ریکسداگ، ساختمان پارلمان استکهلم

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/1/14
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

مجموعه ساختمان‌های پارلمان سوئد یا «ریکسْداگ» در استکهلم، یکی از جاذبه‌های دیدنی این شهر است که طی بازدیدتان، قطعاً از تاریخ و معماری زیبای آن لذت خواهید برد.

تور اروپا

سفر به استکهلم شگفت انگیز در تورهای سوئد

ساختمان بزرگ پارلمان سوئد، تقریباً نیمی از جزیره کوچک «هِلگه‌ اندسْهولمن» (Helgeandsholmen) بین مرکز شهر و محله قدیمی را در بر می‌گیرد. نام این جزیره از «خانه روح‌القدس»، یک آسایشگاه در این مکان گرفته شده است. این آسایشگاه بین قرن ۱۳ تا اوایل قرن ۱۶ فعالیت داشت. در سال ۱۸۶۵ سوئد یک ساختار پارلمانی جدید تأسیس کرد. ساختمان اولیه بسیار کوچک بوده و دولت تصمیم به ساخت یک بنای جدید و بزرگ‌تر گرفت. در آن زمان بانک ملی سوئد نیز در فکر توسعه ساختمان بود و همین امر سبب شد تا مجموعه‌ای بزرگ برای استقرار هر دوی این مؤسسات ساخته شود.

ساختمان پارلمان استکهلم

ساخت و ساز بنا

در سال ۱۸۸۹ برای انتخاب طرح ساختمان جدید پارلمان یک مسابقه برگزار شد و یکی از اصلی‌ترین ارکان آن این بود که این ساختمان باعث سایه انداختن روی کاخ سلطنتی نشده و آن را نپوشاند. برنده این مسابقه «وافرید کارلسون» (Vafrid Karlson) بود که بنایی گنبدی به سبک نئوکلاسیک طراحی کرده بود؛ هر چند این معمار توسط پرفسوری از آکادمی هنر سلطنتی سوئد کنار گذاشته شده و پروژه به دست معماری جوان به نام «آرون یوهانسون» (Aron Johansson) افتاد. طرح‌های پیشنهادی وی مورد انتقاد زیادی واقع شد اما در نهایت با حمایت پرفسور «زِتِروال» (Zettervall) طرح یوهانسون را پذیرفتند. ساخت مجموعه جدید بالاخره در سال ۱۸۹۷ آغاز گردید؛ نخست، ساختمان پارلمان در سال ۱۹۰۵ و سپس ساختمان بانک ملی سال بعد به اتمام رسیدند.

ساختمان پارلمان استکهلم

انتقال ساختمان پارلمان

در سال ۱۹۷۱ سوئد ساختار پارلمان را اصلاح کرده و آن را به سیستم دو مقننه‌ای تغییر داد. در نتیجه پارلمان نیاز به فضای بیشتری برای مجلس داشت. در نتیجه این ساختمان به «خانه فرهنگ» (kulturhuset) در «سرگلزتوری»، میدانی در مرکز شهر انتقال یافت. بعد از انتقال، فکری که دوباره شکل گرفت این بود که به محل قبلی در جزیره بازگشته و ساختمان را توسعه دهند. بار دیگر مسابقه‌ای برگزار شده و گروه معماری AOS برای تغییرات مجدد مجموعه برگزیده شد. در سال ۱۹۷۶ بانک ملی به جای فعلی خود نقل مکان کرد تا پروژه نوسازی و توسعه که حدود ۶ سال به طول انجامید آغاز شود. قابل توجه‌ترین بخش تغییرات، توسعه ساختمان قبلی بانک ملی با یک گالری شیشه‌ای بود. در اکتبر سال ۱۹۸۳ پارلمان به ساختمان قبلی خود بازگشت.

ساختمان پارلمان استکهلم

ساختمان پارلمان استکهلم

ساختمان قدیمی پارلمان سر در ورودی شگفت‌انگیز و زیبایی دارد. یک کتیبه باروکی با دو جناح نئوکلاسیک و ستون‌های کورنتی جلوه و شکوه خاصی به بنا می‌دهند. یک نقش برجسته عظیم از نشان سلطنتی سوئد بر روی در ورودی مرکزی نقش بسته است. تندیسی که در بالای نرده‌های بام نصب شده مادر «سْوْیا» (Svea) نشان نمادین کشور سوئد را به تصویر می‌کشد. در داخل بنا پلکانی بزرگ را خواهید دید که شما را به سمت دو تالار مجلس هدایت می‌کند. دو طاق بزرگ، ساختمان پارلمان قدیمی و بنای جدید را به هم پیوند می‌دهند و بین آن دو نیز یک مسیر پیاده‌رو قرار دارد. ساختمان جدید پارلمان شکلی نیم دایره‌ای دارد که ویژگی منحصر آن به شمار می‌رود. گردشگران این اجازه را دارند تا در جلسات علنی شرکت کنند؛ همچنین بازدید از گالری شیشه‌ای بالای تالار نیز آزاد است.

ساختمان پارلمان استکهلم

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}