ساختمان سازمان ملل متحد در ژنو

علی رضا ناصری
 • علی رضا ناصری
 • 1396/1/28
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

مقر سازمان ملل متحد در ژنو در قاره اروپا یکی از شلوغ‌ترین محل‌ها در سوئیس است که بازدید از آن شامل سفری در تاریخچه ۷۰ سال گذشته بشر خواهد بود.

تور اروپا

مقر سازمان ملل متحد در ژنو بعد از ساختمان نیویورک، بزرگ‌ترین ساختمان سازمان ملل است. شما در این محل می‌توانید از تورهایی که به ۱۲ زبان زنده دنیا برگزار می‌شود استفاده کنید. ژنو پایتخت اروپایی سازمان ملل است که میزبان نمایندگان ملت‌های مختلف جهان است. ۱۰۰,۰۰۰ بازدید‌کننده در سال، ۱۶۰۰ کارمند به نمایندگی از ۱۱۵ ملیت مختلف و ۸,۰۰۰ جلسه در سال، خود آمار گویایی از بزرگی سازمان ملل متحد است. سازمان ملل متحد سوئیس با وجود این اعداد نقش برجسته‌ای را در شهر ژنو بازی می‌کند.

برای مشاهده لیست تورهای سوئیس بر روی لینک کلیک کنید

بازدید از دفتر سازمان ملل متحد

یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های کنفرانس در دنیا «سالن حقوق بشر و اتحاد تمدن‌ها» و «سالن مجلس» در کاخ موسوم به «کاخ ملل» است. در همین حال شما با امور مربوط به سازماندهی سازمان ملل، ساختمان «کاخ ملل» و آثار هنری که روی دیوارهای سالن قرار دارد، آشنا می‌شوید.

یکی از شاهکارهای معماری که می‌توانید در این محل به تماشای آن بنشینید «سالن حقوق بشر و اتحاد تمدن‌ها» است. سقف مجلل این قسمت از ساختمان هدیه «خوآن کارلوس اول» (Juan Carlos) و «سوفیا» (Sofia) پادشاه و ملکه اسپانیا در سال ۲۰۰۸ به سازمان ملل است. سقف رنگارنگی که توسط هنرمند اسپانیایی «میشل بارسلو» (Miquel Barceló) با طاقدیس‌های نقطه نقطه رنگ خورده‌اش مساحتی به اندازه ۱۵۰۰ متر مربع از سقف سالن را پوشش می‌دهد. نکته جالب اینکه از هر نقطه‌ای که به سقف نگاه کنید منظره‌ای متفاوت را شاهد خواهید بود، گواهی بر این ادعا که چطور نمایندگانی که در سازمان ملل حضور دارند اغلب مسئله‌ای مشخص را با دیدگاه‌هایی متفاوت مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

سازمان ملل متحد در ژنو

واقعیاتی دیگر در مورد سازمان ملل ژنو

این دفتر بزرگ‌ترین دفتر اداری خارج از مقر اصلی سازمان ملل نیویورک به حساب می‌آید و مدیر کنونی آن آقای «مایکل مولر» (Michael Møller) است. وظایف این دفتر در حوزه‌های مختلفی از جمله امور مربوط به خلع سلاح، مدیریت منابع مالی سازمان ملل در شهرهای ژنو، تورین و بُن، ارائه خدمات اطلاع‌رسانی عمومی به اعضای سازمان، رسانه‌ها و بازدید‌کنندگان عادی می‌باشد. کتابخانه این دفتر سالانه به بیش از ۶۰,۰۰۰ نفر سرویس می‌دهد. در این کتابخانه علاوه بر اسناد تاریخی سازمان ملل، فعالیت‌های فرهنگی نیز صورت می‌گیرد.

منشور سازمان ملل در ۲۴ اکتبر سال ۱۹۴۵ به تصویب رسید که سال ۲۰۱۵ را تبدیل به هفتادمین سالگرد تصویب این منشور می‌کند. تصویب این منشور در ابتدا توسط ۵۱ عضو سازمان صورت گرفت که شامل ۵ عضو دائمی شورای امنیت (فرانسه، بریتانیا، آمریکا، شوری سابق و جمهوری خلق چین) هم می‌شد. امروزه تعداد کل اعضای سازمان ملل به ۱۹۳ کشور می‌رسد. آخرین کشوری که در سال ۲۰۱۱ به سازمان ملل پیوست، سودان جنوبی بود.

سازمان ملل متحد در ژنو

تاریخچه و معماری

سازمان ملل در ترکیبی از عضویت‌های داوطلبانه و اجباری شکل گرفته است. میزان شراکتی که هر کشور در اداره سازمان انجام می‌دهد به چندین عامل بستگی دارد، عواملی نظیر تولید ناخالص ملی و درآمد هر فرد. ایالات متحده با مشارکت ۲۲ درصدی، بیشترین سهم و کشور «پالائو» (Palau) با ۰/۰۰۰۱٪ کمترین سهم را در اداره سازمان ملل برعهده دارند. اولین ساختمان «کاخ ملل» در دهه ۳۰ به عنوان اتحادیه ملت‌ها بنا شد و آثار آن دوران کم کم محو شدند اما هنوز می‌توان برخی از آنها را مشاهده کرد؛ به عنوان نمونه روی درهای ساختمان اولیه نام اتحادیه ملت‌ها هم انگلیسی و هم فرانسوی نوشته شده بود که هنوز هم موجود است. «سالن مجلس» بزرگ‌ترین اتاقی است که در کاخ ملل وجود دارد که طبقه اصلی آن محل نشستن ۱۳۰۰ نفر است.

سازمان ملل متحد در ژنو

همچنین بنای یادبودی در گرامیداشت قربانیان ۲ حمله تروریستی در سازمان ملل قرار دارد. یک پلاک به خاطر قربانیان حمله به هتل «کانال» (Canal) در مقر سازمان ملل در بغداد و بمباران مقر سازمان ملل در الجزایر در ۱۱ دسامبر سال ۲۰۰۷. اغلب آثار هنری هدایای دائمی اعضاء سازمان ملل هستند. علاوه بر این آثار یک نمایشگاه موقتی هم به افتخار هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل در سالن اصلی ساختمان برگزار شد.

علی رضا ناصری علی رضا ناصری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}