کاخ دا بولسا، طلایه‌دار شکوه پورتو

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/4/3
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کاخ دا بولسا (Palacio da Bolsa) ساختمان قدیمی بورس اوراق بهادار در پایتخت بیزینسی پرتغال (پورتو) است. این ساختمان که در قرن ۱۹ به سفارش انجمن تجاری پورتو ساخته شده است، نمونه‌ای عالی از معماری نئو کلاسیک به شمار می‌رود.

تور اروپا

گردش در میان خیابان‌های شهر پورتو در تورهای پرتغال

کاخ دا بولسا پورتو (بولسا) در خیابان «فرئیرا بورژیس» (Ferreira Borges) در قلب مرکز میراث جهانی یونسکوی شهر و در کنار کلیسای قدیمی فرانسیسکن قرار گرفته که زمانی به صومعه فرانسیس مقدس پیوند می‌خورد، اما در سال ۱۸۳۳ طی جنگی داخلی این ارتباط به خاطر یک آتش سوزی از بین رفت. بعد از آتش سوزی بقایای آن توسط ملکه مری دوم به تجار پورتو اهدا شد. انجمن تجاری، طراحی ساختمان مذکور را به یکی از برجسته‌ترین معماران عصر یعنی «ژواکیم دا کوستالیما جونیور» (Joaquim da Costa Lima Junior) سپرد و ساختمان اصلی در سال ۱۸۵۰ به پایان رسید. جزئیات معماری بعدی توسط افراد مختلفی صورت گرفتند. از میان این بخش‌ها می‌توان پلکان، اتاق طلایی، گنبد فلزی حیاط، اتاق دادگاه و غیره را نام برد. 

کاخ دا بولسا پورتو

گنبد حیاط مرکزی یک سازه قابل توجه بوده و ظاهری هشت وجهی با نشان رسمی کشور پرتغال و کشورهایی که در قرن ۱۹ با آن‌ها روابط تجاری برقرار می‌کرد، دارد. پلکانی که حضار را به طبقات بالایی هدایت می‌کند با تندیس نیم تنه‌هایی ساخت هنرمندان پیشتاز آن دوران، نقاشی‌های سقفی و دو لوستر برنزی بزرگ که از سقف گنبدی آویزان است تزئین شده. اتاق دادگاه، اتاق شورا و اتاق طلایی هر کدام آثار هنری مجلل و مبلمانی چشمگیر، طراحی شده توسط «ژائو مارکس د اولیویرا» (João Marquês de Oliveira) را به نمایش می‌گذارند. همچنین مجسمه‌هایی از «تیشیرا لوپز» (Teixeira Lopes) نیز در میان این آثار دیده می‌شود.

اتاق طلایی را برای تحت تأثیر قرار دادن تجار اروپایی این‌گونه پر زرق و برق طراحی کردند تا به سرمایه گذاری در پرتغال تشویق شوند و در این هدف موفق نیز بودند. تا به امروز از این قسمت برای رویدادهای مهم تقویم پورتو استفاده شده و همچنین بازدیدکنندگان مهم را نیز در همین قسمت پذیرش می‌کنند. در سال ۱۹۵۷ ملکه الیزابت دوم طی مراسم مفصلی در این اتاق پذیرایی شد. همه چیز در این اتاق، با شکوه و در حد اعلی است. برای ساخت همین یک قسمت، تنها ۱۸ سال وقت صرف شده که در آن سبک منحصر به فرد موری که به وضوح از کاخ الحمرا در شهر گرانادا برگرفته شده را می‌بینید. امروزه از این اتاق برای برگزاری کنسرت استفاده می‌شود.

کاخ دا بولسا پورتو

در کتابخانه کاخ که البته به روی بازدیدکنندگان باز نیست، مجموعه‌ای ارزشمند از کتاب‌ها نگهداری می‌شود. در این قسمت اعضای انجمن تجاری پورتو به مطالعه روزنامه‌هایی از سرتاسر جهان می‌پرداختند و گزارش‌های مالی را بررسی می‌کردند. ساعت‌های هنرمندانه‌ای که داخل این اتاق هستند بسیار قابل توجه بوده و همچنین دو کره زمین بزرگ متعلق به قرن ۱۹ نیز در اینجا نگهداری می‌شوند.

اگر می‌خواهید از کاخ دا بولسا دیدن کنید باید حتماً به یکی از تورهای رسمی هدایت شده بپیوندید که به ازای هر نفر حدود ۸ یورو خواهد بود. این تور ۳۰ دقیقه به طول انجامیده و به زبان‌های پرتغالی و انگلیسی برگزار می‌شود. هر چند کیفیت لیدرها اندکی متفاوت است، اما همگی اغلب رفتاری دوستانه داشته و با اطلاعاتی کامل می‌توانند به شما کمک کنند. رزرو برای این تور لازم نیست و در فصل‌های شلوغ گردشگری باید برای ورود به مجموعه اندکی صف کشیدن را تحمل کنید که البته شهرت این مقصد گردشی ارزش آن را دارد. اگر اندکی به سمت رودخانه پایین بروید، به موزه «خانه شاهزاده» می‌رسید. اگر بین این دو جاذبه قصد استراحت و صرف غذاهای خوشمزه را داشتید می‌توانید به کافه‌ای که در همین مسیر قرار دارد سر بزنید.

کاخ دا بولسا پورتو

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}