پرجمعیت‌ ترین کشور دنیا کجاست؟

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1399/5/19
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

چین با جمعیت ۱.۵ میلیاردی در حال حاضر پرجمعیت‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. چین تا سال ۲۰۵۰ جایگاه خود را به هند واگذار خواهد کرد.

تور اروپا

در حال حاضر چند نفر بر روی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند؟ مجموع جمعیت کره‌ی زمین در سال ۲۰۲۰ به رقم ۷ میلیارد و ۷۹۰ میلیون نفر رسیده است.

اکثر این جمعیت در آسیا زندگی می‌کنند و چین بیشترین سهم در رشد جمعیت کره‌ی زمین را دارد. رشد سریع جمعیت در این منطقه از دهه‌ی ۱۹۵۰ آغاز شد و درنتیجه ۵ کشور از ۱۰ کشور پرجمعیت دنیا در آسیا واقع شده‌اند.

جمعیت توکیو

بااین‌حال، این وضعیت تا سال ۲۰۵۰ دچار تغییرات اساسی می‌شود. بر اساس برآوردهای سازمان ملل، رشد آتی جمعیت کره‌ی زمین در قاره آفریقا رخ خواهد داد. به‌علاوه، جمعیت در اروپا با کاهش روبرو خواهد شد.

در آینده کشور اتیوپی نیز وارد فهرست ۱۰ کشور پرجمعیت دنیا خواهد شد. در همین حال، روسیه به رتبه‌ی دوازدهم پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا سقوط خواهد کرد. ۳ کشور گروه ۷ قدرت جهانی موسوم به G7، ژاپن، آلمان و ایتالیا به سبب کاهش شدید جمعیت، جایگاه خود را از دست خواهند داد. به‌علاوه، جمعیت تمام کره‌ی زمین تا سال ۲۰۵۰ به رقم ۸,۹۲۵,۰۷۰,۰۰۰ خواهد رسید.

پرجمعیت ترین کشور جهان

در حال حاضر ۱۰ کشور پرجمعیت دنیا به ترتیب زیر هستند:

 • چین
 • هند
 • آمریکا
 • اندونزی
 • پاکستان
 • برزیل
 • نیجریه
 • بنگلادش
 • روسیه
 • مکزیک

در ادامه به‌طور کامل به ویژگی‌های جمعیتی هر کشور خواهیم پرداخت.

کشورهای پرجمعیت دنیا

۱. چین - یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون نفر

چین، این کشور آسیای شرقی، بیشترین جمعیت ساکن بر روی کره‌ی زمین را دارد. جمعیت یک میلیارد و ۴۴۰ میلیونی چین، شامل هنگ کنگ و ماکائو نیز می‌شود. ۹۱ درصد از جمعیت چین از اقوام هان هستند. در چین ۵۵ یا ۵۶ قومیت شناخته‌شده وجود دارد.

از میان اقوام فرعی در چین، اویغورها با ۱۰ میلیون نفر، بزرگ‌ترین هستند. در چین ۳ میلیون تبتی نیز زندگی می‌کنند. تراکم جمعیت در چین ۱۵۳ نفر در هر کیلومترمربع است. جمعیت چین تا سال ۲۰۵۰ به رقم ۱ میلیارد و ۴۶۷ میلیون نفر می‌رسد.

جمعیت در چین

۲. هند - یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون نفر

دومین کشور پرجمعیت دنیا نیز از قاره آسیا است. هند در حال حاضر دومین کشور پرجمعیت در آسیا و جهان است. البته هند تا سال ۲۰۵۰ از چین جلو می‌زند.

در هند صدها قوم شناخته‌شده وجود دارد و قانون اساسی هند ۲۲ زبان در این کشور را به‌عنوان زبان رسمی می‌شناسد. در جامعه‌ی هندوها، نظام قدیمی کاست همچنان برقرار است. به‌موجب نظام کاست، افراد جایگاه اجتماعی اجداد خود را به ارث می‌برند.

تراکم جمعیت در هند ۴۶۴ نفر به ازای هر کیلومترمربع است. هند در حال حاضر یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد و این رقم تا سال ۲۰۵۰ به عدد یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون نفر می‌رسد.

جمعیت هند

۳. آمریکا - ۳۳۱ میلیون نفر

آمریکا که بخش اعظم قاره‌ی آمریکای شمالی را در اختیار دارد، پرجمعیت‌ترین کشور در کل قاره‌ی آمریکا و سومین کشور پرجمعیت جهان است. آمریکا همچنین بزرگ‌ترین جامعه‌ی مسیحیان دنیا را نیز دارد. ۶۵ درصد از آمریکایی‌ها خود را مسیحی می‌خوانند. در حال حاضر جمعیت آمریکا حدود ۳۳۱ میلیون نفر است. ایالت کالیفرنیا با ۳۹.۵ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین منطقه در آمریکا محسوب می‌شود. نیویورک با ۸.۳ میلیون نفر، شلوغ‌ترین شهر در آمریکا است.

تراکم جمعیت در آمریکا ۳۶ نفر در هر کیلومترمربع است. تخمین زده می‌شود که جمعیت آمریکا تا سال ۲۰۵۰ به ۳۴۵ میلیون نفر برسد.

آمریکا

۴. اندونزی - ۲۷۳ میلیون نفر

اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور جزیره‌ای دنیا و همچنین پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان در جهان است. به‌علاوه، اندونزی شلوغ‌ترین کشور مستقل در حوزه‌ی دریایی جنوب شرق آسیا محسوب می‌شود. تراکم جمعیت این کشور ۲۷۱ میلیون نفری، ۱۵۱ نفر به ازای هر کیلومترمربع است. جمعیت اندونزی تا سال ۲۰۵۰ به ۳۲۰ میلیون نفر می‌رسد.

تراکم جمعیت در اندونزی

۵. پاکستان - ۲۲۱ میلیون نفر

جمهوری اسلامی پاکستان پنجمین کشور پرجمعیت جهان، سومین کشور پرجمعیت آسیا و دومین کشور پرجمعیت مسلمان دنیا است. جمعیت پاکستان در حال حاضر ۲۲۱ میلیون نفر بوده و از ۶ قوم اصلی تشکیل شده است.

پنجابی‌ها با ۴۵ درصد جمعیت، بزرگ‌ترین قوم پاکستان هستند. پس از پنجابی‌ها، پشتوها با ۱۵ درصد، سِندها با ۱۴ درصد و سارایکی‌ها با ۸ درصد، بزرگ‌ترین اقوام پاکستان را تشکیل می‌دهند. ۹۸ درصد از جمعیت پاکستان مسلمان هستند.

تراکم جمعیتی پاکستان ۲۸۷ نفر در هر کیلومترمربع است و تخمین زده می‌شود که جمعیت این کشور تا سال ۲۰۵۰ به ۲۷۱ میلیون نفر برسد.

جمعیت بالا در پاکستان

۶. برزیل - ۲۱۲ میلیون نفر

برزیل بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کشور آمریکای لاتین است و دومین کشور پرجمعیت نیمکره‌ی غربی نیز محسوب می‌شود. این کشور ۲۱۲ میلیون نفری پس از آمریکا دومین کشور با بالاترین جمعیت مسیحیان دنیا نیز به شمار می‌آید.

تراکم جمعیتی در برزیل ۲۵ نفر در هر کیلومترمربع است و میانگین سن جمعیتی در این کشور به ۳۳ سال می‌رسد. طبق برآوردها، جمعیت برزیل تا سال ۲۰۵۰ به رقم ۲۴۹ میلیون نفر خواهد رسید.

جمعیت برزیل

۷. نیجریه - ۲۰۶ میلیون نفر

نیجریه با ۲۰۶ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین و تنها کشور آفریقایی در این فهرست است. نیجریه یکی از بالاترین نرخ‌های رشد جمعیتی را دارد و تا سال ۲۰۵۰ جمعیت ۲۴۷ میلیون نفری را تجربه می‌کند. تراکم جمعیتی در نیجریه ۲۲۶ نفر به ازای هر کیلومترمربع است.

زنان نیجریه

۸. بنگلادش - ۱۶۵ میلیون نفر

کشور بنگلادش در دلتای براهماپوترا و بین هند و میانمار واقع شده است. این کشور که تنها اندکی از نصف مساحت بریتانیا بزرگ‌تر است، تراکم جمعیتی بسیار بالایی دارد. این رقم در بنگلادش ۱۲۶۵ نفر در هر کیلومترمربع است. این کشور ۱۶۵ میلیون نفری تا سال ۲۰۵۰ جمعیت ۲۲۲ میلیونی را تجربه خواهد کرد.

بحران جمعیت در بنگلادش

۹. روسیه - ۱۴۶ میلیون نفر

در حال حاضر جمعیت شبه‌جزیره‌ی کریمه‌ی اشغالی نیز در جمعیت کل روسیه لحاظ می‌شود. روسیه کشوری چند قاره‌ای است و در دو قاره آسیا و اروپای شرقی واقع شده است. ازآنجایی‌که روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، تراکم جمعیتی بسیار پایینی دارد. به‌طور میانگین در هر کیلومترمربع خاک روسیه، ۹ نفر زندگی می‌کنند.

۸۰ درصد از جمعیت روسیه، از اقوام روس هستند. بیش از ۷۵ درصد از جمعیت روسیه در بخش اروپایی این کشور زندگی می‌کنند. نرخ رشد جمعیت این کشور ۱۴۶ میلیون نفری بسیار پایین است و تخمین زده می‌شود که جمعیت روسیه تا سال ۲۰۵۰ به رقم ۱۲۲ میلیون نفر کاهش یابد. با این رقم، روسیه از جدول ۱۰ کشور پرجمعیت دنیا خارج می‌شود.

جمعیت روسیه

۱۰. مکزیک - ۱۲۹ میلیون نفر

مکزیک دومین کشور پرجمعیت در آمریکای شمالی و سومین کشور پرجمعیت در سراسر قاره‌ی آمریکا محسوب می‌شود. مکزیک با ۱۲۹ میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین کشور اسپانیایی‌زبان دنیا به شمار می‌آید. مکزیک همچنین سومین کشور پرجمعیت مسیحی در جهان است. تراکم جمعیتی در مکزیک ۶۶ نفر در هر کیلومترمربع است و تخمین زده می‌شود که جمعیت این کشور تا سال ۲۰۵۰ به رقم ۱۷۰ میلیون نفر برسد.

مکزیکوسیتی

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}