راهنمای استفاده از وسایل حمل‌ و نقل عمومی در ریودوژانیرو

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/4/2
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

ریودوژانیرو با داشتن خطوط حمل‌ونقل گسترده، از محبوبیت بالایی در میان گردشگران برخوردار است. با این‌حال گاهی استفاده از این وسایل عمومی می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد.

تور اروپا

حتی افرادی هم که برای سال‌های طولانی در ریودوژانیرو زندگی کرده باشند، گاهی اوقات در استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی این شهر دچار مشکل می‌شوند. این مقاله قصد دارد به‌طور کامل به بررسی سیستم حمل‌ونقل عمومی شهر ریودوژانیرو بپردازد.

سفر به برزیل با تورهای آژانس گردشگری ایوار

حمل و نقل عمومی ریودوژانیرو

مترو

متروی ریو دارای سه خط نارنجی، سبز و زرد است. درحالی‌که خط زرد به‌صورت جداگانه در نقشه رسم شده، اما درواقع می‌توان این خط را ادامه‌ی خط نارنجی دانست که برای المپیک ۲۰۱۶ ریو را‌ه‌اندازی شده بود. خط زرد از محله‌ی ایپانما و ایستگاه ژنرال اوسوریو (General Osorio) شروع به حرکت کرده و تا بارا دا تیژوکا (Barra da Tijuca) و ایستگاه پایانی باغ اقیانوسی (Jardim Oceânico) امتداد دارد. خط نارنجی نیز از ایستگاه ژنرال اوسوریو شروع شده و در ایستگاه متروی اوروگوای (Uruguai) در محله‌ی تیجوکا به کار خود پایان می‌دهد. شروع قطارهای خط سبز از ایستگاه بوتافوگو (Botafogo) و پایان آن نیز در ایستگاه پاوُنا (Pavuna) در منتهی‌الیه شمالی شهر است.

کاربردی‌ترین خط برای گردشگران، خط نارنجی است؛ زیرا ایستگاه‌های این خط تقریباً از تمامی نقاط گردشگری شهر عبور می‌کنند. خطوط سبز و نارنجی، از ایستگاه بوتافوگو تا ایستگاه مرکزی، از مسیری مشابه عبور می‌کنند، بنابراین گردشگران می‌توانند از هرکدام از آن‌ها برای سوار یا پیاده شدن در ایستگاه‌های مدنظر استفاده کنند. ایستگاه مرکزی محلی است که از طریق آن می‌توان بین خطوط سبز و نارنجی جابجا شد. جاذبه‌ی اصلی موجود در مسیر خط سبز، استادیوم ماراکانا است که درست در بیرون از ایستگاه متروی ماراکانا قرار دارد.

مترو در ریو در روزهای دوشنبه تا شنبه از ساعت ۵ صبح تا ۱۲ نیمه‌شب و در روزهای تعطیل از ساعت ۷ صبح تا ۱۱ شب فعالیت می‌کند. قیمت بلیط تک‌سفره‌ی مترو ۴.۳۰ رئالِ برزیل است و می‌توان آن‌ها را به‌صورت فیزیکی یا دیجیتالی تهیه کرد.

ایستگاه مترو ریو

قطار

به‌ندرت پیش می‌آید که شما در ریودوژانیرو به قطار نیاز پیدا کنید؛ زیرا قطارها، موسوم به سوپر ویا (SuperVia)، عموماً از سوی مردم محلی برای جابجایی‌های روزانه استفاده می‌شوند و هیچ‌کدام از مکان‌های گردشگری (به‌جز ماراکانا که آن‌هم با مترو قابل‌دسترس است) در مسیر حرکت قطارها قرار ندارند. ۷ خط قطار در ریو وجود دارد که همگی از ایستگاه مرکزی خارج می‌شوند. قیمت بلیط قطار به ازای هر سفر و با توجه به روزهای هفته و مسافت طی شده، حدوداً ۴.۲ رئال است.

قطارهای ریودوژانیرو

سامانه یکپارچه مترو

سامانه‌ی یکپارچه‌ی مترو به مسافران امکان ادغام سفر خود با مترو و دیگر وسایل حمل‌ونقل عمومی نظیر اتوبوس، قایق یا اتوبوس‌های تندرو (BRT) با قیمتی ارزان‌تر را می‌دهد. اگر از کارت‌های الکترونیکی ریوکارد (RioCard) استفاده می‌کنید، قیمت سفر به‌طور خودکار برای شما با تخفیف همراه می‌شود. چندین نوع از این سامانه‌ی یکپارچه وجود دارد: مترو همراه با اتوبوس‌های تندرو به مبلغ ۶.۰۵ رئال؛ مترو همراه با اتوبوس‌های شهری به مبلغ ۵.۴ رئال؛ مترو همراه با قطار به مبلغ ۸ رئال؛ مترو همراه با قایق به مبلغ ۸ رئال؛ و مترو همراه با ون به مقصد زاغه‌نشین‌های روسینیا (Rocinha) و ویدیگال (Vidigal) به مبلغ ۵ رئال.

پراستفاده‌ترین گزینه‌ها برای گردشگران، مترو همراه با اتوبوس‌های تندرو و مترو همراه با اتوبوس‌های شهری است. مسافران می‌توانند برای گزینه‌ی مترو همراه با اتوبوس‌های شهری نیز از کارت‌های ریوکارد استفاده کنند. در این روش مبلغ کرایه به‌طور خودکار از اعتبار مسافران کسر می‌شود. گزینه‌ی دیگر، خرید یک بلیط مخصوص از باجه‌های داخل مترو برای استفاده از این دو وسیله‌ی نقلیه است. مسافران تنها در صورت استفاده از ریوکارد برای مترو همراه با اتوبوس‌های تندرو، مشمول دریافت تخفیف می‌شوند؛ اگر چنین کارتی نداشته باشید، باید مبلغ ۴.۳ رئال برای مترو و مبلغ اضافی ۳.۶ رئال برای استفاده از اتوبوس پرداخت کنید.

حمل و نقل عمومی ریودوژانیرو

اتوبوس های تندرو

جدیدترین وسیله‌ی حمل‌ونقل عمومی در ریودوژانیرو به‌منظور تسهیل در رفت‌وآمد مسافران در طول بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ساخته شد. این سامانه‌ی تندرو به جابجایی سریع‌تر مسافران با اتوبوس کمک می‌کند. امروزه اتوبوس‌های بی آر تی دسترسی به مکان‌های سابقاً دشوارتر نظیر جاکاره‌پاگوا (Jacarepagua) و دیگر مناطق در بخش غربی و شمالی شهر را ممکن می‌سازند، هرچند اکثر این مکان‌ها مقاصد گردشگری نبوده و تنها محله‌های مسکونی هستند. بااین‌حال، برخی مناطق نظیر رِکرِیو (Recreio) دارای سواحلی شگفت‌انگیز و بکر بوده و ارزش سر زدن را دارند.

می‌توان با استفاده از مترو به باغ اقیانوسی در محله‌ی بارا دا تیجوکا رفت و از آنجا خود را با اتوبوس‌های تندرو به پایانه‌ی اصلی در ایستگاه آلوُرادا (Alvorada) رساند. تمامی اتوبوس‌های خطوط تندرو از این پایانه راهی ایستگاه‌های منطقه غرب و شمال ریودوژانیرو می‌شوند. بلیط این اتوبوس‌ها به ازای هر سفر ۳.۶ رئال است و ساعات فعالیت آن‌ها ایستگاه به ایستگاه تفاوت دارد. برخی ایستگاه‌ها به‌طور شبانه‌روزی فعال هستند، درحالی‌که برخی دیگر برای چند ساعت در طول شب تعطیل می‌شوند. توجه داشته باشید که ساعات کار باجه‌های بلیط فروشی در هر ایستگاه متفاوت است، بنابراین بهتر است تا برای مقابله با بروز هرگونه مشکلی، تمامی بلیط‌های خود را از قبل و به‌صورت یکجا خریداری کنید.

آتوبوس های تندرو ریو

اتوبوس های شهری

آشنایی با اتوبوس‌های شهری ریو می‌تواند کمی دشوار باشد، اما به‌جای اینکه تلاش کنید تا با تمامی این اتوبوس‌ها آشنا شوید، بهتر است تنها برخی از مسائل پایه‌ای را فرابگیرید. برای مثال، ترونکال ۱ (Troncal 1)، به معنی خط ۱، که در بالای برخی از اتوبوس‌ها دیده می‌شود، اتوبوسی است که شما را به اطراف محله‌های کوپاکابانا، ایپانما و سنترو (Centro) می‌برد. ترونکال ۳ بین محله‌های لبلون (Leblon) و سنترو فعالیت می‌کند و توقفی هم در وسط محله‌ی فلامنگو (Flamengo) دارد. دیگر ترونکال‌ها در اطراف بخش شمالی شهر تردد می‌کنند، بنابراین کمتر به کار گردشگران خواهند آمد. به‌علاوه، تعدادی از اتوبوس‌های شماره‌گذاری‌شده نیز وجود دارند که شما را به مقاصد خاص در شهر می‌برند؛ برای مثال، اتوبوس شماره‌ی ۵۸۱ از محله‌ی کوپاکابانا شروع به حرکت کرده و مسافران را به کوه شوگرلوف می‌برد. ساعات فعالیت اتوبوس‌ها کاملاً متغیر است و مسافران باید مبلغ ۳.۶ رئال برای بلیط را مستقیماً به راننده پرداخت کنند.

اتوبوس در ریو

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}