قلعه اوساکا، نماد تاریخی فرماندهان شهر

علی رضا ناصری
 • علی رضا ناصری
 • 1396/2/3
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

قلعه اوساکا به عنوان نمادی برای این شهر، جزو از زیباترین قلعه‌های تاریخی ژاپن است که تاریخ ساخت آن به قرن پانزدهم میلادی باز می‌گردد.

تور اروپا

سفر به کره جنوبی با آژانس مسافرتی ایوار

قبل از سفر به ژاپن قلعه اوساکا که به خاطر منظره‌ی زیبایش شهرت دارد، منطقه‌ای دیدنی برای گشت و گذار و یکی از جاهای دیدنی شهر اوساکا به حساب می‌آید. این قلعه شامل ۱۳ سازه است که توسط دولت ژاپن به عنوان یک دارایی فرهنگی ساخته شد. دروازه‌ها و برج‌های بزرگ در کنار خندق عظیم آن موارد قابل توجه این سازه هستند. دیوارهایی با شیب زیاد که تا ارتفاع ۳۰ متر سر به فلک کشیده‌اند با بلوک‌های بزرگ سنگی ایجاد شده‌اند. ارتفاع دیوارها و پهنای خندقی که دیوارها از آن به سمت آسمان بالا رفته‌اند در کل ژاپن بی‌نظیر است. موارد جذاب دیگر این مجموعه سقف برج شماره ۸ است که به شکل دلفین درآمده و با کاشی‌های زینتی و حکاکی‌هایی به شکل ببر با طلا پوشانده شده است.

قلعه اوزاکا در ژاپن

دیدگاه بزرگ هیدهیوشی

قلعه اوساکا توسط «هیدهیوشی تویوتومی» (Hideyoshi Toyotomi) یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان ژاپن در قرون وسطی ساخته شد. ساخت این برج در سال ۱۵۸۳ بر روی محل سابق معبد «ایشیاما هانگانجی» آغاز گردید. این معبد در گذشته دژ راهبه‌های مبارز بود که ۳ سال قبل‌تر در جنگی که با «اودا نوبوناگا» (Oda Nobunaga) که فرمانده سابق هیدهیوشی و از فرماندهان برجسته ژاپن بود به آتش کشیده شد. هیدهیوشی قصد داشت تا این قصر تبدیل به مرکز ژاپن تازه‌ای که زیر رهبری او یکپارچه شده بود، بشود.

قلعه اوزاکا در ژاپن

ساخت قلعه اوساکا

60,000 هزار کارگر در طی ۱۸ ماه به کار گرفته شدند تا این قلعه و برج‌هایش را ساخته شود. هیدهیوشی که خود را جانشین نوبوناگا معرفی کرده بود، این قلعه را از روی قلعه «آزوچی» نوبوناگا ساخت، با این تفاوت که ابعاد این قلعه بسیار بزرگ‌تر بود تا او بتواند ثروت خود را به رخ بکشد. بیش از ۱۰۰ کشتی مقادیر فراوانی سنگ را از اطراف اوساکا برای ساخت قلعه به این محل حمل کردند. داخلی‌ترین قسمت‌های قصر با نقره و طلا تزئین شد و در هر طبقه‌ی برج اصلی نیز جواهراتی بدون قیمت را قرار دادند.

قلعه اوزاکا

سقوط برج اصلی

برای ۱۵ سال تا زمان مرگ هیدهیوشی در سال ۱۵۹۸ گسترش و توسعه قلعه ادامه داشت و قوی‌تر و لوکس‌تر می‌شد. در همین زمان هم اوساکا در حال ایجاد تصویری از یک شهر مدرن از لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بود. فئودال‌های قدرتمند نیز در اطراف این قصر، عمارت‌های خود را بنا کرده بودند. ۲ سال بعد از مرگ هیدهیوشی نیروهای او در جنگی بزرگ که نزدیک بود کشور را به ۲ قسمت تبدیل کند، توسط نیروهای «ایه یاسو توکوگاوا» (Ieyasu Tokugawa) شکست خوردند. ایه یاسو سومین جنگ‌سالار بزرگ ژاپن در قرون وسطی بود که همانند هیدهیوشی در متحد کردن کشور به زیر فرمانش موفق شد. او حکومت «توکوگاوا شگوناته» (Tokugawa Shogunate) را در «ادو» (Edo) (توکیوی کنونی) تاسیس کرد که به مدت ۲۵۰ سال پابرجا بود. در سال ۱۶۱۵ نیروهای توکوگاوا از ادو به قلعه اوساکا حمله و خاندان هیدهیوشی را نابود کردند.

قلعه اوزاکا در ژاپن

بازسازی مجدد قلعه در دوره ادو

قلعه اوساکا متعاقباً توسط حکومت توکوگاوا شگوناته بازسازی شد و مقرر گردید که این بار دیوارها ۲ برابر بلندتر و خندق‌ها ۲ برابر وسیع‌تر باشند؛ اما در سال ۱۶۶۰ کمتر از ۴۰ سال بعد از ساخت و ساز مجدد، قلعه بر اثر اصابت صاعقه به یکی از برج‌ها که محل نگهداری مواد منفجره بود خراب شد. ۵ سال بعد در سال ۱۶۶۵ صاعقه دوباره به قلعه اصابت کرد و برج را به آتش کشید. کمی بیشتر از ۱۰۰ سال بعد در سال ۱۷۸۳ صاعقه دوباره به قلعه اصابت کرد اما تا آن موقع قلعه شکوه قبلی خود را از دست داده بود.

در میانه قرن نوزدهم حکومت توکوگاوا شگوناته با توسل به زور از مردم اوساکا و نواحی اطراف پول جمع کردند تا ساختمان قلعه به جز برج اصلی را بازسازی کنند. قلعه تا قرن بیستم (دهه ۲۰ میلادی) زمانی که شهروندان اوساکا داوطلبانه و با اشتیاق هزینه مالی بازسازی قلعه را به عنوان یک اثر تاریخی دائمی پرداخت کردند ساخته نشد. برج اصلی برای سومین بار در تاریخ قلعه در ۷ نوامبر ۱۹۳۱ به ارتفاع ۵۵ متر دوباره ساخته شد.

قلعه اوزاکا در ژاپن

بازگشت شکوه گذشته

در طول جنگ جهانی دوم در نگهداری از قلعه قصور صورت گرفت و قلعه بر اثر بمباران‌های ساختمان‌های اطراف که نابود شده بودند، آسیب دید. علاوه بر این در سال ۱۹۵۰ قلعه توسط گردبادی که در منطقه رخ داده بود، خسارت دید. در سال ۱۹۹۵ یک بازسازی بزرگ با هدف بازگرداندن ظاهر قبلی و شکوه سابق روی قلعه انجام گرفت تا قلعه دوباره به نماد شهر اوساکا تبدیل شود. انجام این کار نیازمند استفاده از فناوری‌های پیشرفته و شامل کارهای پیچیده‌ای مانند نصب دوباره ۵۰,۰۰۰ کاشی مسی برای سقف بود. تمام کاشی‌های تزئینی طلایی از جای خود برداشته، تمیز و تعمیر شدند. اقدامات زیادی برای ضد آب کردن در بسیار از جاهای غیرقابل دسترس صورت گرفت. تمام دیوارهای خارجی رنگ، لوازم تزئینی بازسازی و کاشی‌های طلایی دوباره نصب شدند. این تعمیرات شکوه گذشته قصر را دوباره ایجاد کرد و آن را به عنوان نمادی برای اوساکا قرار داد.

قلعه اوزاکا در ژاپن

علی رضا ناصری علی رضا ناصری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}