بهترین های هنر خیابانی سیدنی را از دست ندهید

نیلوفر عباسیان
 • نیلوفر عباسیان
 • 1397/12/9
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

اگر شهری وجود داشته باشد که برای زیباتر شدن به هیچ چیز بیشتری نیاز نداشته باشد، آن شهر قطعاً سیدنی است.

تور اروپا

اما زیبایی‌های متنوع شهر سیدنی باعث نشده که هنرمندان خیابانی به فکر رنگارنگ کردن بیشتر دیوارهای این «شهر بندرگاهی» نیفتند. جامعه‌ی هنرمندان خیابانی سیدنی رو به افزایش است و نقاشی‌های دیواری در شهر بسیار زیاد به چشم می‌خورد. در این مطلب بهترین خیابان‌ های سیدنی که در آن می‌توانید نقاشی‌های جذابی ببینید را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. کینگ استریت، نیوتاون

جذاب‌ترین حومه‌ی سیدنی یعنی نیوتاون (Newtown) اولین مکان برای شروع تور تماشای هنر خیابانی است. جویلی پرایور (Juilee Pryor) و اندرو آیکن (Andrew Aiken) به‌طور مشترک در سال ۱۹۹۱ دیوارنگاری ماندگارِ رؤیایی دارم (I Have a Dream) را اجرا کردند که در این نقاشی بزرگ از سخنرانی تکان‌دهنده‌ی مارتین لوتر کینگ برای مبارزه در راستای احقاق حقوق مدنی استرالیایی‌ها استفاده شده است. گرافیتی اتفاقی نیوتاون پس از آن باعث الهام گرفتن و ایجاد قصه‌هایی دنباله‌دار در هر کوچه و خیابان شهر شد. مشهورترین هنرمند نیوتاون و سیدنی در عرصه‌ی هنر خیابانی فینتان مگی (Fintan Magee) است که برخی او را «بنکسی استرالیایی» می‌نامند. دیوارنگاری‌های فتورئال بزرگ او از دیوارهای هلسینکی تا بوینس‌ آیرس و هرجایی در این بین، من‌جمله محله‌ی بومی او، نیوتاون و کینگ‌ استریت، را نما بخشیده‌اند. فالینگ اسکای (Falling Sky) در کوچه کینگ (King Lane) و هاوسینگ بابل (Housing Bubble) در جاده انمور (Enmore Road) دو شاهکار فینتان در این حومه‌ی شهر شناخته می‌شوند که آثار انتقادی تندی در راستای بحران استطاعت مالی و توانمندسازی طبقه‌ی کارگر هستند.
هنر خیابانی سیدنی

۲. می لین، خیابان پیترز

کوچه می (May Lane) در خیابان پیترز (St Peters) افراد را به یاد کوچه هوسایر (Hosier) ملبورن می‌اندازد که هر سانتی‌متر سیمانی آن با نقاشی‌های رنگارنگ پوشانده شده است. اجرای نقاشی دیواری آن در مقیاس بزرگ در سال ۲۰۱۰ آغاز شد؛ وقتی‌که صاحب کارخانه‌ای در آن محله به نام توگی بالوگ (Tugi Balog) این تصمیم را گرفت تا نقش‌ها و گرافیتی‌های نامرتب کوچه‌ی پشتی را که شکلی کثیف به آن بخشیده بودند، با یک اثر خیابانی اساسی جایگزین کند. سپس هنرمندان از این فضای آزاد استقبال کرده و نقاشی‌های دیواری را در گذرگاه‌های دیگر اطراف ایستگاه قطار خیابان پیترز گسترش دادند. پکه وی‌-آر‌-اس (Peque VRS) هنرمند مکزیکی-استرالیایی و دیوارنماهای به سبک سایبرپانک، از نکات برجسته‌ی این گالری فضای باز جذاب هستند. جاده استیل (Steel Rd) در نزدیکی ماریک‌ ویل (Marrickville) یکی دیگر از نقاط مورد علاقه‌ی پکه است تا در این گذرگاه متروکه‌ی صنعتی مورال‌های ظریف و پیچیده‌ی خود را نقاشی کند.

هنر خیابانی سیدنی

۳. دیوار دریایی بوندای

ساحل پرطرفدار استرالیا در جذب گردشگران مشکلی ندارد اما این گالری گرافیتی دلیل دیگری است که برای تماشای آن به بوندای (Bondi) بروید. چشمتان را از دریا به دیوار نقاشی شده بگردانید که موج و اسکیت‌سواری که روح ساحل بوندای است را بازتاب می‌دهد. از دهه ۱۹۶۰ این تفریحگاه با هنر عمومی تزئین شده است. اغلب هنرمندان خیابانی شناخته شده‌ی سیدنی به دیوار دریایی بوندای (Bondi Sea Wall) چیزی افزوده‌اند اما کمتر کسی توانسته به اندازه‌ی مولگا (Mulga) حس و حال فرح‌بخش بوندای را تداعی کند. طراحی‌های گرافیکی پرشور، کارهای خطی پیچیده و حیوانات انسان‌انگارانه مولگا همه‌جا را فرا گرفته و فضای ساحل بوندای را دگرگون کرده است.

هنر خیابانی سیدنی

۴. فولی استریت، دارلینگ هرست

پروژه مبتکرانه‌ی ما اینجاییم (We Are Here) را شورای شهر سیدنی برای حمایت از هنر عمومی با به کارگیری افراد خلاق بومی و بین‌المللی اجرا کرد که تغییر نگاه‌ها به هنر خیابانی را نشان می‌دهد. هنر خیابانی امروزه به عنوان معیاری از نبض فرهنگی شهر شناخته می‌شود. در کنار خیابان پر جنب و جوش آکسفورد (Oxford St)، مسیر مارپیچ فولی استریت (Foley St) در دارلینگ‌ هرست (Darlinghurst) مجموعه‌ی متنوعی از مورال‌ها و کلاژهای چندبخشی را به نمایش می‌گذارد که تاریخ منطقه را روایت می‌کند. منطقه‌‌ای که از یک محله‌ی مرکزی شلوغ به مرکز اعیانی خلاقانه و یکی از به‌روزترین آدرس‌های شهر تبدیل شده است.

هنر خیابانی سیدنی

۵. رد فرن

حومه‌ی رد فرن (Redfern) شهر سیدنی تاریخ و فرهنگ بومی پرغروری دارد که در هنر خیابانی آن جلوه پیدا کرده است. پرتره‌ی به سبک آبرنگی کودک بومی اثر گوییدو ون هلتن (Guido van Helten) در خیابان کلیولند (Cleveland St) کنار ورک‌شاپ سیدنی که خود قطب هنر عمومی دیگری است و کلاس‌های مقرون به صرفه هنری برگزار می‌کند را از دست ندهید. در کنج خیابان کارولین (Caroline) و هوگو (Hugo)، دیوارنمای به رد فرن خوش آمدید (Welcome to Redfern) را با زمینه‌ی راه راه قرمز، زرد و مشکی می‌بینید که کل دیوار بنای ویکتوریایی را پوشانده است و میراث این محله را پاس می‌دارد. هنرمند معاصر بومی رکو رنی (Reko Rennie) که به الگوهای هندسی خوش آب‌ و رنگش شناخته می‌شود، تیمی از هنرمندان جوان را برای این پروژه‌ی موفق به‌کار گرفت.

هنر خیابانی سیدنی

نیلوفر عباسیان نیلوفر عباسیان
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}