قصر دروتنینگهلم، اقامتگاه تابستانی خاندان سلطنتی سوئد

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/1/9
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

قصر «دروتنینگهلم» در استکهلم، محل رسمی اقامت خاندان سلطنتی سوئد، در قرن هفدهم و به عنوان کاخ تابستانی ساخته شد. این مجموعه یکی از زیباترین قصرهای شمال اروپا به شمار می‌رود.

تور اروپا

سفر به استکهلم شگفت انگیز در تورهای سوئد

قصر دروتنینگهلم (Drottningholm) در جزیره «لوون» (Lovön) و در کرانه دریاچه «مالارِن» (Mälaren) قرار دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند با یک سفر پنجاه دقیقه‌ای از مرکز شهر استکهلم با قایق به قلمرو قصر سلطنتی برسند. در قرن شانزدهم، «کاترین» همسر پادشاه «جان سوم» جزیره لوون را برای بنای کاخ تابستانی انتخاب کرد. نام دروتنینگهلم از همین گرفته شده و در زبان سوئدی به معنای «جزیره ملکه» است. ساخت قصر در سال ۱۵۸۰ تکمیل شده و توسط معمار فلاندری، «ویلم بوی» (Willem Boy) به سبک رنسانسی طراحی گردید.

در سال ۱۶۶۱ قصر گرفتار آتش‌سوزی شده و سال بعد از آن حادثه، ملکه معماری دیگر را برای ساخت یک ساختمان جدید انتخاب کرد. این معمار نقشه‌های خود را بر اساس طراحی غالب سبک باروکی کاخ‌های فرانسوی و ایتالیایی آماده نمود. بعد از مرگ وی در سال ۱۶۸۱ پروژه کاخ توسط پسر او به پایان رسید.

قصر دروتنینگهلم سوئد

فضای داخلی قصر دروتنینگهلم

اکثر تزئینات فضای داخلی به سبک باروک طراحی شده‌اند. زمانی که معمار بنا در سال ۱۷۱۵ فوت کرد اکثر اتاق‌ها ناتمام مانده بودند. جذاب‌ترین بخش فضا را شاید بتوان پلکان بزرگ و باشکوه آن دانست که در مرکز بنا قرار دارند. ۹ تندیس بزرگ الهگان شعر و موسیقی در قسمت نرده‌ها به چشم می‌خورند که توسط «تسین» (Tessin) طراحی شده‌اند. نقاشی‌های دیواری و سقف، بسیار خیره‌کننده و چشم‌نواز هستند.

زیباترین اتاق این مجموعه را شاید بتوان اتاق «هِدویگ النورا» (Hedvig Eleonora) دانست که در سال ۱۶۸۳ تکمیل شد. علاوه بر آن، کتابخانه مجلل سلطنتی که برای ملکه «لویزا اولریکا» (Lovisa Ulrika) طراحی و ساخته شده بود نیز بسیار دیدنی است. نقاشی‌های بزرگ موجود در گالری پادشاه چارلز دهم و یازدهم مناظری از رویدادهای تاریخی، به ویژه عبور از دانمارک در سال ۱۶۵۸ و جنگ «لوند» (Lund) سوئد در سال ۱۶۶۷ را نشان می‌دهند.

قصر دروتنینگهلم سوئد

تئاتر دربار دروتنینگهلم

از دیدگاه تاریخی شاید بتوان ادعا کرد مهم‌ترین ساختمان دروتنینگهلم، تئاتر دربار، قدیمی‌ترین ساختمان تئاتر با ماشین‌های مکانیکی در جهان باشد. این بنا در سال ۱۷۶۶ و به سبک نئوکلاسیک، برای ملکه «لویزا اولریکا» ساخته شد و در واقع، جایگزین ساختمانی بود که قبل‌تر در آتش‌سوزی سال ۱۷۶۲ سوخته بود. فضای داخلی تئاتر در زمان حکومت پسر او، «گوستاو سوم» که حامی جدی تئاتر و اپرا بود مجدداً طراحی شد. به گوستاو سوم لقب «پادشاه تئاتر» نیز اطلاق می‌گردید.

بعد از مرگ این پادشاه در سال ۱۷۹۲، جانشین او ترجیح داد تا در کاخ سلطنتی اقامت کرده و همین امر سبب فراموشی تئاتر دربار شد. در سال ۱۹۲۲ تاریخ‌شناسی به نام «آگنه بِیِر» (Agne Beijer) تئاتر را با سن بی‌همتای قرن هجدهمی‌اش بازیافت. این فرد نیروی محرک پشت ساخت یک موزه روبه‌روی این ساختمان بود. همچنین وی را برای بازسازی و ترمیم تئاتر که تا به امروز برای اجراهای زنده مورد استفاده قرار می‌گیرد مسئول کردند. سیستم مکانیکی قرن هجدهمی که برای تعویض صحنه، ایجاد رعد و افکت باد ساخته شده بود هنوز هم کاربرد دارد.

قصر دروتنینگهلم سوئد

باغ‌های دروتنینگهلم

دو باغ با سبک‌های متفاوت در قصر دروتنینگهلم وجود دارند. باغ قدیمی‌تر به سبک باغ‌های باروکی فرانسوی ساخته شده است و مجسمه‌هایی که آن را باشکوه‌تر می‌کنند توسط یک هنرمند رنسانسی خلق و طی فتح شهرهای مختلف توسط ارتش سوئد جمع‌آوری شدند. آب‌نمای هرکول که در اینجا خواهید دید در اصل متعلق به یکی از کاخ‌های دانمارک بوده است. بزرگ‌ترین قسمت باغ با مسیر‌های پیچ در پیچ و یک حوضچه نامنظم، با بخش رسمی باروکی در تضاد می‌باشد. این ناحیه با کپی مجسمه‌های باستانی که شاه گوستاو در سال ۱۷۸۳ از سفرش به رم آورده بود تزئین شده است. نسخه‌های اصلی در موزه عتیقه‌جات شاه گوستاو سوم در قصر سلطنتی نگهداری می‌شوند.

قصر دروتنینگهلم سوئد

جذاب‌ترین ساختمان داخل باغ‌ها، کاخ چینی است. در سال ۱۷۵۳ ملکه لویزا اولریکا در تولد سی سومین سال زندگی‌اش یک سازه چوبی چینی از همسرش هدیه گرفت. این سازه، پنهانی در استکهلم ساخته شده و قطعه قطعه به دروتنینگهلم منتقل گردید. ۱۰ سال بعد، این سازه شکننده چوبی با چیزی که امروز شاهدش هستید جایگزین شد. در آن زمان خاندان‌های سلطنتی اروپا شیفته فرهنگ چین بوده و تقریباً تمام کاخ‌های تفریحی یک آلاچیق چینی در خود داشتند.

قصر دروتنینگهلم سوئد

سایر دیدنی‌های دروتنینگهلم

در باغ‌های قصر، سازه‌های متعدد دیگری را هم خواهید یافت که بسیار جالب توجه هستند. گوستاو سوم قبل از مرگش در سال ۱۷۹۲ تصمیم به ساخت تعدادی ساختمان عجیب و خاص در باغ‌های دروتنینگهلم گرفت. بسیاری از آن‌ها اصلاً مفهوم نبوده، اما برخی دیگر تبدیل به بناهای زیبا و منحصر به فردی شدند. یکی از این بنا‌ها یک برج آجری نئو قرون وسطایی است که به برج گوتیک شهرت دارد. این برج در بالای یک تپه در شمال غرب باغ دیده می‌شود. یکی دیگر نیز چادر ترکی، یک سازه چوبی متعلق به سال ۱۷۸۱ بوده که گاردهای سلطنتی را در خود جای می‌داد.

قصر دروتنینگهلم سوئد

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}