سکوت طولانی میدان سابق گاوبازی بارسلون

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/3/13
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

میدان سابق گاوبازی بارسلون در سال ۱۹۱۴ ساخته شد. اینجا آخرین میدان فعال در کاتالونیا بود که در نهایت در سال ۲۰۱۱ پس از ممنوع اعلام شدن گاوبازی توسط مجلس کاتالونیا، آن را بستند.

تور اروپا

سفر به شهر افسونگر بارسلونا در تور ۸ روزه اسپانیا

میدان گاوبازی اصلی بارسلون در منطقه «ایشامبله» (Eixample) و به سبک نئو مودِخار با ورودی بیزانسی، توسط معماری به نام «دومنک سوگرانیسی گراس» (Domènec Sugrañes i Gras) طراحی شد. این فرد جزو شاگردان آنتونی گائودی معروف بود که تاثیر بسیار مهمی بر چهره معماری شهر بارسلون گذاشت. نمای بیرون میدان با کاشی‌های آبی و سفید رایج ایبریا و برج‌هایی با گنبد پیازی تزئین شده است. این میدان عظیم، بزرگ‌ترین میدان بارسلون با گنجایش ۲۰,۰۰۰ نفر نشسته و ۵,۰۰۰ نفر به صورت ایستاده بود. در طی سال‌های اوج فعالیت، برترین گاو بازان اسپانیا در میدان بارسلون به اجرای نمایش شجاعانه خود پرداختند. اکثر میدان‌های گاوبازی شهر پس از منع برگزاری مسابقات، تغییر کاربری دادند؛ برای مثال میدان کوچک «پلازا اسپانیا» امروزه تبدیل به یک مرکز خرید مدرن به نام «لاس آرناس» (Las Arenas) شده است.

میدان گاوبازی بارسلون

در طی مسابقات گاوبازی علاوه بر خود گاو که تقریباً همیشه می‌میرد، ماتادورها و دستیارانشان نیز گاه به کام مرگ کشیده می‌شوند. در اسپانیا تخصصی در بین پزشکان ظهور کرد که ویژه درمان زخم‌های عمیق حاصل از شاخ زدن گاو بود. در زبان اسپانیایی به این زخم‌ها «کورنادا» (cornada) می‌گویند. در سال ۱۹۵۶ یکی از به یاد ماندنی‌ترین نمایش‌های گاوبازی برگزار شد که طی آن برای اولین بار در اسپانیا سه ماتادور غیر بومی از ونزوئلا در یک روز به مبارزه رفتند. در همین جا بود که ماتادور معروف اسپانیایی به نام «خوزه توماس» (José Tomás) نیز بعد از پنج سال که اعلام بازنشستگی کرده بود دوباره به میدان بازگشت.

میدان گاوبازی بارسلون

یادمان میدان گاوبازی بارسلون

اینجا تنها میدان گاوبازی به سبک معماری آرنوو در جهان به شمار می‌رود. نمایش‌های گاوبازی هر چند بسیار خشن و بی‌رحمانه هستند، اما جزو انکار ناپذیر تاریخ و سنت‌های اسپانیا به حساب می‌آیند. امروزه که این تفریح قدیمی در کاتالونیا ممنوع اعلام شده است، می‌توانید نگاهی به سرتاسر این میدان زیبا و دیدنی بیندازید. بازدید از میدان گاوبازی مانند قدم گذاشتن در یک کارخانه متروک خواهد بود. شما می‌توانید طی گردشتان در میدان قدم بزنید، به سکوهای بالایی بروید و یا اسطبل‌ها را تماشا کنید.

میدان گاوبازی بارسلون

موزه گاوبازی بارسلون

موزه گاوبازی در بالای اسطبل‌ها واقع شده و شامل مجموعه‌ای تاریخی از لباس ماتادورها، از سال ۱۷۲۶ تا به امروز است. همچنین یک مجموعه بزرگ از پوسترهای تبلیغاتی قدیمی گاوبازی‌ها نیز به همراه عکس‌های قدیمی، تندیس‌ ماتادورهای معروف و سایر متعلقات این مسابقه در موزه وجود دارد.

زمانی که گاوبازی در کاتالونیا ممنوع اعلام شد، انتظار می‌رفت که میدان گاوبازی بارسلون نیز تبدیل به یک محل برگزاری کنسرت روباز، تئاتر یا سینما شود. البته از آن در گذشته برای برگزاری کنسرت بیتل‌ها، «رولینگ استون» و «باب مارلی» استفاده شد، اما با توجه به اینکه خانواده مالک این میدان مالکیت تئاترها و سینماهای متعددی را نیز دارند از این میدان هرگز استفاده دیگری نکردند. البته گاهی رویدادهایی مانند بازار مواد غذایی توسط یک گروه محلی و یا مبارزه قرون وسطایی بین‌المللی نیز در این مکان برگزار می‌شوند.

میدان گاوبازی بارسلون

در سال ۲۰۱۴ امیر قطر پیشنهاد ۲۲۰۰ میلیون یورو برای خریداری میدان گاوبازی و تبدیل آن به سومین مسجد بزرگ دنیا را داد، اما شهردار بارسلون اذعان داشت که امیدوار است ساختمان تبدیل به یک موزه شود. معمار کاتالونیایی «ژاویر ویلالتا» (Xavier Vilalta) پیشنهاد داده بود که میدان را تبدیل به یک اکو سنتر کرده که به گفته او مکانی وقف نیروی حیات باشد. در همین میان روزنامه‌های اسپانیایی گزارش کردند که «آلیسیا سانچز کاماچو» (Alicia Sánchez-Camacho)، رهبر جناح راست حزب مردمی کاتالونیا، امیدوار است این منع فعالیت گاوبازی لغو شده و این مسابقات باری دیگر در این مکان برگزار شوند.

در اکتبر سال ۲۰۱۶ دیوان عالی اسپانیا قانون مجلس کاتالونیا مبنی بر ممنوعیت گاوبازی را لغو کرده و اعلام نمود که آن‌ها به تنهایی حق اعلام ممنوعیت را ندارند. از آن زمان با وجود اینکه گاوبازی دوباره قانونی به شمار می‌رود اما هیچ برنامه‌ای برای برگزاری دوباره این بازی‌ها در میدان گاوبازی بارسلون وجود ندارد و این سازه عظیم و با شکوه بلا استفاده و خاموش باقی مانده است.

میدان گاوبازی بارسلون


صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}