هرم خوفو نماد عظمت مصر باستان

مریم رضایی
 • مریم رضایی
 • 1399/2/3
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

خوفو (Khufu)، بزرگترین هرم از اهرام سه گانه مصر، در شهر جیزه قرار دارد.

تور اروپا

هرم بزرگ جیزه (که با نام هرم خوفو یا خئوپس شناخته می‌شود) یکی از کهن‌ترین و آخرین بازمانده‌ی عجایب هفتگانه‌ دنیای باستان به شمار می‌رود که 

آن‌طور که از شواهد برمی‌آید،‌ بازدید از هرم از زمانی آغاز شد که برای اولین بار در فهرست عجایب دنیای باستان قرار گرفت. هرچند این فهرست در دوره‌ رنسانس بر همگان شناخته شد اما مسافران یونانی حتی از سده‌ی اول پیش از میلاد مسیح، از ساخت هرم، ابراز شگفتی می‌کردند.

هرم خوفو - جیزه

در این مقاله، نگاهی بر تاریخچه‌ی خوفو خیره‌کننده، یکی از اهرام ثلاثه (سه گانه) مصر خواهیم انداخت.

تاریخچه‌ هرم خوفو

مصرشناسان بر این باورند، هرم بزرگ در واقع مقبره‌‌ی فرعون خوفو، دومین فرمانروا از دودمان چهارم است که ساخت آن ۲۰ سال طول کشید و ۲۵۶۰ سال قبل از میلاد تکمیل شد.

این هرم به مدت تقریباً ۴۰۰۰ سال یکی از بلندترین بناهای ساخت دست انسان در جهان به شمار می‌رفت تا اینکه کلیسای جامع لینکلن در سال ۱۳۱۱ ساخته شد.

با‌این‌‌وجود، این بنای عظیم همچنان بعد از گذشت قرن‌ها، سالم و استوار برجای‌ مانده درحالی‌که کلیسای لینکلن برج میانی‌ خود را در سال ۱۵۴۸ از دست داده است.

هرم خوفو - جیزه

هرم خوفو در میان مجموعه‌ی سه هرم جیزه، بزرگ‌ترین و کهن‌ترین آن‌ها و همچنین نماد شکوه و عظمت مصر باستان به شمار می‌رود.

طرح و برنامه‌ریزی ساخت هرم خوفو هنوز به صورت یک معما باقی مانده است. دو میلیون بلوک سنگی (هرکدام به‌طور میانگین به وزن ۲ تا ۱۵ تن) این بنای  شگفت‌انگیز را به وجود آورده‌اند.

در ابتدا، ارتفاع هرم به ۱۴۶ متر می‌رسید اما بر اثر فرسایش، قسمت فوقانی آن از بین رفت؛ درنتیجه ارتفاع آن در حال حاضر ۱۳۸ متر است. هر ضلع قاعده‌ی هرم ۲۳۰ متر طول دارد و زمینی به وسعت ۶۰۹‚۵۲ کیلومترمربع را می‌پوشاند.

هرم برای مصریان باستان نه‌تنها یک مقبره‌ی عظیم بود بلکه آن را مکانی برای زنده شدن دوباره فرمانروایان از دنیا رفته‌‌شان قلمداد می‌کردند. درون هرم خوفو سه اتاق دفن اجساد و یک راهروی شیب‌دار موسوم به گالری بزرگ وجود دارد.

یکی از اتاق‌ها در زیر سطح زمین قرار گرفته که آن را از سنگ‌بستر کف هرم ساخته‌اند. یکی از دو اتاق دیگر، اتاق ملکه (باستان‌شناسان معتقدند که ملکه در این محل دفن نشده است) و دیگری اتاق شاه نام دارد. اتاق ملکه و شاه بالاتر از سطح زمین و در دل هرم واقع شده‌اند.

مصریان باستان هرم خوفو را ایخت (Ikhet) به معنای «نور باشکوه» می‌نامیدند. سطح خارجی هرم اولیه از سنگ‌آهک سفید صیقلی پوشیده شده بود که نور خورشید را بازتاب می‌داد و باعث می‌شد، هرم همچون جواهری بدرخشد.

بعدها، برخی از این سنگ‌ها براثر زلزله‌ی سال ۱۳۵۶ میلادی سست شدند و اعراب توانستند از آن‌ها در ساخت مساجد استفاده کنند.

گمان می‌رود سنگ‌های بکار‌ رفته در سطح خارجی هرم همانند آینه‌های خارق‌العاده‌ای عمل می‌کرده‌ و نور را با چنان شدتی بازتاب می‌دادند که هرم خوفو از سطح کره‌ی ماه همچون ستاره‌ای تابان بر روی زمین قابل رویت بوده است.

هرم خوفو - جیزه

اهرام  سه گانه مصر چگونه ساخته شده اند؟

 علاوه بر هرم خوفو، هرم خفرع (Khafre) و هرم منقرع (Menkaure)‌ از دیگر سازه‌هایی هستند که بازدیدکنندگان را غرق در حیرت می‌کنند.

از مجموعه‌ی اهرام ثلاثه‌ مصر به‌عنوان جیزه‌ی نکروپولیس (Giza Necropolis) یاد می‌کنند. در این محوطه، مجسمه‌ ابوالهول و هرم‌های کوچک‌تری هم وجود دارند.

مجسمه ابوالهول

مجموعه‌ی اهرام سه گانه جیزه در غرب رود نیل و در بخشی از صحرای بزرگ آفریقا موسوم به بیابان غربی واقع شده‌اند. مصری‌ها از رود نیل برای آوردن مصالح و نیروی انسانی از سرتاسر مصر و سرزمین‌های اطراف استفاده می‌کردند.

البته فرضیه‌های زیادی از زمان کشف دوباره‌ی مقبره‌های درون اهرام مطرح شده‌ اما کارشناسان تاکنون بر سر هیچ‌کدام با یکدیگر به توافق نرسیده‌اند.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد در ساخت سطح خارجی اهرام از بلوک‌های سنگ‌آهک و درون آن از سنگ‌های عظیم گرانیتی استفاده شده‌ است. این سنگ‌‌ها از شهر اسوان (Aswan) منتقل شده‌اند که ۸۰۰ کیلومتر با اهرام فاصله دارند.

یونانی‌ها بر این باور بودند که مصری‌ها بردگان را برای ساخت اهرام به کار وا می‌داشتند اما اکتشافات اخیر درباره اردوگاه‌های کارگران نشان می‌دهد که از کارگران ماهر برای ساخت‌وساز اهرام، نام‌نویسی به عمل می‌آمده است.

همچنین شواهد نشان می‌دهد که سنگ‌های عظیم توسط اهرمی به این مکان غلتانده می‌شدند اما برخی کارشناسان تصور می‌کنند که کارگران مصالح را به داخل سازه می‌کشانده یا حمل می‌کردند.

اهرام سه گانه مصر

آیا می‌توان به داخل اهرام مصر وارد شد؟

‌خبر خوب برای طرفداران سفرهای ماجراجویی این است که می‌توانید برای ورود به داخل هریک از اهرام یا تمامی آن‌ها در جیزه بلیط تهیه کنید. برای ورود به محوطه‌ی اطراف اهرام یک هزینه‌ی کلی وجود دارد و برای بازدید از هر یک از اهرام مبلغ جداگانه‌ای باید بپردازید.

بهتر است تا حد ممکن بلیط را پیش از زمان بازدید خود تهیه کنید زیرا بلیط‌های مخصوص، احتمالاً با توجه به بازسازی‌های که برخی روزها در مجموعه‌ی اهرام انجام می‌شود، محدود خواهد بود.

بهترین راه بازدید از اهرام ثبت‌نام در تور است زیرا تورها خود مسئولیت رزرو بلیط را بر عهده می‌گیرند و اجازه می‌دهند تا شما با خیال راحت به گردش بپردازید و هرچقدر دلتان بخواهد شترسواری کنید.

مریم رضایی مریم رضایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}