اولین هواپیمای بوئینگ، ماه آینده در تهران (+ مشخصات فنی)

تیم ایوار
 • تیم ایوار
 • 1396/1/21
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ، شامل 80 فروند انواع هواپیماهای مسافری کوتاه برد، میان برد و بلندبرد است که این هواپیما (777) جزء هواپیماهای بلندبرد محسوب می شود.

تور اروپا

خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت

نخستین هواپیما از 80 فروند هواپیمایی که ایران ایر با بوئینگ بر سر خرید آنها به توافق رسیده، تا یک ماه آینده به ایران می‌آید؛ این خبر را اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی اعلام و گفته است این هواپیما از نوع بویینگ 777 خواهد بود. قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با مهر عنوان کرد: وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) مجوز فروش هواپیما توسط شرکت بوئینگ به ایران را تائید کرد و بر این اساس نخستین فروند هواپیمای بوئینگ 777 از هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران ایر تا یک ماه آینده وارد ناوگان هواپیمایی شرکت هما خواهد شد.

بویینگ 777 ایران ایر

بوئینگ ۷۷۷  چگونه هواپیمایی است؟

بوئینگ ۷۷۷ یک هواپیمای پهن پیکر تجاری دو موتوره‌ است كه تاکنون پنج مدل از این هواپیما به نام‌های ۷۷۷- ۲۰۰، ۷۷۷ - ۲۰۰ ای آر،۷۷۷ - ۲۰۰ ال آر، ۷۷۷ - ۳۰۰ و ۷۷۷ - ۳۰۰ ای آر به بازار ارائه شده است. ارابه‌های فرود اين هواپيما كه هر كدام 6 چرخ دارند يكی از مشخصه‌های ويژه 777 به حساب می‌آيند زیرا  ارابه‌های فرود 777 بزرگ‌ترین ارابه‌های فرودی هستند که تاکنون در یک هواپیمای مسافربری به کار رفته‌ است. هر چرخ ۷۷۷-۳۰۰ وزنی معادل ۵۲۳۱۰ پوند (۲۳,۳۷۰ کیلوگرم) را تحمل می‌کند که این عدد نیز در بین تمام هواپیماهای جهان یک رکورد به شمار می‌رود.

بویینگ 777 ایران ایر

موتور و ظرفیت حمل مسافر

ارابه‌های فرود اين هواپيما كه هر كدام 6 چرخ دارند يكی از مشخصه‌های ويژه 777 به حساب می‌آيند زیرا  ارابه‌های فرود 777 بزرگ‌ترین ارابه‌های فرودی هستند که تاکنون در یک هواپیمای مسافربری به کار رفته‌است. هر چرخ ۷۷۷-۳۰۰ وزنی معادل ۵۲۳۱۰ پوند (۲۳۳۷۰ کیلوگرم) را تحمل می‌کند که این عدد نیز در بین تمام هواپیماهای جهان یک رکورد به شمار می‌رود.  

 • 777 ظرفیت حمل ۲۷۸ تا ۵۵۰ نفر مسافر را داراست و برد پروازی آن بین ۵۲۱۰ تا ۹۴۲۰ مایل دریایی (۱۰,۳۷۰ تا ۱۷,۴۴۵ کیلومتر) است.
 • 777 نخستین هواپیمای تجاری جهان است که تمام مراحل طراحی آن به کمک نرم‌افزارهای رایانه‌ای انجام شده‌ است.
 • از رقبای اصلی 777 می‌توان به ایرباس A330 اشاره کرد.

بویینگ 777 ایران ایر

بوئینگ مجموعه‌ای از پیشرفته‌ترین دست‌آوردهای فنی صنعت هوافضا را برای اولین بار در 777 ارائه کرد كه از جمله آن می‌توان به کابین خلبان شیشه‌ای مجهز به نمایشگرهای کریستال مایع هانی ول، سیستم کنترل پرواز دیجیتال فلای بای وایر با قابلیت برگشت به حالت دستی، سیستم‌های اویونیکی پیشرفته با قابلیت سازگاری با نرم‌افزارهای مختلف، کیف پروازی الکترونیکی مجهز به رایانه و استفاده گسترده از مواد کامپوزیت در بدنه هواپیما (حدود ۹٪ کل وزن) نام برد. از دیگر ویژگی‌های بویینگ 777 می‌توان به مجهز بودن آن به بزرگ‌ترین و قدرتمندترین موتورهای توربوفن‌دار در بین هواپیماهای تجاری اشاره کرد.

بویینگ 777 ایران ایر

در برخی از خبرگزاری‌ها ذکر شده بود که این هواپیما مرجوعی ایرلاین ترکیش است که در این رابطه قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بازرگانی بین المللی عنوان کرد: نباید از لفظ مرجوعی برای خرید و فروش هواپیماهای نو استفاده کرد. درواقع در عبارت «مرجوعی» نوعی بدفهمی برای مخاطب وجود دارد و رسانه‌ها به اشتباه این واژه را به کار می‌برند که سبب می‌شود مخاطب فکر کند «پس مانده» کشورهای دیگر به ایران فروخته شده است. حال آنکه چنین نیست. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: سیستم خرید و فروش هواپیما در دنیا، شبیه روشی است که در ایران خودرو به مشتریان فروخته می شود؛ خودروساز پس از کسب آپشن‌های مورد نظر خریدار، به او وعده تحویل خودرو در چند ماه آینده را می‌دهد اما بسیار اتفاق می‌افتد که خریدار پیش از سررسید، تقاضای استمهال زمان تحویل خودرو به دلیل نداشتن منابع مالی یا هر دلیل دیگری را دارد. در خصوص هواپیمای بوئینگ 777 نیز همین اتفاق افتاده و ترکیش ایرلاین که در نوبت تحویل آن تا یک ماه آینده بوده، به دلایلی از تحویل گرفتن آن انصراف داده است.

بویینگ 777 ایران ایر

فخریه کاشان ادامه داد: پس از انصراف ترکیه از خرید این هواپیما، بوئینگ به ما پیشنهاد داد که با توجه به اینکه وعده تحویل نخستین بوئینگ ایران ایر، در 2018 است، چنین هواپیمایی با این مشخصات وجود دارد که می‌توانیم آن را به ایران‌ایر تحویل دهیم. در حال حاضر نیز کارشناسان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در حال بررسی چند صد صفحه مشخصات این هواپیما هستند که در صورتی که با آب و هوا و میزان نیاز حمل و نقل هوایی ایران سازگار باشد، آن را تحویل می‌گیریم.

تیم ایوار تیم ایوار
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}