میدان کاخ، قلب تاریخی سن پترزبورگ

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1395/12/25
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

میدان باشکوه کاخ (قصر)، قلب تاریخی شهر سن پترزبورگ روسیه را تشکیل می‌دهد و دور تا دور آن را مجلل‌ترین ساختمان‌های تاریخی سن پترزبورگ فرا گرفته‌اند. 

تور اروپا

سفر به سن پترزبورگ رویایی در تورهای روسیه

میدان کاخ یا میدان قصر در بین سال‌های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۹ توسط «کارلو روسی» (Carlo Rossi) یک معمار نئوکلاسیک ایتالیایی که قسمت اعظم خیابان‌ها و میدان‌های سن پترزبورگ را طراحی کرد ساخته شد. این میدان نقشی کلیدی در تاریخ سن پترزبورگ داشته است. فاجعه «یکشنبه خونین» در ۲۲ ژانویه سال ۱۹۰۵ یکی از حادثه‌های پر رنگ این میدان بود که طی آن ارتش تزاری مردم بی دفاع را که برای اعتصاب گرد آمده بودند به آتش بست و این رویداد جرقه‌ای برای انقلاب ۱۹۰۵ شد. میدان کاخ نقش مهمی در انقلاب سال ۱۹۱۷ هم داشت؛ زمانی که شبه نظامیان بلشویک به کاخ زمستانی حمله کردند.

امروزه میدان کاخ، شاهد صلح و آرامش بیشتری است. مردم شهر در آن گرد هم آمده و گردشگران به شکوه معماری آرمیتاژ خیره می‌شوند. تظاهرات‌های سیاسی و مراسم‌های رسمی نیز در اینجا برگزار می‌گردند؛ اما بیشتر در آن شاهد کنسرت و جشنواره‌های مختلف خواهید بود. اینجا یک نمایش تمام عیار معماری و یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری سن پترزبورگ محسوب می‌شود.

میدان قصر سن پترزبورگ

ستون الکساندر

ستاره درخشان این جاذبه گردشگری ستونی عظیم در وسط آن خواهد بود که به ستون «الکساندر» شهرت دارد. این ستون یادمانی از پیروزی روسیه علیه ارتش ناپلئونی فرانسه است. هر چند جالب است بدانید طراح آن یک معمار فرانسوی الاصل می‌باشد! «اوگوست دو مونفران» (Auguste de Montferrand) ستون الکساندر را در بین سال‌های ۱۸۳۰ تا ۱۸۳۴ ساخت. این یادمان حدود ۴۷ متر ارتفاع دارد و در بالای آن فرشته‌ای که گفته می‌شود چهره‌اش شبیه به امپراتور «الکساندر اول» طراحی شده قرار دارد. وزن این یادمان بیش از ۶ تن بوده و برای نصب آن از هیچ جرثقیلی استفاده نشده است.

جاذبه‌های گردشگری سن پترزبورگ

ساختمان‌های اطراف میدان کاخ

 ساختمان‌هایی که دور میدان کاخ می‌بینید، گستره‌ای از سبک‌های معماری را به نمایش گذاشته و کاربری‌های متفاوتی دارند. در ضلع شمالی، کاخ زمستانی با سبک معماری باروکی قرار دارد که بین سال‌های ۱۷۵۴ تا ۱۷۶۲ ساخته شد. اینجا اقامتگاه اصلی تزارهای روسی بود و در کرانه رودخانه «نیوا» (Neva) واقع شده است. کاخ زمستانی، ساختمان اصلی موزه آرمیتاژ نیز می‌باشد. این بنا که در اصل برای ملکه الیزابت، دختر پتر کبیر ساخته شد بعد از آتش‌سوزی عظیم سال ۱۸۳۷ و نابودی بخش‌های زیادی از فضای داخلی آن، بارها بازسازی شده و تغییر شکل داد. امروزه آرمیتاژ محل نگهداری میلیون‌ها شی‌ء و اثر هنری است که دیدن تمام آن‌ها شاید مدت بسیار زیادی طول بکشد.

جاذبه‌های گردشگری سن پترزبورگ

در ضلع جنوبی میدان، ساختمانی به رنگ سفید و زرد قرار دارد که خانه سابق سران ارتش امپراتوری بود ولی امروزه محل اداره‌های دولتی شده است. این بنا بین سال‌های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۹ ساخته شده و نقشه آن را نیز کارلو روسی طراحی کرد. این ساختمان ۵۲۰ متری یک طاق مرکزی تاریخی دارد که در زمان رومانف‌ها ارتش‌های عظیم با رژه از زیر آن رد می‌شدند. این طاق به خیابان «نِوسکی» (Nevsky)، بزرگ‌ترین بلوار شهر سن پترزبورگ می‌رسد.

میدان قصر سن پترزبورگ

در ضلع شرقی هم ساختمان گاردهای سلطنتی سابق قرار دارد که آن هم امروزه به عنوان اداره دولتی استفاده می‌شود. در ضلع غربی میدان، باغ و اداره نیروی دریای را مشاهده خواهید کرد. اداره نیروی دریای یکی از اولین ساختمان‌هایی بود که در شهر سن پترزبورگ ساخته شد. این اداره تا سال ۱۹۱۷ محل استقرار ستاد نیروی دریایی روسیه بود اما امروزه کاربری‌اش به کالج نیروی دریایی تغییر یافته است. باغ‌های جلوی ساختمان بسیار زیبا بوده و به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان دیدنی هستند.

جاذبه‌های گردشگری سن پترزبورگ

سفر به سن پترزبورگ رویایی در تورهای روسیه

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}