قصر بلودر، چشم‌انداز زیبای وین

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1395/12/28
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

قصر «بِلوِدر» یک مجموعه باشکوه سلطنتی در قلب وین است و سالانه میلیون‌ها نفر را به خود جذب می‌کند. چشم‌انداز این کاخ، بازدیدکنندگان و مسافران تور اتریش را مسحور می‌کند.

تور اروپا

مجموعه سلطنتی بلودر (Belvedere) از دو کاخ روبه‌روی هم که با یک باغ زیبا از هم جدا می‌شوند تشکیل شده و امروزه مجموعه‌های هنری ارزشمندی را از هنرمندان برجسته‌ای چون «ونگوگ» و «کلیمْت» در دل خود به نمایش می‌گذارد. معنای نام بلودر به زبان ایتالیایی یعنی «چشم‌انداز زیبا» و اگر از کاخ بلودر بالایی به کل مجموعه نگاهی بیندازید علت این نام‌گذاری را به خوبی لمس خواهید کرد. این مجموعه به عنوان کاخ تابستانی شاهزاده «اوژِن»، یک فرمانده موفق ارتش فرانسه ساخته شد که در سال ۱۶۸۳ ارتش ترکیه را در هم شکست. کاخ بلودر که شاهکاری از سبک معماری باروک به شمار می‌رود، توسط معمار دربار، «یوهان لوکاس فون هیلدبرانت» (Johann Lukas von Hildebrandt) طراحی شد.

بعد از مرگ این شاهزاده بدون فرزند در سال ۱۷۳۶، تمام دارایی او شامل آثار هنری و کتابخانه‌ای عظیم توسط «آنا ویکتوریا» یکی از عموزادگانش فروخته شدند. در سال ۱۷۵۲ او کاخ را به ملکه «ماریا ترزا» که تصمیم داشت بلودر را برای نگهداری مجموعه هنری سلطنتی استفاده کند فروخت. در سال ۱۷۷۹ ملکه کاخ و باغ‌هایش را به روی عموم بازگشایی کرد. در آخر قرن نوزدهم آثار هنری به موزه اختصاصی تاریخ هنر انتقال یافتند. کاخ پایینی بعدتر تبدیل به موزه هنر مدرن شد و کاخ بالایی هم به عنوان محل اقامت دوک اعظم «فرانتس فردیناند» (Franz Ferdinand) تا زمان قتل او در سال ۱۹۱۴ مورد استفاده قرار می‌گرفت. کشته شدن وی از عوامل آغازگر جنگ جهانی اول بود.

در سال ۱۹۱۸ بعد از جنگ، مجموعه کاخ توسط دولت در اختیار گرفته شد و هر دو کاخ تبدیل به موزه‌های دولتی شدند. بنیان این موزه‌ها توسط خود شاهزاده اوژن نهاده شده بود که حامی تأثیرگذاری در زمینه هنر به حساب می‌آمد و مجموعه گران‌بهایی از نقاشی و مجسمه از هنرمندان سرتاسر اروپا گردآوردی کرد.

قصر بلودر وین

کاخ بلودر پایینی

محل زندگی شاهزاده اوژن در «بلودر پایینی» قرار داشت. ساخت این بنا در سال ۱۷۱۴ آغاز شده و دو سال به طول انجامید. می‌توانید اتاق‌های زیبایی را در این کاخ ببینید که به خوبی حفظ و نگهداری شده‌اند. بسیاری از اتاق‌ها به روی بازدیدکنندگان موزه باروک باز هستند؛ این موزه، مجموعه‌ای از نقاشی‌ها و مجسمه‌های عصر باروک را به نمایش می‌گذارد. شما می‌توانید اتاق غذاخوری، تالار آینه و اتاق‌ خواب را تماشا کنید. تالار مرمر یکی از قسمت‌های برجسته این کاخ به حساب می‌آید که به طرز خیره کننده‌ای با نقش برجسته و مجسمه‌های چشم‌نواز تزئین شده است.

نقاشی‌های سقفی اثر «مارتینو آلتومونته» (Martino Altomonte) که در سال ۱۷۱۶ کشیده شدند، شاهزاده اوژن را در هیئت خدای آپولو به تصویر می‌کشند. یکی دیگر از اتاق‌های جالب توجه، تالار «گروتِسْک» است که دیوارهایش به سبک خانه‌های روم باستان تزئین شده‌اند. در این قسمت می‌توانید مجسمه‌های عجیب، با حالات چهره غیر معمول را ببینید. ساختمان نارنجستان که در ابتدا برای حفاظت از درختان طی زمستان ساخته شده بود امروزه برای نمایشگاه‌های موقتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسطبل‌ها هم تبدیل به موزه هنر قرون وسطی با مجموعه‌ای بزرگ از نقاشی و مجسمه‌های قرن ۱۲ تا اوایل قرن ۱۶ شده است.

قصر بلودر وین

کاخ بلودر بالایی

در انتهای جنوبی فضای سبز، در بالای شیب، «بلودر بالایی» قرار دارد. این کاخ را بزرگ‌ترین شاهکار معمار «یوهان لوکاس فون هیلدبرانت» می‌دانند. نمای خارجی آن بسیار تحسین برانگیز بوده و نسبت به بلودر پایینی جلوه بیشتری دارد. به ویژه ورودی اصلی رو به جنوب، بسیار دیدنی است. مجسمه‌های متعددی که ورودی را مزین کرده‌اند، اشاره به پیروزی علیه ارتش ترکیه دارند.

فضای داخلی بنا خیلی شباهتی به زمانی که در میانه قرن بیستم فعالانه از آن استفاده می‌شد ندارد. دیدنی‌ترین قسمت کاخ، تالار طبقه همکف با مجسمه‌های بزرگی است که سقف گنبدی را حمایت می‌کنند. مجموعه هنری اتریش در کاخ بالایی نگهداری می‌شود که یکی از برترین موزه‌های وین است. تمرکز این مجموعه بر آثار هنری قرن نوزدهم تا بیستم، با شاهکارهایی از هنرمندان به نامی چون «ونگوگ»، «مونه»، «رُنوار»، «شیله» و «کوکوشْکا» می‌باشد. شهرت این موزه بیشتر به خاطر مجموعه بی رقیب آن از آثار «گوستاو کلیمْت» است؛ نقاش اتریشی برجسته‌ای که یکی از پیشگامان جنبش انتزاع وینی بود.

قصر بلودر وین

باغ قصر بلودر

در فاصله بین بلودر پایینی و بالایی، باغ بلودر قرار دارد. این باغ در بین سال‌های ۱۷۰۰ تا ۱۷۲۵ توسط «دومینیک ژیرار» (Dominique Girard) به سبک فرانسوی کلاسیک طراحی شده است. مجسمه‌ها، آب‌نماها و آبشارهای متعددی که در فضای سبز قصر قرار دارند بسیار دلنواز هستند. اگر در بالای شیب قصر بایستید و به باغ و بلودر پایینی نگاه کنید، معنای نام ایتالیایی آن، یعنی «چشم‌انداز زیبا» را به تمامی درک می‌کنید. باغ بلودر سه طبقه دارد که با دو آبشار بزرگ از هم جدا می‌شوند. مجسمه‌هایی این آبشارها را تزئین می‌کنند که بسیار دیدنی هستند. در طبقه بالایی تندیس‌های بزرگ «اِسفَنکس» (مجسمه‌هایی با بدن حیوان و سر آدم) که نمادی از قدرت و ذکاوت می‌باشند قرار دارند. در طبقه پایینی هم تندیس هشت الهه موسیقی را در کنار پلکان خواهید دید.

ورود به باغ رایگان بوده و می‌توانید از ضلع‌های شمالی و جنوبی به مجموعه بلودر وارد شوید.

قصر بلودر وین

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}