رویدادها و فستیوال های تانزانیا، بازتابی از فرهنگ غنی این کشور

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/6/30
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

تعجبی ندارد اگر کشوری چون تانزانیا با تنوع فرهنگی فراوان، در تمام طول سال میزبان فستیوال‌ها و رویدادهای گوناگون باشد. این فستیوال‌ها غذا، موسیقی، هنر و صنایع دستی تانزانیا را در برمی‌گیرند.

تور اروپا

جمهور متحده‌ی تانزانیا یک ملغمه‌ی فرهنگی در قاره‌ی آفریقا است. تانزانیا کشوری چندملیتی، متشکل از نه‌تنها مسیحیان و مسلمانان بلکه بیش از ۱۲۰ قبیله‌ی گوناگون است. شکی نیست که این سرزمین با داشتن فرهنگ‌های گوناگون، در تمام طول سال از فستیوال‌ها و رویدادهای فرهنگی متنوعی میزبانی می‌کند.

این فستیوال‌ها می‌توانند مختص غذا، موسیقی، هنر و صنایع دستی، رقص یا انواع ورزش‌ها باشند؛ تانزانیا هرساله این مراسم رنگارنگ را در مناطق مختلفی از این کشور نظیر زنگبار، سرنگِتی و کلیمانجارو برگزار می‌کند. این مقاله به بررسی مهم‌ترین و پرشورترین فستیوال‌ها و رویدادهای تانزانیا می‌پردازد.

فستیوال سائوتی زا بوسارا

سائوتی زا بوسارا (Sauti za Busara) در زبان سواحیلی به معنی «نواهای حکمت» است و فستیوالی با همین نام هرساله در شهر زنگبار برگزار می‌شود. فستیوال موسیقی زنگبار تنها فستیوال موسیقی در تانزانیا است که موسیقی غنی آفریقایی و سواحیلی را به مخاطبان عرضه میکند. افراد می‌توانند در حین گشت‌وگذار در جزیره‌ی زنگبار، در رژه‌ها و کارناوال‌های این فستیوال نیز شرکت کنند. سائوتی زا بوسارا یک فستیوال چهارروزه است که هرساله در ماه فوریه برگزار شده و هزاران نفر از سراسر دنیا را به زنگبار می‌کشاند.

فستیوال های تانزانیا

نمایشگاه گردشگری و سفر کاریبو

بزرگ‌ترین نمایشگاه گردشگری در شرق آفریقا، هرساله در دامنه‌ی کوه کلیمانجارو و مرکز کوه مِرو (Meru) برگزار می‌شود. این نمایشگاه در شهر آروشا (Arusha) برگزار می‌شود و بیش از ۲۵۰ غرفه دار برای نمایش محصولات محلی مرتبط با صنعت گردشگری به همراه شرکت‌های خدمات دهنده در آن حاضر می‌شوند. بازدیدکنندگان می‌توانند از میان اقامتگاه‌های طبیعی، شرکت‌های فعال در زمینه‌ی گردشگری اقتصادی، فروش تجهیزات کوهنوردی، تامین کنندگان چادر، راهنماهای سافاری و ارائه‌دهندگان خدمات حمل‌ونقل، گزینه‌های مختلفی را انتخاب کنند. این نمایشگاه هرساله در ماه ژوئن برگزار می‌شود.

فستیوال های تانزانیا

فستیوال مواکا کوگوا

مواکا کوگوا (Mwaka Kogwa) یک روز تعطیل برای آئین زرتشتی به مناسبت جشن گرفتن سال جدید شیرازی است. مردم زنگبار در این روز برای جشن گرفتن این فستیوال همراه با شادی و نشاط دورهم جمع می‌شوند و از حضور غریبه‌ها در آن نیز استقبال می‌کنند. مردان در این روز تعطیل به نشانه ی پایان تمام سوءتفاهم‌ها و تلخی‌ها به نبرد یکدیگر با چوب درخت موز می روند و در انتها این چوب ها را به مناسبت شروع سال جدید می‌سوزانند. سپس در شبِ فستیوال، سواحل برای برپایی یک میهمانی بزرگ نورافشانی می‌شوند و مردم در تمام طول شب به رقص و پای‌کوبی می‌پردازند. مواکا کوگوا در سومین هفته از ماه جولای برگزار می‌شود.

فستیوال های تانزانیا

فستیوال فرهنگی سرنگتی

فستیوال فرهنگی سرنگتی یک فستیوال سالانه است که مردم از سراسر دنیا را در پارک ملی سرنگتی و منطقه‌ی لِیک زون (Lake Zone) گرد هم جمع می‌کند. فستیوال سرنگتی یکی از برترین فستیوال‌های تانزانیا و رویدادی برای هنر و رقص سنتی محسوب می‌شود و منبع ایده آلی برای بازدیدکنندگان سافاریِ پارک ملی سرنگتی است. فستیوال سرنگتی هرساله با موضوع متفاوتی در ماه جولای برگزار می‌شود. این فستیوال همچنین زمان کوچ عظیم سالانه ی گوزن‌های یالدار آفریقایی است. بازدیدکنندگان می‌توانند در این ایام شاهد عبور شمار فراوانی از حیوانات نظیر گورخر و آهو از عرض رودخانه‌ی مارا (Mara) و حرکت به‌سوی شمال برای یافتن مراتع سرسبز باشند.

فستیوال های تانزانیا

ماراتن کلیمانجارو

ماراتن کلیمانجارو هرساله در ماه مارس و در دامنه‌های کوه کلیمانجارو برگزار می‌شود. این ماراتن ۴۲.۲ کیلومتر طول داشته و آغاز و پایان آن استادیوم موشی (Moshi) است. در این میان یک دوی نیمه ماراتن به طول ۲۱.۱ کیلومتر نیز موجود است. به علاوه، هرساله یک ماراتن معلولین همراه با صندلی چرخ‌دار نیز به طول ۱۰ کیلومتر برگزار می‌شود. سازمان گردشگری تانزانیا به همراه انجمن ورزشکاران آماتور این کشور، هرساله این مسابقه را با هدف ترویج ورزش در تانزانیا برگزار می‌کنند. مسیر مسابقه کاملا آسفالته است و چند شیب ملایم و قابل مدیریت دارد. ۵ کیلومتر از این مسیر نیز برای تشویق دوندگان اختصاص داده شده است.

فستیوال های تانزانیا

فستیوال بین المللی فیلم زنگبار

فستیوال بین‌المللی فیلم زنگبار، با نام اصلی فستیوال داو (Dhow)، بزرگ‌ترین رویداد هنری و سینمایی در شرق آفریقا است. هرساله فیلم‌هایی از جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، آمریکای لاتین، پاکستان و دیگر کشورهای حاشیه‌ی اقیانوس هند در این فستیوال حاضر می‌شوند و باهم به رقابت می‌پردازند. مرکز توجه این فستیوال، فیلم‌هایی از جامعه‌ی مهاجران آفریقا و قدردانی و ترویج آن‌ها در سراسر قاره است. این فستیوال هرساله با موضوعی متفاوت در ماه جولای برگزار می‌شود.

فستیوال های تانزانیا

فستیوال هنرهای باگامویو

فستیوال هنرهای باگامویو (Bagamoyo) هرساله در ماه اکتبر در پایتخت هنرهای تانزانیا، باگامویو، برگزار می‌شود. بازدیدکنندگان می‌توانند در این فستیوال شرکت کرده یا اینکه صرفا شاهد رویدادهای آن نظیر اجراهای آکروباتیک، نمایشگاه‌های مجسمه‌سازی، مراسم شعرخوانی، رقص سنتی و نمایش‌های تئاتر باشند. این فستیوال هرساله با هدف معرفی هنرمندان صنایع دستی، مجسمه‌سازی و هنرهای نمایشی شرق آفریقا برگزار می‌شود. این نمایشگاه هنری و فرهنگی از سوی کالج هنرهای باگامویو پشتیبانی مالی می‌شود.

فستیوال های تانزانیا

مسابقه بزها

کلوپ روتاریِ دارالسلام (Rotary Club of Dar es Salaam) هرساله در ماه اکتبر اقدام به برپایی مسابقه‌ای برای بزها با هدف کمک به کودکان آسیب‌پذیر می‌کند. ایده‌ی مسابقه‌ی بزها از کشور اوگاندا آمده است و تانزانیا نیز این ایده را برای جمع‌آوری کمک برای خیریه‌ها دنبال کرد. هرکسی میتواند اسپانسر یک بز شود و آن را به میدان مسابقه بیاورد. در این رویداد، غرفه‌هایی برای خرید خوراکی و حتی شرط‌بندی بر روی بز برنده وجود دارد. سرگرمی و رقابت‌های فراوانی نیز برای کودکان به چشم می‌خورد و در انتها به فرد برنده جوایز شگفت‌انگیزی نیز هدیه داده می‌شود.

فستیوال های تانزانیا

فستیوال نیاما چوما

غذا نقش مهمی در هر فرهنگی در سراسر دنیا دارد و آفریقایی‌ها نیز از این غافله عقب نمانده اند. نیاما چوما (Nyama Choma) در زبان سواحیلی به معنای «گوشت کبابی» بوده و دستور پخت این غذا از نسل‌ها پیش به نوادگان امروزی در تانزانیا رسیده است. تانزانیا هرساله بزرگ‌ترین منقل را برای گرامیداشت این دستور غذایی برپا می‌کند. مردمانی از سراسر جهان راهی شهرهای دارالسلام و آروشا می‌شوند تا کباب‌های عالی در این فستیوال را امتحان کنند. این فستیوال در ماه مارس برگزار شده و انواع کباب‌ها شامل کباب دنده، استیک و گوشت کبابی را به عاشقان غذا عرضه می‌کند.

فستیوال های تانزانیا

هفته مد سواحیلی

بزرگ‌ترین رویداد سالانه‌ی فشن در شرق و مرکز قاره‌ی آفریقا، هرساله در آخرین ماه سال برگزار می‌شود. این هفته فرصتی برای طراحان کشورهای زبان سواحیلی به منظور نمایش استعدادهای خود در حوزه‌ی فشن است. مصطفی حسنعلی، خیاط آفریقایی، موسس این هفته‌ی مد است.

او تلاش دارد تا مفهوم «ساخت آفریقا» را در تمام دنیا ترویج کند. در این هفته‌ی مد همه چیز، از نمایش لباس‌ها به تن مدل‌ها گرفته تا مسابقات برترین طراحی‌ها، برای طراحان، خبرنگاران حوزه‌ی فشن و متخصصان مد وجود دارد. بازدیدکنندگان نیز می‌توانند از فرصت به دست آمده برای خرید از فروشگاه‌ها و بازارها استفاده کنند. هفته‌ی مد سواحیلی در شهر دارالسلام برگزار می‌شود.

فستیوال های تانزانیا

فستیوال ورزش های آبی و ساحلی زنگبار

فستیوال ورزش‌های آبی و ساحلی زنگبار هرساله در قالب یک رویداد سه روزه برای گرامیداشت زندگی ساحلی تانزانیا برگزار می‌شود. این فستیوال مسابقات ورزشی مختلفی نظیر فوتبال، والیبال و راگبی ساحلی در کنار دوچرخه‌سواری، کایت موج‌سواری و مسابقه‌ی بزها را در برمی‌گیرد. بخش سرگرمی و همچنین برپایی کلاس های یوگا، از دیگر برنامه‌های این فستیوال است. غرفه‌های عرضه‌ی غذا همراه با موسیقی زنده، این فستیوال در آخرین ماه سال را کامل می‌کنند.

روز اتحاد

روز اتحاد یک فستیوال ملی در تانزانیا است و روزی بزرگ برای مردم این کشور محسوب می‌شود. این روز به مناسبت اتحاد تانزانیا و زنگبار و تشکیل کشور امروزی جمهوری متحده‌ی تانزانیا گرامی داشته می‌شود. شهرهای مهم سراسر تانزانیا در این روز پر از شور و نشاط می‌شوند و مردم با شرکت در رژه‌ها، پرچم کشور را تکان می‌دهند و شعار «قدرت در اتحاد است» را سر می‌دهند. رویدادهای فرهنگی نظیر نمایش‌های رقص و موسیقی نیز از دیگر برنامه‌های این فستیوال در ۲۶ آوریل هرسال هستند.

فستیوال های تانزانیا

فستیوال وانیامبو

فستیوال وانیامبو (Wanyambo) یکی از بهترین فرصت‌ها برای آشنایی با فرهنگ محلی تانزانیا در اوایل ماه ژانویه است. این رویداد در شمال شهر دارالسلام برگزار شده و برنامه‌های مختلفی چون موسیقی، رقص، لباس و غذاهای سنتی تانزانیا را در برمی‌گیرد.

فستیوال موسیقی مزالندو هلیسی

مِزالِندو هَلیسی (Mzalendo Halisi) در زبان سواحیلی به معنی «مسافر واقعی» است. این فستیوال دو روزه ی موسیقی در ماه مه و در شمال شهر دارالسلام برگزار می‌شود. موسیقی سنتی تانزانیا همراه با نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری، بخش‌های مختلف این فستیوال را تشکیل می‌دهند.

فستیوال های تانزانیا

ماراتن انگورونگو

ماراتن انگورونگو (Ngorongoro) در سال ۲۰۰۸ با هدف مشارکت در تلاش های ملی و جهانی در جهت مبارزه با مشکلات اجتماعی در مناطق کاراتو و انگورونگو شکل گرفت. این ماراتن همچنان نیازمند حضور جوامع مختلف و ارائه‌ی ایده‌های جسورانه و نوآورانه است.

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}