کلیسای جامع بارسلون و قدیس حامی شهر

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/2/21
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کلیسای جامع شهر بارسلون اسپانیا که گاهی آن را با کلیسای ساگرادا فامیلیا اشتباه می‌گیرند، یکی از زیباترین کلیساهای گوتیک شهر به شمار می‌رود.

تور اروپا

سفر به شهر افسونگر بارسلونا در تور ۸ روزه اسپانیا

شهر بارسلون خیلی زود تحت شعاع پرتو ایمان مسیحی قرار گرفت. شهادت دو قدیس «ائولالیا» (Eulalia) و «کوکوفاس» (Cucuphas) تحت شکنجه، حاکی از وجود مسیحیت در بارسلون از اواخر قرن ۳ و اوایل قرن ۴ میلادی است. متأسفانه ما هیچ سند تاریخی برای اثبات سازمان کلیسایی دایره اسقفی تا قبل از سال ۳۴۳ در دست نداریم. در این تاریخ، اسقف «پرائکس تاتوس» (Praetextatus) و پنج اسقف دیگر اسپانیا در شورای «ساردیکا» شرکت کردند تا قوانین شورای عمومی «نیسئا» (Nicea) را تصویب کنند.

کلیسای جامع بارسلون که به نام‌های «صلیب مقدس» یا «قدیس ائولالیا» نیز شناخته می‌شود، محل جلوس اسقف اعظم بارسلون اسپانیا بود. این کلیسای عظیم در قرن ۱۳ تا ۱۵ ساخته شد و قسمت اعظم پروژه در قرن ۱۴ پیش رفت. راهروی پوشیده‌ای که دور «چاه غازها» را می‌گیرد، در سال ۱۴۴۸ تکمیل شد. در اواخر قرن ۱۹ میلادی یک سردر ورودی نئو گوتیک جلوی قسمت خارجی بی‌بدیل بنا ساختند که در کلیساهای کاتالونیا امری رایج بود. سقف این کلیسا به خاطر ناودان‌هایی ساخته شده از حیواناتی اساطیری و بومی شهرت خاصی دارد.

کلیسای جامع بارسلون

کلیسای جامع بارسلون به قدیس ائولالیا وقف شده که بنا به متون کاتولیک، حامی شهر بوده و در زمان حکومت رومی‌ها در این منطقه به شهادت رسید. درباره این قدیس دو داستان وجود دارد؛ داستان اول می‌گوید او به عنوان مجازات در میدان عمومی به صورت برهنه به نمایش گذاشته شد و به طوری معجزه آسا در وسط بهار برف باریده و برهنگی وی را پوشانده است. داستان دوم نیز می‌گوید که رومی‌ها او را در بشکه‌ای با چاقوهای فرو شده در آن انداخته و در خیابان غلتانده‌اند. پیکر ائولالیا در سرداب کلیسای جامع دفن شده است.

کلیسای جامع بارسلون

در بخش گروه همسرایان، نشان رسمی شوالیه‌های «فرمان پشم زرین» را خواهید دید. همچنین در نمازخانه‌ جانبی «نشان مقدس» و «مسیح مقدس لِپانتو» صلیبی وجود دارد که گفته می‌شود تاریخ آن به جنگ لپانتو در سال ۱۵۷۱ باز می‌گردد و سبب پیروزی بر ارتش ترک‌ها بود. در یکی از راهرو‌های پوشیده کلیسای جامع، ۱۳ عدد غاز سفید به نمادی از سن عروج قدیس ائولالیا که در ۱۳ سالگی کشته شد نگهداری می‌شود. پروژه پاکسازی و ترمیم بنا در بین سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۲ صورت گرفت.

کلیسای جامع بارسلون قطعاً یکی از زیباترین سازه‌های گوتیکی شهر به شمار می‌رود. این بنا در «پلَدو لَسِئو» (Pla de la Seu) در مرکز «باری گوتیک» قرار دارد. حیاط جلویی کلیسا اغلب برای مهمانی‌ها و رویدادها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شنبه‌ها ساعت ۱۸:۳۰ و یک‌شنبه‌ها ساعت ۱۲ مردم رقص «ساردانا» (Sardana) که رقصی حلقه‌ای و سنتی متعلق به کاتالونیا است را اجرا می‌کنند.

کلیسای جامع بارسلون

پایه‌های اولیه کلیسای جامع باشکوه بارسلون را در اصل در قرن ۱۱ بر روی پی یک کلیسای ویران شده توسط مورها در سال ۹۸۵ گذاشتند. راهروی اصلی را بین سال‌های ۱۲۹۸ تا ۱۴۴۸ ساختند. ۲۹ نمازخانه جانبی دور این بنا وجود دارد. هر ساله در روز ۱۲ فوریه جشنی به مناسبت گرامیداشت قدیس ائولالیا در این کلیسا برگزار می‌شود.

اگر از راهروی پوشیده بنا عبور کنید به یک موزه کوچک خواهید رسید که از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۱۳ و از ساعت ۱۷ تا ۱۹ باز خواهد بود. در این موزه اشیا بسیار گران‌بهایی ساخته شده از طلا و چیزهای دیگر را خواهید دید. با توجه به اینکه فضای داخلی کلیسا به ویژه در نور غروب بسیار دیدنی می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم این ساعت از روز را از دست ندهید. با استفاده از آسانسور می‌توان به بام کلیسا رفته و از مناظر بینظیر آن لذت ببرید. اگر قصد دعا و نیایش دارید می‌توانید این کار را در صلح و آرامش به دور از شلوغی گردشگران در نمازخانه مسیح لپانتو، در نمازخانه سمت راست ورودی اصلی انجام دهید. این نمازخانه بزرگ‌ترین نمازخانه کلیسای جامع بارسلون به حساب می‌آید.

کلیسای جامع بارسلون


صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}