استادیوم آشیانه پرنده، محل برگزاری المپیک ۲۰۰۸

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/2/10
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

استادیوم آشیانه پرنده در شهر پکن چین، محل برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ بوده و معماری منحصر به فردی دارد که علاوه بر زیبایی ظاهری، بسیار علمی و دقیق طراحی شده و از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی نیز یک سازه کم نظیر به شمار می‌رود.

تور اروپا

سفر به شهر پکن در تور ۱۵ روزه دور چین

استادیوم ملی یا «آشیانه پرنده»، در دهکده «المپیک گرین» (Olympic Green)، منطقه «چائویانگ» (Chaoyang) در شهر پکن قرار دارد. این سازه عظیم به عنوان استادیوم اصلی بازی‌های المپیک پکن سال ۲۰۰۸ بنا شد. مسابقات دو و میدانی، فوتبال، پرتاب نیزه، پرتاب وزنه و دیسک همگی در اینجا برگزار می‌شوند. از اکتبر سال ۲۰۰۸ بعد از پایان بازی‌های المپیک، آشیانه پرنده به عنوان یک جاذبه گردشگری بازگشایی شد. امروزه این استادیوم میزبان مسابقات ورزشی داخلی و بین‌المللی متعددی می‌شود. در سال ۲۰۲۲ مراسم افتتاحیه و اختتامیه یک رویداد مهم ورزشی دیگر نیز در این مکان برگزار خواهد شد که آن هم بازی‌های زمستانی المپیک است.

استادیوم ملی چین (آشیانه پرنده)

طراحی این استادیوم بزرگ توسط تیمی از دو معمار سوئیسی و یک معمار چینی صورت گرفت. این طراحان در نمای ظاهری استادیوم هیچ جلوه زائدی به کار نبردند. فرم کلی سازه شبیه به آشیانه‌ای بزرگ است که انسان‌ها را در خود جای می‌دهد. برخی نیز آن را گهواره‌ای تعبیر کرده‌اند که انسان‌ها را در خود نگه داشته و امید به آینده را به نمایش می‌گذارد. ساخت و ساز استادیوم ملی در دسامبر سال ۲۰۰۳ آغاز شده و در جولای سال بعد به خاطر برخی اصلاحات آن را موقتاً متوقف کردند. در ۲۷ دسامبر همان سال پروژه ادامه یافت و نهایتاً در مارس سال ۲۰۰۸ نیز به پایان رسید. هزینه این پروژه عظیم حدود ۳۳ میلیون دلار بود.

استادیوم ملی چین (آشیانه پرنده)

مساحت استادیوم آشیانه پرنده حدود ۲۵۸ هزار متر مربع بوده و ۸۰,۰۰۰ صندلی ثابت و ۱۱,۰۰۰ صندلی موقتی در آن جای می‌گیرد؛ همچنین نمای ظاهری آن از قاب‌های عظیم استیل ساخته شده است. بلندترین نقطه سازه ۶۸ متر و پایین‌ترین نقطه نزدیک به ۴۳ متر ارتفاع دارد. قسمت بالای استادیوم با یک روکش نیمه شفاف حباب‌دار پوشیده شده که علاوه بر ضد آب بودن، نور کافی نیز به داخل وارد شده و چمن‌ها نیز به خوبی رشد می‌کنند.

استادیوم ملی چین (آشیانه پرنده)

در استادیوم ملی همه چیز مناسب با ویژگی‌های انسانی طراحی شده است. سکوی تماشاچیان می‌تواند به شیوه‌های گوناگونی بسته به نیاز تغییر کند. در زمان برگزاری بازی‌های المپیک صندلی‌های موقتی بر روی سکو نصب می‌شوند. نحوه قرار گیری سکو‌ها نیز به طوری علمی بوده و تماشاچی هر کجای آن که باشد به راحتی و بدون مانع می‌تواند مسابقه را تماشا کند. سیستم گزارشگری هم به نوعی طراحی شده که صدای گزارشگر به تمام تماشاچیان به خوبی برسد. علاوه بر تمام این امکانات عالی، ۲۰۰ صندلی مخصوص افراد دارای ویلچر نیز در نظر گرفته شده است. بسیاری از معماران خبره بر این باورند که این سازه نه تنها ساختمانی نمادین برای المپیک ۲۰۰۸ بود که همچنین نمونه‌ای عالی از تاریخ معماری جهان نیز به شمار می‌رود. امروزه آشیانه پرنده محل بزرگ‌ترین پیست اسکی شهر پکن نیز هست و بازدیدکنندگان می‌توانند علاوه بر تماشای محل برگزاری المپیک به اسکی هم بروند. برای دسترسی به آشیانه پرنده می‌توانید از خطوط مترو و اتوبوس استفاده کنید.

استادیوم ملی چین (آشیانه پرنده)

نکاتی درباره استادیوم آشیانه پرنده

 • این سازه عظیم با مساحتی به اندازه ۲۵۸,۰۰۰ متر مربع، ۹۱,۰۰۰ نفر را به صورت نشسته در خود جای داده که حدود ۸۰,۰۰۰ عدد از این صندلی‌ها دائمی و باقی موقتی هستند.
 • آشیانه پرنده از ۳۶ کیلومتر استیل بدون پوشش ساخته شده است.
 • این استادیوم ۳۳۳ متر طول و ۲۹۶ متر عرض داشته و بلندترین نقطه آن ۶۸ متر ارتفاع دارد.
 • در زیر زمین فوتبال، ۳۱۲ سیستم پمپ حرارتی زمینی وجود دارد که در زمستان و تابستان با استفاده از خود زمین دمای داخل استادیوم را تنظیم کرده و در مصرف برق صرفه جویی جدی می‌کنند.
 • آب بارانی که توسط سیستم بازیافت آب باران بالای استادیوم جمع آوری می شود، می‌تواند در آبیاری، مصرف توالت، کنترل آتش و ... مورد استفاده قرار بگیرد که خود باعث صرفه جویی در مصرف آب می‌شود. به طور کل می‌توان آشیانه پرنده را یک سازه بزرگ سبز دانست.

استادیوم ملی چین (آشیانه پرنده)

سفر به شهر پکن در تور ۱۵ روزه دور چین

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}