کاخ ریاست جمهوری هلسینکی، جاذبه‌ای خاص در فنلاند

حسین رسولی
 • حسین رسولی
 • 1396/1/2
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

ساختمان کاخ ریاست جمهوری هلسینکی که روزگاری، اقامتگاه تزارهای روسیه به حساب می‌آمد، یکی از آثار دیدنی شهر پایتخت فنلاند است. این مجموعه بسیار دیدنی، وسیع و زیبا بوده و تاریخی پر فراز و نشیب دارد.

تور اروپا

سفر به هلسینکی در تور ۱۵ روزه کشورهای اسکاندیناوی

کاخ ریاست جمهوری فنلاند در گوشه خیابان «اسپلانادی» (Esplanadi) در شهر هلسینکی قرار دارد. عمارت این مجموعه؛ مشرف بر میدان بازار (Market Square) است که یکی از سه مرکز مسکونی رسمی محسوب می‌شود که در اختیار مقام ریاست جمهوری کشور فنلاند قرار دارد. البته شخص رئیس‌جمهور در این مجموعه ساکن نیست و از ساختمان‌های آن به‌عنوان مراکز اداری و محل اقامت کارکنان نهاد ریاست جمهوری این کشور استفاده‌ شده و همچنین برخی از رویدادهای رسمی نیز در این مجموعه برگزار می‌شود.

کاخ ریاست جمهوری هلسینکی

تاریخچه کاخ ریاست جمهوری فنلاند

در اوایل سال 1800 میلادی در محلی که بعدها کاخ ریاست جمهوری در آن ساخته شد، یک انبار نمک قرار داشت. در این زمان یکی از سرشناس‌ترین و موفق‌ترین بازرگانان شهر هلسینکی به نام «یوهان هنریک هایدنستراخ» (Johan Henrik Heidenstrauch) با خرید این مناطق، خانه خود را در این محل بنا کرد. طراحی این خانه توسط معماری به نام «پر گرانستت» (Pehr Granstedt) انجام‌ شده و  چون به نسبت سایر خانه‌های متعلق به تاجران آن زمان بسیار بزرگ‌تر و متفاوت‌تر بود، بسیار جلب‌ توجه می‌کرد. سرانجام در سال 1837 میلادی این خانه به‌ طور رسمی توسط حاکم نظامی وقت در کشور فنلاند خریداری شد.

کاخ ریاست جمهوری هلسینکی

در آن زمان تزار روسیه یعنی نیکلای اول نیز از این خانه دیدن کرده و خواستار خریداری و استفاده به‌عنوان اقامتگاه وی در شهر هلسینکی شد. در فاصله سال‌های 1843 تا 1845، این قصر و مجموعه مرتبط با آن بازسازی و طی این عملیات، جبهه جدیدی به مجموعه اضافه شد که شامل یک کلیسای کوچک، تالار ضیافت؛ آشپزخانه و سالن رقص بود. خاندان امپراطوری تا سال 1854 میلادی از این مجموعه استفاده نکرده بودند تا زمانی که در سال 1854 میلادی «گراند دوک کنستانتین» از آن دیدن کرده و یک ماه در این عمارت اقامت داشت. بر اساس مستندات تاریخی نیز آخرین فردی که از خاندان سلطنتی روسیه در این بنا سکونت کرد، تزار نیکولای دوم بود که در سفر و اقامت یک‌ روزه‌ی خود به هلسینکی در سال 1915، در این قصر اقامت داشت.

کاخ ریاست جمهوری هلسینکی

در طول دوران جنگ جهانی اول از قصر ریاست جمهوری فنلاند به‌ عنوان یک بیمارستان نظامی استفاده‌ می‌شد و در ادامه پس از استعفای تزار یا همان گراند دوک فنلاند در سال 1917، ساختمان این قصر به‌ عنوان بخشی از مایملک مجلس سنا درآمد. از این تاریخ به بعد و تا زمان جنگ‌های داخلی فنلاند که منجر به استقلال این کشور شد، از این مجموعه به‌ عنوان مرکز فرماندهی استفاده‌ شده است. در ادامه تاریخ پر فراز و نشیب این مجموعه که روزگاری قصر امپراطوری محسوب می‌شد، به‌ دفعات آلمانی‌ها و افسران ارتش فنلاند در آن ساکن شده و در دوره‌ای نیز پرنس فردریک از آن به‌عنوان اقامتگاه استفاده کرده و سپس این مجموعه تبدیل به عمارت مربوط به وزارت امور خارجه شد.

کاخ ریاست جمهوری هلسینکی

همزمان با تصویب قانون اساسی جدید فنلاند در سال 1919، این مجموعه به‌ عنوان محل رسمی اقامت رئیس‌ جمهور برگزیده شد؛ در نتیجه و با این تغیر و تحولات، قصر سابق امپراطوری مورد بازسازی وسیع و کلی قرار گرفته و بسیاری از تجهیزات و مبلمان آن‌ که در طول سال‌های گذشته از این قصر خارج‌ شده بودند، به محل اصلی خود باز گردانده شدند. رؤسای جمهور کشور فنلاند تا سال 1993 میلادی در این قصر سکونت داشتند و امروزه رئیس‌ جمهور در اقامتگاهی موسوم به «مانتی‌نیه‌می» (Mäntyniemi) در غرب شهر هلسینکی ساکن است.


حسین رسولی حسین رسولی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}