هر چیزی که باید درباره برج ایفل فرانسه بدانید

مریم رضایی
 • مریم رضایی
 • 1398/7/30
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

هیچ سازه‌ای در پاریس به اندازه‌ی برج ایفل معروف نیست؛ ستاره‌ای که تقریبا در تمام فیلم‌های تصویربرداری شده در پاریس، نقش‌آفرینی کرده است.

تور اروپا

برج ایفل پاریس هزاران تقویم، ماگ، کیف لوازم آرایش، دفترچه خاطرات و بسیاری وسایل دیگر در سراسر دنیا را به تصویر خود مزین کرده است. اگرچه یک قرن از عمر ایفل می‌گذرد اما هنوز چند نکته‌ی پنهان در مورد این بانوی آهنین فرانسه وجود دارد که احتمالا از آنها بی‌خبر هستید.

در تور فرانسه ایوار، حتما به همراه راهنمای فارسی زبان از این برج باشکوه بازدید خواهید داشت.

برج ایفل، هسته‌ی مرکزی نمایشگاه

برج ایفل پاریس مرکز نمایشگاه جهانی پاریس در سال ۱۸۸۹ بود. این برج برای بزرگداشت صد سالگی انقلاب فرانسه و نمایش قدرت صنعتی این کشور به جهانیان، ساخته شد. گوستاو ایفل یکی از مهندسین شهرسازی فرانسه بود که بیشتر شهرت و اعتبارش را مدیون طراحی بناهایی بود که حامل نام وی بودند. اغلب مردم می‌دانند که این برج به عنوان هسته‌ی مرکزی نمایشگاه جهانی در سال ۱۸۸۹ ساخته شده است اما آن‌ چه کمتر از آن مطلع هستند؛ این حقیقت است که طراحی‌ اصلی آن توسط مردی که نامش روی برج باقی‌مانده، صورت نگرفته است. در واقع موریس کوکْلَن و امیل نوگیه؛ دو مهندس ارشد شرکت ایفل، طرح اصلی این سازه را برعهده داشتند.

برج ایفل پاریس

این دو به همراه ایفل و یک معمار فرانسوی به نام استفن سووِستْر طرح‌ برج ایفل را برای مسابقه‌ای در مرکز نمایشگاه جهانی پاریس در سال ۱۸۸۹ فرستادند. طرح این شرکت در مسابقه برنده شد. ساختن این برج آهنی در جولای سال ۱۸۸۷ آغاز و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ پایان یافت. از طرف دیگر، همه‌ی مردم پاریس با ایده‌ی یک یادمان آهنیِ غول‌آسا که بر شهر سایه می‌افکند، موافق نبودند.

وقتی ساخت و ساز برج در شان دو مارس شروع شد، گروهی متشکل از ۳۰۰ هنرمند، مجسمه‌ساز، نویسنده و معمار نامه‌ای امضا شده به سرپرست نمایشگاه پاریس فرستادند و طی آن درخواست متوقف کردن پروژه‌ی ساخت این برج مضحک را داشتند. آنها معتقد بودند این برج مانند یک دودکش عظیم مشکی لوکوموتیو دیده می‌شود. در نهایت اعتراضات جامعه‌ی هنری پاریس با گوش‌های ناشنوا روبه‌رو شد.

برج ایفل پاریس

ساخت برج ایفل

سبک معماری برج ایفل را به سختی می‌تواند در قالب یک سبک مشخص تعریف کرد.

مطالب مرتبط

در اطراف برج ایفل به دیدن چه جاهایی برویم؟ معروف ترین خیابان های پاریس لدفانس، محله اداری پاریس بر فراز ابرها نقشه شهر پاریس

نوگیه و کوکلَن از ژوئن ۱۸۸۴ روی ایده‌ی ساخت یک برج بسیار بلند کار می‌کردند تا اینکه مسابقه‌ی نمایشگاه جهانی فرصت اجرای این ایده را در اختیار آنها قرار داد. دو مهندس وقتی دریافتند که نقشه‌های آنها اگرچه تأثیرگذار است اما نظر عموم را جلب نکرده، از معمار فرانسوی به نام استفن سووِستْ خواستند تا روی ظاهر برج کار کند. او پیشنهاد داد؛ چهار ستون با کمان‌هایی عظیم به‌ هم برسند، سالن‌های بزرگ با دیوارهای شیشه‌ای در هر طبقه ساخته شود، بالای آن پیازی شکل باشد و انبوهی از تزئینات دیگر برای برج در نظر گرفته شود. نمای نهایی برج نسبت به طراحی‌ اولیه‌ای سووِستر ساده‌تر از کار درآمد اما بسیاری از خصیصه‌های متمایز برج به لطف حضور او شکل گرفت.

هر کدام از ۱۸ هزار  قطعه‌ای که برای ساخت این برج به کار رفته‌اند، به‌طور اختصاصی برای پروژه محاسبه و در کارخانه ایفل در حومه شهر آماده شدند. این سازه‌ی آهنی از چهار پایه قوسی شکل عظیمی تشکیل شده که به طور منحنی تا زیر طبقه‌ی اول برج ادامه پیدا می‌کنند و به هم می‌رسند. ساخت این برج دو و نیم میلیون پرچ حرارتی و ۷۳۰۰ تن آهن نیاز داشت. برای حفاظت سازه در برابر عوامل محیطی، کارگران هر اینچ آن را رنگ زدند. برج ایفل تا کنون ۱۸ بار رنگ‌آمیزی شده است.

برج ایفل پاریس

کاربرد‌های برج ایفل

در اصل قرار بود این برج فقط ۲۰ سال پابرجا بماند اما کاربرد آن به عنوان یک فرستنده‌ی بی‌سیم تلگراف باعث شد تا مدت زمان بیشتری در جای خود بایستد. بعد از پیروزی شرکت ایفل در مسابقه ساخت برج در شان دو مارس، مشخص شد که این سازه موقتی بوده و بعد از ۲۰ سال باید برچیده شود. گوستاو ایفل علاقه‌ای نداشت که پروژه‌ی محبوبش بی‌مصرف و ناتمام بماند، پس به فکر ساخت برجی افتاد که ابزاری ضروری برای جامعه‌ی علمی باشد.

تنها چند روز بعد از بازگشایی آن، ایفل یک آزمایشگاه هواشناسی در طبقه سوم برج تأسیس کرد. وی از دانشمندان دعوت کرد تا از این آزمایشگاه برای مطالعات‌شان در هر زمینه‌ای بهره بگیرند. در نهایت اما این ارتفاع زیاد برج بود که آن را از نابودی نجات داد، نه آزمایشگاه. در سال ۱۹۱۰ شهر پاریس به خاطر کاربرد سازه به عنوان یک فرستنده‌ی بی‌سیم تلگراف، امتیاز ویژه‌ای به ایفل داد. ارتش فرانسه از این برج برای برقراری ارتباط بی‌سیم با کشتی‌ها در اقیانوس آرام و جلوگیری از پیام‌های دشمن طی جنگ جهانی اول استفاده می‌کرد. امروزه هم در بالای برج بیش از ۱۲۰ آنتن وجود دارد که هم امواج رادیو و هم تلویزیون را در سرتاسر پایتخت و فراتر از آن انتشار می‌دهند.

برج ایفل پاریس

کلاهبرداری بزرگ تاریخ

در سال ۱۹۲۵ هنرمندی فریبکار به نام ویکتور لوستیگ شش تاجر آهن قراضه را به یک جلسه‌ی خصوصی در هتل دو کریون دعوت کرد. لوستیگ از مدت‌ها قبل آندره پواسون را به عنوان قربانی نقشه‌ی کلاهبرداری خود در نظر گرفته بود. یک مانع وجود داشت و آن همسر پواسون بود که مشکوک شده بود به این که این فرد عالی‌رتبه چه کسی است؟ چرا همه چیز باید بی سروصدا انجام شود؟ چرا تا فردا پول را لازم دارد؟

پواسون که کمی مشکوک شده بود برای دومین بار به دیدار لوستیگ رفت. این بار شهردار فرضی اقرار کرد که چون معامله تحت نظر قرار دارد، برای انجام آن از خریدار واقعی رشوه دریافت می‌کند. پواسون که حالا این ماجرا را بهتر باور کرده بود نه تنها پول برج را با قیمتی گزاف پرداخت می‌کند، بلکه رشوه‌ای اساسی هم به لوستیگ می‌دهد و او به سرعت به وین می‌گریزد و ناپدید می‌شود. پواسون که از فریب خوردن خود در چنین معامله‌ای شرمسار بود به پلیس موضوع را گزارش نمی‌دهد. چند ماه بعدتر، زمانی که لوستیگ تلاش می‌کند با نقشه‌ای مشابه تاجر دیگری را فریب دهد، موضوع فروش برج ایفل روشن می‌شود.

برج ایفل پاریس

برج ایفل امروزی و بازدید از آن

برج ایفل هنوز هم مهمترین المان شهری پاریس محسوب می‌شود. بیش از ۷ میلیون نفر در سال از این برج مشهور بازدید می‌کنند که آن را تبدیل به پربازدیدترین یادمان شهری جهان کرده است. چشم انداز برج ایفل در شب به ویژه در شب‌های روشنِ پاریس بسیار دیدنی و مشهور است. از زمان افتتاح ساختمان برج ایفل در ۱۸۸۹، ۲۵۰ میلیون نفر از سرتاسر جهان از جاذبه‌هایی که این برج فراهم می‌کند، بازدید کرده‌اند.

برج ایفل در شب

برج دارای سه طبقه است که در آنها می‌توان رستوران برج ایفل و چندین بوفه، یک سالن ضیافت، بار و مغازه‌های سوغاتی متعددی را پیدا کرد. تورهای آموزشی برج برای کودکان و گروه‌های توریستی قابل‌دسترس است. بازدید از این سازه در ۳۶۵ روزِ سال امکان‌پذیر بوده اما زمان بازدید بر اساس فصل متغیر است. بازدید از ماه ژوئن تا سپتامبر، تا بعد از نیمه شب هم آزاد است. نرخ‌ها‌ی ورودی متفاوت است اما بازدیدکنندگان می‌توانند با پرداخت ورودی و با استفاده از راه‌پله یا آسانسور از برج ایفل بازدید کنند.

گردشگران همچنین می‌توانند به رستوران‌های برج ایفل همچون رستوران ۵۸ در طبقه اول و یا رستوران ژول ورن در طبقه دوم رفته و از غذاهای باکیفیت آنها لذت ببرند.

برج ایفل پاریس

طبقات برج ایفل

طبقه‌ی اول برج ایفل

می‌توانید بجای آسانسور از پله برای رسیدن به این طبق استفاده کنید، هرچند باید چیزی حدود ۳۶۰ پله را برای رسیدن به طبقه اول بالا بروید. کف طبقه اول از شیشه است و می‌توانید زیرپایتان را هم ببینید. این ویژگی لذت تماشای مناظر اطراف را دوچندان می‌کند. در این طبقه رستوران ۵۸، سینما، موزه، کتابخانه و مرکز تفریحی برای کودکان و حتی یک دفتر پستی وجود دارد.

طبقه‌ی دوم برج ایفل

برای رسیدن به طبقه‌ی دوم تقریبا ۷۰۴ پله را باید طی کنید. رستوران معروف ژول ورن را در این طبقه خواهید دید. همچنین یک تلسکوپ هم در اینجا وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید مناظر زیبای پاریس را از چشم‌اندازی کاملا متفاوت ببینید.

طبقه‌ی سوم برج ایفل

این طبقه در واقع بالاترین طبقه‌ی برج است که پایین‌تر از نوک برج قرار دارد. سکوی بازدید برج، دفتر و سالن کنفرانس ایفل در همین طبقه دیده می‌شود و برای رسیدن به آن حتما باید از آسانسور استفاده کرد.

طبقات برج ایفل

تهیه‌ی بلیط بازدید از برج ایفل

نرخ بلیط برج ایفل برای گروه‌های سنی مختلف متفاوت است. در جدول زیر این قیمت‌ها را مشاهده خواهید کرد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت رسمی برج ایفل سر بزنید.

نرخ بلیط برج ایفلساعت بازدید از برج ایفل

۱۹ اکتبر تا ۲ نوامبر: ۹:۳۰ تا ۲۳:۴۵ باید توجه داشت که زمان بالا رفتن از برج با آسانسور پیش از ۲۳:۰۰ و در حالت استفاده از راه پله پیش از ۲۲:۰۰ است.

باقی ماه‌های سال: ۹:۳۰ تا ۲۳:۴۵ با استفاده از آسانسور و ۹:۳۰ تا ۱۸:۳۰ با استفاده از راه پله. باید توجه داشته باشید که در این حالت هم زمان استفاده از راه‌پله یا آسانسور برای بالا رفتن باید حداقل یک ساعت پیش از آخرین زمان تعیین شده برای بازدید از برج باشد.

برج ایفل پاریس

چطور به برج ایفل برویم؟

دسترسی به برج ایفل از چند طریق امکان‌پذیر است.

۱. مترو: ایستگاه‌های تروکادر (trocadero) و بیرحکیم (Bir Hakeim) 

۲. اتوبوس: خطوط اتوبوس برای ایستگاه‌های برج ایفل (Eiffel Tower) و شان دو مارس (Champ de Mars)

۳. اتوبوس‌های دریایی رود سن

۴. ماشین شخصی: می‌توانید از پارکینگ‌های اطراف برج ایفل برای پارک کردن ماشین‌های شخصی خود استفاده کنید.

برج ایفل پاریس

میدان تروکادرو و میدان شان دو مارس، از بهترین مکان‌ها برای عکاسی از برج ایفل

تروکادرو و برج ایفل

حقایقی درباره برج ایفل که نمی‌ دانید

 • این بنا تا قبل از ساخت ساختمان کرایسلر نیویورک در سال ۱۹۳۰ بلندترین سازه‌ی دست‌ساز انسان در اروپا و آمریکا و تا قبل از ساخت فرستنده‌ی ارتش در شهر سِسَک در سال ۱۹۷۲، بلندترین سازه در فرانسه بود. 
 • شما می‌توانید تا بالای ایفل بروید اما بعد از طی کردن ۱۷۰۰ پله. به همین دلیل اکثر مردم از بالابرها استفاده می‌کنند.
 • آسانسورهای برج ایفل، مسافتی حدود ۱۰۳۰۰۰ کیلومتر در سال طی می‌کنند که معادل ۲/۵ برابر محیط زمین است.
 • ارتفاع برج ایفل با آنتن آن حدود ۳۲۴ متر است. در زمان سرما ارتفاع برج ایفل حدود ۱۵ سانتی‌متر کم می‌شود. خورشید همچنین سبب افزایش ۶ سانتی‌متری ارتفاع سازه می‌شود. برج در زمان باد حدود ۶ تا ۷ سانتی‌متر تکان می‌خورد.
 • آقای ایفل زمان گوش کردن به سمفونی پنجم بتهوون جان باخت.
 • در زمان اشغال آلمانی‌ها، کابل‌های آسانسور بریده شدند و برج به روی عموم بسته شد. سربازان نازی حتی تلاش کردند تا یک صلیب شکسته در بالای آن نصب کنند، اما به دلیل بزرگی‌ صلیب، باد آن را انداخت.
 • ساخت برج ایفل ۲ سال و ۲ ماه و ۵ روز طول کشید. درواقع ۱۸۰ سال کمتر از جاذبه‌ی بزرگ دیگر پاریس یعنی نوتردام.
 • در سال ۱۹۴۴ زمانی که متحدین به پاریس نزدیک شدند، هیتلر به حکمران پاریس دستور نابودی برج را در کنار سایر بخش‌های شهر داد اما ژنرال از این کار سر باز زد.
 • نقاشی دوباره برج که هر ۷ سال یک بار انجام می‌شود به ۶۰ تن رنگ احتیاج دارد.
 • یکی از شرکت‌کنندگان نمایشگاه بین‌المللی ۱۸۸۹، سِر جان بیکِرستاف؛ شهردار بلَک پول بود. او که بسیار از دیدن این جاذبه‌‌ی جدید شگفت‌زده شده بود، برجی مشابه آن در ساحل انگلیس ساخت.
 • تعدادی از خلبانان با هواپیما از زیر برج ایفل عبور کرده‌اند. در سال ۱۹۲۶ لئون کوله بعد از یک تلاش ناموفق کشته شد.
 • برج ایفل در پیروزی متحدین در اولین جنگ مارن در سال ۱۹۱۴ نقش داشت. یکی از فرستنده‌های آن در ارتباطات رادیویی آلمان‌ها پارازیت انداخت که باعث جلوگیری از پیشروی آنها شد.
 • شرکت بزرگ خودروسازی فرانسه؛ سیتروئن از برج ایفل به عنوان یک بیلبورد عظیم در بین سال‌های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۴ استفاده کرد. نام شرکت با تعداد بسیار زیادی چراغ روی برج به نمایش در آمده بود و به عنوان بزرگ‌ترین تبلیغ جهان در فهرست گینس به ثبت رسید.
 • فرانسوی‌ها این برج را بانوی آهنین نیز می‌نامند.
 • نام ۷۲ مهندس، دانشمند و ریاضی‌دان که به ساخت این سازه کمک کردند بر روی برج حک شده است.
 • برای روشنایی و درخشش برج در شب از ۲۰۰۰۰ حباب چراغ استفاده می‌شود.
 • پیِر لابریک در سال ۱۹۲۳ از پلکان برج با دوچرخه پایین آمد. او در یک شرط‌بندی پیروز شد اما توسط پلیس محلی دستگیر شد.
 • اکثریت بازدیدکنندگان ایفل از فرانسه (۱۰.۴٪)، بعد از آن اسپانیا و ایتالیا (هر کدام ۸.۱٪)، آمریکا (۷.۹٪)، بریتانیا (۷.۴٪)، آلمان (۵.۸٪) و برزیل (۵.۵٪) هستند.
مریم رضایی مریم رضایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}