تفلیس گرجستان، شهری که در جاده تاریخی ابریشم بوده است

  صبا صفری
  • صبا صفری
  • 1396/12/19
  • 0 دیدگاه
  {{selectedRate}}

  شهر تفلیس، تاریخی پر فراز و نشیب داشته و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی دارد. آبگرم‌های این شهر را نباید فراموش کرد.

  تور اروپا

  تفلیس از زمان تأسیسش در قرن پنجم تغییراتی زیاده کرده است. این شهر در جاده‌های تجاری شامل جاده ابریشم نقش مهمی داشته و به همین علت پایتختی بی‌همتا به شمار می‌رفت. تفلیس به خاطر موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد گرجستان، نه آسیایی محسوب می‌شود نه اروپایی. این شهر ترکیبی از هر دوی آن‌ها است. تفلیس شهر تضادها نامیده می‌شود زیرا سازه‌های مدرن و معماری قدیمی به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و به همین علت گردش در شهر بسیار شگفت‌انگیز خواهد بود. این شهر در عمر خود مورد حملات زیادی قرار گرفته و بارها خاکستر شد و دوباره آن را از نو ساختند، اما علیرغم تمام این سختی‌ها، توانسته تبدیل به مقصد گردشگری محبوبی شود و تاریخ پرآشوب و فرهنگ غنی خود را به نمایش بگذارد. تفلیس در خیابان‌های فرعی خود گوهرهای بی‌همتایی را پنهان کرده که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم.

  ۱. قلعه ناریکالا

  «قلعه ناریکالا» (Narikala Fortress) که بر قدیمی‌ترین منطقه پایتخت اشراف دارد، سازه‌ای آجری است که در قرن چهارم میلادی ساخته شد. در آن زمان تفلیس به سرزمین ایران تعلق داشت. این استحکامات نظامی بر روی تپه‌ای شیب‌دار بین حمام‌های گوگردی و باغ گیاه‌شناسی قرار دارد. «کلیسای سنت نیکولاس» (St. Nicholas) درست در حیاط این قلعه واقع شده است. این کلیسا را در سال ۱۹۹۶ برای جایگزینی با همتای قرن سیزدهمی‌اش ساختند که در آتش‌سوزی ویران شده بود. برای رسیدن به این جاذبه هم می‌توانید سوار تله‌کابین شوید هم پیاده بروید.

  قلعه ناریکالا تفلیس

  ۲. کارتلیس ددا

  درست در کنار ناریکالا مجسمه‌ای بزرگ از یک زن که شمشیر و جامی را در دست دارد می‌بینید. این مجسمه «مادر گرجستان» یا «کارتلیس ددا» (Kartlis Deda) است. این پیکره آلومینیومی ۲۰ متر ارتفاع داشته و نمادی از کشور گرجستان به شمار می‌رود. شمشیر برای دشمنان سرزمین و جام برای دوستان و هم‌پیمانان کشور است.

  مجسمه کارتلیس ددا در تفلیس

  ۳. کلیسای متخی

  «کلیسای متخی» (Metekhi Church) هم در سمت دیگر قلعه ناریکالا قرار داشته و در کنار مجسمه پادشاه «واختانگ گورگاسالی» (Vaghtang Gorgasali)، مؤسس تفلیس، از نقاط معروف شهر محسوب می‌شود. اینجا جایی است که او کاخ خود و اولین کلیسای منطقه را در قرن پنجم ساخت. کلیسایی که امروز شاهدش هستید به قرن سیزدهم تعلق دارد و بارها مورد بازسازی قرار گرفت.

  کلیسای متخی در تفلیس

  ۴. خانه های مسکونی قدیمی

  تفلیس به خاطر خانه‌های مسکونی قدیمی‌اش که بالکونی‌های چوبی رنگارنگ مشرف به میدان و کلیسای متخی دارند مشهور است. درهای ورودی شما را به حیاط‌های داخلی هدایت می‌کنند که مردم محلی به آن‌ها «حیاط ایتالیایی» می‌گویند. در گذشته مردم در این حیاط‌ها گرد هم جمع می‌شدند و به معاشرت پرداخته و دور هم شام می‌خوردند.

  خانه های مسکونی قدیمی تفلیس

  ۵. پل صلح

  یکی از اولین الحاقات مدرن معماری به شهر، سازه‌ای ساخته شده از شیشه و استیل است. «میکله د لوکی» (Michele De Lucchi) یک معمار ایتالیایی، پل پیاده‌روی صلح (Peace Bridge) را طراحی کرد. این پل بر روی «رودخانه کُر» (Mtkvari) کشیده شده و در سال ۲۰۱۰ برای استفاده عموم افتتاح شد. پل صلح «خیابان ارکله دوم» (Erekle II) یک خیابان پیاده‌رو پر از کافه را به «پارک ریکه» (Rike Park) پیوند می‌دهد.

  پل صلح تفلیس

  ۶. پارک ریکه

  پارک ریکه (Rike Park) یک فضای تفریحی و زیبا در محله قدیمی تفلیس است که استخرها، آبنماها، یک صفحه شطرنج عظیم و چندین صندلی دارد. در ماه‌های تابستان مردم محلی و گردشگران عصرها را در کنار «آبنماهای رقصنده» جمع می‌شوند که نمایشی زیبا از نور و موسیقی را اجرا می‌کند.

  پارک ریکه تفلیس

  ۷. کلیسای جامع تسمیندا سامبا

  «کلیسای جامع تسنیمدا سامِبا» (Tsminda Sameba Cathedral) بزرگ‌ترین نماد کلیسای ارتدکس گرجی بعد از اتحاد شوروی است. این کلیسای جامع در «تپه الیا» (Elia) قرار داشته و تقریباً از هر نقطه از مرکز شهر می‌توانید آن را تماشا کنید. ساخت و ساز این بنا یک دهه به طول انجامید و در نهایت در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد. این کلیسا ۸۴ متر ارتفاع دارد که شامل صلیب طلایی بالای گنبد مرکزی هم می‌شود.

  کلیسای جامع تسمیندا سامبا در تفلیس

  ۸. برج ساعت

  این ساعت افسانه‌ای و زیبا تقریباً جزو الحاقات جدید پایتخت به شمار می‌رود. این برج توسط «رزو گابریازه» (Rezo Gabriadze) یک استاد عروسک‌ساز و یک نویسنده ساخته شد و برای دیوارش از صدها کاشی دست‌ساز که خود او تهیه کرده بود استفاده کردند. هر ساعت یک فرشته از دری بالای برج بیرون آمده و با پتک به ناقوس می‌کوبد. در ظهر و ساعت ۷ عصر می‌توانید نمایشی کوچک از عروسک‌ها را نیز تماشا کنید که «چرخه زندگی» نام دارد.

   برج ساعت در تفلیس

  ۹. چاپخانه زیرزمینی استالین

  کمی دورتر از مرکز شهر، یک چاپخانه زیرزمینی منحصر به فرد را می‌بینید که در تفلیس پنهان شده. در اینجا بود که استالین جوان و همکارانش در آغاز قرن بیستم پروپاگاندای شوروی را منتشر می‌کردند. این انتشارات در زیر یک چاه ساخته شد و ۱۷ متر زیر زمین است. فعالان سیاسی با پایین رفتن از چاه به آن دسترسی پیدا می‌کردند. اما برای خروج اضطراری در صورت لو رفتن رازشان هم راهی تعبیه کرده بودند.

  چاپخانه زیرزمینی استالین در تفلیس

  ۱۰. آبگرم های سنتی گرجی

  سفرتان به تفلیس بدون امتحان کردن آبگرم‌های گوگردی‌اش کامل نمی‌شود. این آبگرم‌ها به راحتی از فاصله قابل تشخیص هستند و باید حتماً به یکی از آن‌ها سر بزنید. گنبدهای آجری که از زمین بلند شده‌اند و پنجره‌ای کوچک برای تهویه و ورود نور از ویژگی‌های اصلی آن‌ها به شمار می‌آیند. البته لازم نیست نگران باشید. زیرا از بیرون این پنجره چیزی دیده نمی‌شود! آب معمولاً دمایی نزدیک به ۴۰ درجه دارد و مواد معدنی داخل آن برای پوست و برخی بیماری‌ها مفید هستند. با هزینه‌ای اضافه می‌توانید از خدمات ماساژ هم استفاده کنید.
   اوبرلیانی - حمام های سنتی گرجی

  ۱۱. استون هنج گرجی

  «استون هنج گرجی» (Georgian Stonehenge) سازه‌ای با ستون‌های ۳۰ متری در بیرون مرکز شهر است که کمتر مورد توجه گردشگران و مردم محلی قرار می‌گیرد. این یادمان پادشاهان، قهرمانان و ملکه‌های گرجی را به تصویر می‌کشد و در پایین آن صحنه‌هایی از انجیل به چشم می‌خورد. با توجه به آنکه جمعیت بسیار کمی برای دیدن این سازه می‌آیند می‌توانید با آرامش کامل آن را تماشا کنید و عکس‌های خوبی برای اینستاگرامتان بگیرید!

  استون هنج گرجی در تفلیس

  ۱۲. گالری ملی

  برجسته‌ترین قسمت گالری ملی برای بازدیدکنندگان احتمالاً نقاشی‌های بهترین نقاش گرجستان یعنی «پیروسمانی» (Pirosmani) است که از تابلوهای حیوانات و جشن‌ها تا پرتره‌های کمتر شناخته شده و زندگی روستایی متغیر هستند. علاوه بر این گلچین خوبی از آثار هنرمندان برجسته قرن بیستمی هم به نمایش درآمده است. برای ورود به گالری ملی باید به پارک کنار کلیسا داخل شوید.

  گالری ملی گرجستان در تفلیس


  صبا صفری صبا صفری
  {{selectedRate}}
  زوریخ، لوگانو

  تور زوریخ و لوگانو

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش , ترک
  قیمت از
  49,900,000
  1,890
  پاریس

  تور پاریس

  • 8 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  2,390
  کاپادوکیا، استانبول

  تور استانبول و کاپادوکیا

  • 7 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  59,900,000

  بنر تورهای تابستان

  {{totalCount}} دیدگاه

  {{nameError}}
  {{emailError}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessageError}}
  {{responseMessage.text}}