عوارض خروج از کشور چقدر است و چگونه باید پرداخت شود؟

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/10/7
 • 6 دیدگاه
{{selectedRate}}

آیا در جریان آخرین اخبار عوارض خروج از کشور هستید؟ عوارض خروج از کشور سال 99 برای سفر اول هر مسافر ایرانی 264000 تومان تعیین شده است.

تور اروپا

عوارض خروج از کشور یکی از موضوعات داغی است که در چند وقت اخیر بسیار در مورد آن بحث شده است. اگر قصد سفرهای خارجی را داشته باشید، حتماً باید قبل از آن، عوارض خروج از کشور خود را پرداخت کنید.

عوارض خروج از کشور تقریباً همه‌ی افراد، از خردسالان گرفته تا بزرگ‌سالان را شامل شده و با توجه به مقصد سفر شما، قیمت‌های متفاوتی دارد.

عوارض خروج از کشور

ازآنجایی‌که مبلغ عوارض خروج از کشور در چند سال اخیر سیر صعودی داشته، این موضوع همواره موجب ابهاماتی برای مسافران شده است. تفاوت در مبلغ دریافتی عوارض خروج از کشور برای سفرهای سیاحتی و زیارتی نیز به این ابهامات افزوده است.

به‌علاوه، ازآنجایی‌که مبلغ عوارض خروج از کشور در هر بار سفر به‌طور پلکانی افزایش می‌یابد، مسافران همیشه با نحوه‌ی محاسبه‌ی این مبلغ با مشکل روبرو می‌شوند.

عوارض خروج از کشور چیست؟

مقاله‌ی پیش رو سعی دارد به تمامی سؤالات و ابهامات در مورد قانون عوارض خروج از کشور پاسخ دهد. در ادامه موضوعات مهم زیر را به‌طور کامل بررسی خواهیم کرد:

 • مبلغ عوارض خروج از کشور برای سال ۹۹ چقدر است؟
 • روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور
 • استرداد وجه عوارض خروج از کشور
 • چه افرادی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

پاسپورت ایران

مبلغ عوارض خروج از کشور برای سال ۹۹

امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در ۳۱ اردیبهشت ۹۹ با ارسال نامه‌ای به مدیرعامل بانک ملی ایران، میزان عوارض خروج از کشور برای سال جدید را ابلاغ کرد.

در این نامه، عوارض خروج از کشور برای سفرهای زیارتی و سیاحتی متفاوت است و مسافران سفرهای سیاحتی باید طبق معمول دو برابر مسافران سفرهای زیارتی عوارض پرداخت کنند.

سفرهای سیاحتی

در نامه‌ی پارسا به مدیرعامل بانک ملی آمده است که به‌موجب قانون بودجه‌ی سال ۹۹، مالیات بر ارزش‌افزوده برای خروج هر مسافر ایرانی از کشور برای سفرهای غیر-زیارتی و تفریحی برای بار اول ۲۶۴,۰۰۰ تومان، برای بار دوم ۳۹۶,۰۰۰ تومان و برای بار سوم به بعد ۵۲۸,۰۰۰ تومان است.

بر اساس بند «ی» تبصره‌ی ۱۱ قانون بودجه‌ی ۹۹، عوارض خروج از کشور برای ورزشکارانی که با مجوز وزارت ورزش و جوانان به میادین بین‌المللی اعزام می‌شوند، برای هر بار خروج ۲۶۴,۰۰۰ تومان خواهد بود.

سفر

سفرهای زیارتی

در ادامه‌ی این نامه آمده است که زائران سرزمین وحی (تمتع یا عمره) باید برای بار اول سفر به خانه‌ی خدا مبلغ ۱۳۲,۰۰۰ تومان، برای بار دوم ۱۹۸,۰۰۰ تومان و برای بار سوم به بعد ۲۶۴,۰۰۰ تومان عوارض پرداخت کنند.

عوارض دریافتی از زائران عتبات عالیات از مرزهای هوایی برای بار اول ۴۵,۰۰۰ تومان، برای بار دوم ۶۷,۵۰۰ تومان و برای بار سوم به بعد ۹۰,۰۰۰ تومان است. مسافران به کشور عراق از مرزهای زمینی نیز باید برای سفر اول ۱۵,۰۰۰ تومان، برای سفر دوم ۲۲,۵۰۰ تومان و برای سفر سوم به بعد ۳۰,۰۰۰ تومان عوارض پرداخت کنند.

مکه

توجه: طبق تبصره‌ی ۱۱ بودجه‌ی سال ۹۹، زائران اربعین در سال جاری از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند. زائران اربعین می‌توانند از تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ تا ۲ آبان ۱۳۹۹ بدون پرداخت عوارض، از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق سفر کنند.

روش های پرداخت عوارض خروج از کشور

پرداخت عوارض خروج از کشور به چندین شیوه امکان‌پذیر است:
 • سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور سداد
 • پرداخت عوارض خروج از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی
 • پرداخت عوارض خروج در شعب بانک ملی سراسر کشور
 • پرداخت عوارض خروج در فرودگاه

سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور سداد

تا پیش از روی کار آمدن دولت الکترونیک، مسافران مجبور بودند تا عوارض خروج از کشور را به‌طور فیزیکی و با حضور در صف‌های طولانی در مرزها و فرودگاه‌های کشور پرداخت کنند. اما حالا با الکترونیکی شدن پرداخت این عوارض، مراحل کار به‌مراتب آسان‌تر شده است.

مسافران تنها کافی است که به سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور سداد مراجعه کرده و عوارض خود را به‌طور الکترونیکی پرداخت کنند.

حالا شما باید مشخصات خود اعم از شماره تلفن همراه، کد ملی مسافر، نوع سفر، ایمیل و کد امنیتی را در این صفحه وارد کرده و سپس روی دکمه‌ی افزودن به لیست پرداخت کلیک کنید.

پرداخت عوارض خروج از کشور

در این لحظه مبلغ عوارض قابل پرداخت برای شما نمایش داده می‌شود و با کلیک بر روی گزینه‌ی پرداخت، به صفحه‌ی درگاه پرداخت بانکی هدایت خواهید شد. حالا با ورود اطلاعات بانکی و رمز اینترنتی خود، قبض عوارض پرداخت را دریافت کنید.

پرداخت عوارض خروج از کشور

پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق اپلیکیشن های موبایلی

با مهاجرت کاربران عادی از سیستم‌های خانگی به سمت تلفن‌های هوشمند، امروزه می‌توان بسیاری از خدمات دولت الکترونیک را از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی انجام داد. پرداخت عوارض خروج از کشور نیز یکی از این خدمات محسوب می‌شود که به لطف اپلیکیشن‌های موبایلی امکان‌پذیر شده است. در حال حاضر دو اپلیکیشن بله (متعلق به بانک ملی) و ایوا (متعلق به سامانه سداد) این امکان را برای مسافران فراهم کرده‌اند.

مراحل پرداخت عوارض خروج از کشور با اپلیکیشن بله

۱- بله را از طریق لینک bale.ai/dl نصب کنید.

۲- به صفحه بانک من بروید.

۳- گزینه «پرداخت عوارض» را انتخاب کنید.

۴- نوع سفر (سیاحتی یا زیارتی) را مشخص کنید.

۵- کد ملی مسافران را وارد کنید.

۶- با یک کلیک پرداخت کنید!

۷- «کد آفلاین عبور» و «شماره پیگیری» را که برای شما پیامک می‌شود (البته این کد در بخش رسید تراکنش نیز در دسترس است)، در فرودگاه به افسر گذرنامه نشان دهید. نیازی به پرینت وجود ندارد.

پرداخت عوارض خروج با اپلیکیشن بله

مراحل پرداخت عوارض خروج از کشور با اپلیکیشن ایوا

۱. اپلیکیشن را نصب کنید.

۲. گزینه عوارض خروج از کشور را انتخاب کنید.

۳. نوع سفر (سیاحتی یا زیارتی) را انتخاب کرده و کد ملی فرد را وارد کنید.

۴. اطلاعات حساب بانکی خود را وارد کرده و گزینه پرداخت را بزنید.

۵. در این لحظه پرداخت شما با موفقیت انجام شده و پیامکی برایتان ارسال می‌شود.

۶. اطلاعات عوارض خروج از کشور شما حداکثر پس از ۳۰ دقیقه در سامانه ناجا ثبت می‌شود و شما می‌توانید صرفاً با ارائه‌ی مدارک شناسایی در بخش کنترل گذرنامه، از مرز عبور کنید.

پرداخت عوارض خروج از کشور با اپلیکیشن ایوا

پرداخت عوارض خروج از کشور در شعب بانک ملی سراسر کشور

راه دیگر پرداخت عوارض خروج از کشور، مراجعه‌ی حضوری به یکی از شعب بانک ملی در سراسر ایران است.

در سال‌های اخیر این امکان وجود داشت تا مراجعین با پر کردن فرم مربوط به عوارض خروج، مراحل پرداخت عوارض را به شکل کاغذی پشت سر بگذارند. اما حالا پرداخت عوارض خروج به‌وسیله‌ی فیش بانکی کاملاً ممنوع شده است و مراجعین می‌توانند به‌وسیله‌ی دستگاه کارت‌خوان یا وب کیوسک شعب بانک ملی، عوارض خود را با تمامی کارت‌های عضو شبکه‌ی شتاب پرداخت کنند.

پرداخت عوارض خروج از کشور

پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه

امروزه می‌توانید عوارض خروج از کشورِ خود در فرودگاه را با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز غیرنقدی و همچنین کارت‌خوان‌های موجود در باجه‌های بانک ملی مستقر در محل پرداخت کنید، اما ممکن است در طی این فرآیند با صف‌های طویل مراجعین روبرو شوید. پس بهتر است تا از چند روز قبل اقدام به دریافت قبض عوارض خروج از کشور کنید.

دستگاه های خودپرداز غیرنقدی عوارض خروج از کشور

توجه: مراقب قبض پرداخت عوارض خروج از کشورِ خود باشید. درصورتی‌که این قبض را گم کنید، هیچ قبض جایگزینی برای شما صادر نمی‌شود و مجبور می‌شوید تا دوباره مبلغ عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید.

استرداد وجه عوارض خروج از کشور

اگر برای سفر خود اقدام به تهیه‌ی قبض عوارض خروج از کشور کرده‌اید، اما به هر دلیلی سفر شما لغو شده است، جای نگرانی برای استرداد مبلغ عوارض وجود ندارد.

محمد مسیحی، معاون مالیات بر ارزش افزوده‌ی سازمان امور مالیاتی کشور، در اواخر سال ۹۷ اعلام کرد که متقاضیان استرداد وجه عوارض که پس از پرداخت وجه مذکور از آن استفاده نکرده‌اند، می‌توانند درخواست استرداد آن را با مراجعه به سامانه‌ی مالیات بر ارزش افزوده به ثبت برسانند.

عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده

وی در ادامه افزود: «پس از ثبت درخواست استرداد وجه از سوی کاربر، اصالت قبض پرداختی به‌طور آنلاین بررسی شده و تأیید عدم مصرف وجه از سوی پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا استعلام می‌شود. بازپرداخت وجه در اسرع وقت انجام شده و کاربران نیازی به مراجعه‌ی حضور به بانک یا اداره‌ی کل امور مالیاتی کشور نخواهند داشت.»

استرداد وجه خروج از کشور

به گفته‌ی مسیحی، تمامی مراحل این فرآیند، از ثبت درخواست تا تأیید عدم مصرف قبض عوارض یا غیرقابل استرداد بودن وجه به دلیل مصرف آن و موارد دیگر به‌طور پیامکی به مسافران اطلاع‌رسانی می‌شود.

چه افرادی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

مطابق با تبصره‌ی ۱۱ قانون بودجه‌ی سال ۹۹، افراد زیر مشمول معافیت پرداخت عوارض خروج از کشور شده‌اند:

 • خدمه‌ی وسایل نقلیه‌ی عمومی برای سفرهای زمینی، دریایی و هوایی که در حین مأموریت یا انجام وظایف شغلی از مرزهای رسمی کشور خارج می‌شوند.
 • دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور که مجوز تحصیل مرتبط دارند.
 • بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی برای درمان به خارج از کشور اعزام می‌شوند.
 • جانبازان جنگ تحمیلی که برای معالجه به خارج فرستاده می‌شوند.
 • ایرانی‌های مقیم خارج از کشور که دارای گذرنامه‌ی شغلی از وزارت کار هستند.
 • دارندگان گذرنامه‌ی سیاسی و خدمت.
 • زائران اربعین که به‌صورت «زمینی» به کشور عراق سفر می‌کنند.
رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 ستاره
 • قطر ایرویز , ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,990
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
قیمت از
35,900,000
2,090
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 ستاره
قیمت از
49,900,000
2,190

تورهای نوروز 1403 ایوار

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}