دهلی، پایتخت باستانی هندوستان

سمیه وطن پرست
 • سمیه وطن پرست
 • 1395/8/5
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

دهلی، یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق در جهان، ترکیبی بی‌پروا از سنت و مدرنیته را به نمایش می‌گذارد که هم به‌عنوان مرکز مذهبی و هم به‌عنوان شلوغ‌ترین دروازه بین‌المللی هند دارای اهمیت است.

تور اروپا

تاریخ دهلی به قدمت رودخانه باستانی جمنا است، رودخانه‌‌ای مقدس‌ در آیین هندو که خط تقسیم طبیعی بین دهلی نو در غرب و دهلی قدیم در شرق به حساب می‌آید. نکات برجسته برای گردشگران در این شهر شلوغ و پر جنب و جوش شامل هنرهای متنوع و صنایع دستی ، بسیاری از بناهای یادبود باشکوه، سالن‌های هنرهای نمایشی بی‌‌ شمار و غذاهای عالی آن مانند خوراک‌هایی از هر بخش هند می‌باشد. دهلی همچنین با داشتن بازارهای متعدد و مراکز تجاری مانند چاندی چوک (Chandni Chowk)، معروف‌‌ ترین مرکز تجاری منطقه، بهشتی برای کسانی است که به تور هند می‌روند.

1. قلعه سرخ | The Red Fort

قلعه زیبای سرخ در سال 1648 توسط «شاه جهان» (Shah Jahan) ساخته شد و تا سال 1857 مقر قدرت مغول بود. این بنای خیره کننده با دیوارهای بلند ماسه سنگی به رنگ قرمز، مساحتی بیش از دو کیلومتر را در برمی‌گیرد و کلیت آن هلالی شکل بوده و توسط یک خندق محصور گشته است. ورودی اصلی مسحور کننده آن، دروازه لاهور است (به دلیل آنکه به سمت لاهور در پاکستان می‌باشد به این نام خوانده می‌‌ شود)، درحالی‌که دروازه بزرگ‌تر با نام دروازه دهلی توسط امپراطور برای جشن‌های تشریفاتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

با ورود از طریق دروازه لاهور، بازدیدکنندگان به چاتا چوک، بازار سرپوشیده‌ای متعلق به قرن 17 می‌رسند که می‌توانند کالاهایی مانند ابریشم، جواهرات، سنگ‌های قیمتی و ظروف نقره را همراه با سوغات و مواد غذایی خریداری نمایند. نابوت کانا (Naubat Khana) داخل قلعه سرخ زمانی محل اقامت موسیقیدانانی بوده است که برای امپراطور می‌‌ نواختند و گالری‌‌‌های عالی آن هنوز حاوی بسیاری از آلات موسیقی جذابی همانند نقاره، ناقوس (زنگی که عبارت است از کاسه‌‌ و چکشی که آهسته بران می‌زنند) و سنج می‌‌‌باشد. دیوان "من هستم" تالار مخاطبین عام محلی بوده که امپراطور موارد مربوطه را دریافت می‌‌‌کرده است؛ جایی که به خاطر سنگ‌‌های مرمر سفیدش ارزش دیدن دارد.

قلعه سرخ | The Red Fort

2. قطب منار | Qutub Minar

منار زیبای قطب که در قرن 12 تکمیل گردیده، بلندترین مناره هندوستان است که بسیاری از گردشگران بین‌‌المللی مشتاق صعود به بالای آن هستند تا از چشم‌‌انداز نفس‌‌گیر آن از مناطق اطراف لذت ببرند. این برجِ مزینِ پنج طبقه بیش از 70 متر ارتفاع داشته و با کنده‌‌کاری‌‌های پیچیده که نشان دهنده تاریخ برج به همراه کتیبه‌‌هایی از قرآن می‌‌باشد، پوشیده شده است. این منار همچنین به دلیل اینکه از سنگ‌‌های مختلفی ساخته شده است قابل ملاحظه می‌‌باشد. (سه طبقه اول از سنگ قرمز ساخته شده‌‌اند، در حالی که طبقه چهارم و پنجم با مرمر و ماسه سنگ بنا است). این مجموعه همچنین شامل مسجد کوات الاسلام، مسجدی در طبقه همکف برج، یک دروازه که در سال 1310 ساخته شده است مقبره‌‌های آلتامیش، علاالدین خلجی و امام زمین و ستون 2000 ساله‌‌ای از منار علایی می‌‌باشد.

قطب منار | Qutub Minar

3. گواردوارای بنگلا صاحب | Gurudwara Bangla Sahib

مهم‌‌ترین عبادتگاه سیک‌‌های دهلی، گوردوارای بنگلا صاحب است، بنایی متعلق به قرن 18 که در نزدیکی محله "کونات پلیس" دهلی (مرز دهلی نو و کهنه) قرار دارد. از دیدنی‌های این مجموعه می‌توان به استخر باشکوهش به نام ساروار (Sarovar) در قلب این مجموعه بزرگ، همچنین گنبد و میله پرچم طلای معروف آن اشاره کرد. همچنین ساختمان بزرگ معبد به همراه گالری‌‌های هنری آن از جاذبه‌های معروف می‌‌باشند. این مکان همیشه به روی بازدیدکنندگان باز است و یک غذای بسیار عالی بدون هیچ هزینه‌‌ای در آشپزخانه بزرگ گوردوارا (Gurdwara) در اختیار آن‌ها قرار می‌‌ گیرد و تمام آنچه که معبد از بازدیدکنندگان می‌‌خواهد پوشاندن موها و درآوردن کفش‌‌هاست. (روسری رایگان و کفشداری در محل وجود دارد.)

گواردوارای بنگلا صاحب | Gurudwara Bangla Sahib

4. بنای لوتوس یا نیلوفر آبی | The Lotus Temple

این بنا که با توجه به 9 بخش جانبی و گنبد خیره‌‌ کننده‌ی مرکزی خود به نام معبد لوتوس نیز معروف است، یک شاهکار معماری به حساب می‌آید. این بنا از سیمان سفید و سنگ مرمر ساخته شده و کل مجموعه به شکل گل نیلوفر آبی به نظر می‌‌رسد. این بنا آنچنان از میان ۹ استخر آبی اطرافش به پا خواسته که به نظر می‌‌رسد هرلحظه امکان دارد شکوفا شود. این معبد که در سال 1986 ساخته شده است و تا کنون بیش از 70 میلیون نفر از آن بازدید کرده‌اند. یکی دیگر از معابد مدرنی که ارزش دیدن دارد، معبد ایسکن (ISKCON)، یکی از بزرگ‌ترین مجموعه معابد کریشنا می‌‌باشد.

بنای لوتوس یا نیلوفر آبی | The Lotus Temple

5. دروازه هند | India Gate

با کمی شباهت به طاق مشهور پیروزی پاریس، دروازه هند طاق سنگی باشکوهی است که به یاد سربازان کشته شده در جنگ جهانی اول بنا شده است و در پای بنای عظیم آن یک آتش ابدی افروخته است. بر دیواره‌های آن نام بیش از 90000 نفر از سربازان کشته شده در درگیری حجاری شده است. این بنا بر روی یک پایه از سنگ سرخ رنگ قرار گرفته و گنبد کاسه‌‌ای شکل کم عمقی در بالای آن به چشم می‌‌خورد که گاهی با روغن مشتعل (معمولاً فقط در مراسم سالانه مهم) پر می‌‌شود. این سازه بر پارک اطراف آن تسلط داشته و همیشه پر از مردم محلی و توریست‌‌هایی است که از یک پیک‌نیک و یا آرامش ساده لذت می‌‌‌برند.

توصیه مهیج: برای تجربه لذت واقعی، سعی کنید دروازه هند را در شب و زمانی که دروازه و فوارههای اطرافش نورافشانی شده‌اند، ببینید.

دروازه هند | India Gate

6. مسجد جامع دهلی | Jama Masjid

مسجد جامع دهلی یکی از بزرگ‌ترین مساجد هند و آخرین شاهکار معماری شاه جهان به شمار می‌آید. این بنای زیبا دارای سه ورودی، چهار برج زاویه‌دار و دو مناره با ارتفاع 40 متر که با استفاده از ماسه سنگ قرمز، سنگ مرمر سفید و خطوط متناوب جذاب عمودی ساخته شده است می‌باشد که ساختش در سال 1658 به اتمام رسید. بازدیدکنندگان می‌‌ توانند برای دیدن منظره تماشایی دهلی قدیم از مناره جنوبی بالا بروند. پس از مناره‌ها می‌توانند از استخر بزرگ مرکزی که برای شست‌وشو قبل از نماز استفاده می‌‌شود، بازدید نمایند. (بازدیدکنندگان باید کفش‌‌های خود را دربیاورند و قبل از ورود پوشش مناسب داشته باشند، غیرمسلمان‌ها در طول نماز اجازه ورود به داخل مسجد را ندارند.) پس از آن حتماً از چاندی چوک، شاهراه عظیم دهلی قدیم و فروشگاه‌‌های اطراف آن که مخصوص خرید و غذا خوردن هستند، بازدید نمایید. یکی از جاذبه‌های خاص این منطقه بازار نایا (Naya) و گادودیال (Gadodial) که بازارهای معروف ادویه هستند می‌باشد؛ جایی که شما صدها قلم جنس شامل بادیان رومی، زنجبیل، انار، زعفران، دانه نیلوفر آبی، ترشی و چاشنی غذا را خواهید یافت.

مسجد جامع دهلی | Jama Masjid

7. آرامگاه همایون | Humayun's Tomb

آرامگاه همایون، مقبره‌‌ی رفیعی است که از مرمر سفید و ماسه سنگ قرمز ساخته شده و در میان باغ مربع شکل بزرگ و دوست داشتنی قرار دارد. این بنا به‌عنوان نمونه اولیه تاج محل در آگرا طراحی شده بود و یک نمونه عالی از معماری مغول می‌‌باشد. این بنا در میانه قرن شانزدهم توسط حاجی بیگم (Haji Begum) برای یادبود بیوه ارشد همایون ساخته شد. آرامگاه به‌وسیله باغ‌‌های سلطنتی و دیگر آرامگاه‌‌ها ازجمله آرایشگر همایون و آرامگاه عیسی خان، معمار تاج محل احاطه شده است. آرامگاه همایون نمونه‌ای برجسته از سبک معماری لودی (Lodi) بوده و هشت ضلعی می‌‌باشد. در صورت امکان، سعی کنید شب هنگام، زمانی که نورافشانی شده است، نگاه اجمالی به این بنای باشکوه داشته باشید.

آرامگاه همایون | Humayun

8. معبد آکشاردهام | Akshardham

معبد باشکوه هندوها، آکشاردهام، اگرچه به تازگی تکمیل شده است (در سال 2007 افتتاح گردیده)، به نظر می‌‌رسد قرن‌‌ ها قدمت دارد. این بنای باشکوه که مملو از هلال‌‌هایی با کنده‌‌کاری‌‌های پیچیده و استادانه می‌باشد، بازدیدکنندگان بی‌شماری را جذب زیبایی خیره کننده‌اش می‌‌کند. از نکات برجسته این بنا می‌‌توان به بنای یادبود اصلی با ارتفاع خیره کننده 43 متر و حکاکی‌‌های غنی آن از جمله حیوانات، گیاهان، خدایان، رقصنده‌‌ها و موسیقیدانانی که همگی از ماسه سنگ صورتی و مرمر ساخته شده‌اند، اشاره کرد. نکته ویژه درباره این بنا، 234 ستون پر نقش و نگاری است که نگهدارنده نه گنبد آن می‌‌باشند. همچنین حجاری‌‌های سنگی خیره کننده از فیل‌‌ها به منظور ادای احترام به این موجودات (در پایه بنا) به چشم می‌‌خورد که آذین مرکزی مجسمه عظیم سه هزار تنی یکی از این جانوران است. از دیگر ویژگی‌‌های مورد توجه این معبد، سالن نمایش فیلمی از روند ساخت بنا، پانزده دقیقه قایق سواری مفرح به همراه شرح تصویری تاریخ غنی و فرهنگ گوناگون هند و فواره بزرگ موزیکال Yagnapurush Kund است که تماشای آن هنگامی‌ که در شب نورافشانی می‌‌ شود لذت خاصی دارد.

معبد آکشاردهام | Akshardham

9. عمارت راج پات و راشتراپاتی بهاوان | Rajpath and Rashtrapati Bhavan

راج‌‌ پات که با نام «راه شاه» نیز شناخته می‌شود، بلوار تشریفات سنتی دهلی نو است. با عبور از راش‌‌ تراپاتی بهاوان، اقامتگاه رسمی رئیس جمهوری، مانند دیگر نقاط دیدنی شهر مانند «ویجای چوک» (Vijay Chowk) و دروازه هند تمام مسیر این خیابان عریض تا استادیوم ملی، در طرفین با درختان، چمن و حوض‌‌هایی تزیین شده که بیست و ششم هر ژانویه در طی رژه‌ی روزِ جمهوری، هنگامی‌ که هزاران نفر برای جشن گرفتن سالگرد استقلال کشور گرد هم می‌‌آیند، زنده می‌‌شود. در انتهای ضلع غربی راج‌‌ پات محل اقامت رئیس جمهور (که پیش‌‌تر محل اقامت نایب‌‌ السلطنه بریتانیا بوده است) بدون شک یکی از با شکوه‌‌ترین ساختمان‌‌ها در دهلی می‌‌باشد، یک ترکیب فوق‌‌العاده از سبک معماری مغولی و اروپایی که حدوداً دارای 340 اتاق با تزئینات غنی می‌‌باشد. یکی دیگر از جاذبه‌‌های خاص این منطقه موزه «راشتراپاتی بهاوان» است که اشیاء مربوط به رؤسای جمهور سابق را ارائه می‌‌دهد. نکته: اگر در مارچ و یا فوریه از بنا بازدید می‌‌نمایید، تماشای باغ مغولی مجاور بنا را که نمایش مسحور کننده‌‌ای از گیاهان اطراف اقامتگاه رئیس جمهوری می‌‌باشد را از دست ندهید.

عمارت راج پات و راشتراپاتی بهاوان | Rajpath and Rashtrapati Bhavan

10. گاندی اسمیریتی و بنای یادبود مهاتما گاندی | Gandhi Smriti and the Mahatma Gandhi Memorial

در دهلی نشانه‌‌های بی‌شماری می‌‌ توان یافت که به مهاتما گاندی اشاره دارند و گواه میراث آن مرد بزرگ هستند. از بین جاذبه‌‌های بی‌شمار مرتبط با رهبر شهیر جنبش استقلال هند، شاید بهترینشان گاندی اسمیریت (یادبود گاندی) است، خانه او واقع در املاکش که به موزه تبدیل شده و همان مکانی است که گاندی در سال 1948 در آن ترور شد. بخش‌‌های جالب آن شامل نمایشگاه اشیاء و یادبودهای مرتبط با مرگ و زندگی او، از جمله اتاقی که در آن مستقر بوده و پس از مرگش تا الان به همان شکل حفظ شده می‌‌باشد، همچنین موزه چند رسانه‌‌ای گاندی همراه با اسناد تاریخی، دستاوردهای او را با جزئیات ارائه می‌‌نماید. یکی از لذت‌های خاص، امکان قدم زدن در همان باغی است که گاندی پیش‌‌تر زمان زیادی را در آن سپری می‌‌کرده است (مکانی که گاندی مورد اصابت گلوله قرار گرفت با نام ستون شهید مشخص شده است). با چند قدم پیاده‌‌ روی به یادبود راج گات گاندی می‌‌ رسید، مکانی که گاندی در آنجا سوزانده شده است و شاید اصلی‌ترین قسمت این مجموعه به شمار می‌رود.

گاندی اسمیریتی و بنای یادبود مهاتما گاندی | Gandhi Smriti and the Mahatma Gandhi Memorial

11. رصدخانه جانتار مانتار | The Jantar Mantar Observatory

در نزدیکی کانات پلیس (یکی از بزرگ‌ترین و شناخته شده‌‌‌ترین مراکز تجاری دهلی) جانتار مانتار، یکی از پنج رصدخانه نجومی که در سال 1725 توسط ماهاراجه جایی سینگ اول (Maharajah Jai Singh I) ساخته شده، قراردارد. این رصدخانه به نحوی طراحی شده است که افراد قادر باشند حرکت خورشید، ماه و سیارات را نظاره نمایند. این مکان تاریخی که به خوبی حفاظت شده است دارای چندین ابزار قدیمی دیگری ست که پیش‌‌تر برای تعقیب حرکت اجرام آسمانی عظیم و پیش‌‌بینی ماه‌‌‌گرفتگی استفاده می‌‌‌شده است. از جاذبه‌‌‌های این ساختمان برجسته و معماری چشم‌‌نواز آن، ساعت آفتابی عظیمی است که با نام شاهزاده صفحه‌‌‌ها معروف می‌‌‌باشد.

رصدخانه جانتار مانتار | The Jantar Mantar Observatory

12. موزه یادبود ایندرا گاندی | The Indira Gandhi Memorial Museum

یکی دیگر از جاذبه‌‌های سیاسی مهم دهلی، موزه یادبود ایندرا گاندی می‌‌باشد که در محل سابق زندگی این زن مشهور قرار گرفته است (ایندرا دختر اولین نخست وزیر هند، جواهر لعل نهرو و از دوستان ماهاتما گاندی بود که البته نسبتی با یکدیگر نداشتند). جاذبه‌‌های این موزه عبارت از عکس‌‌هایی است که زندگی او و زمان نخست وزیری او را روایت می‌‌کند، متعلقات شخصی مانند ساری که او در زمان ترور بر تن داشته، به همراه بریده جراید و نامه‌‌ها می‌‌ باشند. باغی با درختان کهن‌سال و گیاهان شکوفا ساختمان را در برگرفته است و مسیر آن یادآور محلی است که ایندرا گاندی در آن ترور شد. اتاق‌‌های متعددی به پسر او، راجیو گاندی اختصاص داده شده است، کسی که در سال 1991 ترور شد. موزه و افلاک‌‌نمای جالب جواهر لعل نهرو (مورتی بهاوان) که به پدر ایندرا گاندی اختصاص داده شده و در محل سابق اقامت او قرار گرفته است. این موزه زندگی و کار این رهبر را ارائه می‌‌ دهد از جمله آنچه مربوط به مبارزات آزادی خواهی او بوده، اتاق خوابش، اتاق نقاشی و مطالعاتی که بیانگر نکات برجسته کار او می‌‌باشد.

موزه یادبود ایندرا گاندی | The Indira Gandhi Memorial Museum

13. موزه ملی، دهلی نو | The National Museum, New Delhi

گالری موزه ملی، دهلی نو یکی از بزرگ‌ترین موزه‌‌های هند، یک توالی تاریخی با تمام دوره‌‌های مهم را تعقیب و ارائه می‌‌کند. از جاذبه‌‌های آن می‌‌توان به یافته‌‌های باستان‌‌ شناسی همراه با نمایشگاهی از اسباب‌‌ بازی‌، عکس‌‌ ها و اشعار، جواهرات، ادوات مسی و برنزی، مجسمه‌‌ها، آلات موسیقی، پرده‌‌های منقش، ماسک‌‌های قبیله‌‌ای، شمشیرها و نقاشی‌‌های دیواری اشاره نمود. برجسته‌‌ترین گالری، نمایشگاه مرکزی آسیا شامل پرچم‌‌های ابریشم و نقاش‌‌های دیواری، مجسمه‌‌ها و آثار هنری مرتبط با زندگی در جاده تاریخی ابریشم که راه ارتباط بین اروپا و چین بوده، می‌باشد. ازجمله موزه‌‌های دیگری که ارزش بازدید دارند می‌‌ توان به مرکز ملی علوم، یکی از بزرگ‌ترین مراکز علمی دنیا و موزه شگفت‌‌انگیز تاریخ طبیعی با تمرکز بر روی گیاهان و جانوران غنی این کشور، اشاره کرد.

موزه ملی، دهلی نو | The National Museum, New Delhi

14. پارک ملی جانورشناسی | National Zoological Park

پارک ملی جانور شناسی که به‌عنوان یکی از بهترین باغ وحش‌‌های آسیا شهرت دارد، در سال 1959 تأسیس گردید و شامل 1500 گونه از جانوران و پرندگان می‌‌باشد. حیات وحش آن از تمام قاره‌‌ ها از جمله افریقا، استرالیا و آسیا، گردآوری شده‌‌اند. از ویژگی‌‌های خاص باغ وحش، شمار متعدد شامپانزه‌‌ها به همراه اسب‌‌های آبی، میمون‌‌های عنکبوتی، گورخرها، کفتارها، آهو، جگوار و ببرها می‌‌باشد. یکی از جاذبه‌های ویژه برای کودکان، مجموعه زیرزمینی خزندگان است که گونه‌‌های مختلفی از مارها از جمله شاه کبری مرگبار را در خود جای داده‌‌ است.

پارک ملی جانورشناسی | National Zoological Park

15. موزه ملی صنایع دستی | The National Crafts Museum

موزه هنرهای دستی که رسماً موزه ملی هنرهای دستی و بافندگی نامیده می‌‌شود، در دهلی نو ارائه دهنده طیف گسترده‌ی صنایع دستی از سراسر هندوستان می‌‌باشد. از میان بسیاری از ویژگی‌‌های جالب آن، شانس تماشای صنعتگران ماهری است که مهارت‌‌های چند صدساله خود را ارائه می‌‌نمایند. همچنین می‌‌توان مجموعه‌‌ای از منسوجات، صنایع چوب و سرامیک را بازدید کرد. از دیگر جاذبه‌‌ها نمایشگاه، معماری چندین روستای منطقه‌‌ای از جمله کلبه گل معطر و چوبی «هاوالی» با ابعاد واقعی (فرمی از خانه‌‌ های مجلل) با طراحی گجراتی (Gujarat) و هنر سنتی مردمی و حکاکی‌‌های چوبی نفیس، نقاشی، خمیر کاغذ و قلاب دوزی می‌باشد.

موزه ملی صنایع دستی | The National Crafts Museum

16. موزه ملی راه‌آهن | The National Rail Museum

موزه ملی راه‌آهن که وسعتی برابر با 5400 متر مربع دارد، در برگیرنده بیش از 30 لوکوموتیو و چندین واگن قدیمی است که بیشتر آن‌ها کمیاب می‌‌باشند. به گفته همگان بیش از 140 سال از تاریخ راه‌آهن هند در این مکان شگفت‌‌ انگیز حفظ شده است، از جمله موتوری که در سال 1885 ساخته شده و همچنین موتور بخار Fairy Queen که قدمت آن به سال 1855 باز می‌‌گردد. از دیگر جاذبه‌ها می‌توان به چندین مورد منحصر به فرد مانند مجموعه‌‌ای از ماشین‌‌های اتاق بزرگ متعلق به ماهاراجه‌‌های قدرتمند پیشین، ازجمله کالسکه از جنس چوب ساج و پوشیده شده با عاج فیل متعلق به مهاراجه میسور، کابین شاهزاده ولز از سال 1876 و درشکه‌‌ ای که خاکستر گاندی را پس از ترورش حمل کرده است اشاره کرد. جمجمه یک فیل که با قطار باری در سال 1894 برخورد کرده است نیز به نمایش گذاشته شده است. برای کودکان، سواری بر روی یک قطار بخار باریک تجربه یک لذت تمام عیار خواهد بود.

موزه ملی راه‌آهن | The National Rail Museum

17. مجموعه حوض خاص | The Hauz Khas Complex

مجموعه «حوض خاص» یک روستای جذاب شهری، کمی پایین‌تر از دهلی نو می‌‌باشد. علاوه بر آثار باستانی سنگی متعدد آن، تمامی روستا پوشیده از شمار متعددی مقبره‌‌های گنبدی شکل اقلیت مسلمان سلطنتی است که از قرن 14 تا 16 در این مکان به خاک سپرده شده‌‌اند. از دیگر نکات برجسته این مکان می‌‌توان به بقایای کالج باستانی و مقبره فیروز شاه، حاکم دهلی در قرن 14، همچنین مسجد کی (Ki Masjid)، مسجدی بی‌نظیر که در سبک معماری لودی ساخته شده است، اشاره کرد. این مکان همچنین شامل گالری‌‌های هنری متعدد، رستوران‌‌های مد روز و بوتیک‌‌ها می‌‌‌باشد.

مجموعه حوض خاص

سمیه وطن پرست سمیه وطن پرست
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}