غذا‌هایی که باید در کرواسی امتحان کنید

مجید رضایی
 • مجید رضایی
 • 1395/12/21
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

کرواسی کشوری کوچک در جنوب اروپاست که علاوه بر مکان‌های دیدنی دارای غذاهای لذیذ و خاصی است که حاصل هزاران سال هم زیستی فرهنگی با امپراطوری‌های اطراف آن بوده است.

تور اروپا

لیست تور‌هایی که کرواسی یکی از مقاصد آن‌هاست

زمانی که شما به کشوری دیگر سفر می‌کنید، غذاهای محلی و بومی آن کشور راهی بسیار مهم در ایجاد ارتباط با فرهنگ و تفکر مردم آنجا است. کرواسی یکی از کشورهایی است که علاوه بر دارا بودن فرهنگ غذایی خاص اروپای شرقی خود خود، قسمت زیادی از فرهنگ غذا و سبک آشپزی‌اش را می‌توان مربوط به غرب اروپا نیز دانست. با این توصیفات، غذای کرواسی ترکیبی از طیف وسیعی از غذاهای شرق تا غرب قاره‌ی اروپاست. اگر در تور کرواسی شرکت کردید، این غذا‌ها را از دست ندهید.

1. پکا

پکا (Peka) غذایی است که باید بیش از یک بار در کرواسی امتحان کنید. این غذا عموماً با گوشت گاو، گوساله و یا هشت پا که در ظرفی بزرگ و آهنی قرار داده شده، درست می‌شود. پکا درون همین ظرف آهنی و روی مقدار زیادی زغال پخته می‌شود و گاهاً خاکستر آتش نیز برای پخت کامل روی مواد غذایی ریخته شده و اجازه داده می‌شود تا در برابر جریان هوا و به آرامی خنک شود.

غذاهای برتر کرواسی

2. گوشت کبابی بره

این غذای لذیذ تقربیاً در تمام کرواسی و در تمام روزهای خاص یافت می‌شود. بر اساس تحقیقات، گوشت کبابی بره (Lamb on the Spit) و این روش پخت در کرواسی بیش از 8 هزار سال قدمت تاریخی دارد. علاوه بر روش پخت بسیار جذاب این غذا چیز دیگری که این آن را خوشمزه و لذیذ می‌کند کیفیت بره‌های کرواسی است، خصوصاً اینکه بره‌ها از جزایر اطراف مانند جزیره کِرس (Cres) و پاگ (Pag) باشند. بهترین روش سرو این غذا همراه با نان و پیاز است.

غذاهای برتر کرواسی

3. فلفل دلمه شکم پر

فلفل دلمه‌ای که با گوشت و برنج پر شده باشد، یکی از غذاهای مورد علاوه مردم کرواسی خصوصاً در زمستان است. با وجود اینکه این غذا در تمام منوهای رستوران‌های کرواسی قرار ندارد پیشهاد می‌کنیم با دیدن آن حتماً این غذا را سفارش داده و لذت ببرید چرا که شباهت بسیاری به دلمه‌ی ایرانی نیز دارد.

غذاهای برتر کرواسی

4. سالاد هشت پا

سالاد هشت‌ پا به خاطر انرژی بالا‌ی خود مناسب‌ترین غذای تابستانی کرواسی به شمار می‌آید. در دسترس بودن میزان زیادی هشت پا در کرواسی یکی از عوامل محبوبیت این غذا است. هشت پای تازه صید شده، پخته شده و به قسمت‌های کوچکی تقسیم می‌شود و به همراه مواد دیگری مانند سبزیجات، روغن زیتون، لیمو، فلفل، نمک و همینطور پیاز و گوجه، سالادی بسیار خوشمزه را تشکیل می‌دهند.

غذاهای برتر کرواسی

5. سواپی

سواپی (Ćevapi) کبابی کوچک و خوشمزه با محبوبیت فراوان در کرواسی است. این غذا که به سوسیس نیز شباهت‌هایی دارد معمولاً ترکیبی از چندین نوع گوشت است و به همراه پیاز، نان و فلفل سرو می‌شود.

غذاهای برتر کرواسی

6. پاستیکادا

اگر در خط ساحلی دالماتیان کرواسی سفر می‌کنید به هیچ وجه پاستیکادا (Pašticada) را از دست ندهید. این غذا نوعی خورشت است که با گوشت گاو در سسی مخصوص و همراه با ادویه‌های خانگی درست می‌شود. مدت زمان زیاد آماده شدن این غذا و همچنین ترکیبات فراوان آن مانند پیاز، گوشت، جعفری، جُز هندی، آلو و نوشیدنی‌های خاص کرواسی، این غذا را به یک عده‌ی به یادماندنی تبدیل می‌کند.

غذاهای برتر کرواسی

7. ماهی کبابی

شما نمی‌توانید کراوسی را بدون تجربه‌ این غذا ترک کنید. روش درست کردن این غذا مانند هرجای دیگری است، ماهی، سیخ و آتش اما نتیجه چیز دیگری خواهد بود که دلیل آن ماهی‌های بسیار لذیذ کرواسی است. این غذا به همرا گوجه، پیاز و زیتون سرو می‌شود.

غذاهای برتر کرواسی

8. پنیر پروست و پاگ

این دسر به حدی خوشمزه و پرانرژی است که می‌تواند به عنوان یک غذای کامل درنظر گرفته شود. کلید شهرت این دسر در روش آماده‌سازی آن است؛ پس از نمک سود کردن، گوشت‌ها برای خشک شدن آویزان می‌شوند. یکی از خصوصیات عجیب این غذا تاثیر بادهای خاص کرواسی در خشک کردن آن است. کرواسی همچنین یکی از کشورهای معروف دنیا در زمینه پنیر نیز می‌باشد و این غذا همراه با نوعی پنیر که در جزیره‌ی پاگ درست می‌شود سرو می‌گردد. این پنیر‌ها از شیر گوسفندانی که آزادانه در این جزایر گردش می‌کنند به دست می‌آید.

غذاهای برتر کرواسی

9. کرینی ریزوت

یکی دیگر از غذاهای محبوب در کرواسی و خصوصاً منطقه‌ی دالماتیان، کرینی ریزوت (Crni rižot) است. نوعی ماهی مرکب ماده‌ی اصلی این غذاست که در فرایندی جالب ماده‌ی سیاه رنگی که ماهی‌های مرکب برای دفاع از خود منتشر می‌کند نیز به این غذا اضافه می‌گردد و باعث می‌شود غذا رنگی تیره به خود بگیرد. کرینی ریزوت به همراه نوعی پنیر مصرف می‌شود و به علت سنگین بودن آن نباید نوشیدنی را فراموش کرد.

غذاهای برتر کرواسی

10. زاگورسکی اشتروکلی

این غذا در فهرست میراث فرهنگی این کشور نیز قرار دارد و به هیچ وجه نباید آن را از دست داد. زاگورسکی اشتروکلی (Zagorski Štrukli) بیشتر در نقاط شمالی کرواسی و پایتخت این کشور، زاگرب مصرف می‌شود. زاگورسکی اشتروکلی ترکیبی از نوعی پنیر و مواد غذایی دیگری است که در نهایت طعمی بسیار خوب را پدید می‌آورند.

غذاهای برتر کرواسی

11. چوباناک

چوباناک یا خورشت چوپان غذایی با ریشه‌ای از شرق کرواسی و کشور اسلوونی است. این غذای سنتی معمولاً بر روی آتش و به شکل سنتی درست می‌شود که با اضافه کردن فلفل، طعمی به یاد ماندنی به خود می‌گیرد.

غذاهای برتر کرواسی

12. برودت

برودت (Brudet) در واقع نوعی خورشت ماهی است که در تمام مدت سال و به وفور یافت می‌شود و معمولاً همراه با مخلفات دیگری سرو می‌شود.

غذاهای برتر کرواسی

مجید رضایی مجید رضایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,990

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}