موزه های جالب اما نامتعارف در ژاپن

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/7/15
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

ژاپنی‌ها در هر زمینه‌ای که فکرش را بکنید، خاص بوده و سبک مختص خودشان را دارند؛ موزه‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در ژاپن، موزه‌های عجیبی را خواهید دید که هرگز تصور نمی‌کردید وجود داشته باشند!

تور اروپا

لیست تور‌هایی که ژاپن یکی از مقاصد آن‌هاست

برای بسیاری از افراد، واژه «موزه» یادآور خاطرات کسالت‌بار اردوهای مدرسه، چشمان بی‌حوصله و نیاز به راحت شدن از بازدید است، اما موزه‌ها همیشه هم خواب آور نیستند! ژاپن در زمینه‌ موزه هم اندکی با کشورهای دیگر تفاوت دارد. شاید این تفاوت‌ها سبب عجیب شدن آن شده باشد. در بین این موزه‌ها موارد عجیبی چون موزه گربه‌ها و نودل‌های آماده را خواهید دید. در راهنمای حاضر دروازه‌ای از تجربیات منحصر به فرد موزه‌ای که می‌توانید در ژاپن داشته باشید را به رویتان گشوده‌ایم.

۱. موزه فاضلاب، توکیو

موزه فاضلاب در توکیو قرار دارد و آن را در نزدیکی خلیج پیدا خواهید کرد. تمام تمرکز این موزه بر روی فاضلاب و تصفیه آب‌های مصرف شده است. اگر آن قدر شجاعت دارید که وارد دنیای فاضلاب ژاپن شده و در آن عمیق شوید، در این موزه نمایشگاه‌هایی برای شما وجود دارد. جدای از نمایش‌هایی که حول مکانیک پشت فاضلاب کثیف برگزار می‌شود، جذاب‌ترین بخش موزه را می‌توانید در طبقه B5 ببینید. این طبقه حدود ۲۵ متر زیر زمین بوده و بازدیدکنندگان می‌توانند در آن روی یک پل که بر روی یک تونل فعال فاضلاب قرار دارد ایستاده و نحوه کار را از نزدیک ببینند. البته توصیه می‌کنیم این بازدید را قبل از خوردن صبحانه یا ناهار انجام دهید!

عجیب ترین موزه های ژاپن

۲. موزه رامن، یوکوهاما

با در نظر گرفتن اینکه ملت ژاپن به غذا بسیار اهمیت می‌دهند، به نظر می‌رسد که وقتی موزه‌ای اختصاصی برای غذای ملی غیر رسمی آن‌ها یعنی «رامِن» وجود دارد خیلی تعجب نکنیم. این غذا در کشورهای دیگر هم به اندازه ژاپن محبوب بوده و چیزی که آن را عالی می‌کند، تنوع فوق‌العاده‌اش است. این غذا به اندازه آدم‌هایی که رامن می‌خورند تنوع وجود دارد. در موزه رامن یوکوهاما می‌توانید در بین این گونه‌های مختلف به کاوش پرداخته و لذت ببرید.

ساختمان موزه را شبیه به محله قدیمی توکیو یا «شیتاماچی» (Shitamachi) ساخته‌اند و دو طبقه‌اش میزبان ۹ فروشنده مختلفی شده که دستور پخت‌های بی‌همتایشان را به اشتراک می‌گذارند. شاید اینجا را بیشتر از یک موزه، شبیه به یک فود کورت بامزه ببینید اما به هر حال اگر به غذاهای ژاپنی علاقه دارید و در یوکوهاما هستید، دیدن آن ارزشمند خواهد بود.

عجیب ترین موزه های ژاپن

۳. موزه نمک و تنباکو، توکیو

نمک و تنباکو؟ چرا باید درباره این دو موزه‌ای تأسیس شود؟ چرا در کنار هم؟ تمام این‌ها سوال‌هایی است که بازدیدکنندگان در هنگام رویارویی با این موزه عجیب اما بسیار مفید از خود می‌پرسند. در واقع ربط بین نمک و تنباکو به خاطر تاریخ مشترکی است که به عنوان کالاهای تحت کنترل انحصاری گروهی ژاپنی تجربه کردند. شاید این موزه جزو اولین انتخاب‌های شما در بین موزه‌های موضوعی نباشد اما اگر به جستجو در تاریخ اجتماعی و اقتصاد ژاپن با نگاهی متفاوت علاقه دارید، آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در اینجا نمایشگاه‌هایی دائمی مانند «دنیای نمک» درباره گونه‌های مختلف این کالا در ژاپن و کشورهای خارجی به شما اطلاعاتی مفید را می‌دهند. هزینه بازدید از این موزه تنها ۱۰۰ ین است، پس نیازی نیست برای ورود به آن تردید کنید!

عجیب ترین موزه های ژاپن

۴. موزه گربه، ایتو

ژاپنی‌های عاشق گربه هستند! کَت کافه‌ها، طرح گربه روی کیمونوها، هِلو کیتی، خیابان گربه در «هاراجوکو» (Harajuku) و «تاشیروجیما» (Tashirojima) بخشی از علایق این ملت به گربه را منعکس می‌کنند پس اگر موزه‌ای وقف گربه هم وجود داشته باشد چیز دور از ذهنی نیست. این موزه در «ایتو» (Ito) و در فاصله‌ای چند ساعته از توکیو قرار دارد. اینجا برای عاشقان این موجود پشمالو یک بهشت واقعی محسوب می‌شود.

در این موزه بیش از ۲۰۰۰ مورد به نمایش گذاشته شده که همگی به نوعی به گربه‌ها مرتبط هستند. از عروسک‌های گربه و ببر گرفته تا موارد علمی را در این بین پیدا می‌کنید. بهترین بخش کل بازدید، آن است که بازدیدکنندگان می‌توانند با حدود ۵۰ گربه‌ای که در موزه حضور دارند بازی کنند یا به تماشای آن‌ها بنشینند.

عجیب ترین موزه های ژاپن

۵. موزه تریک آرت، توکیو

اگر دنبال جایی مخصوص سپری کردن تعطیلات به شیوه‌ای بامزه هستید، باید حتماً به موزه «تریک آرت» (Trick Art) سر بزنید. اینجا پر از حقه‌های بصری، خطای دید و آثار هنری تعاملی بوده و مردم محلی و گردشگران بین‌المللی به یک اندازه برای دیدنش مشتاق هستند. این موزه در جزیره «اودایبا» (Odaiba) در توکیو قرار دارد. نمونه‌های به نمایش درآمده موضوعات مختلفی داشته و حتی یک اتاق با موضوع دوران «ادو» (Edo) هم در آن پیدا می‌شود که علاقه‌مندان به تاریخ ژاپن می‌توانند به آن سر زده و از تصاویر شگفت انگیزش دیدن کنند. از شارژ بودن باتری دوربینتان قبل از حرکت به سمت موزه اطمینان حاصل کنید.

عجیب ترین موزه های ژاپن

۶. موزه کاپ نودل، یوکوهاما

یکی دیگر از توقف‌های جذاب در یوکوهاما، موزه کاپ نودل است. این موزه در نزدیکی مقصد توریستی نواحی خلیج شهر قرار داشته و ظاهر با سلیقه و مینیمالیستی‌اش بیشتر به یک فضای هنری فوق مدرن شباهت دارد تا یک موزه کاپ نودل. در داخل این موزه یک مینی- سینما وجود داشته که فیلم‌هایی درباره تاریخ کاپ نودل را به نمایش می‌گذارد. یک آزمایشگاه هم برای ساختن کاپ نودل شخصی خودتان پیدا می‌کنید. در کل شاید این موزه به نظر جای عجیبی برای بازدید باشد اما اگر می‌خواهید از زاویه دیگری با تاریخ ژاپن آشنا شوید، بهترین گزینه خواهد بود.

عجیب ترین موزه های ژاپن

۷. موزه کیوپی مایو، توکیو

مایونز در سرتاسر جهان پرستیده می‌شود و حتی برای کسانی که عاشق آن هستند نام هم گذاشته‌اند: «مایولا». اگر شما هم یک مایولای واقعی هستید، وقت جشن گرفتن فرارسیده است زیرا توکیو محل موزه «کیوپی مایو» (Kewpie Mayo)، یک سرزمین عجایب مایونز بوده که شما را شگفت زده می‌کند. این موزه در «چوفو» (Chofu) قرار داشته و در آن یک کارخانه، گالری تاریخ مایو، پیاده‌راهی در میان بطری‌های مایو و یک آشپزخانه برای درست کردن آن پیدا می‌شود. اگر این‌ موارد کافی نبودند می‌توانید به گیفت شاپ آن با هدایایی مرتبط به محصولات مایو سر بزنید. شاید این موزه بیشتر برای کودکان طراحی شده باشد اما هیچکس نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد تا وارد بهشت مایونز خود شوید!

عجیب ترین موزه های ژاپن

۸. موزه کاغذ، توکیو

آیا چیزی کسالت‌بارتر از یک موزه کاغذ به نظر می‌آید؟ قطعاً نه اما در واقع موزه کاغذ توکیو یک استثنا به شمار رفته و بسیار جذاب است. در اینجا می‌توانید به آسودگی در تاریخ ژاپن کند و کاو کرده و از انرژی دیوانه‌وار شهری اندکی فاصله بگیرید. برای عاشقان اریگامی این موزه یک توقف واجب خواهد بود، زیرا در کنار گشت و گذار در نمایشگا‌ه‌های دائمی، می‌توانید در ورکشاپ‌هایی شرکت کنید که خالی از لطف نیستند. یکی از این کارگاه‌های آموزشی، ساخت کاغذ‌های دست ساز است.

عجیب ترین موزه های ژاپن

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}