گیاه‌شناسی و آمفی تئاتری با نمایش‌های رایگان، اجراها و کنسرت‌هایی از شوپن در ماه‌های تابستان. این مجموعه در مرکز شهر واقع شده و ۷۶ هکتار را در بر می‌گیرد. اگر در ماه‌های تابستان به دیدن ورشو آمدید، این جاذبه تماشایی را از دست ندهید.

  مجموعه کاخ-پارک واژنسکی کرولفسکیه ورشو

  ۱۰. محله مورانوف

  «مورانوف» (Muranów) را دقیقاً روی ویرانه‌های پس از جنگِ محله‌یِ یهودی‌ها ساختند. اینجا جدای از نماد یادبودی برای جنگ، به عنوان محله‌ای مسکونی و نماینده‌‌ای برای ایدئولوژی رئالیسم اجتماعی نیز در نظر گرفته شده بود. با قدم زدن در این محله، بازدیدکنندگان می‌توانند تاریخ شهر را تماشا کرده و از نزدیک لمس کنند.

  محله مورانوف ورشو

  ۱۱. کرت هاوس

  «کرت هاوس» (Keret House) را به عنوان نوعی چیدمان هنری بین دو ساختمان موجود ورشو که نمایانگر دوره‌های تاریخی مختلف شهر است، توصیف می‌کنند. این ساختمان، باریک‌ترین بنای کاملاً کاربردی در جهان به شمار می‌رود. کرت هاوس را «یاکوب اِشتنسنه» (Jakub Szczęsny) طراحی کرد و «بنیاد هنر مدرن لهستان» از آن استفاده می‌کند. این بنا در درجه اول مکانی برای اقامت‌های هنری است. اما بازدیدکنندگان می‌توانند یک روز در ماه آن را ببینند. البته برای این تور باید از قبل جا رزرو کنید.

  کرت هاوس ورشو

  ۱۲. موزه دولتی مردم شناسی

  لباس‌های سنتی، هنر فولکلور، سرامیک‌های تزئینی و اشیای روزمره‌ای از گذشته در این موزه به نمایش درآمده‌اند؛ برای کسانی که به این جنبه از فرهنگ لهستان علاقه دارند، «موزه دولتی مردم شناسی» (State Ethnographic Museum) می‌تواند جای ایده‌آلی باشد. از میان نمایشگاه‌های ارزشمند دائمی می‌توانیم به «بیبلیا پاپِروم» (Biblia Pauperum) اشاره کنیم. این نمایشگاه، قدرت روایی انجیل و چگونگی تأثیر آن بر روی جهان‌بینی دهقانان را بررسی می‌کند.

  موزه دولتی مردم شناسی ورشو


  صبا صفری صبا صفری
  {{selectedRate}}
  زوریخ، لوگانو

  تور زوریخ و لوگانو

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش , ترک
  قیمت از
  49,900,000
  1,890
  پاریس

  تور پاریس

  • 8 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  2,390
  کاپادوکیا، استانبول

  تور استانبول و کاپادوکیا

  • 7 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  59,900,000

  بنر تورهای تابستان

  {{totalCount}} دیدگاه

  {{nameError}}
  {{emailError}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessageError}}
  {{responseMessage.text}}