چطور بر ترس از سفر غلبه کنیم؟

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1399/1/9
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

ترس از سفر شما را در حاشیه‌ی امن خودتان نگه می‌دارد و مانع از به دست آوردن تجربه‌های جدید می‌شود. این در حالی است که غلبه بر ترس از سفر راه‌حل‌هایی دارد که انجام آن‌ها چندان هم کار سختی نیست.

تور اروپا

ترس از سفر چیست؟

عده‌ای از مردم معمولاً بهانه‌های مختلفی برای سفر نکردن خود می‌آورند. برای مثال می‌گویند وقت کافی ندارند، از عهده هزینه‌های آن برنمی‌آیند یا اینکه کسی آن‌ها را به عنوان همسفر همراهی نمی‌کند. اما احتمالاً تمامی این بهانه‌ها در یک چیز ریشه دارد: ترس.

ترس از اینکه نمی‌دانید چه چیزی پیش رویتان خواهد بود و اینکه ممکن است با چه اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی‌ای روبه‌رو شوید، تا حدودی قابل درک است و حتی افرادی که به سفر کردن عادت کرده‌اند نیز امکان دارد گاهی آن را تجربه کنند.

نکته‌ی اصلی این است که ترس از سفر را می‌توان کنترل کرد و این موضوع نباید به مانعی برای سفر کردن شما و لذت بردن از زیبایی‌های دنیا و تجربه‌های جدید تبدیل شود.

ترس از سفر

در ادامه با چند مورد از ترس‌های مرتبط با سفر و راه‌حل‌های پیشنهادی برای مقابله با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

ترس از تنها سفر کردن

تنها سفر کردن شاید برای عده‌ای موضوع خاصی نباشد اما برای عده‌ای دیگر ممکن است ترسناک به نظر برسد و مثل یک کابوس به آن نگاه کنند. به همین دلیل، یکی از دلایلی که بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند از خانه و شهرشان خارج نشوند، نداشتن همسفر است.

راه‌حل: اگر ممکن نیست یکی از دوستان خود را قانع کنید تا با شما سفر کند، می‌توانید در یکی از تورهای گروهی مقصد مورد نظرتان ثبت نام کنید. به این شکل می‌توانید دوستان جدیدی در طول سفر برای خود پیدا کنید و از لحاظ برنامه‌ریزی برای سفر نیز نگرانی نخواهید داشت.

ترس از اتفاقات ناگوار

بسیاری از مردم نگران سقوط هواپیما، غرق شدن کشتی و غیره هستند و اتفاقاتی این‌چنینی آن‌ها را از سفر کردن پشیمان می‌کند.

راه‌حل: ابتدا لازم به ذکر است که این رخدادها «بدترین حالت ممکن» به حساب می‌آیند و به علاوه، نگرانی برای اتفاقاتی که هیچ کنترلی بر روی آن‌ها ندارید، دردی را از شما دوا نمی‌کند. دوم اینکه هیچ می‌دانید درصد احتمال وقوع سوانحی مانند سقوط هواپیما و غرق شدن کشتی چقدر است؟

آمار نشان می‌دهد که در مقایسه با این حوادث، احتمال بسیار بالاتری وجود دارد که مردم در مسیر خود برای رفتن به سرکار و در اثر سانحه‌ی تصادف جان خود را از دست بدهند.

ترس از سفر چیست؟

ترس از پرواز

با نگاه کردن به ابعاد بزرگ هواپیما، شاید پرواز کردن آن در آسمان برایتان امری عادی به نظر نرسد و در واقع ترس از پرواز کاملاً طبیعی است و تا حدودی نیز رواج دارد.

راه‌حل: در مورد قبلی به درصد پایین سقوط هواپیما اشاره شد اما صرفاً دانستن این موضوع شاید کمک چندانی به غلبه بر ترس از پرواز شما نکند. به علاوه شایعات درباره سفر هوایی نیز می‌توانند در ایجاد دلهره در شما تأثیرگذار باشند که با افزایش اطلاعات خود درمورد آن‌ها می‌توانید ترس خود را کمتر کنید.

در مجموع اگر سفر با هواپیما دلیل ترس از مسافرت شما به حساب می‌آید و نمی‌توانید اضطراب خود را تحت کنترل درآورید، بهتر است گزینه‌های دیگر حمل و نقل مانند قطار، کشتی، اتومبیل، دوچرخه و غیره را امتحان کنید که شما را از معلق ماندن در آسمان در امان نگه می‌دارند.

ترس از تفاوت زبان و فرهنگ

سفر کردن به خارج از کشور و به جایی که زبان شما را صحبت نمی‌کنند و هیچ اطلاعی راجع به فرهنگ مردم آن ندارید می‌تواند کمی دلهره برایتان به وجود بیاورد که امری طبیعی است.

راه‌حل: شاید بهتر باشد ابتدا از سفر کردن داخل کشور خودتان شروع کنید و تجربه‌ی کافی به دست بیاورید. برای سفرهای خارجه نیز بهتر است ابتدا به کشورهایی سفر کنید که شباهت بیشتری به کشور خودتان دارند تا مجبور نباشید به طور ناگهانی با وضعیتی کاملاً ناآشنا و غیرمنتظره روبه‌رو شوید.

ترس از سفر چیست؟

ترس از غذاهای ناآشنا و بیمار شدن

مردم علاوه بر تفاوت فرهنگ و زبان، از غذاهایی که به نظرشان عجیب و غریب است و اثری که ممکن است بر روی دستگاه گوارش آن‌ها داشته باشد نیز واهمه دارند. البته نگرانی برای سلامتی امری طبیعی است و هیچکس بیمار شدن را دوست ندارد؛ به خصوص اگر در حین سفر کردن اتفاق بیفتد.

راه‌حل: بالا بردن اطلاعات می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند و به همین دلیل در وهله‌ی اول بهتر است قبل از سفر به مکانی ناآشنا، اطلاعات کافی راجع به شرایط ویژه‌ی آن به دست بیاورید.

برای مثال مطمئن شوید که آیا آب آشامیدنی آن مشکلی ندارد و غذای خاصی هست که باید از آن اجتناب کنید یا خیر. احتیاجی نیست که به طور کل قید غذاهای خارجی را بزنید اما همیشه نسبت به خوراک خود آگاه باشید.

ترجیحاً برای غذا خوردن گزینه‌هایی را انتخاب کنید که مردم محلی به آنجا می‌روند و برای اطمینان بیشتر همیشه داروهای کاربردی را به همراه داشته باشید.

ترس از دزدیده شدن وسایل

متأسفانه یکی از مشکلات سفر کردن، احتمال دزدیده شدن وسایلتان یا پرداخت هزینه‌ی بیشتر در موقعیت‌های مختلف است و با توجه به مقصد سفرتان، امکان دارد عده‌ای از گردشگران و ناآشنایی آن‌ها سوء استفاده کنند.

راه‌حل: قبل از سفر تحقیق کنید که آیا محله‌ای وجود دارد که بهتر است سمت آن‌ها نروید یا منطقه‌ای وجود دارد به کلاهبرداری از گردشگران شناخته می‌شود یا خیر. همچنین بهتر است وسایل باارزش خود را همراه با خود به مسافرت نبرید.

در صورتی که حتماً باید دوربین گران‌قیمت یا لپ‌تاپ خود را در هنگام سفر به همراه داشته باشید، حتماً جایی امن برای آن در نظر بگیرید یا برای اطمینان بیشتر آن‌ها را داخل کیف ضد سرقت قرار دهید و هیچ‌گاه از جلوی چشمانتان دور نکنید.

ترس از سفر

ترس از گم شدن

عده‌ای گم شدن در یک شهر جدید را جزوی از تجربه‌ی سفر می‌دانند اما عده‌ای دیگر از این تجربه واهمه دارند و این موضوع باعث می‌شود که پای خود را فراتر از محدوده‌ی هتل خود نگذارند.

راه‌حل: بهتر است بدانید که در صورت مدیریت اوضاع، گاهی گم شدن می‌تواند تجربه‌تان را بالا ببرد. در هر صورت اگر جزو کسانی هستید که در صورت گم شدن به شوک عصبی دچار می‌شوید، همیشه اپلیکیشن های کاربردی سفر و نقشه‌ی شهر مقصد را همراه داشته باشید و در صورت لزوم همیشه می‌توانید از مردم محلی نیز کمک بخواهید.

ترس از صدمه دیدن

تصادف کردن، شکستن دست و پا و حوادثی نظیر آن ممکن است هنگام سفر برایتان اتفاق بیفتد؛ همان‌طور که امکان دارد در شهر خودتان نیز به آن دچار شوید.

البته تجربه کردن این اتفاقات وسط راه و در جایی که اطلاعی از وضعیت بیمارستان‌های آن ندارید و ارتباط با دکترها با توجه به تفاوت زبان برایتان سخت‌تر است، می‌تواند استرس بیشتری برایتان ایجاد کند.

راه‌حل: بیمارستان و پزشک در تمامی نقاط دنیا وجود دارد و بیشتر آن‌ها از وضعیت خوبی برخوردار هستند اما اگر قصد ندارید مسیرتان به یکی از آن‌ها بیفتد، بهتر است حواستان را جمع کنید و مراقب سلامتی‌تان باشید و قید ریسک‌های غیرضروری را نیز بزنید.

همچنین می‌توانید قبل از سفر، از بیمه های مسافرتی کمک بگیرید تا در صورت بروز حادثه، هزینه‌های آن را کاهش دهد.

ترس از سفر چیست؟

ترس از نامعلومی شرایط پس از بازگشت به خانه

افرادی که خانه را به قصد سفر طولانی‌مدت ترک می‌کنند، گاهی اوقات ترس دیگری به سراغ آن‌ها می‌آید که وقتی به خانه برگشتند، چه اتفاقی برای آن‌ها خواهد افتاد. اگر برای این مسافرت طولانی مجبور شوند شغل خود را ترک کنند، این فاصله‌ی طولانی چه تأثیری در جستجوی دوباره‌ی کار برای آن‌ها خواهد داشت؟

راه‌حل: سفر کردن، یکی از بهترین راه‌های به دست آوردن تجربه‌های مفید است و مهارت‌هایی که در طول سفر به دست می‌آورید، می‌توانند بعد از بازگشتن به خانه به کمکتان بیاید.

بنابراین به جای نگرانی از اینکه اختصاص بخشی از زندگی‌تان به سفر چه تأثیری بر روی رزومه‌ی کاری‌تان و بر روی ورقه دارد، به این فکر کنید که تجربه‌ها و مهارت‌های جدیدتان می‌تواند برگ برنده‌ی شما نسبت به رقیبانتان برای پیدا کردن شغل مورد نظرتان باشند.

در نهایت یادتان باشد زمانی که به عقب نگاه می‌کنید، بابت کارهایی که انجام نداده‌اید بیشتر افسوس می‌خورید تا کارهایی که انجام داده‌اید. پس شاید وقت آن رسیده که از حاشیه‌ی امن خود خارج شوید و خودتان را کمی به چالش بکشید.

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}