20 تا از بهترین غذا های کنیا که حتما باید امتحان کنید!

  ندا علیخانی
  • ندا علیخانی
  • 1403/2/15
  • 0 دیدگاه
  {{selectedRate}}

  بهترین غذاهای کنیا ترکیبی منحصر به فرد از طعم ها و ادویه های آفریقایی هستند که هر ذائقه ای را به وجد می آورند.

  تور اروپا

  کنیا، کشوری واقع در شرق قاره آفریقا است. کشوری با آب‌ و هوای معتدل و بیشه‌زارهای گسترده که شرایط مناسبی را برای زندگی گونه‌های مختلف جانوری فراهم کرده‌ است. به همین علت کنیا با داشتن حیات وحش زیبا و شگفت‌انگیز یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری علاقه‌مندان به محیط زیست محسوب می‌شود. در این کشور قبایل گوناگونی زندگی می‌کنند که آداب و رسوم خاص خودشان را دارند. قومیت‌های مختلف که با پخت غذاهای سنتی، طعمی متفاوت در میان غذا های کنیایی ایجاد می‌کنند. اگر مسافر تور کنیا هستید برای آشنایی با بهترین‌ غذاهای کنیا، تا انتها با این مطلب همراه باشید.

  بهترین‌ غذاهای کنیا

  لیست بهترین غذاهای کنیا

  ۱. اوگالی؛ ترکیبی با طعم خاص 

  اوگالی (Ugali) یکی از محبوب‌ترین غذا های کنیا است. برای پخت این غذا ابتدا باید مقداری آب را جوشاند و سپس آرد ذرت را به آن اضافه کرد. در نهایت غذایی با بافتی خمیری آماده می‌شود که بسیاری از مردم کنیا آن را به همراه سبزیجات پخته‌شده یا خورش‌های مختلف به عنوان وعده غذای اصلی خود میل می‌کنند.

  اوگالی از بهترین غذاهای کنیا

  ۲. ایریو؛ طعمی متفاوت 

  ایریو (Irio) غذایی متعلق به قوم کیکویو از ساکنین مناطق مرکزی کنیا است. برای تهیه این غذا ابتدا مقداری نخود سبز و سیب‌زمینی را آب‌پز و سپس پوره می‌کنند. در ادامه ذرت را به این ترکیب افزوده تا بافتی خمیری و لطیف پیدا کند. این غذا را معمولا به همراه استیک یا خورش‌های مختلف کنیایی می‌خورند؛ با این حال، اگر طرفدار غذاهای گیاهی هستید، می‌توانید آن را بدون افرودن گوشت میل کنید و از طعم آن لذت ببرید.

  ۳. گیتری؛ غذایی لذیذ

  گیتری (Githeri) یکی از ساده‌ترین غذا های کنیا است که از ترکیب لوبیا و ذرت تهیه می‌شود. تنها کافیست مقداری لوبیا آب‌پز و دانه‌های ذرت را با یک‌دیگر مخلوط کنید و در صورت تمایل کمی سبزیجات هم به این ترکیب اضافه کنید. غذایی مقوی که با افزودن ادویه‌هایی مانند نمک، فلفل سیاه، فلفل قرمز و چاپاتی (نان مخصوص کنیا) یک وعده کامل و سیرکننده خواهد بود.

  گیتری بهترین غذای کنیا

  ۴. پیلائو؛ خوراک تند برنجی

  پیلائو (Pilau) را اگرچه جزوی از غذا های کنیا می‌نامند، اما اصالتی هندی دارد. غذایی که از ترکیب برنج با ادویه‌هایی تند طبخ می‌شود. زیره، هل، دارچین و میخک ادویه‌هایی هستند که عطر و طعم بسیار خوبی برای برنج پخته به وجود می‌آورند. پیلائو را معمولا به همراه گوشت، گوجه‌فرنگی تازه و پیاز می‌خورند. در سواحل کنیا، نوعی دیگری از این برنج پخته‌شده سرو می‌شود که آن را بریانی می‌نامند.

  ۵. والی وا نازی؛ غذای ساحلی 

  والی وا نازی (Wali wa Nazi) غذایی بر پایه برنج و متعلق به نواحی ساحلی کشور کنیا در مجاورت اقیانوس هند است. برای تهیه این غذا، برنج را به همراه نارگیل رنده‌شده می‌پزند که در انتها غذایی لذیذ با عطر و طعم نارگیل آماده می‌شود. معمولا برنج نارگیلی «والی وا نازی» را به همراه کاری مرغ یا ماهی و مقداری سبزیجات و لوبیا پخته‌شده میل می‌کنند.

  والی وا نازی غذای ساحلی کنیا

  ۶. سوکاما ویکی؛ مخلوطی از سبزیجات تازه

  سوکاما ویکی (Sukuma Wiki) یکی از محبوب‌ترین غذا های کنیا است که عده‌ای آن را به عنوان نوعی کلم‌پیچ می‌شناسند. غذایی گیاهی و بسیار ساده که برای پخت آن سبزیجاتی که برگ‌هایی به رنگ سبز دارند را به همراه گوجه‌فرنگی و پیاز در روغن سرخ می‌کنند. برای بهبود طعم سوکاما ویکی هم مقداری ادویه مخلوط مخصوص کنیا (mchuzi mix) را در انتها به آن می‌افزایند.

  ۷. خورش کنیایی؛ گوشتی لذیذ 

  در دستور اصلی پخت خورش کنیایی (Kenyan Stew) از گوشت‌های مختلفی مانند گوشت مرغ، گوشت بز و گاو استفاده می‌شود و به عبارتی گوشت حیوان پایه اصلی این غذا است. در کنار گوشت، بنا به سلیقه شخصی می‌توان از سبزیجاتی مانند هویج، فلفل، نخود یا سبزیجات هم برای پخت انواع خورش کنیایی استفاده کرد. سس این خورش را هم از ترکیب گوجه‌فرنگی، پیاز، نمک، فلفل و ادویه مخلوط کنیایی تهیه می‌کنند.

  خورش کنیایی گوشتی لذیذ 

  ۸. نیاماکوما؛ کباب نمکی با گوشت تازه

  نیاماکوما (Nyama Choma) یکی از محبوب‌ترین غذا های کنیا است که در بسیاری از رستوران‌های این کشور به فروش می‌رسد. غذایی که برای تهیه آن گوشت بز، گاو، مرغ یا ماهی را در حجم زیادی از نمک می‌غلطانند و سپس آن را کباب می‌کنند.

  ۹. ماتوکه؛ غذای متفاوت کنیایی با موز سرخ شده

  ماتوکه (Matoke) غذایی متعلق به کشور اوگاندا است که جزو غذاهای سنتی و محبوب کشور کنیا هم محسوب می‌شود. برای پخت این غذا موز را باید به همراه گوجه‌فرنگی، پیاز، سیر، فلفل قرمز، گوشت و آب‌لیمو درون روغن پخت. ماتوکه را معمولا به همراه برنج، اوگالی یا چاپاتی میل می‌کنند.

  ماتوکه؛ غذای متفاوت کنیایی با موز سرخ شده

  ۱۰. چاپاتی؛ نانی با اصالت هندی در کنیا

  چاپاتی (Chapati) نوعی نان است که با داشتن اصالتی هندی، طرفداران بسیاری در کنیا دارد. برای پخت این نان، آب و آرد را با هم ترکیب و خمیر آماده شده را صاف می‌کنند. سپس آن را درون روغن فراوان سرخ کرده تا جایی‌که لبه‌های نان ترد شده و بخش میانی آن نرم باقی بماند. چاپاتی را در کنار بسیاری از خورش‌ها و غذا های کنیایی مانند لوبیا پخته شده یا سوکاما ویکی میل می‌کنند.

  ۱۱. کاچومبری؛ سالاد سبزیجات با طعمی تند

  کاچومبری (Kachumbari) نوعی سالاد سبزیجات است که از ترکیب گوجه‌فرنگی، پیاز، فلفل چیلی، گشنیز و آووکادو تهیه می‌شود. مردم کنیا معمولا این سالاد را به همراه سایر غذا های کنیا مانند نیاماکوما یا لوبیا پخته میل می‌کنند.

  کاچومبری غذای کنیا

  ۱۲. باجیاس کنیایی؛ سیب زمینی آتشین

  باجیاس (Bajias) در فرهنگ‌های مختلف دستور پخت گوناگونی دارد. غذایی با اصالت هندی که جزو معروف‌ترین غذا های کنیا محسوب می‌شود. این غذا در حقیقت نوعی سیب‌زمینی سرخ‌کرده است. برای تهیه باجیاس کنیایی، سیب‌زمینی‌های خرد‌شده را به ادویه‌های مخصوصی آغشته کرده و در روغن فراوان سرخ می‌کنند. برای طعم بهتر این بشقاب سیب‌زمینی، سس سالسا گوجه‌فرنگی هم در کنار آن سرو می‌شود.

  ۱۳. چیپس ماسالا؛ طعمی شگفت انگیز از سیب زمینی

  چیپس ماسالا (Masala Chips) در قدم اول تنها یک بشقاب سیب‌زمینی سرخ‌کرده است. اما این سیب‌زمینی‌ها را برای طعمی شگفت‌انگیز درون سس مخلوط از گوجه‌فرنگی، فلفل قرمز، گشنیز و هر نوع ماده دیگری که می‌تواند با توجه به سلیقه آشپز این غذا انتخاب شود، قرار می‌دهند. حال، این ترکیب را چیپس ماسالا می‌نامند که طعمی متفاوت و لذت‌بخش دارد.

  چیپس ماسالا؛ طعمی شگفت انگیز از سیب زمینی

  ۱۴. چیپس مایا؛ ترکیبی با طعمی آشنا

  چیپس مایا (Chips Mayai) یکی از غذاهای محبوب مردم کنیا است که در کشور تانزانیا هم طرفداران بسیاری دارد. این غذا نوعی املت است که برای طبخ آن، سیب‌زمینی‌های سرخ‌شده را درون ماهیتابه ریخته و روی آن را با تخم‌مرغ هم‌زده می‌پوشانند. سپس سس گوجه‌فرنگی و فلفل را به آن افزوده و اجازه می‌دهند مراحل پخت آن کامل شود. غذایی پرانرژی که معمولا برای میان‌وعده مصرف می‌شود.

  ۱۵. ماندازی؛ دونات خوش طعم کنیایی

  ماندازی (Mandazi) نوعی دونات است که از خمیر سرخ‌شده در روغن فراوان تهیه می‌شود. یکی از محبوب‌ترین غذا های کنیا که عطر بی‌نظیر آن را از گوشه گوشه خیابان‌های این کشور می‌توان استشمام کرد. این شیرینی را در صبحانه یا میان‌وعده‌ها در کنار نوشیدنی‌های گرم مانند چای شیرین میل می‌کنند.

  بهترین غذای کنیا، ماندازی

  ۱۶. موتارا؛ سوسیس کنیایی 

  سوسیس موتارا (Mutura) جزو غذاهای گوشتی و پروتئینی کنیا است که از ترکیب گوشت چرخ‌کرده و خون بز تهیه می‌شود. پس از آماده‌سازی سوسیس آن را ابتدا در آب می‌جوشانند تا تقریبا پخته شود. سپس آن را کبابی می‌کنند تا آب باقی‌مانده سوسیس کاملا از بین رفته و طعمی دودی پیدا کند.

  ۱۷. برگر کنیایی با دستور پخت مخصوص کنیا

  شاید انتخاب همبرگر به عنوان یکی از معروف‌ترین غذا های کنیا عجیب به نظر برسد؛ اما شیوه پخت این همبرگرها در بعضی از رستوران‌های کنیا آن را به غذایی لذیذ و محبوب در این کشور تبدیل می‌کند. در بعضی از رستوران‌های این کشور برای طعم بهتر همبرگر آن را در روغن فراوان سرخ می‌کنند تا با افزودن چربی بیشتر طعم بهتری در آن به وجود آورند.

  برگر کنیایی

  ۱۸. ذرت کبابی؛ غذای خیابانی محبوب در کنیا

  ذرت کبابی (Grilled Maize) یا بلال کبابی یکی از محبوب‌ترین غذاهای خیابانی کشور کنیا است که قیمت مناسبی هم دارد. ذرت‌های رسیده را بر روی آتش کبابی می‌کنند و برای طعم بهتر به آن نمک و فلفل چیلی اضافه می‌کنند.

  ذرت کبابی؛ غذای خیابانی محبوب در کنیا

  ۱۹. سمبوسه؛ لقمه هایی با طعم های شگفت انگیز

  سمبوسه هم یکی دیگر از غذا های کنیا بوده که از فرهنگ هند و با ورود قوم هندی به این کشور، در فهرست غذاهای محبوب کنیا قرار گرفته است. سمبوسه به شکل ساندویچ‌های کوچکی با ترکیبی از گوشت یا سبزیجاتی با طعم تند پیچیده شده و در روغن فراوان سرخ می‌شوند. این لقمه‌های طلایی یکی از رایج‌ترین غذاهای خیابانی در شهر نایروبی، پایتخت کنیا، است.

  ۲۰. چای؛ نوشیدنی کنیایی با عطری دل‌ انگیز

  اگرچه قهوه کنیا در دنیا معروف است، اما در این کشور چای (Chai) یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های مردم محلی است. چای کنیا را معمولا به همراه شیرپرچرب و شکر می‌نوشند.

  در این مطلب از مجله گردشگری ایوار  متوجه شدیم که کشور کنیا، در کنار داشتن حیات وحشی زیبا و شگفت‌انگیز با غذاهای متنوعی از قومیت‌های مختلف میزبان گردشگران بسیاری است. کشور دشت‌های وسیع و طبیعتی زیبا که با داشتن فرهنگی ترکیب‌شده از کشورهای گوناگون سفری خاطره‌انگیز را برای مهمانان خود به یادگار می‌گذارد.

  چای؛ نوشیدنی با عطری دل‌ انگیز

  پرسش‌های متداول

  معروف‌ترین غذا های کنیا کدامند؟
  اوگالی، نیاماکوما و سوکاما ویکی را می‌توان به عنوان معروف‌ترین غذاهای کشور کنیا معرفی کرد.
  برای پخت غذا های کنیا از چه مواد غذایی استفاده می‌شود؟
  بسیاری از این غذاها ترکیبی از انواع سبزیجاتی با برگ سبز، حبوباتی مانند لوبیا و سیب‌زمینی هستند. در پخت غذاهای گوشتی هم معمولا از گوشت گاو و بز استفاده می‌شود.
  ندا علیخانی ندا علیخانی
  {{selectedRate}}
  زوریخ، لوگانو

  تور زوریخ و لوگانو

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,890
  پاریس

  تور پاریس

  • 8 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  2,390
  کاپادوکیا، استانبول

  تور استانبول و کاپادوکیا

  • 7 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  قیمت از
  59,900,000

  بنر تورهای تابستان

  {{totalCount}} دیدگاه

  {{nameError}}
  {{emailError}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessageError}}
  {{responseMessage.text}}