ساختمان رایشتاگ، قلب حکومت آلمان

مجید رضایی
 • مجید رضایی
 • 1395/12/9
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

تاریخ مدرن آلمان با رایشتاگ (با تلفظی صحیح‌تر رایشستاگ) گره خورده است و می‌توان این ساختمان را معروف‌ترین سازه‌ی سیاسی دنیا دانست. جنگ جهانی دوم و سخنرانی‌های مهیب و عجیب هیتلر همگی از مجلس همین ساختمان آغاز شد.

تور اروپا

سفر به شهر خیره‌کننده برلین در تورهای آلمان

ساختمان رایشتاگ که همان ساختمان مجلس فدرال آلمان نیز می‌باشد در برلین قرار دارد، این ساختمان یکی از معروف‌ترین مکان‌های توریستی در تمام آلمان است. رایشتاگ در انتهای قسمت شمالی خیابان «Ebertstrasse» و چشمه‌ی جنوبی رود اسپریی قرار دارد. پارک تیرگارتن (Tiergarten) نیز دقیقاً در غرب ساختمان و دروازه‌ی معروف براندنبروگ نیز در جنوب آن واقع است.

احداث، تاریخ و جنگ

این ساختمان نئو رنسانسی توسط «پائول والوون» طراحی و ساخت آن نیز در سال 1894 به پایان رسید و بین سال‌های 1849-1933 محل اداره‌ی حکومت آلمان بود. در تاریخ 27 فوریه 1933 بود که تنها یک ماه پس از صدراعظمی هیتلر این ساختمان آتش گرفت و اولین زبانه‌های آتش جنگ افروخته شد. رایشتاگ در جنگ جهانی دوم نیز آسیب‌های دیگری را به دلیل بمباران متفقین متحمل شد و بی توجهی به آن در سال‌های پس از جنگ نیز باعث شد میزان این آسیب‌ها بسیار زیاد شود.

ساختمان رایشتاگ برلین

تا سال 1970 بازسازی جزیی در ساختمان انجام شد و از آن به عنوان موزه‌ی تاریخ آلمان استفاده شد؛ اما تعمیرات و بازسازی‌های اصلی و بیشتر به وسیله‌ی مهندس و معمار انگلیسی «نورمن فاستر» انجام شد. پس از اتحاد آلمان غربی و شرقی در سال 1990 بود که گنبد شیشه‌ای ساختمان که زمانی نماد و سمبل آن نیز بود بار دیگر ساخته شد و اینبار با افزودن یک پلکان مارپیچی به آن منظره‌ای بسیار خاص را برای تماشا کردن شهر نیز فراهم می‌کرد. پس از تکمیل شدن این ساختمان بود که این مکان به یکی از مهم‌ترین قسمت‌های توریستی آلمان بدل شد و سالانه هزاران نفر از آن بازدید می‌کنند.

ساختمان رایشتاگ برلین

بازسازی کامل رایشتاگ

در سال 1995 تمام ساختمان با بیش از یک میلیون متر مربع پلاستیک مات پوشانده شد تا نماکاری و هکاکی‌های آن توسط «کریستو» و «ژان کلاد» به پایان برسد. در مدتی که این ساختمان پوشانده شده بود بیش از 5 میلیون نفر از آن بازدید کردند که همین مسئله آن را به یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین پروزه‌های کریستو و ژان کلاد تبدیل می‌کند.

در 4 اکتبر 1990 مجلس آلمان از دولت فدرال که به تازگی به یکدیگر ملحق شده بودند تقاضا کرد مرکز اصلی حکومت را از شهر بن به برلین منتقل کند که پس از موافقت در نهایت رایشتاگ تبدیل به مکان اصلی مجلس فدرال آلمان شد. باوجود اینکه استفاده از رایشتاگ به عنوان مرکز حکومت آلمان انتقاداتی را در برداشت در نهایت این کار در 7 سپتامبر 1997 اجرا گردید.

ساختمان رایشتاگ برلین

در قرن 21 اما رایشتاگ به نمادی برای آلمان در استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر تبدیل شد، گنبد بسیار جالب این ساختمان به شکلی طراحی شده است که تمام محیط ساختمان را روشن کند و حجم بسیار زیاد نور وارد شده از این گنبد باعث افزایش انرژی و گرمای ساختمان نیز می‌شود. همچنین ژنراتورهای سوختی ساختمان بیشتر انرژی مورد نیاز را تامین می‌کنند. در سال 2008 مجلس فدرال در تصمیمی تلاشی برای رساندن استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر در این ساختمان را به صددرصد آغاز کرد.

سفر به شهر خیره‌کننده برلین در تورهای آلمان

مجید رضایی مجید رضایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,990

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}