پلاکا، محله‌ خدایان در شهر آتن

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/1/7
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

محله «پلاکا» در شهر آتن، یکی از زیباترین قسمت‌های شهر بوده و با یادمان‌های باستانی و موزه‌هایش سفر شما را تبدیل به یک تجربه تکرار نشدنی در شهر خدایان باستانی یونان می‌کند.

تور اروپا

سفر به آتن، مهد فلسفه و تمدن در تور ۵ روزه یونان

پلاکا (plaka) قدیمی‌ترین محله آتن به شمار رفته و گاهی آن را «محله خدایان» نیز می‌نامند. زمانی که شروع به قدم زدن در پیاده‌روهای باریک سنگفرش شده‌اش می‌کنید، حسی از سفر به گذشته به شما دست خواهد داد. هنوز کسی نمی‌داند که نام این محله زیبا و چشم‌نواز از چه چیزی گرفته شده است. بنا به شایع‌ترین فرضیه، نام محله «پلاکا» از یک لوح سنگی بزرگ که در نزدیکی تئاتر باستانی «دیونیزوس» (Dionysus) گرفته شده است. قطعاً شما هم با زیبایی خیره‌کننده خانه‌هایی با رنگ‌های نئوکلاسیک، معماری، باغ‌های سر سبز و شکوه و جو حاکم در کل ناحیه مسحور می‌شوید.

حتی آب و هوای پلاکا متفاوت از بقیه مکان‌ها به نظر می‌رسد: لطیف‌تر، پاک‌تر و پر از عطرهای دلپذیر، مانند هدیه‌ای از جانب خدایان. اگر می‌خواهید در اطراف منطقه قدم بزنید، حتماً از قبل یک نقشه تهیه کنید زیرا پلاکا مانند یک هزارتو بوده و احتمال گم شدن شما در پیاده‌روهای آن کم نیست. در خیابان مرکزی منطقه، یعنی خیابان «آدریانوس» و سایر خیابان‌های اطراف، مغازه‌هایی برای خرید سوغاتی پیدا خواهید کرد.

محله پلاکا آتن

دیدنی‌های پلاکا

موزه کودکان واقع در خیابان «کیداثینئون» (Kydathinaeon) بهشت کودکان محسوب می‌شود. در اتاق بازسازی شده کوچک زیر شیروانی مقدار زیادی اسباب قدیمی، رادیو و گاز قدیمی آتنی می‌بینید. نام این اتاق، اتاق مادربزرگ و پدربزرگ است و کودکان حین بازدید از آن با برخی رسوم و ویژگی‌های گذشته فرهنگ‌شان آشنا می‌شوند. یک گالری نقاشی کودکان و اسباب بازی‌های قدیمی، یک زمین بازی و کتابخانه هم در اینجا وجود دارند. اگر شما هم کودکی دارید قطعاً نباید از جاذبه را از دست بدهید!

میدان «فیلوموسوس اِتریا» (Filomousos Eteria)، میدان مرکزی این محله، نام خود را از ۹ الهه موسیقی و هنر گرفته و در سال ۱۸۱۳ میلادی ساخته شد. انجمنی که به همین نام وجود دارد در راستای ترویج مطالعات یونانی و حفظ گنجینه‌های باستانی آتن شکل گرفت. در این میدان تعداد زیادی کافه، رستوران و کلوب‌هایی با موسیقی زنده پیدا خواهید کرد. مغازه‌های سوغاتی فروشی زیادی نیز در اینجا به چشم می‌خورند.

محله پلاکا آتن

یادمان «لیسیکراتس» (Lysicrates)، برای گرامیداشت حامی مالی اجراهای هنری تئاتر دیونیزوس ساخته شد. در آتن باستان، تمام اجراهای تئاتری توسط شهروندان ثروتمند حمایت مالی می‌شدند که به آن‌ها «کوریگی» (chorigoi) یا حامی مالی می‌گفتند. به حامی برترین اجرا جایزه‌ای داده می‌شد. «لیسیکراتس» مردی غنی بود که جایزه سال ۳۳۴ قبل از میلاد را برنده شد. او تصمیم گرفت یک یادمان برای نگهداری جایزه‌اش بسازد. این یادمان که در خیابان باستانی «تریپودس» (Tripodes) قرار دارد امروزه قابل بازدید برای عموم است. در سال ۱۶۵۸ صومعه «کاپاکینوس» (Cappuccinos ) در آنجا ساخته شد و در سال ۱۶۶۹ این خانواده یادمان را خریداری کردند. «لرد بایرون» در سفر دومش به یونان در این صومعه اقامت داشت.

محله پلاکا آتن

موزه دانشگاه آتن، در ساختمانی در خیابان «تولوس» (Tholos) قرار داشته و در گذشته خانه معماری به نام «کیلِئانتیس» (Kleanthis ) بود؛ ولی بعد از مرگ وی خانه‌اش تبدیل به اولین دانشگاه آتن شد. امروزه اما این بنا محل موزه دانشگاه آتن می‌باشد.

موزه «کَنلوپولوس» (Kanellopoulos) در سال ۱۹۷۶، بعد از اهدای مجموعه شخصی «پاولوس» (Pavlos) و «الکساندر کنلوپولوس» به دولت آتن ساخته شد. این مجموعه در خانه‌ای نئوکلاسیک متعلق به خاندان «میکائلا» قرار دارد و شامل یافته‌های باستان‌شناسی و آثار هنری متعلق به دوران پیش از تاریخ تا به امروز است.

محله پلاکا آتن

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}